ក្រុមពលរដ្ឋ កម្មករ និងសកម្មជន គាំទ្រសកម្មភាពក្រុមយុវជនតវ៉ាទាមទារឲ្យដោះលែងលោក រ៉ុង ឈុន ព្រោះលោក រ៉ុង ឈុន គ្មានកំហុសដូចការចោទប្រកាន់របស់តុលាការក្រុងភ្នំពេញនោះទេ។ ជាមួយគ្នានេះ ក្រុមពលរដ្ឋថ្កោលទោសទង្វើបង្ក្រាបរបស់អាជ្ញាធរ ដោយចាត់ទុកជាការរឹតត្បិតសិទ្ធសេរីភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ។
កម្មកររោងចក្រវ៉ាយអូលែត (VIOLET APPAREL CAMBODIA CO,.LTD) លោកស្រី ចាន់ ម៉ាលីណា ឱ្យដឹងថា លោកស្រីគាំទ្រសកម្មភាពរបស់ក្រុមយុវជនដែលទាមទារឲ្យអាជ្ញាធរដោះលែងលោក រ៉ុង ឈុន។ លោកស្រីថា លោក រ៉ុង ឈុន ជាអ្នកការពារសិទ្ធិមនុស្ស ដែលហ៊ានបញ្ចេញមតិការពារប្រយោជន៍ជាតិ និងទឹកដីរបស់ខ្លួន តែត្រូវតុលាការក្រុងភ្នំពេញ ចាប់ឃុំខ្លួន និងចោទប្រកាន់ទាំងអយុត្តិធម៌៖ « ឲ្យតែមានអ្នកណាដែលស្ម័គ្រចិត្តជួយកម្មករ ជួយប្រជាជន រៀងរើបម្រះតិច គាត់គិតតែពីចាប់អញ្ចឹង អ៊ីចឹងដឹងមានន័យស្អីៗ ទេ មិនបាច់ចាំបោះឆ្នោត មិនបាច់មានធ្វើស្អីៗ គាំទ្រ មានបក្សស្អីៗ មកទេ ឲ្យមានតែគាត់ហ្មងទៅ បើងាកចាប់ៗ ចឹង ហើយគាត់គិតតែពីគាត់ត្រូវរហូតចឹង។ បើតាមពួកខ្ញុំគិតថា គាត់ចាប់ហ្នឹងដោយសារអី ដោយសារគាត់ខ្លាចកម្មករហ្នឹងបះបោរ កម្មករហ្នឹងគាំទ្រ ដូចថា បើសិនជាចាប់គាត់មួយទៅ កម្មករអត់មាននរណាហ៊ានបះបោរ ស្អីៗ ក៏គ្មានហ៊ានតវ៉ា គាត់បញ្ជាទៅណាទៅហ្នឹង តាមតែចិត្តគាត់ចង់បញ្ជា » ។
ចំណែក ពលករខ្មែរធ្វើការនៅប្រទេសកូរ៉េ លោក ម៉ាត់ វណ្ណនី យល់ឃើញថា ការចាប់ខ្លួនលោក រ៉ុង ឈុន ជារឿងនយោបាយ។ លោកគាំទ្រសកម្មភាពរបស់ក្រុមយុវជនចំពោះការតវ៉ាទាមទារឲ្យដោះលែង លោក រ៉ុង ឈុន បើទោះបីជាមានការបង្ក្រាប និងការរំលោភសិទ្ធិមនុស្សពីរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។ លោកស្នើដល់គ្រប់គណបក្សនយោបាយគួរចូលរួមឈឺឆ្អាលអំពីភាពអយុត្តិធម៌ដែលកើតមានជាបន្តបន្ទាប់នេះ៖ « ខ្ញុំគឺគាំទ្រពេញទំហឹងសម្រាប់ការចូលរួមនេះ។ វាជាការរំលោភសិទ្ធិមនុស្សធ្ងន់ធ្ងរណាស់អានេះ បើយោងតាមច្បាប់រដ្ឋធម្មនុញ្ញមាត្រា ៣៥ បានន័យច្បាស់ហើយ។ អាជ្ញាធរអត់មានអីប្រកែករួចទេ ពីព្រោះថា ការធ្វើរបស់យុវជនហ្នឹង វាអនុលោមទៅតាមច្បាប់ ប៉ុន្តែអ្នកកំហុសឆ្គងនេះ គឺអាជ្ញាធរទេ ដែលការបង្ក្រាបអីហ្នឹង ត្រូវយកលេសអីសព្វបែបយ៉ាងហ្នឹង អាហ្នឹងយើងមើលឃើញទាំងអស់គ្នាហើយ យើងឃើញថា មានរូបភាពនយោបាយជាដដែលៗ ហ្នឹង។ អាហ្នឹងដោយសារអី ដោយសារតែគាត់ភ័យខ្លាចប្រជាពលរដ្ឋគេខឹងសម្បារ។ គេចាំតែថ្ងៃណាមួយដែលគេមានឱកាសហ្នឹងគេនឹងងើបធ្វើការតវ៉ា ទាមទារសិទ្ធសេរីភាព គេទាមទារអាសន្លឹកឆ្នោតដែលបាត់បង់ទៅវិញនោះ អាហ្នឹងចង់ ឬមិនចង់ អាជ្ញាធរគាត់អនុវត្តតាមបែបនយោបាយហើយ » ។
