អ្នកឃ្លាំមើលស្នើដល់ក្រសួងមហាផ្ទៃ ឲ្យពង្រឹងការអនុវត្តច្បាប់គ្រប់គ្រងល្បែងអនឡាញ បន្ទាប់ពីជនរងគ្រោះជាប្ដី ដែលផុងខ្លួនជ្រៅក្នុងល្បែងអនឡាញ និងជំពាក់បំណុលវ័ណ្ឌកដោយសារកម្ចីអនឡាញ បានសម្លាប់ប្រពន្ធ និងកូន មុននឹងចងកសម្លាប់ខ្លួនឯង នៅខេត្តកណ្ដាល ។
អ្នកឃ្លាំមើលលើកឡើងថា អំពើពុករលួយ និងនីតិរដ្ឋទន់ខ្សោយ ជាមូលហេតុផ្ដល់ឱកាសឲ្យឧក្រិដ្ឋជនប្រើប្រាស់ប្រទេសកម្ពុជា ជាទីតាំងប្រព្រឹត្តល្បែងអនឡាញខុសច្បាប់។
អ្នកជំនាញច្បាប់ និងអភិបាលកិច្ចបែបប្រជាធិបតេយ្យ លោក វ៉ន ចាន់ឡូត ប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរីនៅថ្ងៃទី២៤ ខែវិច្ឆិកា ថា ការបង្ក្រាបល្បែងស៊ីសងតាមអនឡាញ ហាក់បីដូចជា ការចាប់ក្ដាមដាក់ចង្អេរ ព្រោះថា ជនល្មើសអាចមានបច្ចេកវិទ្យាខ្ពស់ និងមានមូលដ្ឋានទាំងក្នុង និងក្រៅប្រទេស ដើម្បីប្រព្រឹត្តបទល្មើស ។ លោកបន្តថា ផ្នែកមួយនៃការរងគ្រោះពីអំពើនេះ គឺបណ្ដាលមកពីជនរងគ្រោះខ្លួនឯងដែរ ដែលបានឈានជើងចូលក្នុងល្បែងអនឡាញ និងកម្ចីអនឡាញ ហើយអ្នកទទួលខុសត្រូវធ្ងន់ធ្ងរជាងគេ នៃអំពើនេះ គឺជាអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ច។
លោក វ៉ន ចាន់ឡូត៖«យើងឃើញថា នៅពេលមានបញ្ហាកើតឡើងហើយ ទើបមានការចេញអន្តរាគមន៍ម្ដងម្កាល។ ថ្វីត្បិតតែបញ្ហានេះ វាលេចឡើងម្ដងម្កាល ក៏ប៉ុន្តែផលជះរបស់វា មានលក្ខណៈធំធេង ពីព្រោះជនរងគ្រោះនៅពេលដែលគាត់បានលូកជើងចូលទៅក្នុងផ្លូវមួយនេះ ហើយគាត់ពិបាកនៅក្នុងការសម្រេចចិត្តថា តើគាត់ត្រូវដកខ្លួនចេញ ដោយរបៀបណា ពីព្រោះពេលខ្លះជនរងគ្រោះគាត់មានអារម្មណ៍ថាខ្មាសគេ ឬគាត់គិតថា រឿងនេះ គឺជារឿងឯកជនរបស់គាត់ គាត់មិនគួរបង្ហាញទៅឲ្យអ្នកណាដឹងទេ វាអាចប៉ះពាល់ទៅដល់មុខមាត់កិត្តិយសជាដើម»។
ការលើកឡើងនេះ ធ្វើឡើងបន្ទាប់ពីជនរងគ្រោះ នៃល្បែងស៊ីសង និងកម្ចីអនឡាញ នៅស្រុកមុខកំពូល ខេត្តកណ្ដាល បានសម្លាប់ប្រពន្ធកូនអស់មួយគ្រួសារ មុននឹងផ្ដាច់ជីវិតខ្លួនឯង កាលពីថ្ងៃទី២៣ ខែវិច្ឆិកា។
អាជ្ញាធរប្រាប់អ្នកសារព័ត៌មានក្នុងស្រុកថា ករណីឃាតកម្មនេះ បង្កឡើងដោយ ប្ដី ឈ្មោះ វុធន សុខចាន់ មានមុខរបរជាគ្រូបង្រៀន និងជានាយកសាលាបឋមសិក្សាសិរីជ័យមង្គល បានសម្លាប់ប្រពន្ធ ឈ្មោះ ទូច ស្រីហាច និងកូនប្រុសចំនួន២នាក់ មានអាយុ ៩ឆ្នាំ និង១០ឆ្នាំ ហើយក្រោយពីសម្លាប់ប្រពន្ធ និងកូនរួច បុរសជាប្ដី