ទស្សនៈ​ពលរដ្ឋ​ជុំវិញ​បេក្ខភាព​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ជា​នាយករដ្ឋមន្ត្រី
ប្រជាពលរដ្ឋ​មួយ​ចំនួន និង​មន្ត្រី​បក្ស​ប្រឆាំង បញ្ចេញ​ទស្សនៈ​ផ្សេងៗ គ្នា​ជុំវិញ​បេក្ខភាព​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ជា​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី។ ពួក​គាត់​មិន​រំពឹង​ថា លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ក្លាយ​ជា​មេដឹកនាំ​ល្អ និង​ធ្វើឲ្យ​កម្ពុជា មាន​លទ្ធិ​ប្រជាធិបតេយ្យ និង​ការ​គោរព សិទ្ធិមនុស្ស​ពេញលេញ​នោះ​ទេ។
ប្រជាពលរដ្ឋ​មួយ​ចំនួន និង​មន្ត្រី​បក្ស​ប្រឆាំង លើកឡើង​ស្របគ្នា​ថា កូនប្រុស​ច្បង​លោក​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន គឺ​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត មាន​ចរិត​ផ្ដាច់ការ​មិន​ខុស​ពី​ឪពុក​របស់​លោក​នោះ​ទេ ទោះបី​ជា​លោក ​បាន​រៀន​សូត្រ​ខ្ពង់ខ្ពស់​នៅ​ប្រទេស​មហា​អំណាច​ប្រជាធិបតេយ្យ​ក្ដី។
ពលរដ្ឋ​មួយ​រូប​រស់នៅ​ខេត្ត​ត្បូងឃ្មុំ ថ្លែង​ថា លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ​គ្មាន​សមត្ថ​ភាព​គ្រប់គ្រាន់​នោះ​ទេ ​ទើប​លោក ហ៊ុន សែន ខំ​ជួយ​ជ្រោមជ្រែង។ លោក​បន្ត​ថា ប្រសិន​បើ​មាន​ការ​បោះឆ្នោត​ដោយ​សេរី ​ត្រឹមត្រូវ និង​យុត្តិធម៌ គឺ​កូន​ប្រុស​ច្បង​លោក​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​រូប​នេះ ទំនង​ជា​មិន​អាច​ប្រកួត​ប្រជែង​យក​តំណែង​កំពូល​នេះ​បាន​ទេ ព្រោះ​លោក ​មាន​ស្នាដៃ​ និង​ប្រជាប្រិយភាព​តិចតួច​នៅ​ឡើយ៖ «សញ្ញាប័ត្រ​ គ្រាន់តែ​ជា​ការ​អួតអាង ឬ​បង្ហាញ​គេ​អ្នក​ផ្សេងៗ ថា មាន​សញ្ញាប័ត្រ​ពី​ប្រទេស​អាមេរិក​ពី​មហា​អំណាច​ប្រជាធិបតេយ្យ ​ប៉ុន្តែ​ការ​អនុវត្ត និង​ការដឹកនាំ​របស់​គាត់​បែប​ផ្ដាច់ការ ឬ​បែប​ពី​ឪពុក​ត​កូន​នេះ គឺ​នៅ​តែ​ដដែល។ ឪពុក​ម៉េច គឺ​កូន​អ៊ីចឹង »។
ពលរដ្ឋ​ម្នាក់​ទៀត រស់នៅ​ខេត្តស្វាយរៀង ថ្លែង​ថា ទោះ​បី​ជា​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ទទួល​បាន​ការ​អប់រំ​ខ្ពស់​ជាង​ឪពុក​របស់​លោក​ក្ដី ក៏​លោក​នៅ​មិន​ទាន់​បង្ហាញ​សមត្ថភាព និង​ឆន្ទៈ​ធ្វើ​កំណែ​ទម្រង់​ស៊ី​ជម្រៅ ដើម្បី​ឲ្យ​កម្ពុជា ដើរ​លើ​គន្លង​ប្រជាធិបតេយ្យ និង​គោរព​សិទ្ធិមនុស្ស​នោះ​ទេ៖ «ខ្ញុំ​គិត​ថា គាត់​មាន​គំនិត​ ឬ​ទស្សនៈ​មិន​ខុស​ពី​ឪពុក​របស់​គាត់​ប៉ុន្មាន​ទេ​សម្រាប់​ការ​ដែល​គាត់​ដឹង​នាំ។ យើង​មើល​អ្នក​ជុំវិញ​គាត់ ​ជាពិសេស​យុវជន​ជំនាន់​ក្រោយ​នេះ សុទ្ធតែ​អ្នក​ដែល​អែបអប ដើម្បី​ត្រៀម​នឹង​ទទួល​តួនាទី​អ្វី​មួយ នៅ​ពេល​គាត់​ឡើង​ជា​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី »
ជា​មួយ​គ្នា​នេះ មន្ត្រី​សម្របសម្រួល​គម្រោង​នៃ​សមាគម​បណ្ដាញ​យុវជន​កម្ពុជា (CYN) លោក អូត ឡាទីន សំណូមពរ​ថា ប្រសិន​បើ​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ស្នង​តំណែង​ពី​ឪពុក​មែន លោក​ត្រូវ​បើក​ចិត្ត​ឲ្យ​ទូលាយ ទទួល​យក​មតិ​យោបល់​ចម្រុះ​ពី​គ្រប់​ភាគី​ពាក់​ព័ន្ធ និង​គិត​ផល​ប្រយោជន៍​ជាតិ​ជា​ធំ។ លោក ក៏​ស្នើ​ឲ្យ​អ្នក​នយោបាយ​ជំនាន់​ថ្មី​របស់​បក្ស​កាន់​អំណាច មាន​ភាព​ក្លាហាន​ក្នុង​ការ​ប្រកួត​ប្រជែង​ក្នុង​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ដោយ​សេរី ត្រឹម​ត្រូវ និង​យុត្តិធម៌​ដែរ៖ «បើ​យើង​និយាយ​អំពី​សមិទ្ធផល​មួយ​ចំនួន​ហាក់​ដូចជា​ មិន​ទាន់​ឃើញ​ក្រៅ​អំពី​យុទ្ធនាការ​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​បញ្ហា​កូវីដ -១៩ ទេ។ ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​ទទួល​យក​នូវ​មតិយោបល់ ​ឬ​ការ​បង្ហាញ​អំពី​ការ​ធ្វើនយោបាយ​បែប​ថ្មី ដែល​ទទួល ​យក​ពហុ​យោបល់ ពហុ​គំនិត ពី​គ្រប់​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​នេះ ហាក់​មិន​ទាន់​បង្ហាញ​ចេញ​មក​ ខាង​ក្រៅ​ទេ​ គ្រាន់តែ​អ្វី​ដែល​គាត់​ធ្វើ​និង​ផ្សព្វផ្សាយ​កន្លងទៅ​ ជា​ការ​យល់​ឃើញ​របស់​ខ្ញុំ គឺ​ខ្ញុំ​គិត​ថា ហាក់​បី​ដូចជា​ មិន​សូវ​ខុស​គ្នា​ពី​អ្នកនយោបាយ​ជំនាន់​ចាស់​ទេ »។
ប្រតិកម្ម​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​បែបនេះ​ គឺ​បន្ទាប់​ពី​លោក​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី២ ខែធ្នូ ​បាន​ប្រកាស​គាំទ្រ​កូនប្រុស​ច្បង​របស់​លោក ​ពេញទំហឹង​ឲ្យ​ស្នង​តំណែង​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​បន្ត​ពី​លោក។លោក ថែមទាំង​និយាយ​អារ​កាត់​តែ​ម្នាក់ឯង​ថា​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងមហាផ្ទៃ​និង​ជា​អនុ​ប្រធាន​បក្ស លោក ស ខេង រដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិ​ លោក ទៀ បាញ់ ​និង​ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី យឹម ឆៃលី មិន​អាច​ឡើង​ធ្វើជា​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​បាន​ទេ ព្រោះ​មាន​វ័យ​ចំណាស់​ដូច​លោក​ដែរ៖ «កាស​ថ្ងៃ​ហ្នឹង​ឱ្យ​ច្បាស់ កុំ​ឱ្យ​វា​ពិបាក​វិភាគព្រោះ​វា​នៅ​បិទ​បាំងៗ ចុះ​ឡើង។ ឥឡូវ អនាគត​នៅ​ពេល​ក្រោយ ហ៊ុន សែន គឺហ៊ុន ម៉ាណែត មួយ​ជា​បេក្ខភាព​ក្នុង​ចំណោម​បេក្ខភាព​ជា​នាយករដ្ឋមន្ត្រី មិនមែន​មាន​តែ​ម្នាក់​ទេ ប៉ុន្តែ​បាន​ទទួល​ការ​គាំទ្រ​ពី​ឪ​វា​ពេញលេញ គឺ ហ៊ុន សែន ! មើល​អ្ហែង​ធ្វើ​អី​អញ ? អញ​សួរ​អ្ហែង អ្ហែង​ធ្វើ​អី​អញ ? អ្ហែង​និយាយ​ចេញ​មក ! ហ៊ុន សែន វា​មាន​ថ្ងៃ​ងាប់ ថ្ងៃ​ចាស់​ណា ! ហើយ​ចុះ​បើ​មាន​កូន ម៉េច​មិន​ឱ្យ​វា​ធ្វើ​ត​ទៅ​តាម​រយៈ​បោះ​ឆ្នោត »
ក្រោយ​ការ​ប្រកាស​របស់​លោក ហ៊ុន សែន បែប​នេះ ក្រុម​អ្នក​ដែល​ទទួល​ផល​ប្រយោជន៍ ឬ​ក្រុម​រណប​លោក និង​ក្រុម​អ្នក​មាន​អំណាច​គ្រាក់ៗ មួយ​ចំនួន​ក្នុង​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា ក៏​ចាប់​ផ្ដើម​ចេញ​សារ​គាំទ្រ​បេក្ខភាព​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ជា​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ជា​បន្ត​បន្ទាប់។ ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា ក្រុម​លោក ស ខេង និង​ក្រុម​លោក ទៀ បាញ់ ​មិនទាន់​បង្ហាញ​សារ​គាំទ្រ​ដល់​បេក្ខភាព​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត នោះ​ទេ ខណៈ​កន្លង​ក្រុម​អ្នក​ឃ្លាំមើល ​សង្កេត​ឃើញ​ថា ក្រុម​ដែល​មាន​អំណាច​ធំៗ ទាំង​ពីរ​នេះ ក៏​កំពុង​សម្លឹង​មើល​កៅអី​តំណែង​របស់​លោក ហ៊ុន សែន នេះ​ដែរ។
ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា លោក សម រង្ស៊ី ប្រធាន​ស្តីទី​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ជឿ​ជាក់​ថា លោក ហ៊ុន សែន មិន​អាច​ឲ្យ​កូន​របស់​គាត់​ឡើង​កាន់​តំណែង​ជំនួស​គាត់​បាន​ទេ។ លោក សម រង្ស៊ី បកស្រាយ​លើ​ហ្វេសប៊ុក (Facebook) នៅ​ល្ងាច​ថ្ងៃ​ទី៣ ធ្នូ ថា លោក ហ៊ុន សែន ជួប​ឧបសគ្គ​កាន់​តែ​ច្រើន​ឡើងៗ ក្នុង​ការ​ផ្ទេរ​អំណាច​ទៅ​ឱ្យ​កូន ដូចជា​ក្នុង​ជួរ​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា ក្រៅពី​ត្រកូល ហ៊ុន គ្មាន​នរណា​ចង់​ឲ្យ​មាន​ការ​បន្ត​វេន​ក្នុង​គ្រួសារ​តែ​មួយ​នោះ​ទេ។ លោក​សរសេរ​ទៀត​ថា លោក ហ៊ុន សែន យល់​ច្បាស់​ថា ដើម្បី​ឲ្យ​មាន​ការ​ផ្ទេរ​តំណែង​ដោយ​រលូន ត្រូវ​តែ​ធ្វើឲ្យ​បរិយាកាស​នយោបាយ មាន​ការ​ធូរ​ស្រាល​ខ្លះ ប៉ុន្តែ​បើ​គាត់​បន្ធូរ​ការ​គាបសង្កត់​តែ​បន្តិច គាត់​នឹង​ប្រឈម​បាត់បង់​អំណាច​ទាំង​ស្រុង។ លោក សម រង្ស៊ី ថ្លែង​ទៀត​ថា ពេលវេលា​ក៏​ជា​កត្តា​មួយ​ដ៏​សំខាន់​ដែរ។ លោក​ថា លោក ហ៊ុន សែន អាយុ​កាន់តែ​ច្រើន​ឡើង ហើយ​គាត់​មិន​អាច​គេច​ផុត​ពី​ច្បាប់​ធម្មជាតិ​បាន​ទេ ហើយ​បើ​គាត់​ចាំ​កាន់តែ​យូរ ហានិភ័យ នៃ​ការ​ជ្រួលច្របល់​កាន់តែ​ខ្លាំង​ឡើង។ មេ​បក្ស​ប្រឆាំង​រូប​នេះ​ បន្ថែម​ទៀត​ថា លោក ហ៊ុន សែន ចង់ឲ្យ​កូន​គាត់​ឡើង​កាន់​តំណែង​ជំនួស​គាត់ ពីព្រោះ​គាត់​ត្រូវ​ការ​ឲ្យ​កូន ជួយ​​ធានា​និទណ្ឌភាព​សម្រាប់​គាត់ នៅ​ពេល​គាត់​បាត់បង់​អំណាច។ បើ​មិន​ដូច្នេះ​ទេ គាត់​នឹង​ប្រឈម​មុខ​តុលាការ​ឯករាជ្យ​ណា​មួយ កាត់ទោស​ពី​បទ​ឧក្រិដ្ឋ​យ៉ាង​ច្រើន ដែល​គាត់​បាន​ប្រព្រឹត្ត ក្នុង​រយៈ​ពេល​កាន់​អំណាច ៣៦ឆ្នាំ​មក​ដល់​ថ្ងៃ​នេះ។
ចំណែក​ក្រុម​អ្នក​ប្រើប្រាស់​បណ្ដាញ​ហ្វេសប៊ុក​មួយ​ចំនួន​វិញ ពួកគាត់​យល់ថា​សារ​របស់​លោក​ហ៊ុន សែន​ដែល​ចង់​លើក​បន្តុប​កូនប្រុស ​និង​បញ្ចេញ​ប្រតិកម្ម​ក្រេវក្រោធ​ទៅលើ​អ្នក​ចង់​ប្រជែង​អំណាច​នោះ ទំនង​ជា​ចង់​បញ្ជាក់​និង​ផ្ញើ​សារ​ទៅ​មន្ត្រី​ផ្ទៃក្នុង​បក្ស​ ជាជាង​ទៅ​ក្រុម​បក្ស​ប្រឆាំង។ លើស​ពី​នេះ វា​ក៏​អាច​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​របស់​លោក ហ៊ុន សែន ដើម្បី​កៀរគរ​កម្លាំង​គាំទ្រ​ក្នុង​ជួរបក្ស​សម្រាប់​កូនប្រុស​របស់​លោក​ផង​ដែរ។
មន្ត្រី​ជាន់​ខ្ពស់​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ដែល​កំពុង​រស់​នៅ​សហរដ្ឋ​អាមេរិក លោក អ៊ុំ សំអាន ពិនិត្យ​ឃើញ​ថា លោក ​ហ៊ុន ម៉ាណែត កំពុង​យក​តម្រាប់​តាម​ឪពុក​ជា​ច្រើន​ចំណុច តាំង​ពី​អត្តចរិត និង​សម្ដី​សំដៅ​ដែល​បង្កប់​នូវ​ភាព​ផ្ដាច់ការ ដូច​ជា ការ​គំរាម​កំហែង ការ​រើសអើង និង​ការ​លាប​ពណ៌​លើ​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ដែល​មាន​និន្នាការ​នយោបាយ​ផ្សេង។ លោក​យល់​ថា បើ​ក្លាយ​ជា​មេ​ដឹក​នាំ​មែន លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត