សភាអឺរ៉ុប (European Parliament) បានអនុម័តសេចក្ដីសម្រេចថ្មីមួយទៀតឲ្យរបបលោក ហ៊ុន សែនបញ្ឈប់ការធ្វើទុក្ខបុកម្នេញគណបក្សប្រឆាំងនិងត្រូវបើកលំហរសិទ្ធិសេរីភាពប្រជាពលរដ្ឋសង្គមស៊ីវិលនិងសារព័ត៌មានឡើងវិញ។ សភាអឺរ៉ុបក៏ទាមទារឲ្យតុលាការរបបក្រុងភ្នំពេញលុបចោលសាលក្រមនិងសាលដីការនានាដែលចោទប្រកាន់ប្រឆាំងនឹងសកម្មជននិងមេដឹកនាំបក្សប្រឆាំងជាបន្ទាន់និងដោយឥតលក្ខខណ្ឌដែរ។ អ្នកវិភាគថានេះជាសញ្ញាល្អមួយទៀតដែលសហភាពអឺរ៉ុបនៅតែយកចិត្តទុកដាក់លើការអនុវត្តប្រជាធិបតេយ្យនៅកម្ពុជា។
អ្នកវិភាគលើកឡើងថាសហភាពអឺរ៉ុបមិនបានបោះបង់កម្ពុជាទុកឲ្យលោកនាយករដ្ឋមន្រ្តីហ៊ុន សែនដឹកនាំប្រទេសដោយជិះសេះលែងដៃនោះទេ។
អ្នកវិភាគនយោបាយនិរទេសខ្លួននៅក្រៅប្រទេសលោក គឹម សុខ មានប្រសាសន៍ថា សភាអឺរ៉ុបបានអនុម័តសេចក្ដីសម្រេចឲ្យរបបលោក ហ៊ុន សែនស្ដារប្រជាធិបតេយ្យឡើងវិញនេះគឺបង្ហាញឲ្យឃើញថាសហភាពអឺរ៉ុបនឹងមិនអនុញ្ញាតិឲ្យរបបក្រុងភ្នំពេញបន្តគាបសង្កត់សិទ្ធិសេរីភាពប្រជាពលរដ្ឋទៀតឡើយ៖ «អឺរ៉ុបមិនបោះបង់ប្រជាធិបតេយ្យនៅកម្ពុជាទេគេនៅទាមទារដង្ហើមប្រជាធិបតេ្យរស់នៅកម្ពុជាហើយអឺរ៉ុបក៏ត្រៀមតទល់នឹងរបបលោក ហ៊ុន សែន ដែរព្រោះអឺរ៉ុបមានរបាយការណ៍រំលោភសិទ្ធិមនុស្សរបស់លោកហ៊ុន សែន នេះពេញដៃ។
សភាសអឺរ៉ុប (European Parliament) កាលពីថ្ងៃទី១១ ខែមីនាបានអនុម័តសេចក្ដីសម្រេចមួយមានចំនួន២៥ចំណុចតម្រូវឲ្យរបបទីក្រុងភ្នំពេញបញ្ឈប់ការធ្វើទុក្ខបុកម្នេញ ការគំរាមកំហែង និងការចោទប្រកាន់ដោយមូលហេតុនយោបាយមកលើសមាជិកគណបក្សប្រឆាំងសមាជិកសហជីពអ្នកការពារសិទ្ធិមនុស្ស អ្នកកាសែតនិងសកម្មជនសង្គមស៊ីវិលព្រមទាំងអំពាវនាវឲ្យកងសន្តិសុខជៀសវាងប្រើអំពើហិង្សាមកលើពលរដ្ឋដែលធ្វើបាតុកម្មដោយសន្តិវិធី។
សេចក្ដីសម្រេចសភាអឺរ៉ុបនេះក៏តម្រូវឲ្យរបបក្រុងភ្នំពេញលុបចោលសាលក្រមតុលាការមានលក្ខណៈនយោបាយជាបន្ទាន់និងដោយឥតលក្ខខណ្ឌដែលបានផ្តន្ទាទោសថ្នាក់ដឹកនាំគណបក្សសង្គ្រោះជាតិយ៉ាងងងើលរួមមានលោក សម រង្ស៊ី អ្នកស្រី មូរ សុខហួរ លោកអេង ឆៃអ៊ាង លោក អ៊ូ ចាន់ឫទ្ធិ លោក ហូរវ៉ាន់ លោក ឡុង រី លោក ម៉ែន សុថាវរិន្ទ្រនិងលោកនុត រំដួលនិងរួមទាំងកម្មជនបក្សប្រឆាំងដទៃទៀតដែលកំពុងជាប់ឃុំនៅពន្ធនាគារ។
ក្រៅពីនេះទៀត សភាអឺរ៉ុបក៏បានអំពាវនាវដល់អាជ្ញាធរកម្ពុជាឱ្យផ្តួចផ្តើមដំណើរការការផ្សះផ្សារជាតិតាមរយៈការសន្ទនាពិតប្រាកដជាមួយគណបក្សប្រឆាំងនិងអង្គការសង្គមស៊ីវិល។
អាស៊ីសេរីមិនអាចទាក់ទងប្រធានអង្គភាពអ្នកនាំពាក្យរដ្ឋាភិបាលលោក ផៃ ស៊ីផានដើម្បីសួរអំពីបញ្ហានេះបាននៅឡើយទេកាលពីយប់ថ្ងៃទី១១ ខែមីនា។
