ពលរដ្ឋគ្មានទំនុកចិត្តលើអាជ្ញាធរមូលដ្ឋានក្នុងខេត្តស្វាយរៀងថា អាចដោះស្រាយបញ្ហាជួលដីឱ្យទៅប្រទេសជិតខាងមានប្រសិទ្ធភាព តាមបញ្ជារបស់ក្រសួងមហាផ្ទៃនោះឡើយ។
ពួកគាត់ថា អាជ្ញាធរមួយចំនួននៅតែមានល្បិចឱ្យមន្ត្រីខិលខូចឈរឈ្មោះជំនួសឈ្មួញវៀតណាម ដើម្បីជួលដីរបស់ពលរដ្ឋខ្មែរជាច្រើនពាន់ហិកតារឱ្យទៅប្រទេសជិតខាង។
ពលរដ្ឋរស់នៅជាប់ព្រំដែនកម្ពុជា-វៀតណាមក្នុងខេត្តស្វាយរៀងឱ្យដឹងថា បច្ចុប្បន្នដីស្រែចម្ការរបស់ពលរដ្ឋខ្មែរនៅតាមបណ្តោយព្រំដែន ក្នុងឃុំចំនួន៤ គឺឃុំពពែត ឃុំមនោរម្យ ឃុំគគីសោម និងឃុំតាអី ក្នុងស្រុកស្វាយទាប ជាច្រើនពាន់ហិកតារ ត្រូវបានពលរដ្ឋខ្មែរជួលទៅឱ្យឈ្មួញវៀតណាម ធ្វើកសិកម្មជាង ៨ឆ្នាំមកហើយ។
ពលរដ្ឋរស់នៅកៀកព្រំដែនកម្ពុជា-វៀតណាម ក្នុងខេត្តស្វាយរៀងថ្លែងសុំលាក់ឈ្មោះព្រោះបារម្ភពីសុវត្ថិភាពប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរីនៅថ្ងៃទី២០ វិច្ឆិកាថា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ លោក ស សុខា គួរតែចាត់វិធានការច្បាប់ លើអាជ្ញាធរមូលដ្ឋានដែលចេញលិខិតអនុញ្ញាតឱ្យពលរដ្ឋខ្មែរជួលដីស្រែចម្ការទៅឱ្យឈ្មួញវៀតណាម។
លោកអះអាងថា ស្មៀនឃុំពពែត លោក គុយ សារ៉េន គឺជាមេខ្លោងឈរឈ្មោះជំនួសឱ្យឈ្មួញវៀតណាម ក្នុងការរៀបចំឯកសារជួលដីរបស់ពលរដ្ឋខ្មែរទៅឱ្យប្រទេសជិតខាងជាច្រើនឆ្នាំមកហើយ។
ពលរដ្ឋថ្លែងលាក់ឈ្មោះ៖«បើចង់ឱ្យលិខិតមនុស្សមានតម្លៃទាល់តែរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃចាត់វិធានការច្បាប់លើមន្ត្រីនិងអ្នកពាក់ព័ន្ធ។ ប្រសិនបើមិនចាត់វិធានការទេលិខិតរបស់គាត់ទោះចេញ១០០ដងឬចេញយូរៗម្តងក៏នៅតែសាប ពិសេសអ្នកចុះហត្ថលេខី ហាក់ដូចជាចុះលើក្រដាសកាសែត»។
បច្ចុប្បន្នទិដ្ឋភាពដីស្រែចម្ការរបស់ពលរដ្ឋខ្មែរតាមបណ្តោយព្រំដែនក្នុងស្រុកស្វាយទាប ខេត្តស្វាយរៀង ក្នុងរដូវប្រាំងសម្បូរដោយចម្ការអំពៅនិងដំណាំដំឡូង។ រីឯនៅរដូវវស្សាវិញមានដំណាំស្រូវ និងមានដំណាំបន្លែផ្សេងៗទៀត ជាច្រើនម៉ឺនហិកតារ ដោយមានរបងលួស និងផ្ទះចាំចម្ការដែលឈ្មួញវៀតណាមសាងសង់ ដើម្បីទុកដាក់គ្រឿងចក្រធ្វើកសិកម្ម។
