តុលាការ​សម្រេច​ឃុំខ្លួន​អតីត​អភិបាល​ក្រុងកែប​លោក ខេង យ័ន ក្រោម​បទ​រំលោភ​អំណាច និង​បទ​សម្អាត​ប្រាក់
តុលាការ​សម្រេច​ឃុំខ្លួន អតីត​អភិបាល​ក្រុងកែប លោក ខេង យ័ន ក្រោម​បទ​រំលោភ​អំណាច និង​បទ​សម្អាត​ប្រាក់។ អ្នកឃ្លាំមើល​ថា ចំណាត់ការ​របស់​តុលាការ​នេះ ជា​ចំណុច​ចាប់ផ្ដើម នៃ​ការ​បោសសម្អាត និង​ដាស់តឿន​ដល់​មន្ត្រី​ដែល​ប្រើប្រាស់​អំណាច​របស់​ខ្លួន​ហួស​ដែន​កំណត់​មន្ត្រីរាជការ និង​ប៉ះពាល់​ដល់​ប្រយោជន៍​ជាតិ។
ចៅក្រម​ស៊ើបសួរ​សាលាដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ លោក ទិត្យសុធី បូរ៉ាឆាត នៅ​ថ្ងៃទី​១៤ ខែ​មករា បានសម្រេច​ឃុំខ្លួន​អតីត​អភិបាល​ក្រុងកែប​លោក ខេង យ័ន ក្រោម​បទ​ចោទ​រំលោភ​អំណាច និង​បទ​សម្អាត​ប្រាក់​។ នេះ​បើ​តាម​មន្ត្រី​តុលាការ​ប្រាប់​សារព័ត៌មាន​ក្នុងស្រុក (ហ្វ្រេសញូវ) ។
ការ​ឃុំ​ខ្លួន​អតីត​អភិបាល​ក្រុងកែប​រូប​នេះ ធ្វើ​ឡើង​បន្ទាប់​ពី លោក​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ាណែត កាលពី​ថ្ងៃទី​១២ ខែ​មករា បាន​ចេញ​អនុក្រឹត្យ​បញ្ចប់​មុខ​តំណែង​អភិបាល​ក្រុងកែប​លោក ខេង យ័ន ក្រោយពី​អង្គភាព​ប្រឆាំង​អំពើពុករលួយ (ACU) រកឃើញ​ថា លោក ខេង យ័ន បាន​ប្រើប្រាស់​អំណាច និង​តួនាទី​ប្រព្រឹត្ត​អំពើ​ប៉ះពាល់​ដល់​ផល​ប្រយោជន៍​រដ្ឋ និង​ផលប្រយោជន៍​ពលរដ្ឋ​ជាច្រើន។វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី​នៅ​មិនទាន់​អាច​ទាក់ទង​​អ្នកនាំពាក្យ​អយ្យការ​អម​សាលាដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ លោក ប្លង់ សុផល ដើម្បី​សុំ​សួរ​ពី​បញ្ហា​នេះ បាន​នៅឡើយ​ទេ នៅ​ថ្ងៃទី​១៤ ខែ​មករា។
ចំណែង​ឯ អ្នកនាំពាក្យ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​ពន្ធនាគារ​លោក លោក នុត សវនា ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី​នៅ​ថ្ងៃទី​១៤ ខែ​មករា​ថា លោក​នៅ​មិន​ទាន់​ដឹង​ថា អតីត​អភិបាល​ក្រុង​កែប​រូប​នេះ ត្រូវ​បាន​ឃុំខ្លួន​នៅ​ពន្ធនាគារ​ណាមួយ​នៅឡើយ​ទេ។