អនុប្រធានគណបក្សសង្រ្គោះជាតិលោក អេង ឆៃអ៊ាងមានប្រសាសន៍ថារបបក្រុងភ្នំពេញកំពុងតែខូចមុខមាត់កាន់តែខ្លាំងនៅលើឆាកអន្តរជាតិ។លោកបញ្ជាក់ថាសភាអឺរ៉ុបទាមទារឲ្យមានការចរចាប្រើប្រាស់វប្បធម៌សន្ទនាដើម្បីផ្សះផ្សារជាតិនេះជារឿងត្រឹមត្រូវ។លោកបញ្ជាក់ថាគណបក្សសង្រ្គោះជាតិក៏មិនដែលបិទដែរចំពោះការប្រើប្រាស់វប្បធម៌សន្ទនាដើម្បីបញ្ចាប់ជម្លោះនយោបាយ៖ «ដំណោះស្រាយអ្វីក៏ដោយមិនជៀសផុតពីការនិយាយគ្នា ការជជែកគ្នានោះទេហើយវាមិនធ្វើឲ្យខាតបង់ផលប្រយោជន៍ប្រទេសជាតិនិងប្រជាពលរដ្ឋដែរ»។
ទាក់ទងនិងបញ្ហានេះលោក គឹម សុខ បញ្ជាក់ថាគណបក្សប្រឆាំងនិងគណបក្សកាន់អំណាចងាកមកប្រើប្រាស់វប្បធម៌សន្ទនាដូចដែលសភាអឺរ៉ុបទាមទារនេះជាជំរើសល្អសំរាប់មេដឹកនាំជៀសវាងទណ្ឌកម្មផ្សេងៗទៀតពីសហគមន៍អន្តរជាតិ៖ «កិច្ចសន្ទនាជាជម្រើសល្អមួយសំរាប់កម្ពុជា ភូមានិងថៃក្ដីដែលសហគមន៍អឺរ៉ុបចង់បានហើយដើម្បីឲ្យមេដឹកនាំទាំងនេះជៀសផុតពីទណ្ឌកម្មសហគមន៍អឺរ៉ុប»។
សភាអឺរ៉ុបក៏ជំរុញឲ្យក្រុមប្រឹក្សាអឺរ៉ុបអនុម័តជំហររបស់ខ្លួនជាផ្លូវការអំពីស្ថានភាពសិទ្ធិមនុស្សនិងការធ្លាក់ចុះប្រជាធិបតេយ្យនៅកម្ពុជា។ សភាអឺរ៉ុបបន្តថាកិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ី-អឺរ៉ុប ឬហៅថា ASEM មិនគួរសហភាពអឺរ៉ុបយល់ព្រមចូលរួមកិច្ចប្រជុំនេះនៅទីក្រុងភ្នំពេញនាចុងឆ្នាំ២០២១នេះឡើយដរាបណារបបឯកបក្សមិនស្ដារប្រជាធិបតេយ្យឡើងវិញទេនោះ។លើសពីនេះទៀតសភាអឺរ៉ុបក៏អំពាវនាវរដ្ឋជាសមាជិកទាំងអស់បញ្ឈប់រាល់ការគាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុដល់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។ផ្ទុយទៅវិញជំនួយហិរញ្ញវត្ថុទាំងនោះគួរផ្ដោតទៅលើអង្គការសង្គមស៊ីវិលនិងគណបក្សប្រឆាំងវិញ។
សភាអឺរ៉ុបបានដាក់ទណ្ឌកម្មរបបលោក ហ៊ុន សែនតាមរយៈការដកប្រព័ន្ធអនុគ្រោះពន្ធលើទំនិញគ្រប់មុខលើកលែងតែអាវុធគឺ EBAចំនួន២០% ចេញពីកម្ពុជាម្ដងរួចមកហើយដោយសារតែរបបឯកបក្សមិនព្រមស្ដារលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យឡើងវិញ។
អ្នកវិភាគថាបើសិនជារបបលោក ហ៊ុន សែននៅតែបន្តធ្វើទុក្ខបុកម្នេញប្រជាពលរដ្ឋសកម្មជនគណបក្សប្រឆាំងអង្គការសង្គមស៊ីវិលនិងប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយឯករាជ្យទៀតនោះរបបនេះនឹងរងទណ្ឌកម្មកាន់តែធ្ងន់ធ្ងរពីសហភាពអឺរ៉ុប សហរដ្ឋអាមេរិកនិងក្រុមប្រទេសសម្ព័ន្ធមិត្តរបស់អាមេរិកនិងអឺរ៉ុបថែមទៀតនៅពេលខាមុខជាមិនខាន៕