ងាកមកមកមើលការងារជាតំណាងរាស្ត្រវិញម្ដង លោក ស សុខា ធ្វើជាតំណាងរាស្ត្របក្សប្រជាជនកម្ពុជា មណ្ឌលព្រៃវែងរយៈពេល ២អាណត្តិ ហើយការបោះឆ្នោតជាតិថ្មីៗ នេះ លោកក៏ជាប់ឆ្នោតជាតំណាងរាស្ត្រខេត្តព្រៃវែងដែរ។
ពិធីពិនិត្យ និងព្យាបាលជំងឺដោយឥតគិតថ្លៃ ជូនពលរដ្ឋក្នុងស្រុកកំចាយមារ ……………. ព្រៃវែង ៖ ព្រឹកនេះក្រុមគ្រូពេទ្យស្ម័គ្រចិត្ត ស...
Posted by Sar Sokha on Saturday, October 1, 2022
បើទោះបីជាបេក្ខជនរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ បន្តវេនដែលស៊ីកេរ្តិ៍ពីឪពុករូបនេះ បានរៀនសូត្រចេះដឹងពីបរទេសក្ដី ក៏ក្នុងអំឡុងពេលធ្វើជាតំណាងរាស្ត្រ២អាណត្តិមកនេះ លោកមិនដែលបានជួយដោះស្រាយក្ដីកង្វល់របស់ពលរដ្ឋ ដែលរងគ្រោះដោយសារបញ្ហាផ្សេងៗ ក្នុងតួនាទីជាតំណាងរាស្ត្រទៅតាមច្បាប់ឡើយ។
មន្ត្រីសម្របសម្រួលសមាគមការពារសិទ្ធិមនុស្សអាដហុក (Adhoc) ប្រចាំខេត្តព្រៃវែង អ្នកស្រី អៀង គឹមលី មានប្រសាសន៍ថា កន្លងមកប្រជាពលរដ្ឋមួយចំនួនបានតវ៉ានៅមុខសាលាខេត្តផង និងនៅមុខសាលាដំបូងខេត្តព្រៃវែងផង ដើម្បីទាមទារឱ្យអាជ្ញាធរជួយដោះស្រាយបញ្ហារបស់ពួកគេ ក៏ប៉ុន្តែពុំដែលឃើញលោក ស សុខា ជួយអន្តរាគមន៍ដល់ពួកគាត់ម្ដងណាឡើយ។
អ្នកស្រី អៀង គឹមលី៖«ដែលខ្ញុំឃើញមានមុខមាត់គាត់រាងធំ នឹងភាគច្រើនដូចជារៀបចំកម្មវិធីទូកវែងអីហ្នឹង អាហ្នឹងថា គាត់រៀបចំឡើងគាត់ធ្វើអីចឹងទៅ ក្រោមការដឹកនាំរបស់គាត់អី ឬក៏កម្មវិធីប្រកួតកីឡា។ ដូចកាលថ្មីៗនេះ មានកីឡាស៊ីហ្គេមអីចឹងទៅគាត់ដាក់បញ្ចាំងស្លាយដើម្បីឱ្យប្រជាពលរដ្ឋបានចូលរួម។ ប៉ុន្តែបើកការងារផ្សេងពីនឹងទៀត ខ្ញុំដូចជាមិនបានទទួលព័ត៌មានអីថា គាត់ធ្វើអីបានជាដុំកំភួនទេ»។
ការងារលេចធ្លោមួយរបស់លោក ស សុខា គឺការបំផុសឱ្យអាជ្ញាធររៀបចំសង្ក្រាន្តនៅខេត្តព្រៃវែង បាត់ដំបង និងខេត្តបន្ទាយមានជ័យ និងជាអ្នកផ្ដួចផ្ដើមឱ្យមានការផលិតទូកងវែងជាងគេ នៅពិភពលោក នៅខេត្តព្រៃវែង ដែលពុំសូវមានប្រយោជន៍ដល់សង្គមជាតិឡើយ។
លោក ស សុខា ជាមនុស្សមិនសូវហ៊ឺហានោះទេ។ រូបថតនៅលើបណ្ដាញសង្គមហ្វេស៊ុករបស់លោក បង្ហាញថា លោកតែងតែនាំប្រពន្ធរបស់លោក គឺ អ្នកស្រី កែ សួនសុភី អមដំណើរលោកស្ទើរតែគ្រប់កម្មវិធីសំខាន់ៗ ដូចជាចុះជួបក្រុមយុវជន ស.ស.យ.ក ក្នុងវិធីប្រកួតកីឡា និងចុះតាមមូលដ្ឋានជាដើម។
ក្នុងកម្មវិធីទាំងនោះបេក្ខជនរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃរូបនេះ តែងតែអប់រំប្រៀនប្រដៅដល់មន្ត្រីរាជការនិងក្រុមយុវជន ស.ស.យ.ក ថា មិនត្រូវគេចវេះក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហានោះទេ ពោលគឺបើទោះបីជាបញ្ហាស្មុគស្មាញយ៉ាងណាក៏ដោយក៏ត្រូវតែដោះស្រាយឱ្យបានដែរ។
លោក ស សុខា៖ «អ៊ីចឹងហើយអានេះយើងដូចគ្នាដែរ យើងត្រូវតែរឹងប៉ឹងខ្លួនឯង ។ ហើយជាពិសេសប្រជុំមិនមែនប្រជុំពាក់មុខដាក់គ្នានោះទេ ប្រជុំលើកបញ្ហាដែលមាន រកដំណោះស្រាយដែលមាន។ បើយើងដោះស្រាយថ្ងៃហ្នឹងមិនបាន យើងខំប្រឹងប្រែងបន្តដោះស្រាយកុំឱ្យដោះ មិនបានទុកយូរៗ ទៅដូចខ្ញុំត្រឡប់មកវិញមកលងយើងវិញ»
