កម្លាំងសមត្ថកិច្ចចម្រុះក្រុងភ្នំពេញ បានបង្ក្រាបកាន់តែខ្លាំងលើក្រុមកូដករណាហ្គាវើលដ៍ (NagaWorld) ជិត១រយនាក់ (១០០) និងបានរារាំងពួកគេមិនឱ្យទាមទាររកដំណោះស្រាយការងារពីថៅកែក្រុមហ៊ុនឡើយ នៅថ្ងៃទី២៣ ខែឧសភា។ ដូចសព្វមួយដង អាជ្ញាធរបានត្រៀមរថយន្តក្រុងរួចជាស្រេច និងបានស្រែកសម្លុត រុញច្រានកូដករទាំងកម្រោល ដើម្បីបង្ខំឱ្យពួកគេឡើងឡានដឹកយកទៅទម្លាក់ចោលនៅតំបន់ជាយក្រុងភ្នំពេញ។
កូដករ កញ្ញា ប៉ែន រាសី ចាត់ទុកការបង្រ្កាបរបស់អាជ្ញាធរនេះ ថាជាការអនុវត្តផ្ទុយពីច្បាប់។ កញ្ញា រិះគន់អាជ្ញាធរ ថានៅតែគ្មានអៀនខ្មាស ដោយសារក្រុមសមត្ថកិច្ចបុរសទាំងនោះបង្ក្រាបទាំងកម្លាំងបាយ លើស្រ្តីដែលគ្រាន់តែពួកគេប្រើសិទ្ធិទាមទារសិទ្ធិសេរីភាពការងារស្របតាមច្បាប់៖ «សោកស្ដាយណាស់ !ដោយ សារតែអាជ្ញាធរអត់ខំប្រឹងការពារ ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលជាកូដករ ជាពលរដ្ឋខ្មែរដែលខំប្រឹងតស៊ូមតិ ទាមទារសិទ្ធិសេរីភាពការងារ។ ហេតុអី បានជាអាជ្ញាធរឈរផ្អៀងទៅខាងក្រុមហ៊ុន ? មើលទៅយ៉ាងអាក្រក់តែម្ដង។ វាយកូដករ ច្រានដាក់ឡាន វាសាហាវពេក។ វិវាទការងារ ការពិតរឿងនេះដោះស្រាយតែមួយភ្លេតទេ។ ដោះស្រាយ មិនចេញ ដោយសារតែក្រសួងពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ កាងឱ្យក្រុមហ៊ុនពេក បានជាក្រុមហ៊ុនគាត់ខ្លាំងគាត់អត់ដោះស្រាយទេ ដោយសារខាងក្រសួងពាក់ព័ន្ធទាំងអស់គាត់កាងពេក »។
កញ្ញា ប៉ែន រាសី បន្ថែមថា ក្រៅពីបង្ក្រាបទាំងហិង្សាពីសំណាក់ក្រុមសមត្ថកិច្ចទាំងនេះ ក្រុមជនស៊ីវិលជាច្រើននាក់បានបន្តតាមឃ្លាំមើលក្រុមកូដករមួយចំនួនរហូតផ្ទះពួកគេ។ កញ្ញា ចាត់ទុកទង្វើបែបនេះ ថាជាការគំរាមកំហែង និងបំភិតបំភ័យ ដើម្បីដាក់សម្ពាធដល់កូដករបញ្ឈប់ការតវ៉ារកដំណោះស្រាយការងារ។
ក្រុមកូដករឱ្យដឹងថា មកដល់ពេលនេះ ទោះបីជាពួកគេកំពុងជួបបញ្ហាផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច និងខ្សោះអស់កម្លាំងដោយអាជ្ញាធរបង្ក្រាប ក៏ពួកគេនៅតែមានឆន្ទៈធ្វើកូដកម្មដោយសន្តិវិធី ដើម្បីលាតត្រដាងរឿងអយុត្តិធម៌ក្នុងសង្គម និងការរំលោភបំពានសិទ្ធិកម្មករខ្មែរពីសំណាក់ក្រុមហ៊ុនបនល្បែងណាហ្គាវើលដ៍ដដែល៕