ស្រដៀងគ្នានេះ យុវតីមួយរូបនៅរាជធានីភ្នំពេញ កញ្ញា យិន ម៉ូលីនី ឲ្យដឹងថា កញ្ញាគាំទ្រការតវ៉ារបស់ក្រុមយុវជន និងថ្កោលទោសការបង្ក្រាប និងការបៀតបៀនរបស់ក្រុមអាជ្ញាធរមកលើយុវជន និងពលរដ្ឋផ្សេងទៀត ដែលទាមទារឲ្យដោះលែងលោក រ៉ុង ឈុន៖ « ខ្ញុំមិនគាំទ្រសម្រាប់វិធានការដែលខាងសមត្ថកិច្ចគាត់ចាត់ការមកលើក្រុមអ្នកទាមទារនោះឡើយ ខ្ញុំសូមស្នើសុំទៅខាងរាជរដ្ឋាភិបាល ក្រុមសមត្ថកិច្ចទាំងអស់ឲ្យជួយការពារប្រជាពលរដ្ឋនៅ ក្នុងពេលទាមទាររកភាពយុត្តិធម៌សម្រាប់លោក រ៉ុង ឈុន មិនមែនមកបំពុលពួកខ្ញុំ មិនមែនមកដេញវ៉ៃពួកខ្ញុំ ពីព្រោះពួកខ្ញុំមិនមែនបានទៅសម្លាប់មនុស្ស មិនមែនបានទៅប្លន់ដីប្រជាពលរដ្ឋទេ។ សូមឲ្យខាងអាជ្ញាធរមានការការពារយកក្ដីស្រឡាញ់ ដាក់លើប្រជាពលរដ្ឋ មិនមែនយកទង្វើហិង្សាយកមកដាក់លើពួកខ្ញុំឡើយ » ។
ដូចគ្នានេះដែរ ប្រធានចលនាយុវជនគណបក្សសង្គ្រោះជាតិសង្កាត់អូរចា លោក រុន ចន្ធី សោកស្ដាយចំពោះរបបក្រុងភ្នំពេញ ដែលបង្ក្រាបមកលើអ្នកទាំងឡាយណាដែលហ៊ាននិយាយការពិតអំពីបញ្ហាសង្គម។ លោកចាត់ទុកសកម្មភាពរបស់ក្រុមយុវជន ពលរដ្ឋ កម្មករ និងសកម្មភាពរបស់គណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ដែលទាមទារឲ្យដោះលែងលោក រ៉ុង ឈុន ថា ជារឿងត្រឹមត្រូវបំផុត៖ « វាជារូបភាពមួយដែលរំលោភទៅលើសិទ្ធិមនុស្ស ហើយនឹងសិទ្ធិរបស់ពលរដ្ឋ ហើយបំពានទៅលើច្បាប់ទាំងអស់ហ្នឹង។ ហើយអ្វីដែលលោក រ៉ុង ឈុន ធ្វើនេះ បើយើងមើលទៅ គឺជារឿងមួយដែលល្អដែលគាត់មានសកម្មភាពក្នុងការទាមទាររកផលប្រយោជន៍ទៅដល់កម្មករកម្មការិនី ទុក្ខកង្វល់របស់ប្រជាពលរដ្ឋដែលរស់នៅតាមបន្ទាត់ព្រំដែន។ ខ្ញុំឃើញថា ជារឿងមួយល្អ ព្រោះគាត់បានផ្សាយដំណឹង បានផ្តល់ព័ត៌មានដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋឲ្យដឹងអំពីបញ្ហាយួនឈ្លានពានទឹកដីខ្មែរ ហើយវាគួរតែទទួលបានការលើកទឹកចិត្ត និងឲ្យតម្លៃទៅលើគាត់ តែអ្វីដែលយើងឃើញទៅវិញ យើងឃើញមានការចាប់ខ្លួននេះ យើងពិតជាសោកស្ដាយ ហើយមិនគួរឲ្យមានរឿងទាំងនេះកើតឡើងជាបន្តបន្ទាប់។ រាល់ជនទាំងឡាយណាដែលនិយាយការពិត ដែលទាក់ទងនឹងផលប្រយោជន៍សង្គមហ្នឹង ច្រើនតែរបបលោក ហ៊ុន សែន ហ្នឹងធ្វើបាបជារឿយៗ មានចាប់ដាក់គុក មានរត់ចោលស្រុក ហើយដូចជាបាញ់សម្លាប់អីជាដើមផ្សេងៗ នេះជាអ្វីដែលយើងសោកស្ដាយ » ។