លោក ស សុខា ពូកែខាងអប់រំគេ ប៉ុន្តែលោកប្រហែលជាមិនពូកែខាងអប់រំគ្រួសាររបស់ខ្លួនឯងទេ។ ប្រពន្ធរបស់លោក ស សុខា គឺអ្នកស្រី កែ សួន សុភី មានរឿងអាស្រូវជាប់ពាក់ព័ន្ធការឆបោកប្រាក់ពលរដ្ឋ។ អ្នកស្រី កែ សួនសុភី មានជាប់ពាក់ព័ន្ធនឹងការបង្កើតក្រុមហ៊ុនវិនិយោគហិរញ្ញវត្ថុហ្គោលអេហ្វអិកស៍ អ៊ិនវេសម៉ិន (Gold FX investment co., LTD) ដែលជាប់ចោទឆបោកប្រាក់ពលរដ្ឋជិត ៣០លានដុល្លារ កាលពីឆ្នាំ២០២១ ដែលអ្នកស្រី ជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលក្រុមហ៊ុនមួយនេះ។ អ្នកវិនិយោគ ដែលរងគ្រោះបាត់លុយជាមួយក្រុមហ៊ុននេះប្រមាណ ៦ពាន់នាក់ (៦.០០០) ហើយទំហំទឹកប្រាក់ដែលបាត់បង់មានប្រមាណ ២៧លានដុល្លារអាមេរិក។ ជនរងគ្រោះមួយចំនួនធំ គឺជាអ្នកជំនួញ ជាមន្ត្រីរាជការ និងជាសមាជិករបស់គណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា។ វិធីបោកប្រាស់របស់ក្រុមហ៊ុននេះ គឺលួងលោមឲ្យដាក់វិនិយោគជាមួយក្រុមហ៊ុននេះជាថ្នូរនឹងការទទួលបានអត្រាការប្រាក់ខ្ពស់ ជាងដាក់ប្រាក់នៅតាមធនាគារ ឬគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ។ នៅដើមខែដំបូង ពួកគាត់ អាចទទួលបានការប្រាក់ចំណេញប្រមាណ ១០ភាគរយ ប៉ុន្តែនៅខែបន្តបន្ទាប់មកទៀតចំនួនទឹកប្រាក់បានធ្លាក់ចុះ និងបាត់លុយចេញពីគណនីតែម្តង។
ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ដោយសារករណីនេះ ពាក់ព័ន្ធនឹងក្រុមហ៊ុនដែលស្ថិតក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់មន្ត្រីកំពូលៗ នៃបក្សកាន់អំណាចបែបនេះ ការដោះស្រាយ ទំនងជាធ្វើឡើងដោយស្ងាត់ៗ និងមិនចង់ឆ្លងកាត់តុលាការនោះទេ ព្រោះនេះជាករណីដ៏គួរឲ្យអាម៉ាស់សម្រាប់ក្រុមឥស្សរជននយោបាយនៃបក្សកាន់អំណាច និងអ្នកជំនួញ។ កាលពីដើមខែមេសាឆ្នាំ២០២១ ជំនួយការផ្ទាល់របស់លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន និងជារដ្ឋលេខាធិការទីស្ដីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រីលោក ដួង តារា បានបង្ហោះសារនៅលើទំព័រហ្វេសប៊ុកថា លោកបានទទួលពាក្យបណ្តឹងពីប្រជាពលរដ្ឋជាច្រើននាក់ ដែលជាអ្នកដាក់ប្រាក់វិនិយោគជាមួយក្រុមហ៊ុនមួយនេះ ដើម្បីស្នើសុំឲ្យលោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ជួយដោះស្រាយ។ លោកស្នើសុំឲ្យជនរងគ្រោះរក្សាភាពស្ងៀមស្ងាត់ និងចូលរួមរកដំណោះស្រាយដោយសន្តិវិធី។ លោកសង្ឃឹមថា ករណីនេះ នឹងមានដំណោះស្រាយក្រៅប្រព័ន្ធតុលាការ។
តែយ៉ាងណាលោក ស សុខា នឹងក្លាយជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ នៃរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិថ្មីរបស់លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ក្នុងពេលឆាប់ៗ ខាងមុខនេះហើយ។ ថ្មីៗ នេះលោកបានចេញលិខិតអបអរសាទរលោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ដែលត្រូវបានព្រះមហាក្សត្រចាត់តែងធ្វើនាយករដ្ឋមន្ត្រីថ្មី។
វិទ្យុអាស៊ីសេរីមិនអាចទាក់ទងលោក ស សុខា ដើម្បីសាកសួរអំពីការឡើងកាន់តំណែងរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃនេះបានទេ នៅថ្ងៃទី១០ សីហា។
ទោះជាយ៉ាងណាអ្នកវិភាគនយោបាយ លោក គឹម សុខ យល់ថា លោក ស សុខា អាចនឹងដើរតាមគន្លងឪពុករបស់លោក ដែលបណ្ដោយឱ្យអាជ្ញាធរថ្នាក់ក្រោម ធ្វើទុក្ខបុកម្នេញ ដល់ក្រុមអ្នកតវ៉ាស្វែងរកយុត្តិធម៌សង្គម និងរកដំណោះស្រាយបញ្ហាផ្សេងៗតាមអំពើចិត្តនោះ ប្រសិនបើលោកមិនយកចំណេះដឹង ដែលបានរៀនសូត្រពីប្រទេសសេរី មកប្រើប្រាស់ឱ្យបានត្រឹមត្រូវតាមការសិក្សានោះ៕