លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន បញ្ជាឱ្យបិទការធ្វើដំណើរចេញពីរាជធានីភ្នំពេញ និងហាមការធ្វើដំណើរឆ្លងស្រុក ឆ្លងខេត្ត ចាប់ពីពាក់កណ្ដាលយប់ថ្ងៃទី៩ ឈានចូលថ្ងៃទី១០ មេសា ខណៈរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ និងបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ បានបញ្ជា ឱ្យរដ្ឋបាលគ្រប់រោងចក្រ កត់ឈ្មោះកម្មករ ដែលមិនព្រមនៅធ្វើការ ក្នុងថ្ងៃបុណ្យចូលឆ្នាំ ដើម្បីហាមឃាត់កម្មករទាំងនោះ មិនឱ្យចូលធ្វើការវិញ រយៈពេល១៤ថ្ងៃ ដោយគ្មានប្រាក់ឈ្នួល។
លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន បានចេញបម្រាបបិទការធ្វើដំណើរចេញពីរាជធានីភ្នំពេញ និងហាមមិនឱ្យធ្វើដំណើរឆ្លងស្រុក និងឆ្លងខេត្ត ហើយហាមមិនឱ្យរថយន្តឈ្នួល ដឹកអ្នកដំណើរនៅកំឡុងថ្ងៃបុណ្យចូលឆ្នាំ ដោយសារកម្មករមិនពេញចិត្តនឹងការសម្រេចរបស់លោក ក្នុងការផ្អាកពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំ។ នេះបើតាមសារសំឡេងលោក ហ៊ុន សែន ពេលលោកថ្លែងទៅ ក្រុមគណៈកម្មការប្រឆាំងកូវីដ១៩ (Covid19) ហើយបានបែកធ្លាយនៅថ្ងៃទី០៩ មេសា។ លោក ហ៊ុន សែន និយាយថា មូលហេតុដែលលោកចាត់វិធានការដូច្នោះ ដោយសារ លោកបានទទួលដំណឹងថា កម្មករមិនព្រមស្ដាប់បទបញ្ជាលោក និងមិនពេញចិត្តនឹងការសម្រេចរបស់លោក ក្នុងការហាមឃាត់ការឈប់សម្រាក នៅថ្ងៃចូលឆ្នាំខ្មែរ៖ «ផ្អាកការធ្វើដំណើរឆ្លងខេត្ត ពីខេត្តមួយ ពីស្រុកមួយទៅស្រុកមួយ ពីខេត្តមួយទៅខេត្តមួយ ចាប់ពីថ្ងៃទី១២ ដល់ថ្ងៃទី១៦ គឺមិនឱ្យរថយន្តចេញតែម្ដង។ អ៊ីចឹងរឿងនេះ សំខាន់ណាស់។ បើបងប្អូនមិនស្ដាប់អ៊ីចឹង យើងក៏មិនអាចធ្វើច្បាប់បន្ទាន់ដែរ។ អ៊ីចឹង គឺសុំឱ្យយកចិត្តទុកដាក់ផ្ដល់យោបល់ឱ្យខ្ញុំវិញ ហើយបើផ្ដល់យោបល់បានហើយ គឺសុំសម្ដេចក្រឡាហោម និងឯកឧត្ដម ប៊ិន ឈិន ធ្វើសេចក្ដីព្រាងឱ្យខ្ញុំ ដើម្បីចុះហត្ថលេខា ចេញបទបញ្ជា ហាមឃាត់ការធ្វើដំណើរចេញពីស្រុក ពីស្រុកមួយ ទៅកាន់ស្រុកមួយ ពីខេត្តមួយទៅកាន់ខេត្តមួយ ហើយរថយន្តឈ្នួលទាំងអស់ មិនឱ្យធ្វើដំណើរ ក្នុងរយៈពេលហ្នឹង»។
ជុំវិញសំឡេងបែកធ្លាយនេះ អាស៊ីសេរី មិនអាចសុំការបញ្ជាក់ ពីអ្នកនាំពាក្យរដ្ឋាភិបាល លោក ផៃ ស៊ីផាន បានទេ នៅថ្ងៃទី០៩ មេសា ដោយសារ ទូរស័ព្ទចូលគ្មានអ្នកទទួល។
ចំណែករដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ និងបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ លោក អ៊ិត សំហេង ក៏បានដាក់កំហិតម្ដងទៀត នៅថ្ងៃទី០៩ មេសា ថា កម្មករ និយោជិកទាំងអស់ ដែលស្ថិតក្រោមដែនអនុវត្តនៃច្បាប់ស្ដីពីការងារ ត្រូវបន្តនៅធ្វើការ ក្នុងថ្ងៃបុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរ នៅតាមរោងចក្រ សហគ្រាស និងគ្រឹះស្ថាន ដូចធម្មតា។ លោកបញ្ជាឱ្យខាងរោងចក្រ កត់ឈ្មោះកម្មករ ដែលមិនទៅធ្វើការនៅថ្ងៃបុណ្យចូលឆ្នាំទាំងអស់ ផ្ដល់ឱ្យអាជ្ញាធរ ដើម្បីចាត់វិធានការ ដាក់ឱ្យនៅដោយឡែកចំនួន១៤ថ្ងៃ។