អ្នកភូមិថា ការជួលដីនេះមានកិច្ចសន្យាក្នុងមួយអាណត្តិ រយៈពេល ៣ឆ្នាំ ហើយតម្លៃជួលដីវិញក្នុង ១ហិកតារជាង ១លានរៀល ឬប្រមាណ ២៥០ដុល្លារក្នុងមួយឆ្នាំ។ រីឯបច្ចេកទេសធ្វើកសិកម្មវិញ គឺឈ្មួញវៀតណាមបានកសាងផ្លូវ ជីកប្រឡាយទឹកខ្វាត់ខ្វែង ដោយតភ្ជាប់បណ្ដាញអគ្គិសនី និងប្រព័ន្ធធារាសាស្ត្រ មានប្រភពចេញពីប្រឡាយមេ ក្នុងប្រទេសវៀតណាម ដើម្បីទាញទឹកស្រោចស្រពដំណាំកសិកម្មក្នុងតំបន់នោះ។
ពលរដ្ឋដដែលបន្ថែមថា ជារឿយៗអ្នកភូមិតែងប្រទះឃើញកម្មករជនជាតិវៀតណាមជាច្រើនក្រុមបានដាក់វេនគ្នា ដេកចាំចម្ការជិះម៉ូតូ និងរថយន្តពាក់ស្លាកលេខវៀតណាម។ លោកថា អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាននៅតែសម្រួលឯកសារអនុញ្ញាតឱ្យពលរដ្ឋជួលដីឱ្យទៅឈ្មួញវៀតណាមដដែលៗ ដោយគ្រាន់តែផ្លាស់ប្ដូររូបភាព លាក់បាំងថ្នាក់លើតែប៉ុណ្ណោះ។
ពលរដ្ឋថ្លែងសុំលាក់ឈ្មោះ៖«ទាំងមេភូមិមេឃុំឱ្យតែមានពលរដ្ឋណាជួលដីទៅឱ្យពួកវៀតណាម គឺពួកគាត់នៅតែសម្រួលឯកសាររត់ការជួលដដែល មិនឃើញអនុវត្តតាមច្បាប់ចេញសោះ!រហូតមកដល់បច្ចុប្បន្នគេមានល្បិចមិនឱ្យជនជាតិវៀតណាមឈរឈ្មោះផ្ទាល់ទេ ប៉ុន្តែគេមានស្មៀនឃុំអ្នកឈរឈ្មោះវិញ»។
វិទ្យុអាស៊ីសេរីមិនទាន់អាចទាក់ទងសុំការបំភ្លឺរឿងនេះ ពីអ្នកនាំពាក្យក្រសួងមហាផ្ទៃលោក ទូច សុឃៈ បាននៅឡើយទេ នៅថ្ងៃទី២០ វិច្ឆិកា។ រីឯស្មៀនឃុំពពែត លោក គុយ សារ៉េន ដែលពលរដ្ឋចោទថា ជាមេខ្លោងឈរឈ្មោះជំនួសឈ្មួញវៀតណាម ក៏វិទ្យុអាស៊ីសេរីមិនទាន់អាចទាក់ទងបានដែរ នៅថ្ងៃដដែលនេះ។
ក៏ប៉ុន្តែពលរដ្ឋថា កន្លងទៅអភិបាលរងខេត្តស្វាយរៀង លោក ម៉ែន អេង បានចុះទៅពិនិត្យចម្ការអំពៅ តាមតំបន់ព្រំដែនដែលពលរដ្ឋខ្មែរបានជួលដីឱ្យវៀតណាម ក៏ប៉ុន្តែមន្ត្រីរូបនេះមិនបានដោះស្រាយបញ្ហានេះនោះទេ តែបែរជានិយាយកុហកថា ដំណាំកសិកម្មក្នុងតំបន់នោះជារបស់ពលរដ្ឋខ្មែរទៅវិញ។
កាលពីថ្ងៃទី១៣ វិច្ឆិកា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ លោក ស សុខា បានចេញសេចក្តីជូនដំណឹងជាថ្មីទៀត បញ្ជាឱ្យអាជ្ញាធរជាប់ព្រំដែនទាំងអស់ ចាត់វិធានការម៉ឺងម៉ាត់លើរាល់សកម្មភាពពលរដ្ឋខ្មែរ និងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋានលក់ឬជួលដីស្រែចម្ការតាមបណ្តោយព្រំដែនទៅឱ្យពលរដ្ឋប្រទេសជិតខាងគ្រប់រូបភាពទាំងអស់។
