សាច់ញាតិជនជាប់ឃុំមួយចំនួននៅពន្ធនាគារខេត្តពោធិ៍សាត់ ស្នើដល់ក្រសួងមហាផ្ទៃឲ្យចុះត្រួតពិនិត្យ គុណភាពម្ហូបអាហារ និងស្ថានភាពរស់នៅរបស់ជនជាប់ឃុំនៅពន្ធនាគារខេត្តពោធិ៍សាត់ ក្រោយសាច់ញាតិរបស់ពួកគាត់អះអាងថា មានជនជាប់ឃុំមួយចំនួនបាត់បង់ជីវិត នៅក្នុងពន្ធនាគារ។
សាច់ញាតិមួយចំនួន ដែលបានទៅសួរសុខទុក្ខជនជាប់ឃុំ នៅមណ្ឌលអប់រំកែប្រែទី៤ «ម៤» ស្ថិតនៅស្រុកតាលោសែនជ័យ ខេត្តពោធិ៍សាត់ ឲ្យដឹងថា មានជនជាប់ឃុំនៅក្នុងពន្ធនាគារ បានបាត់បង់ជីវិតជាបន្តបន្ទាប់ ប៉ុន្តែមន្ត្រីពន្ធនាគារ បានលាក់បាំងព័ត៌មាននេះ។
សាច់ញាតិជនជាប់ឃុំម្នាក់ នៅមណ្ឌលអប់រំកែប្រែទី៤ «ម៤» ប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរី ក្នុងលក្ខខណ្ឌមិនបញ្ចេញឈ្មោះ ព្រោះបារម្ភពីសុវត្ថិភាព នៅថ្ងៃទី ២៣ ខែវិច្ឆិកាថា ថ្មីៗនេះ គាត់បានទៅសុខទុក្ខកូនប្រុស នៅពន្ធនាគារ ហើយកូនរបស់គាត់ អះអាងថា មានជនជាប់ឃុំបាត់បង់ជីវិត ដោយសារការក្អួតចង្អោរ ប៉ុន្តែមន្ត្រីពន្ធនាគារ ហាមមិនឲ្យនិយាយអំពីបញ្ហានេះឡើយ ។
ប្រភពសុំមិនបញ្ចេញឈ្មោះ៖«គាត់ប្រាប់ថា ម៉ែនៅក្រគរឯនោះ បីនាក់បងប្អូន ស្លាប់អាបង ស្រាប់តែចុកពោះៗ ធ្លាយក្រពះងាប់ទៅ កូនខ្ញុំភ័យដែរ គេមិនឲ្យដឹងទេ គេមិនឲ្យដឹងផង មិនថា ផឹកទឹកអ្វីទេ»។
ស្រដៀងគ្នានេះ សាច់ញាតិម្នាក់ទៀត ដែលមានកូនប្រុសកំពុងឃុំខ្លួននៅមណ្ឌលអប់រំកែប្រែទី៤ «ម៤» ចំនួន២នាក់ ថ្លែងប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរី ក្នុងលក្ខខណ្ឌសុំមិនបញ្ចេញឈ្មោះ ព្រោះបារម្ភពីសុវត្ថិភាពដែរថា កូនរបស់គាត់ទាំងពីរ បានកើតជំងឺរមាស់ និងស្ពឹក ហើយពិបាកក្នុងការធ្វើចលនា ដោយសារការហូបចុក មិនមានជីវជាតិនិងពុំសូវបានធ្វើលំហាត់ប្រាណគ្រប់គ្រាន់ ។ ប្រភពរូបនេះ បារម្ភថា កូនរបស់គាត់ នឹងប្រឈមកើតជំងឺ និងគ្រោះថ្នាក់ដល់អាយុជីវិត ប្រសិនបើរបបអាហារ នៅតែខ្វះជីវជាតិ ខ្វះអនាម័យ និងខ្វះការធ្វើលំហាត់ប្រាណ ជាដើម ។