ក្នុងសេចក្ដីជូនដំណឹង លោករដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ បញ្ជាក់ថា ក្នុងករណីកម្មករ និយោជិក មិនព្រមអនុវត្ត ហើយឈប់សម្រាកដោយឯកឯង នឹងត្រូវដាក់ឱ្យនៅដាច់ដោយឡែក១៤ ថ្ងៃសិន មុនឱ្យចូលធ្វើការវិញ។ ការដាក់ឱ្យដាច់ដោយឡែកនោះ នឹងពុំត្រូវទទួលបានប្រាក់ឈ្នួលឡើយ។ ប៉ុន្តែបើថៅកែរោងចក្រអនុញ្ញាតឱ្យឈប់ កម្មករក៏ត្រូវដាក់ឱ្យនៅដាច់ដោយឡែក១៤ថ្ងៃដែរ តែទទួលបានប្រាក់ឈ្នួល។ វិធានការទាំងនេះ ត្រូវបានអះអាងថា ដើម្បីចូលរួមបង្ការ និងទប់ស្កាត់ការរីករាលដាលជំងឺកូវីដ១៩ (Covid-19)។
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ និងបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ លោក ហេង សួរ បានបង្ហោះសារក្នុងហ្វេសប៊ុក (facebook) កាលពីថ្ងៃទី៨ មេសា ថា ដើម្បីបង្ការហានិភ័យ ក្រោយពេលចូលឆ្នាំនិងសំអាងតាមវិធានការចត្តាឡឺស័កសុខាភិបាល ឬការដាក់ឱ្យនៅដាច់ឆ្ងាយពីគេ សូមរដ្ឋបាល រោងចក្រ សហគ្រាស ក្រុមហ៊ុន កត់ឈ្មោះកម្មករនិយោជិក បុគ្គលិកទាំងអស់ ដែលអវត្តមានក្នុងអំឡុងពេលចូលឆ្នាំ ដើម្បីប្រគល់ជូនអាជ្ញាធរ និងដើម្បីត្រៀមធ្វើវិធានការដាក់ឱ្យនៅដាច់ដោយឡែកពីគេ តាមផ្ទះជួល ចំនួន១៤ថ្ងៃ ដោយគ្មានប្រាក់ឈ្នួលសិន ទើបអនុញ្ញាតឱ្យចូលធ្វើការវិញ។
កម្មការិនីម្នាក់ ធ្វើការនៅរោងចក្រ W&D នៅខណ្ឌមានជ័យ លោកស្រី សំ សុខស្រីមុំ និយាយថា ដំបូង លោកស្រី មានបំណង ទៅលេងស្រុកកំណើតពេលបុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរ។ តែនៅពេលឃើញវិធានការរបស់ក្រសួងការងារ ចេញបម្រាបមក លោកស្រីលែងហ៊ានឈប់សម្រាកហើយ។
លោកស្រី ថា កម្មករខ្លះ ក៏មិនហ៊ានល្មើសនឹងបម្រាមរបស់ក្រសួងការងារដែរ ដោយបារម្ភថា មានហានិភ័យឆ្លងជំងឺកូវីដ១៩ និងបាត់បង់ប្រាក់ចំណូល នៅពេលរងវិធានការដាក់ឱ្យនៅដាច់ដោយឡែក ១៤ថ្ងៃ។ ដូច្នេះ ក្រុមកម្មករខ្លះ សម្រេចនៅបន្តធ្វើការងារធម្មតា៖ «យើងចង់ទៅលេងស្រុកអ៊ីចឹង។ បើថាមកវិញ ទោះខ្លួនយើងមាន ឬក៏មិនមានជំងឺហ្នឹងក៏ដោយ ក៏គេរក្សាយើង ១៤ថ្ងៃទៀតសិន។ អាហ្នឹង បានឱ្យចូលបាន ឱ្យចូលកន្លែងធ្វើការហ្នឹងបាន។ ដល់ពេលឧបមាថា បើយើងអត់មាន ប៉ុន្តែក៏គេឃុំយើង១៤ថ្ងៃ ដើម្បីមើលអ្នកជំងឺហ្នឹង កកើត ឬក៏មិនកកើតអ៊ីចឹង ធ្វើឱ្យយើងខាតពេលវេលាដែរ ខាតលុយកាក់យើងដែរ។ យល់ល្អ យើងនៅ មួយកន្លែងសិនទៅ»។
