មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ក្រសួងការពារជាតិគាំទ្រ ចំពោះគំនិតរបស់មន្រ្តីយោធាម្នាក់ ដែលប្រៀបធៀបលោក សម រង្ស៊ី ទៅនឹងដំប៉ៅមហារីកដែលត្រូវកាត់យកចេញនៅដើមខែវិច្ឆិកាខាងមុខ។ មន្ត្រីគណបក្សប្រឆាំងធ្លាប់បានអះអាងថា ពួកគេមិនខ្លាចនឹងការគំរាមពីរបបលោក ហ៊ុន សែន ទេ ហើយបានសន្យាថា ដឹកនាំកម្លាំងមហាជនអមដំណើរលោក សម រង្ស៊ី វិល ចូលកម្ពុជាឲ្យខាងតែបាននៅថ្ងៃទី៩ វិច្ឆិកា។
លោក ទៀ បាញ់ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការពារជាតិ ប្រាប់អាស៊ីសេរីកាលពីថ្ងៃទី២៩ តុលាថា ដំបៅមហារីកចាំបាច់ត្រូវតែកាត់ចេញ បើមិនដូច្នេះទេ និងមានគ្រោះថ្នាក់ទៅពេលខាងមុខនេះ៖ «ខ្ញុំគ្មានទៅយល់អ្វីបើធម្មតានិយាយពីរឿងមហារីកបើវាកើតនៅកន្លែងណាក៏វាពិបាករស់ដែរតាមខ្ញុំយលទេ។មហារីកបើវាកើតចំកន្លែងសំខាន់វិញអាហ្នឹងវាកាន់តែទៅហើយគ្រាន់តែយូរនឹងឆាប់ហ្នឹងឯង » ។
ការលើកឡើងរបស់លោក ទៀ បាញ់ នេះបានកើតមានឡើងក្រោយពីរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងការពារជាតិលោក នាយឧត្ដមសេនីយ៍ ម៉ឹង សំផន ប្រាប់សារព័ត៌មានក្នុងស្រុកដែលស្និទ្ធិនឹងរបបលោកហ៊ុន សែនថា លោកគាំទ្រអត្ថបទមិត្តអ្នកអានមួយ ដែលបានចុះផ្សាយថា រដ្ឋាភិបាលគណបក្សប្រជាជនគួរកាត់ «សាច់ដំបៅមហារីក សម រង្ស៊ី» គ្រវាត់ចោលនៅថ្ងៃទី៩ ខែវិច្ឆិកា។
អាស៊ីសេរីមិនអាចស្នើសុំការអត្ថាធិប្បាយពីរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងការពារជាតិលោក នាយឧត្ដមសេនីយ៍ ម៉ឹង សំផនបានទេដោយទូរស័ព្ទរបស់លោកគ្មានអ្នកទទួល។តែទោះជាយ៉ាងណាលោក ទៀ បាញ់ បញ្ជាក់ថា ដំបៅមហារីកត្រូវតែយកចេញ។
អាស៊ីសេរីមិនទាន់អាចសុំសេចក្តីបំភ្លឺពី អនុប្រធានគណបក្សសង្គ្រោះជាតិលោក ស្រី មូរ សុខហួរ បានទេកាលពីថ្ងៃទី២៩ តុលា។ ប៉ុន្តែ លោក សម រង្ស៊ី ប្រធានស្តីទីគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ធ្លាប់បានប្រកាសថា គម្រោងវិលត្រឡប់ទៅមាតុប្រទេសវិញនៅថ្ងៃទី៩ ខាងមុខនេះ គ្មានអ្វីផ្លាស់ប្តូរទេ។