អាជ្ញាធររបបក្រុងភ្នំពេញបានចាប់ខ្លួន លោក រ៉ុង ឈុន កាលពីយប់ថ្ងៃទី៣១ កក្កដា ដោយចោទលោកពីបទ " ញុះញង់បង្កឱ្យមានភាពវឹកវរធ្ងន់ធ្ងរដល់សន្តិសុខសង្គម ក្រោយពេលលោកនិយាយរិះគន់រឿងព្រំដែនកម្ពុជា-វៀតណាម នៅខេត្តត្បូងឃ្មុំ។ ពេលនេះ លោក រ៉ុង ឈុន កំពុងជាប់ឃុំនៅពន្ធនាគារព្រៃស រង់ចាំសវនាការរបស់តុលាការ។
ការចាប់ខ្លួនលោក រ៉ុង ឈុន នេះ បានធ្វើឱ្យក្រុមពលរដ្ឋ កម្មករ និងយុវជនមួយចំនួន ផ្ទុះកំហឹង ហើយនាំគ្នាប្រមូលផ្ដុំស្រែកតវ៉ា សុំឱ្យតុលាការដោះលែងលោកវិញ។ ទោះជាយ៉ាងណា ការប្រមូលផ្ដុំស្រែកទាមទារនេះ បានរងការបង្ក្រាបដោយហិង្សាពីអាជ្ញាធរជាហូរហែ។ ជាឧទាហរណ៍ កាលពីថ្ងៃទី៥ សីហា កងកម្លាំងសន្តិសុខខណ្ឌ ៧មករា បានប្រើហិង្សារុញច្រាន វាយទាត់ធាក់ ក្រុមអ្នកតវ៉ា បណ្ដាលឲ្យយុវតីម្នាក់រងរបួស និងម្នាក់សន្លប់។ ករណីខ្លះទៀតក្រុមអ្នកតវ៉ាដែលភាគច្រើនជាយុវតីអះអាងថា ពួកក្រុមសន្តិសុខសាលារាជធានីភ្នំពេញដែលជាមនុស្សប្រុសពេញកម្លាំង បានបន្លំបៀតបៀនពួកគេទៀតផង។ ក្រៅពីនេះ អាជ្ញាធរបានចាប់ព្រះសង្ឃខ្មែរថាវរៈចំនួន ៨អង្គ បញ្ជូនទៅខេត្តបាត់ដំបងវិញទាំងបង្ខំ ក្រោយពេលព្រះអង្គចូលរួមបាតុកម្មទាមទារឱ្យមានការដោះលែងលោក រ៉ុង ឈុន។
យុវជនមាតាធម្មជាតិកញ្ញា ឈឿន ដារ៉ាវី ដែលសកម្មក្នុងការតវ៉ា និងផ្សាយពីបាតុកម្មទាំងនោះតាមហ្វេសប៊ុក ចាត់ទុកទង្វើរបស់ក្រុមអាជ្ញាធររាជធានីភ្នំពេញថា ជាការបំបិទសិទ្ធិពលរដ្ឋ និងជាសកម្មភាពកំពុងបម្រើផលប្រយោជន៍ឲ្យបរទេស ច្រើនជាងជាតិរបស់ខ្លួន៖ « ពួកយើងនៅតែព្យាយាមក្នុងការដើរ ស្រែកដង្ហើយហៅរកយុត្តិធម៌ មិនបានពីតុលាការក៏ដោយ គឺយើងទាមទារឲ្យអន្តរជាតិហ្នឹងមើលឃើញថា ប្រទេសខ្មែរយើងគឺកំពុងតែជួបនឹងភាពអយុត្តិធម៌ យើងមើលឃើញថា តុលាការមិនឯករាជ្យ ក្រសួងយុត្តិធម៌ក៏យើងមើលឃើញថា ពិតជាអយុត្តិធម៌ក្នុងការចូលរួមរារាំង មិនឲ្យពួកខ្ញុំហ្នឹងធ្វើការតស៊ូមតិទាមទាររកយុត្តិធម៌ ដើម្បីសង្គម ដើម្បីលោក រ៉ុង ឈុន ដែលជាបុគ្គលស្នេហាជាតិ ការពារទឹកដីបែបហ្នឹង » ។
ទាក់ទងនឹងការចាប់ខ្លួនលោក រ៉ុង ឈុន នេះ ក្រុមអង្គការសង្គមស៊ីវិល និងសហជីពជាតិ-អន្តរជាតិ បានចេញ សេចក្ដីថ្លែងការណ៍ថ្កោលទោសករណីនេះជាបន្តបន្ទាប់ ដោយពិនិត្យឃើញថា នេះជាការរំលោភបំពានយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរលើសិទ្ធិសេរីភាពបញ្ចេញមតិ។ ពួកគេបន្តទាមទារឱ្យរបបលោក ហ៊ុន សែន ដោះលែង និងទម្លាក់ចោលបទចោទប្រឆាំងនឹងលោក រ៉ុង ឈុន ជាបន្ទាន់ និងដោយឥតលក្ខខណ្ឌ៕