គ្រួសារ និងមេធាវីចាត់ទុកការសម្រេចរបស់តុលាការកំពូល ដែលបដិសេធ បណ្ដឹងសុំនៅក្រៅឃុំ របស់សកម្មជនកិច្ចព្រមព្រៀងសន្តិភាពទីក្រុងប៉ារីសលោក ស្រ៊ុន ស្រ៊ន និងកញ្ញា ភឹង សោភា និងអ្នកផ្សេងទៀតថា ជារឿងអយុត្តិធម៌។ សង្គមស៊ីវិល លើកឡើងថា ការបន្តឃុំខ្លួនសកម្មជនទាំងនេះ គ្មានអ្វីចំណេញដល់កម្ពុជានោះទេ គឺមានតែការរិះគន់ពីសហគមន៍អន្តរជាតិ។
គ្រួសារសកម្មជនកិច្ចព្រមព្រៀងសន្តិភាពទីក្រុងប៉ារីស ស្នើឱ្យតុលាការមានភាពឯករាជ អព្យាក្រឹត មិនលំអៀង ស្របតាមស្មារតីរដ្ឋធម្មនុញ្ញ ដើម្បីឱ្យប្រជាពលរដ្ឋ មានទំនុកចិត្តខ្ពស់ទៅលើតុលាការ។
ប្រពន្ធរបស់លោក ស្រ៊ុន ស្រ៊ន សុំមិនបញ្ចេញឈ្មោះប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរីនៅថ្ងៃ ទី២៦ ខែវិច្ឆិកាថា ការបដិសេធរបស់តុលាការកំពូល ចំពោះសំណើសុំនៅក្រៅឃុំរបស់លោក ស្រ៊ុន ស្រ៊ន កញ្ញា ភឹង សោភា និងអ្នកផ្សេងទៀត គឺមិនយុត្តិធម៌នោះទេ។ លោកស្រីថា តុលាការគួរតែពិចារណា ឱ្យពួកគាត់នៅក្រៅឃុំស្របតាមច្បាប់ ពីព្រោះបេសកកម្មរបស់ពួកគាត់ គឺជាការអប់រំប្រជាពលរដ្ឋឱ្យ យល់ពីខ្លឹមសារនៃកិច្ចព្រមព្រៀងសន្តិភាពទីក្រុងប៉ារីស។
ចំណែកមេធាវីការពារក្ដី ឱ្យសកម្មជនទាំងនេះ គឺលោក សឺន ជុំជួន សោកស្ដាយ ដែលតុលាការតាំងពីសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ រហូតដល់តុលាការកំពូល មិនអនុញ្ញាតឱ្យកូនក្ដីរបស់លោកបាននៅក្រៅឃុំ ដោយសំអាងហេតុថា ដើម្បីរក្សាទុកជនត្រូវចោទ ឱ្យតុលាការដំណើរការតាមនីតិវិធី និងរង់ចាំសវនាការជំនុំជម្រះ ប៉ុន្តែលោកមេធាវីថា តុលាការមិនបានពិចារណាអំពីស្ថានភាពជាក់ស្ដែងរបស់ពួកគាត់នោះឡើយ។
លោកមេធាវីឱ្យដឹងថា កូនក្ដីរបស់លោក កំពុងមានបញ្ហាសុខភាព ដោយសារការរស់នៅក្នុងបន្ទប់ឃុំឃាំងចង្អៀតណែន គ្មានអនាម័យ ចំណីអាហារមិនគ្រប់គ្រាន់ ក្នុងពេល ដែលគ្រួសាររបស់ពួកគេនៅខាងក្រៅឯណេះវិញ ក៏មានជីវភាពខ្វះខាត ជំពាក់បំណុលធនាគារ មានបញ្ហាសុខភាព និងប៉ះពាល់ដល់ការសិក្សារបស់កូនជាដើម។
