អាជ្ញាធរ​អប្សរា​កំពុង​សិក្សា​ពី​ការ​សង់សំណង់​អង្គរ​សិប្បនិម្មិត នៅ​តំបន់​ទេសចរណ៍​នៅ​វៀតណាម​
អាជ្ញាធរ​អប្សរាកំពុង​សិក្សា​និង​ប្រមូល​ព័ត៌មានដើម្បី​ដាក់​ជូន​ទៅ​ក្រសួង​វប្បធម៌​និង​វិចិត្រ​សិល្បៈ ព្រមទាំង​ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធស្តីពី​សំណង់​អង្គរ​សិប្បនិម្មិតនៅ​តំបន់​ទេសចរណ៍​ក្នុង​ទីក្រុង​ដាណាង​ (Danang) ប្រទេស​វៀតណាម (Vietnam)។
អគ្គនាយករង និង​មន្ត្រីនាំពាក្យ​នៃ​អាជ្ញាធរជាតិ​អប្សរា​លោក ឡុង កុសល ប្រាប់​កាសែត​ក្នុង​ស្រុក​ នៅថ្ងៃទី៥ ខែកុម្ភៈថា ក្រោយពី​ប្រមូល​ព័ត៌មាន​ច្បាស់លាស់​អាជ្ញាធរ​អប្សរា​នឹង​ទាក់ទង​ជាមួយ​ក្រសួង​ការបរទេសនិង​ស្ថានទូត​កម្ពុជា​ប្រចាំ​នៅ​ប្រទេស​វៀតណាម​ដើម្បី​ទាមទារ​ឱ្យ​មាន​ការ​ពិនិត្យ​ឡើង​វិញនិង​ហាមឃាត់។
លោក ឡុង កុសល បន្តថា ការលួច​ចម្លង និង​ការ​សង់​សំណង់​សិប្បនិម្មិត​របស់​ខ្មែរ​ ធ្លាប់​បាន​កើត​មាន​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ដទៃ​ផងដែរ ក្នុងនោះ​មាន​ប្រទេស​ខ្លះ សុំ​កិច្ចសហការ​ ហើយ​ប្រទេស​ខ្លះ​ទៀត​មិន​បាន​សុំ​កិច្ចសហការ​អ្វី​ឡើយ។ លោកថា ការ​លួច​ចម្លង​បែប​នេះ គឺ​ជា​ទង្វើខ្វះ​ក្រម​សីលធម៌​ គ្មាន​ការ​យល់​ដឹង​ច្បាស់​ អំពី​តម្លៃកិច្ចការពារ​សម្បត្តិ​បេតិកភណ្ឌ​ពិភពលោក ដែល​មនុស្ស​ជាតិ​ទាំងអស់​ ត្រូវ​ចូល​រួម​ថែ​រក្សា។
ក្នុង​រយៈពេល​ប៉ុន្មាន​ថ្ងៃ​នេះ ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ និង​អ្នក​លេង​បណ្តាញ​សង្គម​ បាន​នាំ​គ្នា​ប្រតិកម្មជា​ខ្លាំង បន្ទាប់​ពី​ពួកគេ​បាន​ឃើញ​សំណង់​អង្គរ​សិប្បនិម្មិត​ ត្រូវបាន​សាងសង់​នៅ​តំបន់​ទេសចរណ៍​របស់​វៀតណាម ក្នុង​ទីក្រុង​ដាណាង ហើយ​ត្រូវ​បាន​ចែកចាយ​លើ​បណ្តាញ​សង្គម។
គេហទំព័រ​តំបន់​ទេសចរណ៍​វៀតណាម​បានបង្ហាញ​ទីតាំង​ដែល​គេបាន​សង់សំណង់​អង្គរ​សិប្បនិម្មិត​នេះ​ស្ថិត​នៅក្នុង​តំបន់​ទេសចរណ៍​ក្រុង​ដាណាងដែល​បាន​ដាក់​ឲ្យ​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ទស្សនា​កាលពី​អំឡុង​ឆ្នាំ២០១៩។ តំបន់សំណង់​អង្គរសិប្បនិម្មិតនោះគេឱ្យ​ឈ្មោះ​ថា «សួនអាស៊ី» ​(Asia Park)​ដែល​នៅ​ក្នុង​សួន​នោះក្រៅ​ពី​សំណង់​អង្គរ​សិប្បនិម្មិត​របស់​ខ្មែរ​ក៏មាន​សំណង់​តំបន់​ទេសចរណ៍​របស់​ប្រទេស​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ី​ជាច្រើន​ទៀត​ដូចជា​ប្រទេសថៃ​ (Thailand)​សិង្ហបុរី​(Singapore)​ចិន​(China)​កូរ៉េខាងត្បូង​(South Korea) ណេប៉ាល់​(Nepal) ​និង​ឥណ្ឌា (India) ជាដើម៕