ងាក​មក​មក​មើល​ការងារ​ជា​​តំណាងរាស្ត្រ​វិញ​ម្ដង​ លោក​ ស សុខា ធ្វើ​ជា​តំណាងរាស្ត្រ​បក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា មណ្ឌល​ព្រៃវែង​រយៈ​​ពេល ២អាណត្តិ​ ហើយ​​ការ​បោះឆ្នោត​​ជាតិ​ថ្មីៗ​ នេះ​ លោក​ក៏​ជាប់​ឆ្នោត​ជា​តំណាង​រាស្ត្រ​ខេត្ត​ព្រៃវែង​​ដែរ។
ពិធីពិនិត្យ និងព្យាបាលជំងឺដោយឥតគិតថ្លៃ ជូនពលរដ្ឋក្នុងស្រុកកំចាយមារ ……………. ព្រៃវែង ៖ ព្រឹកនេះក្រុមគ្រូពេទ្យស្ម័គ្រចិត្ត ស...
Posted by Sar Sokha on Saturday, October 1, 2022
បើ​ទោះ​បី​ជា​​បេក្ខជន​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​មហាផ្ទៃ បន្ត​វេន​ដែល​ស៊ី​កេរ្តិ៍​ពី​ឪពុក​រូប​នេះ បាន​រៀនសូត្រ​ចេះដឹង​​ពី​បរទេស​​ក្ដី​ ក៏​ក្នុង​អំឡុង​ពេល​ធ្វើ​ជា​តំណាង​រាស្ត្រ​​២អាណត្តិ​​មក​នេះ លោក​​មិន​ដែល​បាន​ជួយ​​ដោះស្រាយ​​ក្ដី​កង្វល់​របស់​ពលរដ្ឋ​​ ដែល​រងគ្រោះ​​ដោយសារ​បញ្ហា​ផ្សេងៗ ក្នុង​តួនាទី​ជា​តំណាងរាស្ត្រ​​ទៅ​តាម​ច្បាប់​ឡើយ។
មន្ត្រី​សម្របសម្រួល​សមាគម​ការពារ​សិទ្ធិមនុស្ស​អាដហុក ​(Adhoc) ប្រចាំ​ខេត្ត​ព្រៃវែង​ អ្នកស្រី អៀង គឹមលី មាន​ប្រសាសន៍​ថា ​ កន្លង​មក​ប្រជាពលរដ្ឋ​​​មួយ​ចំនួន​បាន​តវ៉ា​នៅ​មុខ​សាលាខេត្ត​ផង និង​នៅ​មុខ​សាលាដំបូង​ខេត្ត​ព្រៃវែង​​ផង​ ដើម្បី​ទាមទារ​ឱ្យ​​អាជ្ញាធរ​​ជួយ​ដោះស្រាយ​​បញ្ហា​របស់​ពួកគេ​ ក៏​ប៉ុន្តែ​​ពុំ​ដែល​ឃើញ​លោក ស សុខា ​​​ជួយ​​​អន្តរាគមន៍​ដល់​ពួកគាត់​ម្ដង​ណា​ឡើយ។
អ្នកស្រី អៀង គឹមលី៖«ដែល​ខ្ញុំ​ឃើញ​មាន​មុខមាត់​គាត់​រាង​ធំ នឹង​ភាគ​ច្រើន​ដូច​ជា​រៀបចំ​កម្មវិធី​ទូក​វែង​អី​ហ្នឹង​ អាហ្នឹង​ថា គាត់​រៀប​ចំ​ឡើង​​គាត់​ធ្វើ​អីចឹង​ទៅ ក្រោម​ការ​​ដឹក​នាំ​របស់​គាត់​អី ឬក៏​កម្មវិធី​ប្រកួត​កីឡា​។ ដូច​កាល​ថ្មីៗ​នេះ មាន​កីឡា​ស៊ីហ្គេម​អីចឹង​ទៅ​​គាត់​ដាក់​បញ្ចាំង​ស្លាយ​ដើម្បី​ឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​បាន​ចូលរួម។ ប៉ុន្តែ​បើក​ការងារ​ផ្សេង​ពី​នឹង​ទៀត ​ខ្ញុំ​ដូច​ជា​មិន​បាន​ទទួល​ព័ត៌មាន​អី​ថា គាត់​ធ្វើ​អី​បាន​ជា​ដុំកំភួន​ទេ»។
