រដ្ឋាភិបាល​ឥណ្ឌា​ថា ពលករ​​ខ្លួន​​ជាង​១៣០​នាក់ ត្រូវ​​បាន​​សង្គ្រោះ​​ពី​​ការងារ​​ឆរបោក​​នៅ​កម្ពុជា ឡាវ និង​​មីយ៉ាន់ម៉ា
រដ្ឋាភិបាល​ឥណ្ឌា​ប្រកាសថា ពលករខ្លួន​សរុបជាង ១៣០នាក់ ត្រូវបាន​សង្គ្រោះចេញ​ពី​ការងារ​ឆរបោក​នៅក្នុង​ប្រទេសកម្ពុជា ឡាវ (Laos) និង​ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា (Myanmar) ក្រោយពី​ពួកគេ​បាន​ចាញ់បោក​ភ្នាក់ងារ​ផ្តល់ឱកាស​ការងារ​ក្លែងក្លាយ​ក្នុង​វិស័យបច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មានវិទ្យា​នៅក្នុងប្រទេសថៃ។ នេះបើយោងតាម​ការផ្សាយ​របស់​ទីភ្នាក់ងារ​សារព័ត៌មាន អេ.ភី (AP) របស់​អាមេរិក កាលពី​ថ្ងៃទី៨ ខែតុលា។
ទីភ្នាក់ងារ​សារព័ត៌មាន​នេះ​បាន​ស្រង់​ប្រសាសន៍​អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួង​ការបរទេស​នៃ​ប្រទេសឥណ្ឌា​ថា ពលករ​ឥណ្ឌា​មួយចំនួន​ត្រូវបាន​គេ​ចាប់បង្ខាំង​នៅក្នុង​ប្រទេស​ទាំងនេះ និង​បង្ខំ​ឱ្យ​ប្រព្រឹត្ត​អំពើឆរបោក​នៅលើ​ប្រព័ន្ធអ៊ីនធឹណិត។ មន្ត្រី​រូបនោះ​ឱ្យដឹងថា ពលករ​ជនជាតិ​ឥណ្ឌា​ប្រមាណ ៨០នាក់ ត្រូវបាន​ជួយសង្គ្រោះ​ចេញ​ពី​ប្រទេសកម្ពុជា និងឡាវ។ រីឯពលករ​ឥណ្ឌា​ជិត ៥០នាក់​ផ្សេងទៀត ត្រូវបាន​បញ្ជូន​​ចេញពី​ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា​មកកាន់​ប្រទេសឥណ្ឌា​វិញ។
កាលពី​ថ្ងៃទី១៩ ខែកញ្ញា ស្ថានទូត​ឥណ្ឌា​ប្រចាំ​កម្ពុជា បាន​ណែនាំ​ឱ្យ​ពលរដ្ឋខ្លួន​ដែលមាន​បំណង​ស្វែងរក​ការងារ​ធ្វើ​នៅ​កម្ពុជា ឱ្យ​ប្រុងប្រយ័ត្ន​ចំពោះ​ការឆរបោក ដោយត្រូវ​ពិនិត្យ​មើល​ប្រវត្តិ​របស់​ក្រុមហ៊ុន អង្គការ ឬស្ថាប័ន​ផ្តល់​ការងារ​នៅកម្ពុជា​ទាំងនោះ​ឱ្យបាន​ត្រឹមត្រូវ មុននឹង​សម្រេចចិត្ត​ធ្វើដំណើរ​មក​កម្ពុជា។ ស្ថានទូត​ឥណ្ឌា​ថា មាន​ការកើនឡើង​នូវ​ករណី​ដែល​ជនជាតិ​ឥណ្ឌា​ជាច្រើននាក់​បាន​ធ្លាក់ខ្លួន​ចូល​អន្ទាក់​នៃ​អំពើ ឬភ្នាក់ងារ​ជួញដូរមនុស្ស​តាមរយៈ​ការសន្យា​ផ្តល់​ឱកាស​ការងារធ្វើ​ល្អ​នៅ​កម្ពុជា។
ទីភ្នាក់ងារ​សារព័ត៌មាន​អាមេរិក អេ.ភី រាយការណ៍​ឱ្យដឹងដែរ​ថា កាលពី​ថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ សប្តាហ៍មុន ជនជាតិ​ម៉ាឡេស៊ី​សរុប ២១នាក់ ត្រូវបាន​ជួយសង្គ្រោះ​ពី​ក្រុមឧក្រិដ្ឋជន​ជួញដូរ​មនុស្ស​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា និង​ឡាវ។ រដ្ឋមន្ត្រី​ការបរទេស​ម៉ាឡេស៊ី និយាយថា គិតមកទល់​ពេលនេះ រដ្ឋាភិបាល​ម៉ាឡេស៊ី បាន​សង្គ្រោះ​ពលរដ្ឋខ្លួន​បានចំនួន ២៧៣នាក់ ក្នុងចំណោម​ពលរដ្ឋ​ម៉ាឡេស៊ី​សរុប ៤០១នាក់ ដែល​ត្រូវបាន​គេរាយការណ៍​មកថា កំពុងបាត់ខ្លួន​នៅកម្ពុជា ឡាវ មីយ៉ាន់ម៉ា និង​ថៃ៕