ស្ត្រី​​ជន​ជាតិ​​បរទេស​​ម្នាក់​​ត្រូវ​​ក្រុម​​ឧក្រិដ្ឋ​ជន​​ប្រដាប់​អាវុធ​ជន​ជាតិ​ចិន​​ចាប់​​បង្ខាំង​​នៅ​​ភ្នំពេញ​​ជំរិត​ទារ​​ប្រាក់​​អស់​​ជាង១០ម៉ឺន​​ដុល្លារ
មន្ត្រី​អង្គការ​ស៊ីវិល​ព្រួយ​បារម្ភ​ចំពោះ​វត្តមាន​ក្រុម​ឧក្រិដ្ឋជន​ជន​ជាតិ​ចិន​មួយ​ចំនួន​ដែល​នៅ​បន្ត​មាន​អាវុធ​ប្រើ​ប្រាស់ និង​ចាត់​ទុក​កម្ពុជា​ជា​កន្លែង​បង្ខាំង​មនុស្ស​ដើម្បី​ជំរិត​ទារ​ប្រាក់។ ក្ដី​បារម្ភ​នេះ​របស់​សង្គម​ស៊ីវិល​បែប​នេះ ធ្វើ​ឡើង​ក្រោយ​ពី​កម្លាំង​កង​រាជ​អាវុធ​ហត្ថ​ម្នាក់​ត្រូវ​បាន​ឧក្រិដ្ឋជន​បើក​ឡាន​បុក​បណ្ដាល​ឱ្យ​បាក់​ជើង ក្នុង​ហេតុការណ៍​ចុះ​បង្ក្រាប​ក្រុម​ប្រដាប់​អាវុធ​ជន​ជាតិ​ចិន​ដែល​បាន​ចាប់​ជំរិត​ស្ត្រី​ជនបរទេស​ម្នាក់​នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ​កាល​ពី​ពេល​ថ្មីៗ​នេះ។
កម្ពុជា​ក្រោម​ការ​ដឹក​នាំ​ដោយលោក ហ៊ុន សែន គឺ​ក្រុម​ឧក្រិដ្ឋជន​ជន​ជាតិ​ចិន​ហាក់​មិន​ខ្លាច​ញញើត​នឹង​ការ​បង្ក្រាប​របស់​កម្លាំង​សមត្ថកិច្ច និង​ច្បាប់​កម្ពុជា​ឡើយ។ ពួកគេ​តែង​តែ​មាន​អាវុធ​ទំនើបៗ ជាមួយ​អាជីវកម្ម​បែប​ឧក្រិដ្ឋ​របស់​ពួកគេ​ក្នុង​ការ​បង្ខាំង​មនុស្ស​ជំរិត​ទារ​ប្រាក់ ហើយ​ជា​ញឹកញយ​ឧក្រិដ្ឋជន​ទាំង​នោះ​ប្រើ​អាវុធ​សម្រាប់​បាញ់​ត​ទល់​ជាមួយ​សមត្ថកិច្ច​ពេល​ចុះ​បង្ក្រាប​ថែម​ទៀត​ផង។
នាយក​ទទួល​បន្ទុក​ទូទៅ​នៃ​អង្គការ​ការពារ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​លី​កា​ដូ (LICADHO) លោក អំ សំអាត ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​នៅ​ថ្ងៃ​ទី៩ ខែ​តុលា​ថា ករណី​ជន​បរទេស​រស់​នៅ​កម្ពុជា​ប្រព្រឹត្ត​បទ​ឧក្រិដ្ឋ និង​តែង​តែ​មាន​អាវុធ​ប្រើប្រាស់​តាម​ទំនើង​ចិត្ត​បែប​នេះ គឺ​ជា​រឿង​ព្រួយ​បារម្ភ​សម្រាប់​សន្តិសុខ​ជាតិ និង​សុវត្ថិភាព​ពលរដ្ឋ​ទូទៅ។ លោក​បន្ត​ស្នើ​ដល់​អាជ្ញាធរ​មាន​សមត្ថកិច្ច និង​ស្ថាប័ន​ថ្នាក់​ជាតិ​កំពូល​ស៊ើប​អង្កេត​មេខ្លោង​ធំៗ​ដែល​នៅ​ពី​ក្រោយ​ជន​ជាតិ​ចិន​ដែល​មាន​អាវុធ​ប្រើប្រាស់​កន្លង​មក​នេះ ដើម្បី​ធានា​សន្តិ​សុខ​ជាតិ និង​សន្តិភាព​សម្រាប់​ប្រជា​ពលរដ្ឋ៖ « ហើយ​បញ្ហា​ដែល​អាច​មាន​រហូត​ទៅ​ដល់​មាន​អាវុធ​ប្រើប្រាស់​ថែម​ទៀត គឺ​ជា​រឿង​ធ្ងន់​ធ្ងរ។ តើ​អាវុធ​ទាំង​អស់​ហ្នឹង​បាន​ពី​ណា​មក? បញ្ហា​នេះ ទោះ​បី​ជា​រឿង​ជន​បរទេស និង​ជន​បរទេស​ក៏​ដោយ ក៏​វា​បង្ក​ឱ្យ​ការ​ភ័យ​ខ្លាច ឬ​ក៏​បង្ក​ភាព​អ​សុវត្ថិភាព​សម្រាប់ ជន​បរទេស និង​ជន​បរទេស​ទាំង​ហ្នឹង​ផង ហើយ​ក៏​មាន​ភាព​ភ័យ​ខ្លាច​ប្រជាពលរដ្ឋ​យើង​ដែរ»
ប្រតិកម្ម​របស់​មន្ត្រី​សង្គម​ស៊ីវិល​រូប​នេះ ធ្វើ​ឡើង​បន្ទាប់​ពី​អាវុធ​ហត្ថរាជធានី​ភ្នំពេញ បង្ក្រាប​ក្រុម​ឧក្រិដ្ឋជន​ប្រដាប់​ជន​ជាតិ​ចិន​ចំនួន ០៧នាក់​ពាក់​ព័ន្ធ​នឹង​ករណី​បង្ខាំង​ស្ត្រី​ជន​បរទេស​ម្នាក់ និង​បាន​ជំរិត​ទាម​ប្រាក់​អស់​ជាង ១០ម៉ឺន​ដុល្លារ ដែល​ស្ថិត​នៅ​ខុន​ដូរ​មួយ​កន្លែង ស្ថិត​នៅ​ផ្លូវ៦០ម៉ែត្រ សង្កាត់​ចាក់​អង្រែលើ ខណ្ឌ​មានជ័យ រាជ​ធានី​ភ្នំពេញ​កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី០៧ ខែ​តុលា។
ស្ត្រី​ជន​រង​គ្រោះ​មាន​ឈ្មោះ ង្វៀង ឆីមីងង៉ាង (Nguyen Chi Ming Ngang)។ កម្លាំង​អាវុធ​ក្រុង​ភ្នំពេញ​ក៏​ឃាត់​ខ្លួន​ជន​សង្ស័យ​ម្នាក់​ឈ្មោះ អ៊ី ផឹង (E Peung) និង​បាន​បន្ត​ឆែក​ឆេរ​ដោយ​រឹប​អូស​បាន​កាំ​ភ្លើង ៤ដើម និង​ថ្នាំ​ញៀន​ជាច្រើន​ប្រភេទ​មួយ​ចំនួន​ធំ​ផង។
ជាង​នេះ​ទៅ​ទៀត ក្នុង​ពេល​កង​កម្លាំង​សាក​សួរ​នាំ​សង្ស័យ​ម្នាក់​ឈ្មោះ អ៊ី ផឹង (E Peung) នោះ​ស្រាប់​តែ​ក្រុម​បក្ខ​ពួក​របស់​ពួកគេ​មួយ​ក្រុម​ទៀត​បាន​ព្យាយាម​បើក​រថយន្ត​ម៉ាក​ទំនើប​អូឌី (Audi) សំដៅ​បំបុក​សមត្ថកិច្ច ដើម្បី​រត់​គេច​ខ្លួន។ ក្នុង​ហេតុការណ៍​នោះ​បណ្ដាល​កង​អាវុធ​ហត្ថ​ម្នាក់​របួស​ជើង ដែល​ជា​ហេតុ​បណ្ដាល​ឱ្យ​មាន​ការ​ផ្ទុះ​អាវុធ​បាញ់​តដៃ​គ្នា​រវាង​សមត្ថកិច្ច និង​ក្រុម​ឧក្រិដ្ឋ​ជន។ ក្រោយ​មក​ទៀត​ទើប​ក្រុម​ឧក្រិដ្ឋ​ជន​បញ្ឈប់​សកម្មភាព និង​ប្រគល់​ខ្លួន​ជូន​សមត្ថកិច្ច។