ការងារ​​លេចធ្លោ​មួយ​របស់​លោក ស សុខា គឺ​ការ​បំផុស​​ឱ្យ​អាជ្ញាធរ​​រៀប​ចំ​សង្ក្រាន្ត​​នៅ​ខេត្ត​ព្រៃវែង​ បាត់ដំបង និង​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ និង​ជា​អ្នក​ផ្ដួចផ្ដើម​ឱ្យ​មាន​ការ​ផលិត​ទូកង​វែង​ជាង​គេ នៅ​ពិភព​លោក នៅ​ខេត្ត​ព្រៃវែង ដែល​ពុំសូវ​មាន​​ប្រយោជន៍​​ដល់​សង្គម​ជាតិ​ឡើយ។
លោក ស សុខា ​ជា​មនុស្ស​​មិន​សូវ​ហ៊ឺហា​​នោះ​ទេ។ រូបថត​នៅ​លើ​បណ្ដាញ​សង្គម​ហ្វេស៊ុក​​របស់​លោក​ បង្ហាញ​ថា លោក​តែងតែ​នាំ​ប្រពន្ធ​របស់​លោក​ គឺ​ អ្នក​ស្រី កែ សួនសុភី អម​ដំណើរ​លោក​ស្ទើរ​តែ​គ្រប់​កម្មវិធី​សំខាន់ៗ ដូចជា​ចុះ​​ជួប​ក្រុម​យុវជន​ ស.ស.យ.ក ​ក្នុង​វិធី​ប្រកួត​កីឡា និង​ចុះ​តាម​មូលដ្ឋាន​ជា​ដើម។
ក្នុង​​កម្មវិធី​ទាំង​នោះ​បេក្ខជន​​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​រូប​នេះ តែងតែ​​​អប់រំ​ប្រៀនប្រដៅ​​ដល់​មន្ត្រី​រាជការ​និង​ក្រុម​យុវជន​ ស.ស.យ.ក​ ថា មិន​ត្រូវ​គេចវេះ​ក្នុង​ការ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​នោះ​ទេ ​ពោល​គឺ​បើ​ទោះ​បី​ជា​បញ្ហា​ស្មុគស្មាញ​យ៉ាង​ណា​ក៏​ដោយ​ក៏​ត្រូវ​តែ​​ដោះស្រាយ​​ឱ្យ​បាន​ដែរ។
លោក ស សុខា៖ «អ៊ីចឹង​ហើយ​អា​នេះ​យើង​ដូចគ្នា​ដែរ យើង​ត្រូវ​តែ​រឹងប៉ឹង​ខ្លួន​ឯង​ ។ ហើយ​ជា​ពិសេស​ប្រជុំ​មិន​មែន​ប្រជុំ​ពាក់មុខ​​ដាក់​គ្នា​នោះ​​ទេ ប្រជុំ​លើក​បញ្ហា​ដែល​មាន រក​ដំណោះ​ស្រាយ​ដែល​មាន។ បើ​យើង​ដោះស្រាយ​ថ្ងៃ​ហ្នឹង​មិន​បាន យើង​ខំ​ប្រឹងប្រែង​បន្ត​ដោះស្រាយ​កុំ​ឱ្យ​ដោះ​ មិន​បាន​ទុក​យូរៗ​ ទៅ​ដូច​ខ្ញុំ​ត្រឡប់​មក​វិញ​មក​លង​យើង​វិញ»
GFX.jpeg
ប្រជាពលរដ្ឋដែលអះអាងថា ជាជនរងគ្រោះចាញ់បោកក្រុមហ៊ុន GFX Investment តវ៉ានៅមុខទីស្នាក់ការក្រុមហ៊ុនដែលស្ថិតនៅក្នុងខណ្ឌទួលគោក រាជធានីភ្នំពេញ កាលពីថ្ងៃទី៣១ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១។ រូប៖ ផ្ដល់ឱ្យ
លោក ស សុខា ពូកែ​ខាង​អប់រំ​​គេ​ ​ប៉ុន្តែ​លោក​ប្រហែល​ជា​មិន​ពូកែ​ខាង​អប់រំ​គ្រួសារ​របស់​​ខ្លួន​ឯង​ទេ។ ប្រពន្ធ​របស់​លោក ស សុខា គឺ​អ្នកស្រី កែ សួន សុភី មាន​រឿង​​អាស្រូវ​​ជាប់​ពាក់ព័ន្ធ​ការ​ឆបោក​ប្រាក់​ពលរដ្ឋ។ អ្នកស្រី កែ សួនសុភី