លោកមេធាវី សឺន ជុំជួន៖ «កាលណាឃុំខ្លួនពួកគាត់ទៅ ធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ទៅដល់ជនដទៃទៀត ដែលជាជនពិការ ដែលជាជនក្រីក្រ ដែលពួកគាត់កំពុងតែចិញ្ចឹមឱ្យទៅបន្តការសិក្សានៅមហាវិទ្យាល័យជាដើម។ អ៊ីចឹងនៅពេលដែលពួកគាត់ត្រូវបានឃុំខ្លួន ធ្វើឱ្យផលប្រយោជន៍ទាំងអស់ហ្នឹង ប៉ះពាល់ទៅដល់ការសិក្សារៀនសូត្រដល់ជនពិការ របស់សិស្សក្រីក្រ ដល់ការសិក្សាអប់រំនៅក្នុងគ្រួសារកូនៗ តូចរបស់ពួកគាត់ស្ថានភាពសុខភាព ក្នុងគ្រួសារមានភាពខ្វះខាតផង។ មានកូនក្ដីខ្លះមានការជាប់បំណុលធនាគារ ដែលត្រូវដោះជាប្រចាំខែជាដើម»។
កាលពីចុងខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៤ សមត្ថកិច្ចបានចាប់ខ្លួនសកម្មជនកិច្ចព្រមព្រៀង សន្តិភាពក្រុងប៉ារីស ៤នាក់ រួមមានលោក ស្រ៊ុន ស្រ៊ន កញ្ញា ភឹង សោភា លោក សាន សិទ្ធិ និងលោក ចក់ បានមុន្នី នៅស្រុកវ៉ារិន ខេត្តសៀមរាប អំឡុងពេលពួកគាត់កំពុងរៀបចំបង្រៀនពលរដ្ឋអំពីសិទ្ធិសេរីភាព។ ការឃាត់ខ្លួននេះ ធ្វើឡើង ក្រោយពីលោក ស្រ៊ុន ស្រ៊ន បង្ហោះសារតាមបណ្ដាញសង្គម រិះគន់តំបន់ត្រីកោណអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា-ឡាវ-វៀតណាម CLV-DTA។
នាយកទទួលបន្ទុកកិច្ចការទូទៅ នៃអង្គការការពារសិទ្ធិមនុស្សលីកាដូ លោក អំ សំអាត ប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរីនៅថ្ងៃទី២៦ ខែវិច្ឆិកា ថា ការចោទប្រកាន់លើសកម្មជនកិច្ចព្រមព្រៀងសន្តិភាពក្រុងប៉ារីស គឺជាបទមជ្ឈិម ហើយលក្ខខណ្ឌនៃការស្នើសុំនៅក្រៅឃុំបណ្ដោះអាសន្ន អាចនឹងគ្រប់គ្រាន់ សម្រាប់ការពិចារណារបស់តុលាការដូច្នេះ លោកថា ហេតុផលរបស់តុលាការដែលរក្សាជនជាប់ឃុំទុកឱ្យដំណើរការតាមនីតិវិធី មិនសមហេតុផលនោះទេ។
លោក អំ សំអាត៖ «ពីព្រោះបើយើងនិយាយពីបញ្ហាCLVនេះ រាជរដ្ឋាភិបាលក៏ដូចជារដ្ឋសភា បានសម្រេចលុបចោលកិច្ចព្រមព្រៀងCLVនេះទៅហើយ។ អ៊ីចឹង ចំពោះសកម្មជនកិច្ចព្រមព្រៀងទីក្រុងប៉ារីស ដែលបានបញ្ចេញមតិទាក់ទងជាមួយនឹងCLVនេះ ក៏គួរពិចារណា នៅក្នុងការឱ្យនៅក្រៅឃុំបណ្ដោះអាសន្ន»។
អ្នកឃ្លាំមើលទទូចឱ្យតុលាការ និងរដ្ឋាភិបាលដោះលែងសកម្មជនទាំងអស់នេះ ឱ្យមានសេរីភាពវិញ ពីព្រោះពួកគេថា រដ្ឋាភិបាល និងសភា បានសម្រេចអនុម័តដកកម្ពុជា ចេញពីគម្រោង CLV រួចហើយ តុលាការមិនគួរនៅបន្តឃុំឃាំងពួកគេ ទាក់ទងនឹងបញ្ហានេះទៀតនោះឡើយ៕