ចំណែកអនុប្រធានសហព័ន្ធសហជីពសេរីកម្មករនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា លោក ម៉ាន់ សេងហាក់ យល់ថា វិធានការកត់ឈ្មោះកម្មករ ដែលមិនព្រម ធ្វើការនៅថ្ងៃចូលឆ្នាំគឺជាវិធានការតឹងរ៉ឹងរឹតត្បិតពេក និងជាការពិន័យ ដោយប្រយោលលើកម្មករ។ ថ្វីត្បិត សហជីពរូបនេះ មិនហ៊ានផ្ដល់ទស្សនៈឱ្យរដ្ឋាភិបាលធ្វើបែបណា តែលោក យល់ថា ការចេញវិធានការរបស់ក្រសួងការងារកៀកពេលវេលាពេក។ លោកចង់ឱ្យក្រសួងការងារ បន្ធូរបន្ថយវិធានការខ្លះ ដើម្បីកុំឱ្យកម្មករយល់ថា ជាការដាក់សម្ពាធ៖ «ប្រកាសហ្នឹងចេញម្សិលមិញ ថ្ងៃ០៨ ហើយថ្ងៃ០៩ ចេញម្ដងទៀត វាហាក់បីដូចជាកៀកមែនទែន ព្រោះថា ថ្ងៃចូលឆ្នាំ មានតែ២ថ្ងៃទៀតហ្នឹង។ អ៊ីចឹង យើងឃើញថា វិធានការរបស់រដ្ឋាភិបាលតក់ក្រហល់ តក់ក្រហល់ពេក ដែលធ្វើឱ្យកម្មករ និយោជិក គាត់មិនសូវសប្បាយចិត្ត ព្រោះ មានវិធានការហ្នឹង ( ចេញ ) រាងរយាល មានន័យថា រាងវែងបន្តិចទៅ។ យើងគួរឱ្យសោកស្ដាយដែរ ពីព្រោះ ថា ហានិភ័យវីរុសហ្នឹង កើតនៅកន្លែងណាមួយ វាធ្វើឱ្យរោងចក្រកន្លែងហ្នឹងបិទតែម្ដង អ៊ីចឹងណា។ អ៊ីចឹងយើងអត់ចង់ឱ្យមាន ហានិភ័យសម្រាប់កម្មករទេ»។
ចំណែកឯអនុប្រធានសហជីពទ្រទ្រង់សិទ្ធិកម្មករខ្មែរ នៃក្រុមហ៊ុនណាហ្គាវើល (NAGA World) អ្នកស្រី ឈុន សុខា សង្កេតឃើញថា ពលរដ្ឋនៅរាជធានីភ្នំពេញ ហាក់លែងសូវបារម្ភពីការឆ្លងជំងឺកូវីដ១៩ ដូចមុន ក្រោយរបាយការណ៍បង្ហាញពីការថយចុះនៃចំនួនឆ្លង។ ប៉ុន្តែ លោកស្រី យល់ស្របនឹងវិធានការរបស់ក្រសួងការងារ ក្នុងការទប់ស្កាត់ការប្រមូលផ្ដុំ និងការជួបជុំគ្នា នៅក្នុងពេលបុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរ។ អ្នកស្រី អំពាវនាវឱ្យកម្មករ អនុវត្តតាមការណែនាំរបស់ក្រសួងការងារ ដើម្បីជៀសវាងបញ្ហាប្រឈមការឆ្លងរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ១៩៖ «កាលៈទេសៈនេះ យើងអត់អំណោយផលទេ។ អ៊ីចឹង សង្ឃឹមថា យើងទាំងអស់គ្នា គឺយើងយល់ពីស្ថានភាពជំងឺហ្នឹងទាំងអស់គ្នា ដើម្បីបញ្ចៀសជំងឺហ្នឹង ឆ្លងមកលើខ្លួនយើង ហើយនឹងរាតត្បាតមកដល់គ្រួសារយើងផងដែរ ហើយពាក់ព័ន្ធជាមួយនឹងការចាត់វិធានការបែបហ្នឹងទៅ លើបុគ្គល ឬក៏កម្មករ ដែលគាត់ព្យាយាមឈប់ហ្នឹង ខ្ញុំគិតថា គេគ្រាន់តែចង់ធ្វើដើម្បីការពារសុវត្ថិភាពពួកគាត់ មុននឹងពួកគាត់ឈានទៅដល់ក្រុមគ្រួសារពួកគាត់ទេ។ អ៊ីចឹង សម្រាប់ខ្ញុំ ខ្ញុំនៅតែគិតថា យើងគួរតែនាំគ្នាផ្អាកកម្មវិធី ដូចអ្វីដែលសម្ដេចបាននិយាយអ៊ីចឹង»។
លោក ហ៊ុន សែន បានប្រកាសកាលពីថ្ងៃទី០៧ ខែមេសា ថា រដ្ឋាភិបាលបានសម្រេចផ្អាកពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរ នៅឆ្នាំនេះ ហើយមិនអនុញ្ញាតឱ្យមានការឈប់សម្រាកឡើយ ទាំងស្ថាប័នរដ្ឋ និងឯកជន។ ទោះយ៉ាងណា លោក ហ៊ុន សែន សន្យាថា នឹងសងថ្ងៃឈប់សម្រាកចូលឆ្នាំខ្មែរចំនួន៥ថ្ងៃ សងកម្មករគ្រប់វិស័យវិញ និងអះអាងថា វិធានការនេះ គឺដើម្បីការពារការរីករាលដាល ជំងឺកូវីដ១៩ ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា៕