មាន​ជាប់​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​​ការ​បង្កើត​ក្រុមហ៊ុន​វិនិយោគ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ហ្គោល​អេហ្វអិកស៍ អ៊ិនវេសម៉ិន (Gold FX investment co., LTD) ដែល​ជាប់​ចោទ​ឆបោក​ប្រាក់​ពលរដ្ឋ​​ជិត​ ៣០​លាន​ដុល្លារ​ កាល​ពី​ឆ្នាំ​២០២១​ ដែល​អ្នកស្រី ជា​ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សាភិបាល​ក្រុមហ៊ុន​​មួយ​នេះ។ ​អ្នក​វិនិយោគ ​ដែល​រង​គ្រោះ​បាត់​លុយ​ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន​​នេះ​ប្រមាណ ​​៦ពាន់​នាក់ ​(៦.​០០០)​ ហើយ​ទំហំ​ទឹក​ប្រាក់​ដែល​បាត់បង់​មាន​ប្រមាណ ​២៧​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក។ ជនរងគ្រោះ​​មួយ​ចំនួន​ធំ​ គឺជា​អ្នកជំនួញ​ ជា​មន្ត្រី​រាជការ ​និង​ជា​សមាជិក​របស់​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា។ វិធី​បោក​ប្រាស់​របស់​ក្រុម​ហ៊ុន​នេះ ​គឺ​​លួង​លោម​​ឲ្យ​ដាក់​វិនិយោគ​ជាមួយ​​ក្រុមហ៊ុន​នេះ​ជា​ថ្នូរ​នឹង​ការ​ទទួល​បាន​អត្រា​ការប្រាក់​ខ្ពស់ ​ជាង​ដាក់​ប្រាក់​​នៅ​តាម​ធនាគារ ​ឬ​គ្រឹះ​ស្ថាន​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ។​ នៅ​ដើមខែ​ដំបូង​​ ពួកគាត់ ​​អាច​ទទួល​បាន​​ការ​ប្រាក់ចំណេញ​​​ប្រមាណ ​១០​ភាគរយ ​ប៉ុន្តែ​នៅ​ខែ​បន្តបន្ទាប់​មក​ទៀត​ចំនួន​ទឹក​ប្រាក់​បាន​ធ្លាក់​ចុះ និង​បាត់​លុយ​ចេញ​ពី​គណនី​តែម្តង។
ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ​ ដោយ​សារ​ករណីនេះ ​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ក្រុមហ៊ុន​ដែល​ស្ថិត​ក្រោម​ការ​គ្រប់គ្រង​របស់​មន្ត្រី​កំពូល​ៗ​ នៃ​បក្ស​កាន់​អំណាច​បែប​នេះ ការ​ដោះស្រាយ ​ទំនង​ជា​​ធ្វើឡើង​ដោយ​ស្ងាត់ៗ​ និង​មិន​ចង់​ឆ្លង​កាត់​តុលាការ​នោះ​ទេ ព្រោះ​​នេះ​ជា​ករណី​ដ៏​គួរ​ឲ្យ​អាម៉ាស់​​សម្រាប់​ក្រុម​ឥស្សរជន​នយោបាយ​នៃ​បក្ស​កាន់​អំណាច និង​អ្នក​ជំនួញ។ កាលពីដើម​ខែ​មេសា​ឆ្នាំ​២០២១ ជំនួយការ​ផ្ទាល់​របស់​លោក​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ ហ៊ុន សែន ​និង​ជា​រដ្ឋលេខាធិការ​ទីស្ដីការ​គណៈ​រដ្ឋមន្ត្រី​លោក ដួង តារា ​បាន​បង្ហោះ​សារ​នៅ​លើ​ទំព័រ​ហ្វេសប៊ុក​ថា