ប្រភពសុំមិនបញ្ចេញឈ្មោះ៖«ពេលឮគេនិយាយអីចឹងភ័យព្រួយដែរហ្នឹងកាលណាយើងបានយកអីទៅឲ្យទៅ វាបានហូបចុកគ្រប់គ្រាន់ តែបើអត់ទេ គ្នាហូបអត់ហូបឃ្លានអីចឹងទៅ ។ ហើយរឿងហ្នឹង(ជនជាប់ឃុំស្លាប់)គឺមិនមែនមកពីអីទេ ដូចខ្ញុំនិយាយអីចឹងគឺថា ហូបចុកមិនគ្រប់គ្រាន់ ហើយកាលមុនកូនខ្ញុំស្ពឹកដើរអត់ចង់រួចទេ»។
ឆ្លើយតបនឹងបញ្ហានេះ អ្នកនាំពាក្យអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធនាគារ នៃក្រសួងមហាផ្ទៃ លោក ឃៀង សុណាឌីន មានប្រសាសន៍ថា អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធនាគារ បានធ្វើការជាមួយមន្ត្រីជំនាញ ប្រចាំនៅពន្ធនាគារខេត្តពោធិ៍សាត់ និងមណ្ឌលអប់រំកែប្រែទី៤ «ម៤» ហើយមន្ត្រីជំនាញ អះអាងថា ពុំមានករណីជនជាប់ឃុំបាត់បង់ជីវិត ដូចជាចោទប្រកាន់របស់សាច់ញាតិជនជាប់ឃុំឡើយ។
លោក ឃៀង សុណាឌីន៖«យើងដឹងហើយថា ជនជាប់ឃុំជាជន ដែលស្ថិតនៅក្រោមការត្រួតពិនិត្យរបស់តុលាការ ឬក៏ជាជន ដែលកំពុងអនុវត្តទោសក្នុងពន្ធនាគារ អីចឹងប្រាកដណាស់ថា សម្ដីជនជាប់ឃុំ ដែលផ្ដល់ឲ្យនេះ គឺយើងត្រូវធ្វើការផ្ទៀងផ្ទាត់ឲ្យបានហ្មត់ចត់ ព្រោះមិនប្រាកដថា ព័ត៌មានដែលគាត់ផ្ដល់ឲ្យនេះ សុទ្ធតែជាព័ត៌មានដែលត្រឹមត្រូវទេ ជួនកាលគាត់មានចេតនាណាមួយ គឺផ្ដល់ព័ត៌មានមិនពិត បម្រើឲ្យមហិច្ឆតាណាមួយ»។
នាយកទទួលបន្ទុកកិច្ចការទូទៅ នៃអង្គការការពារសិទ្ធិមនុស្ស (LICADHO) លីកាដូ លោក អំ សំអាត មានប្រសាសន៍ថា លីកាដូនៅពុំទាន់ទទួលបានព័ត៌មានដូចការអះអាងរបស់សាច់ញាតិជនជាប់ឃុំឡើយ។ លោកសង្កេតឃើញថា ពន្ធនាគារនៅកម្ពុជាពិតជាមានស្ថានភាពចង្អៀតណែន ដែលជាដើមចម នៃជំងឺឆ្លងនានា រួមទាំងជំងឺផ្លូវចិត្តជាដើម។
លោក អំ សំអាត៖«កន្លងទៅអង្គការសង្គមស៊ីវិល ដែលធ្វើការផ្នែកសិទ្ធិមនុស្សតែងទាមទារឲ្យមានការកែលម្អទៅតថភាពពន្ធនាគារ ឬស្ថានភាពជនជាប់ឃុំធ្វើយ៉ាងម៉េចឲ្យមានការកែប្រែ ហើយដោះស្រាយភាពចង្អៀតណែន តាមរយៈការអនុវត្តគោលការណ៍ច្បាប់ដែលមានស្រាប់ ដូចជាការកាត់ទោសសហគមន៍ ការឃុំខ្លួនបណ្ដោះអាសន្ន ជាជម្រើសចុងក្រោយ ហើយចាំបាច់បំផុត»។
