មន្រ្តីសន្តិសុខថៃឲ្យដឹងថា អាជ្ញាធរថៃនឹងមិនចាប់ខ្លួនមន្រ្តីបក្សប្រឆាំង តាមការស្នើសុំរបស់ភាគីកម្ពុជានោះឡើយ។ មន្រ្តីដដែលរូបនេះ បញ្ជាក់ប្រាប់អាស៊ីសេរី ក្នុងលក្ខខណ្ឌសុំមិនបញ្ចេញឈ្មោះ ព្រោះគ្មានសិទ្ធិអនុញ្ញាតនិយាយរឿងនេះជាសាធារណៈប្រាប់ថា អាជ្ញាធរថៃពិតជាទទួលបានដីកាចាប់ខ្លួន មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់គណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ចំនួន ៨នាក់ពិតមែន ក្នុងនោះរួមមានលោក សម រង្ស៊ី និងអ្នកស្រី មូរ សុខហួរ ផង។
ប្រភពដែលសុំមិនបញ្ចេញឈ្មោះនោះ បានបន្ថែមថា ភាគីកម្ពុជាបានជូនដំណឹងដល់ភាគីថៃ ឲ្យជួយចាប់ខ្លួនពួកគាត់ទាំងនោះ ពេលមកដល់ប្រទេសថៃ ប្រសិនបើពួកគាត់មានបំណងឆ្លងកាត់ប្រទេសថៃ ចូលប្រទេសកម្ពុជា។ ប៉ុន្តែ ភាគីថៃមិនចង់ប្រឡាក់ប្រឡូសក្នុងកិច្ចការផ្ទៃក្នុងរបស់កម្ពុជានោះទេ។ ភាគីថៃគ្រាន់តែដាក់ឈ្មោះអ្នកទាំងនោះ ក្នុងបញ្ជីខ្មៅប៉ុណ្ណោះ។
មន្រ្តីដដែលបន្តថា ភាគីកម្ពុជាក៏បានស្នើឲ្យភាគីថៃ កុំអនុញ្ញាតឱ្យអ្នកគាំទ្រគណបក្សសង្គ្រោះជាតិនៅប្រទេសថៃ ប្រើប្រាស់ទឹកដីថៃជាឈ្នាន់ ដើម្បីជ្រៀតជ្រែកចូលក្នុងការផ្ទៃក្នុងរបស់កម្ពុជា។ ភាគីថៃ បានជ្រាបដំណឹងអំពីការអះអាងរបស់គណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ដែលថា មានអ្នកគាំទ្រខ្លួន នៅប្រទេសថៃ ប្រមាណពី ៧ម៉ឺន (៧០.០០០) ទៅ ១សែន ៦ម៉ឺននាក់ (១៦០.០០០) ដែលអ្នកទាំងនោះ កំពុងកេណ្ឌកម្លាំង និងចង់ឲ្យរឿងនេះ ទាក់ទាញការចាប់អារម្មណ៍ពីប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ ទើបចង់ឲ្យប៉ូលិសថៃ ចាប់ខ្លួនពួកគាត់។ ប៉ូលិសថៃ គ្រាន់តែគ្រប់គ្រងស្ថានការណ៍ប៉ុណ្ណោះ គឺមិនចាប់ខ្លួនអ្នកទាំងនោះ នោះឡើយ។