នឹង​ដើរ​តាម​គន្លង​ផ្ដាច់​ការ​របស់​លោក ហ៊ុន សែន៖ «ខ្ញុំ​យល់​ថា គាត់​នៅតែ​យក​តាម​លំនាំ​ឪពុក​របស់​គាត់​ គឺ​នៅតែ​ផ្ដាច់ការ​ដូច​ឪពុក​របស់​គាត់​អីចឹង។យើង​មើល​លោក គីម ជុង អ៊ុន (Kim Jong un) ពេល​គាត់​ដឹកនាំ​ គាត់​ផ្ដាច់ការ​ជាង​ឪពុក​របស់​គាត់​ទៀត ដោយសារ​ពេល​គាត់​ដឹក នាំ​គាត់​នៅ​វ័យ​ក្មេង។ ដូច្នេះ​ដើម្បី​ឲ្យ​មន្ត្រី​ថ្នាក់​ក្រោម​ខ្លាច​គាត់ គឺ​គាត់​ត្រូវ​ប្រើ​អំណាច ផ្ដាច់ការ បង្ក្រាប ឬ​យក​ទៅ​កាត់ទោស​ប្រហារ​ជីវិត​ សូម្បីតែ​ពូ​របស់​គាត់​ក៏ដោយ។មន្ត្រី​ធំៗ មួយ​ចំនួន ក៏​កាត់​ទោស​ប្រហារជីវិត​ ដើម្បី​ឲ្យ​មន្ត្រី​ខាងក្រោម​ខ្លប​ខ្លាច​។ ដូច្នេះ​នៅ​ពេល​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ដឹកនាំ​ប្រទេស ​ហើយ​គាត់​គ្មាន​សមត្ថភាព​គ្រប់គ្រង​មន្ត្រី​ចាស់ៗ គាត់​ក៏​ត្រូវ​ប្រើ​អំណាច​ផ្ដាច់ការ ឬ​ក៏​កណ្ដាប់​ដៃ​ដែក​នៅ​ក្នុង​គណបក្ស ក៏​ដូច​ជា​បង្ក្រាប​ទៅលើ​សកម្មជន​គណបក្ស​ប្រឆាំង​ផង​ដែរ »
ប្រជាពលរដ្ឋ និង​មន្ត្រី​បក្ស​ប្រឆាំង​លើក​ឡើង​ថា ទោះបីជា​លោក ហ៊ុន សែន ​ឲ្យ​កូនប្រុស របស់​លោក​ឡើង​កាន់​អំណាច ​តាមរយៈ​ការបោះឆ្នោត​ក្ដី ក៏​មិន​មែន​ជា​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ដោយ​សេរី ត្រឹមត្រូវ និង​យុត្តិធម៌​នោះ​ដែរ​ គឺ​គ្រាន់តែ​ជា​បោះ​ឆ្នោត​បែប​បង្គ្រប់​កិច្ច​ប៉ុណ្ណោះ។ ពួក​គាត់​បន្ត​ថា សូម្បីតែ​លោក ហ៊ុន សែន មិន​ហ៊ាន​ប្រកួត​ប្រជែង​តាម​វិធី​ត្រឹមត្រូវ​ជាមួយ​បក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​ផង ដូច្នេះ​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ក៏​ច្បាស់​ជា​មិន​ហ៊ាន​ប្រថុយ​ប្រកួត​ប្រជែង​ដូច​ឪពុក​របស់​លោក​ដែរ។ ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា ពួក​គាត់​លើក​ឡើង​ថា ប្រសិនបើ​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត មាន​សមត្ថភាព​ពិត​ប្រាកដ​នោះ លោក​គួរ​តែ​បើក​ឱកាស​ឲ្យ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ​ចូលរួម​ប្រកួត​ប្រជែង​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ដោយ​ស្មើភាព​ ឡើងវិញ ​ដើម្បី​ឈាន​ទៅ​កាន់​តួនាទី​ជា​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ប្រកប​ដោយ​កិត្តិយស និង​ស្រប​ច្បាប់៕