ឆ្លើយតបរឿងនេះអតីតតំណាងរាស្ត្រគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ លោក អ៊ុំ សំអាន យល់ថា ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហានេះឱ្យមានប្រសិទ្ធភាពយូរអង្វែង រដ្ឋាភិបាលគួរតែរៀបចំសេចក្តីព្រាងច្បាប់មួយ អនុវត្តច្បាប់លើមន្ត្រីពាក់ព័ន្ធ និងពលរដ្ឋខ្មែរដែលជួលដីឱ្យប្រទេសជិតខាង ជាអំពើល្មើសច្បាប់ ប៉ះពាល់អធិបតេយ្យភាពកម្ពុជា។
លោក អ៊ុំ សំអាន៖«កាលណាមន្ត្រីខិលខូចនៅតែលួចជួលដីគឺអាចមកពីខ្សែលោក ហ៊ុន សែន ហ៊ុនម៉ាណែត ជួលទៅគ្មាននរណាហ៊ានប៉ះសូម្បីតែលោក ស សុខា កូនលោក ស ខេង។ ដូច្នេះដើម្បីបញ្ឈប់ការជួលដីនៅតាមព្រំដែនទាល់តែមានចំណាត់ការក្ដៅពីនាយករដ្ឋមន្ត្រី»។
ចំណែកប្រធានក្រុមប្រឹក្សាឃ្លាំមើលកម្ពុជាលោក ម៉ែន ណាត យល់ថា បញ្ហានេះជាគ្រោះថ្នាក់ ប៉ះពាល់អធិបតេយ្យជាតិ ហេតុនេះក្រសួងមហាផ្ទៃគួរតែជំរុញឱ្យអាជ្ញាធរមូលដ្ឋានជាប់ព្រំដែនទាំងអស់ ត្រូវអនុវត្តបទបញ្ជានេះឱ្យបានម៉ឺងម៉ាត់ និងទទួលខុសត្រូវ៖
លោក ម៉ែន ណាត៖«ពលរដ្ឋគាត់ចង់ឃើញរដ្ឋាភិបាលថ្មីរបស់លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត និងរដ្ឋមន្ត្រីថ្មីៗគួរតែអនុវត្តច្បាប់ទោះបីស្ថិតនៅផ្កាយប៉ុន្មានស័ក្តិប៉ុន្មានក៏ដោយ ក៏ត្រូវតែគោរពបទបញ្ជារបស់រាជរដ្ឋាភិបាលដាច់ខាត។ អាហ្នឹងបានអាចធ្វើទៅបាន!ឧទាហរណ៍ថាចេញបញ្ជាហើយ មិនហ៊ានអនុវត្តទៅលើអ្នកមានអំណាច និងស័ក្តិខ្លះដែលមានដីធ្លីច្រើនដដែល នោះបទបញ្ជាប្រៀបដូចជាដង្ហើមចង្រិត ដកហើយក៏រលត់បាត់ទៅ»។
ពលរដ្ឋអំពាវនាវឱ្យរដ្ឋាភិបាលពន្លឿនអភិវឌ្ឍន៍ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងប្រព័ន្ធធារាសាស្ត្រតាមតំបន់ព្រំដែន និងផ្តល់បច្ចេកទេសកសិកម្ម ព្រមទាំងរកទីផ្សារកសិផល ដើម្បីឱ្យកសិករខ្មែរមានទឹកចិត្តធ្វើកសិកម្មតាមតំបន់ព្រំដែន ដែលជាផ្នែកមួយទប់ស្កាត់ការជួលដីឱ្យទៅជនបរទេស និងជារបងការពារបូរណភាពទឹកដី៕