លោក​បាន​ទទួល​ពាក្យ​បណ្តឹង​ពី​ប្រជា​ពលរដ្ឋ​ជា​ច្រើន​នាក់​ ដែល​ជា​អ្នក​ដាក់​ប្រាក់​វិនិយោគ​ជា​មួយ​ក្រុមហ៊ុន​​មួយ​នេះ ដើម្បី​ស្នើសុំ​ឲ្យ​លោក​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ជួយ​ដោះស្រាយ។ លោក​ស្នើសុំ​ឲ្យ​ជនរងគ្រោះ​រក្សា​ភាព​ស្ងៀមស្ងាត់ និង​ចូលរួម​រក​ដំណោះស្រាយ​ដោយ​សន្តិវិធី។ លោក​សង្ឃឹមថា ករណីនេះ ​នឹង​មាន​​ដំណោះស្រាយ​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធ​តុលាការ។
sarsokha-manet08102.jpg
កូនប្រុសលោក ស ខេង គឺលោក ស សុខា (ស្ដំា​ជួរមុខ) និង​កូនប្រុសលោក ហ៊ុន សែន គឺលោក ហ៊ុន ម៉ាណែត (ឆ្វេង)។ រូបថត កាលពីថ្ងៃទី១០ សីហា ២០២៣។ រូប៖ ហ្វេសប៊ុកលោក ស សុខា
តែ​យ៉ាង​ណា​លោក ស សុខា ​នឹង​ក្លាយ​ជា​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​មហាផ្ទៃ នៃ​រដ្ឋាភិបាល​​អាណត្តិ​ថ្មី​របស់​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ក្នុង​ពេល​ឆាប់ៗ​ ខាង​មុខ​នេះ​ហើយ​។ ថ្មីៗ ​នេះ​លោក​បាន​​ចេញ​លិខិត​អបអរ​សាទរ​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ដែល​ត្រូវ​បាន​ព្រះមហាក្សត្រ​ចាត់​តែង​ធ្វើ​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ថ្មី។
វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​មិន​អាច​ទាក់ទង​លោក ស សុខា ​ដើម្បី​សាកសួរ​អំពី​ការ​ឡើង​កាន់​តំណែង​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​នេះ​បាន​ទេ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១០ សីហា។
ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា​អ្នក​វិភាគ​នយោបាយ​ លោក គឹម សុខ យល់​ថា ​​​​​ លោក ស សុខា អាច​នឹង​​​ដើរ​តាម​គន្លង​ឪពុក​របស់​លោក​ ដែល​​បណ្ដោយ​ឱ្យ​អាជ្ញាធរ​​ថ្នាក់​ក្រោម ធ្វើទុក្ខបុកម្នេញ ដល់​ក្រុម​អ្នក​តវ៉ា​​ស្វែងរក​យុត្តិធម៌​សង្គម និង​រក​ដំណោះស្រាយ​​បញ្ហា​ផ្សេងៗ​​​តាម​អំពើ​ចិត្ត​​នោះ ប្រសិន​បើ​លោក​មិន​យក​ចំណេះ​ដឹង ដែល​បាន​រៀន​​សូត្រ​ពី​ប្រទេស​សេរី មក​ប្រើប្រាស់​​ឱ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ​​តាម​ការ​សិក្សា​នោះ៕