កាលពីថ្ងៃទី២ ខែវិច្ឆិកា ថា មានអ្នកទោសចំនួន៤នាក់ នៅពន្ធនាគារខេត្តព្រះវិហារ បានស្លាប់ក្នុងរយៈពេលខ្លីជាបន្តបន្ទាប់គ្នា។ ប៉ុន្តែអាជ្ញាធរពន្ធនាគារអះអាងថា អ្នកទាំងនោះស្លាប់ដោយសារមានជំងឺប្រចាំកាយរៀងៗខ្លួន។
អតីតជនជាប់ឃុំមួយចំនួនឲ្យដឹងថា កត្តាមួយចំនួន ដែលបណ្ដាលឲ្យជនជាប់ឃុំបាត់បង់ជីវិត គឺបណ្ដាលមកពីរបបអាហារខ្វះជីវជាតិ ខ្វះអនាម័យ និងលក្ខខណ្ឌជនជាប់ឃុំ បានចេញទៅហាត់ប្រាណនៅខាងក្រៅបន្ទប់ មានក្នុងរយៈពេលខ្លី។ រីឯទឹកប្រើប្រាស់វិញ ពួកគេឲ្យដឹងថា នៅក្នុងពន្ធនាគារ គឺមានទឹកពីរប្រភេទ គឺទឹកស្រះ និងទឹកស្អាត ដោយទឹកស្រះ គឺសម្រាប់ប្រើប្រាស់ទូទៅដូចលាងសម្អាតកន្លែងគេង ហើយទឹកស្អាត គឺសម្រាប់បរិភោគ ។
របាយការណ៍របស់អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធនាគារ ឲ្យដឹងថា បច្ចុប្បន្ននេះ ចំនួនអ្នកជាប់ឃុំ នៅទូទាំងប្រទេស មានប្រមាណជាង ៥ម៉ឺននាក់ ។ អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធនាគារព្យាករណ៍ថា ចំនួនអ្នកជាប់ឃុំអាចកើនឡើងដល់ ៦ម៉ឺននាក់នាពេលខាងមុខ ខណៈមានពន្ធនាគារ កំពុងប្រឈមភាពចង្អៀតណែនណាន់តាន់តាប់លើសពីសមត្ថភាពពន្ធនាគារ ដែលផ្ទុកបាន។ ការកើនឡើង នៃចំនួនជនជាប់ឃុំនេះ ត្រូវបានគេមើលឃើញថា ជាបរាជ័យ នៃការដោះស្រាយសំណុំរឿងកក់ស្ទះរបស់ក្រសួងយុត្តិធម៌ និងដោយសារតែយុទ្ធនាការបង្ក្រាបគ្រឿងញៀន និងក្មេងទំនើង។គ្រួសារជនជាប់ឃុំមួយចំនួន អះអាងថា សាច់ញាតិរបស់ពួកគាត់ត្រូវបានចាប់ឃុំខ្លួនដោយគ្មានទោសកំហុសធ្ងន់ធ្ងរ ព្រោះតែតុលាការពុករលួយ។
នាយកទទួលបន្ទុកកិច្ចការទូទៅ នៃអង្គការការពារសិទ្ធិមនុស្សលីកាដូ (Licadho) លោក អំ សំអាត លើកឡើងថា តុលាការ បានដកហូតតែសិទ្ធិដើរហើររបស់អ្នកជាប់ឃុំតែប៉ុណ្ណោះ ហើយក្រៅពីនោះ ពួកគាត់នៅមានសិទ្ធិដទៃទៀតដូចពលរដ្ឋទូទៅដែរ ហើយជាពិសេស នៅពេលពន្ធនាគារ ពុំអាចព្យាបាលជំងឺរបស់ជនជាប់ឃុំ មន្ត្រីពន្ធនាគារ គួរតែបញ្ជូនជនជាប់ឃុំ ដែលមានជំងឺនោះ ទៅព្យាបាលនៅមន្ទីរពេទ្យនៅខាងក្រៅពន្ធនាគារ ។ លោកថា បើក្នុងករណី អាជ្ញាធរពុំបានបញ្ជូនអ្នកជំងឺទៅព្យាបាលឲ្យបានត្រឹមត្រូវ ហើយបណ្ដាលឲ្យជនជាប់ឃុំ បាត់បង់ជីវិត នោះជាទង្វើរំលោភសិទ្ធិមនុស្ស៕