ទាក់​ទង​នឹង​បញ្ហា​នេះ អ្នក​នាំ​ពាក្យ​កង​រាជ្យ​អាវុធ​ហត្ថ​លើ​ផ្ទៃ​ប្រទេស លោក អេង ហ៊ី បដិសេធ​មិន​ធ្វើ​អត្ថាធិប្បាយ​បន្ថែម​ទេ ដោយ​លោក​អះអាង​ថា រឿង​នេះ​កំពុង​ស្ថិត​ក្នុង​នីតិ​វិធី​ស៊ើប​អង្កេត៖ « ខាង​អយ្យការ​គាត់​ជា​អ្នក​ដឹក​នាំ ព្រោះ​ស្ថិត​ក្នុង​ការ​ស៊ើប​អង្កេត​នៅ​ឡើយ។ ការងារ​ស៊ើប​អង្កេត​ការ​ងារ​ប្រតិបត្តិ​ការ​ជាក់​ស្ដែង​គឺ​អយ្យការ​ជា​អ្នក​ថ្លែង​ការណ៍ អ៊ីចឹង​សុំ​ឱ្យ​សួរ​ទៅ​គាត់​ផ្ទាល់។ ដូច​ខ្ញុំ​បាន​លើក​ឡើង​អ៊ីចឹង ព្រោះ​ករណី​អ៊ីចឹងៗ​គឺ​គេ​ឱ្យ​ខាង​អយ្យការ​ដឹក​នាំ​ផ្ទាល់​អ៊ីចឹង​សួរ​នាំ​លើ​អយ្យការ​ទាំង​អស់។ អ្នក​នាំ​ពាក្យ​នៅ​ទីនេះ​មិន​មាន​សមត្ថកិច្ច​ទេ»
កន្លង​ទៅ​រដ្ឋាភិបាល​លោក ហ៊ុន សែន តែង​តែ​លើក​ពាក្យ​ស្លោក​ថា​ចិន​គឺ​ជា​មិត្ត​ដែក​ថែប ហើយ​វិនិយោគិន​ចិន​បាន​ចូល​រួម​ចំណែក​យ៉ាង​សំខាន់​ក្នុង​ការ​ចូល​រួម​ជួយ​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស​កម្ពុជា។ បន្តិច​ម្ដងៗ​ជន​ជាតិ​ចិន​បាន​មក​បោះ​ទុក​រក​ស៊ី​បើក​អាជីវកម្ម​នៅ​លើ​ទឹក​ដី​ខ្មែរ​គ្រប់​បែប​យ៉ាង​ក្នុង​នោះ​រាប់​ទាំង​ការ​បើក​រោងចក្រ​ផលិត​គ្រឿង​ញៀន ការ​សាង​សង​អគារ​បង្ខាំង​មនុស្ស ចាប់​ជំរិត​ជាដើម។ លើស​ពី​នេះ ពួក​គេ​តែង​មាន​កាំភ្លើង​កាន់​កាប់​ពេញៗ​ដៃ ហើយ​ពួកគេ​ក៏​មិន​ខ្លាច​ញញើត​ក្នុង​ការ​បាញ់​សម្លាប់​មនុស្ស​នៅ​កម្ពុជា​នោះ​ដែរ។ ជា​ពិសេស ទោះ​បី​រដ្ឋាភិបាល​ឯក​បក្ស​បន្ត​យុទ្ធនាការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នៃ​អំពើ​ជួញដូរ​យ៉ាង​ណា​ក្ដី ក៏​ក្រុម​ឧក្រិដ្ឋជន​ទាំង​នោះ​តែ​បន្ត​អាជីវកម្ម​បែប​ឧក្រិដ្ឋ​របស់​ពួកគេ​ក្នុង​ការ​បង្ខាំង​មនុស្ស ជួញ​ដូរ​មនុស្ស និង​ចាប់​ជំរិត​មនុស្ស​ទារ​ប្រាក់​នៅ​លើ​ទឹក​ដី​ខ្មែរ​ដដែល។
នាយក​ទទួល​បន្ទុក​ទូទៅ​នៃ​អង្គ​ការ​ការ​ពារ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​លី​កា​ដូ (LICADHO) លោក អំ សំអាត យល់​ថា មូល​ហេតុ​ដែល​នាំ​ឱ្យ​ក្រុម​ឧក្រិដ្ឋ​ជន​នៅ​តែ​មិន​ខ្លាច​ញញើត​ចំពោះ​ការ​បង្ក្រាប​ពី​កម្លាំង​សមត្ថកិច្ច ហើយ​ពួកគេ​នៅ​តែ​បន្ត​ប្រព្រឹត្ត​បទ​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​នានា​នោះ ពី​ព្រោះ​ឧក្រិដ្ឋជន​ទាំង​នោះ​បាន​ដឹង​ថា​កម្ពុជា​ពុំ​ទាន់​មាន​ការ​អនុវត្ត​ច្បាប់​ត្រឹម​ត្រូវ និង​ឱ្យ​មាន​ប្រសិទ្ធិ​ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​ពួកគេ​ខ្លាច​រអា​នៅ​ឡើយ៕