ជុំវិញ​រឿង​នេះ អ្នក​ប្រឹក្សា​យោបល់​ផ្នែក​អភិវឌ្ឍន៍​ផ្នត់គំនិត និង​ការ​ស្រាវជ្រាវ លោក សេក សុជាតិ ចាត់ទុក​ការ​ឃុំខ្លួន​អភិបាល​ក្រុងកែប​នេះ​ថា ជា​ការ​ដាស់តឿន​ដល់​មន្ត្រី ដែល​ធ្លាប់​ប្រព្រឹត្ត​អំពើពុករលួយ និង​ធ្វើ​ឲ្យ​ខាតបង់​ប្រយោជន៍​ជាតិ​។ លោក​បន្ថែម​ថា ដើម្បី​បោសសម្អាត​មន្ត្រី​អសកម្ម​ទាំងនោះ រដ្ឋាភិបាល​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត គួរតែ​លើកទឹកចិត្ត និង​បង្កើន​កិច្ច​គាំពារ​ដល់​ពលរដ្ឋ​ឲ្យ​ចូលរួម​រាយការណ៍ ដោយ​គ្មាន​ការភ័យខ្លាច ពី​ភាព​មិន​ប្រក្រតី​របស់​អាជ្ញាធរ​គ្រប់​លំដាប់ថ្នាក់។
លោក សេក សុជាតិ៖ «ខ្ញុំ​យល់​ឃើញ​ថា រាល់​សកម្មភាព និង​ទង្វើ​ទាំងអស់ ដែល​អាច​ធ្វើ​ទៅ​ដោយ​រលូន និង​មាន​ភាព​យុត្តិធម៌​អាច​ទទួល​យក​បាន លុះត្រាតែ​រដ្ឋាភិបាល​លុប​បំបាត់​ចោល​នូវ​អំពើពុករលួយ ហើយ​ធ្វើការ​កាត់សេចក្ដី​ដោយ​ភាព​ត្រឹមត្រូវ មិន​មាន​ការ​សូកប៉ាន់ ឬក៏​មិន​មាន​ការ​យោគយល់​នៅក្នុង​រូបភាព​ណាមួយ​ជា​បក្សពួក ខ្សែស្រឡាយ»។
ការ​ឃុំខ្លួន​អតីត​អភិបាល​ក្រុងកែប​រូប​នេះ មាន​រយៈពេល​១២​ថ្ងៃ ក្រោយ​ពី​អង្គភាព​ប្រឆាំង​អំពើពុករលួយ​បាន​ឃាត់ខ្លួន លោក ខេង យ័ន និង​នាយក​រដ្ឋបាល​ក្រុងកែប គឺ​លោក អ៊ិន ហ៊ុន បន្ទាប់​ពួក​លោក​ចេញ​ពី​ប្រជុំ​ក្នុង​ពិធី​សំណេះសំណាល​ជាមួយ​គ្រូបង្រៀន​កម្រិត​បឋមសិក្សា នៅ​ទូទាំង​ក្រុង​កែប និង​ផ្សព្វផ្សាយ​អនុក្រឹត្យ​ស្ដីពី​ការផ្ទេរ​មុខងារ​ក្នុង​វិស័យ​អប់រំ កាលពី​ថ្ងៃទី​២ ខែ​មករា​កន្លង​ទៅ​។ ក៏ប៉ុន្តែ​អង្គភាព​ប្រឆាំង​អំពើពុករលួយ បាន​ដោះលែង​អតីត​អភិបាល​ក្រុង​កែប និង​នាយក​រដ្ឋបាល​ក្រុងកែប​នោះ​វិញ​នៅ​ថ្ងៃ​ដដែល ដោយ​អះអាង​ថា ភាន់​ច្រឡំ។
មន្ត្រី​សង្គម​ស៊ីវិល និង​ពលរដ្ឋ​ចង់​ឃើញ​រដ្ឋាភិបាល ពង្រឹង​ការ​អនុវត្ត​ច្បាប់​ឱ្យ​បាន​តឹងរ៉ឹង ហើយ​ទទួល​យក និង​ពិនិត្យ​សំណើ​របស់​ពលរដ្ឋ ដើម្បី​ចូលរួម​លុបបំបាត់​មន្ត្រី​អសកម្ម និង​អំពើពុករលួយ​ជា​ប្រព័ន្ធ៕