កម្មកររោងចក្រ ថៃ យ៉ា ហ្គាមេន អ៊ិនដាស្ទ្រី (Thai Ya Garment Industry Co., LTD) ជិត ៧០០នាក់ មានទីតាំងនៅភូមិពោមង្គល ឃុំតាទែន សង្កាត់ពញាឮ ខេត្តកណ្ដាល នៅថ្ងៃទី១៥ កក្កដានេះ នាំគ្នាហែក្បួនតវ៉ាមកកាន់ផ្ទះលោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ដើម្បីស្នើសុំកិច្ចអន្តរាគមន៍ឲ្យថៅកែរោងចក្រទូទាត់ប្រាក់បំណាច់បញ្ចប់កិច្ចសន្យាឲ្យពួកគេវិញ បន្ទាប់ពីរោងចក្រនេះបានជូនដំណឹងបញ្ចប់កិច្ចសន្យាការងារ កាលពីថ្ងៃទី២៨ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២០។
ការហែក្បួនតវ៉ារបស់កម្មកររោងចក្រ ថៃ យ៉ា ហ្គាមេន អ៊ិនដាស្ទ្រី ត្រូវបានអាជ្ញាធររារាំងនៅចំណុច ផ្លូវលេខ៥ ភូមិដួង សង្កាត់ព្រែកព្នៅ ខណ្ឌព្រែកព្នៅ និងបិទផ្លូវអស់ជាច្រើនម៉ោង មិនឲ្យកម្មករបន្តដំណើរទៅមុខទៀតនោះទេ។
តំណាងកម្មកររោងចក្រ ថៃ យ៉ា ហ្គាមេន អ៊ិនដាស្ទ្រី លោកស្រី ស្រ៊ាង សុខហ៊ាង ឲ្យអាស៊ីសេរីដឹងនៅថ្ងៃទី១៥ កក្កដាថា ដំបូងឡើយថៅកែរោងចក្របានសន្យាទូទាត់សងជូនកម្មករចំនួន រួមមានប្រាក់ឈ្នួលចុងក្រោយដែលមិនទាន់បានបើក ប្រាក់ឈប់សម្រាកប្រចាំឆ្នាំ ដែលនៅសល់ ប្រាក់រំលឹកអតីតភាពការងារ និងប្រាក់បំណាច់អតីតភាពការងារ ហើយថៅកែបានយល់ព្រមទូទាត់ប្រាក់ជូនដំណឹង ៥០% ផងដែរ។ ប៉ុន្តែ នៅថ្ងៃបន្ទាប់ ថៅកែរោងចក្រក៏បានប្តូរចិត្តមិនទូទាត់សងជូនកម្មករនូវប្រាក់ជូនដំណឹង ៥០% នោះទេ។ រហូតដល់ថ្ងៃទី៣ កក្កដា ថៅកែរោងចក្រ និងកម្មករបានព្រមព្រៀងគ្នាទូទាត់ជូនកម្មករលើ៣ ចំណុចខាងលើ និងប្រាក់ជូនដំណឹង ៣៥% ដោយកម្មករទាមទារឲ្យគណនារកមធ្យមភាគ ១២ខែចុងក្រោយ ចែកនឹង ២៦ថ្ងៃ រួចគុណនឹងចំនួនថ្ងៃដែលជូនដំណឹង ប៉ុន្តែថៅកែរោងចក្រមិនបានទូទាត់ទៅតាមលក្ខខណ្ឌដែលកម្មករចង់បាននោះ ទើបកម្មករផ្ទុះការតវ៉ាជាថ្មីម្ដងទៀតដោយទាមទារ ៥ចំណុចទៅតាមគោលការណ៍ច្បាប់វិញ។
លោកស្រី ស្រ៊ាង សុខហ៊ាង បញ្ជាក់ទៀតថា អាជ្ញាធរជាច្រើននាក់បានបិទផ្លូវរារាំងក្រុមកម្មករមិនឲ្យបន្តដំណើរទៅមុខទៀតនោះទេ ហើយអភិបាលនៃគណៈអភិបាលស្រុកពញាឮ លោក ថន សុវណ្ណា បានចេញមកជួបកម្មករ ដោយសន្យាជួយរកដំណោះស្រាយជូននៅល្ងាចនេះ ហើយឲ្យក្រុមកម្មករត្រលប់ទៅចាំនៅរោងចក្រវិញ៖ «បើសិនជាគាត់អាចដោះស្រាយឲ្យពួកខ្ញុំបាន៣កញ្ចប់ និង៣៥% បីកញ្ចប់ហ្នឹង គឺយកប្រាក់ខែមធ្យមភាគ យកមកគិតឲ្យពួកខ្ញុំបាន អញ្ចឹងពួកខ្ញុំជាកម្មករក៏ព្រមទទួលយកដែរ ព្រោះពួកខ្ញុំអត់ចង់បន្តវែងឆ្ងាយអីច្រើនដែរ។ បើសិនជាគាត់ធ្វើអត់បានដល់គោលការណ៍អ្វីដែលពួកខ្ញុំទាមទារសំណូមពរដោះស្រាយតាមដែលថា កិច្ចព្រមព្រៀងហ្នឹងទេ អញ្ចឹង ខ្ញុំនៅតែបន្តការទាមទារហ្នឹងទៀត។ ថ្ងៃនេះ ខ្ញុំហែរអត់ដល់ផ្ទះសម្តេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ថ្ងៃស្អែក ខ្ញុំនឹងធ្វើឲ្យដល់»។
អាស៊ីសេរីមិនអាចទាក់ទងទាក់ទងអ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ លោក ហេង សួរ និងអ្នកនាំពាក្យមួយនៃក្រសួងការងារ លោក សេង សក្តា ដើម្បីសាកសួរអំពីការដោះស្រាយជម្លោះការងារនៃរោងចក្រនេះបានទេ នៅថ្ងៃទី១៥ កក្កដា ដោយទូរស័ព្ទចូលពុំមានអ្នកទទួល។ ចំណែកចៅហ្វាយខេត្តកណ្ដាលរូបទៀត គឺលោក គង់ សុភ័ណ ក៏មិនទទួលទូរស័ព្ទដែរ។
អ្នកគ្រប់គ្រងកម្មវិធីនៃអង្គការសង់ត្រាល់ (CENTRAL) លោក ឃុន ថារ៉ូ ថ្លែងថា ការទូទាត់ប្រាក់សំណងរបស់ថៅកែរោងចក្រ ថៃ យ៉ា ហ្គាមេន អ៊ិនដាស្ទ្រី ដោយយកប្រាក់ខែគោលរបស់កម្មករមកគណនានេះ គឺធ្វើឲ្យកម្មករខាតអត្ថប្រយោជន៍ច្រើន ដែលជាហេតុធ្វើឲ្យកម្មករផ្ទុះការតវ៉ានេះ។ លោកថា កន្លងមក ក្រសួងការងារបានចុះទៅសម្របសម្រួល និងផ្សះផ្សាររវាងភាគីក្រុមហ៊ុន និងកម្មករ លើកិច្ចព្រមព្រៀង ប៉ុន្តែខាងថៅកែមិនព្រមអនុវត្តតាម ហើយមួយវិញទៀត គឺដោយសារការចេញសេចក្ដីជូនដំណឹងរបស់ក្រសួងការងារទាក់ទងនឹងប្រាក់ជូនដំណឹង និងប្រាក់សងជំងឺចិត្តដែលធ្វើឲ្យកម្មកររោងចក្រខាងបង់អត្ថប្រយោជន៍យ៉ាងខ្លាំង៖ «ក្នុងករណីដែល កម្មករដែលគាត់មិនអាចទទួលយកបាន ហើយនិយោជកហ្នឹងគាត់មិនអនុវត្តនូវកាតព្វកិច្ចផ្អែកទៅតាមកំណត់ហេតុនៃកិច្ចព្រមព្រៀង ក្រសួងគាត់ត្រូវតែមានវិធានការធ្វើម៉េចជំរុញឲ្យនិយោជកហ្នឹង គាត់ត្រូវអនុវត្តនូវកាតព្វកិច្ចផ្លូវច្បាប់ អាហ្នឹងដែលជារឿងមួយដែលសំខាន់ ព្រោះថា កម្មករ គាត់មិនជាអ្នកដែលគាត់យល់អំពីផ្នែកច្បាប់ហ្នឹងឲ្យបានទូលំទូលាយទេ ក្នុងករណីដែលនិយោជក គាត់មិនបានអនុវត្តទៅតាមផ្លូវច្បាប់ ក្រសួងហ្នឹងហើយដែលជាអ្នកដើរតួរសំខាន់នៅក្នុងការសម្របសម្រួលផ្សះផ្សារ ដើម្បីឲ្យក្រុមហ៊ុនហ្នឹង គាត់អនុវត្តនូវលក្ខខណ្ឌសមស្របទៅតាមផ្លូវច្បាប់»។
កម្មកររោងចក្រ ថៃ យ៉ា ហ្គាមេន អ៊ិនដាស្ទ្រី គ្រោងនឹងបន្តការតវ៉ាដាក់ញត្តិទៅផ្ទះលោកនាយករដ្ឋមន្ត្រីជាបន្តទៅទៀតឲ្យទាល់តែបាន ប្រសិនបើខាងមន្ត្រីដែលពាក់ព័ន្ធ និងថៅកែរោងចក្រមិនព្រមដោះស្រាយជូនពួកគេទេ៕