ថ្មីៗ នេះ លោក ហ៊ុន សែន បានប្រកាសជាសាធារណៈថា របបលោកបានបញ្ជូនដីកាតាមចាប់ខ្លួន មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់គណបក្សសង្គ្រោះជាតិយ៉ាងហោចណាស់ ៨រូប ពីបទរួមគំនិតក្បត់ និងញុះញង់ឲ្យប្រព្រឹត្តិបទឧក្រិដ្ឋជាអាទិ៍។ មន្រ្តីទាំងនោះ រួមមានប្រធានស្ដីទីគណបក្សសង្គ្រោះជាតិលោក សម រង្ស៊ី អនុប្រធានគណបក្សនេះពីររូបគឺ អ្នកស្រី មូរ សុខហួរ និង លោក អេង ឆៃអ៊ាង និងតំណាងរាស្រ្ត លោក ហូរ វ៉ាន់ លោក អ៊ូ ច័ន្ទឬទិ្ធ លោក តុ វ៉ាន់ចាន់ លោក ម៉ែន សុថាវរិន្ទ្រ និងលោក ឡុង រី។
ភ្លាមៗ ក្រោយការប្រកាសនេះ មានតែប្រទេសឡាវមួយប៉ុណ្ណោះ ដែលប្រកាសចាត់ការតាមសំណើរបស់ភាគីកម្ពុជា។ ចំណែកឯរដ្ឋាភិបាលថៃ មិនបានចាប់ខ្លួនអ្នកស្រី មូរ សុខហួរ ទេពេលអ្នកស្រី ធ្វើដំណើរដល់វាលយន្តហោះសុវណ្ណភូមិនៅប្រទេសនេះ ដោយអាជ្ញាធរថៃ មិនឲ្យអ្នកស្រីចាកចេញពីវាលយន្តហោះចូលទឹកដីថៃតែប៉ុណ្ណោះ។ ក្រោយមកអ្នកស្រី មូរ សុខហួរ ត្រូវជិះយន្តហោះត្រឡប់មកសហរដ្ឋអាមេរិកវិញ។
ទោះជាយ៉ាងនេះក្តី អ្នកស្រីបញ្ជាក់ប្រាប់អាស៊ីសេរីនាពេលថ្មីៗ នេះថា គណបក្សសង្គ្រោះជាតិ កំពុងចរចាជាមួយភាគីថៃ ដើម្បីសម្របសម្រួលឲ្យមន្រ្តីបក្សប្រឆាំង និងអ្នកគាំទ្រឯទៀត អាចចូលប្រទេសកម្ពុជាតាមទឹកដីថៃ។
គិតមកត្រឹមថ្ងៃទី២៩ ខែតុលានេះ នៅសល់តែ ១១ថ្ងៃទៀតប៉ុណ្ណោះ ដល់ថ្ងៃដែលលោក សម រង្ស៊ី និងមន្រ្តីបក្សប្រឆាំងប្រកាសវិលចូលស្រុកខ្មែរវិញ ដែលគ្រោងនឹងត្រឡប់ទៅថ្ងៃទី៩ ខែវិច្ឆិកា។
អ្នកឃ្លាំមើលសង្គម ធ្លាប់បញ្ជាក់ថា ស្ថានការណ៍នយោបាយអាចវិវត្តលឿន មិនអាចស្មានទុកបានឡើយ។ ម្យ៉ាងទៀត ការមិនលូកដៃចូលក្នុងកិច្ចការផ្ទៃក្នុងរបស់ប្រទេសដទៃ នៃប្រទេសសមាជិកអាស៊ាន គឺគ្រាន់តែជាភាសាកាទូតប៉ុណ្ណោះ ធាតុពិតកម្ពុជាខ្លួនឯង ក៏ធ្លាប់ផ្តល់ទឹកដីខ្មែរឲ្យបាតុករអាវក្រហមថៃ ដែលគាំទ្រអតីតនាយករដ្ឋមន្រ្តីថៃលោក ថាក់ ស៊ីនស៊ីណាវ៉ាត់ រាប់ពាន់នាក់ ដែលយកដីខ្មែរ ជាឈ្នាន់ធ្វើនយោបាយនោះដែរ។ ជាងនេះទៅទៀត រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាពេលនោះ ថែមទាំងពង្រាយកងសន្តិសុខរាប់ពាន់នាក់ ដើម្បីការពារសុវត្ថិភាពដល់ក្រុមបាតុករទាំងនោះថែមទៀតផង៕