បានធ្វើអត្តឃាតខ្លួនឯង ។ អាជ្ញាធរឲ្យដឹងថា ក្រោយបានសាកសួរសាច់ញាតិ និងពិនិត្យទូរស័ព្ទជនរងគ្រោះ អាជ្ញាធរបានរកឃើញថា ជនរងគ្រោះ និងប្រពន្ធបានផុងខ្លួនក្នុងល្បែងអនឡាញដូចជា ជល់មាន់ ឡូតូ និងកន្ទុយលេខ តាមរយៈការបង្កើតគណនី (Account) ដោយខ្លួនឯង ហើយជនរងគ្រោះទាំងពីរនាក់ ប្ដីប្រពន្ធនេះ ក៏ជំពាក់បំណុលនៅគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ប្រមាណ៣ម៉ឺនដុល្លារសម្រាប់សាងសង់ផ្ទះ និងជំពាក់បំណុលអ្នកចងការប្រាក់ក្នុងមូលដ្ឋានមួយចំនួនទៀត ។
វិទ្យុអាស៊ីសេរីនៅមិនទាន់អាចទាក់ទងអ្នកនាំពាក្យរងក្រសួងមហាផ្ទៃ លោក ទូច សុឃៈ ដើម្បីសុំអត្ថាធិប្បាយជុំវិញបញ្ហានេះ បាននៅឡើយទេ នៅថ្ងៃទី២៤ ខែវិច្ឆិកា ។
និយតករទូរគមនាគមន៍កម្ពុជា (ន.ទ.ក.) កាលពីថ្ងៃទី៩ ខែសីហា បានប្រកាសបិទខ្ទប់ការចូលមើល គេហទំព័រ និងអាសយដ្ឋានអ៊ីនធឺណិត ដែលហៅថា អាយភី អេដដ្រេស (Internet Protocol Address) ពាក់ព័ន្ធនឹងសារ និងមាតិកាខុសច្បាប់ មានដូចជា ល្បែងស៊ីសងអនឡាញ រូបភាព និងវីដេអូអាសអាភាសរបស់កុមារ ព័ត៌មានមិនពិត ក្លែងបន្លំ និងបោកបញ្ឆោត សរុបជាង ៧ពាន់ (៧.៣២៣) គេហទំព័រ និងអាសយដ្ឋាន ឬអាយភី អេដដ្រេស។
គេហទំព័រខុសច្បាប់ទាំងនោះ ភាគច្រើនពាក់ព័ន្ធនឹងល្បែងស៊ីសង ដែលប្រតិបត្តិករ ឬម្ចាស់កាស៊ីណូ ធ្វើការផ្សព្វផ្សាយ នៅលើបណ្ដាញទំនាក់ទំនងសង្គមដូចជា ហ្វេសប៊ុក (Facebook) តិកតុក (TikTok) និងតេឡេក្រាម (Telegram) ជាដើម ដែលភ្ជាប់ជាមួយតំណភ្ជាប់ ឬលីងចូលទៅកាន់គេហទំព័រ។ ក្រៅពីនេះ ល្បែងខុសច្បាប់ទាំងនេះ បានពង្រីកការផ្សាយពាណិជ្ជកម្ម ដែលភ្ជាប់ជាមួយវីដេអូរបស់សារព័ត៌មានអនឡាញ ការឧបត្ថម្ភដល់អ្នកបង្កើតមាតិកានៅលើបណ្ដាញសង្គម និងវីដេអូរបស់អ្នករកលុយតាមអនឡាញ (MMO) មួយចំនួនជាដើម។
ករណីសម្លាប់សាច់ញាតិម្ដងមួយគ្រួសារ ដោយសារកម្ចីអនឡាញ និងល្បែងអនឡាញនេះ ធ្លាប់កើតឡើងដែរ នៅប្រទេសថៃ កាលពីខែសីហា ឆ្នាំ២០២៣ ដោយជនជាតិថៃម្នាក់ ឈ្មោះ សានិត ដក់ម៉ៃ (Sanit Dokmai) បានសម្លាប់ប្រពន្ធ និងកូនពីរនាក់ នៅឃុំបាងកែវ (Bang Kaeo Subdistrict) ស្រុកបាងភ្លី (Bang Phli District) ខេត្តសមុទ្រប្រាកាន (Samut Prakan) ដោយសារជំពាក់បំណុលធនាគារ និងចាញ់បោកកម្ចីតាមអនឡាញ ដែលមានមេក្លោងជាជនជាតិចិន ក្នុងទំហំទឹកប្រាក់ចំនួន១លាន៧សែនបាត ឬជិត៥ម៉ឺនដុល្លារអាមេរិក ។ សេចក្តីរាយការណ៍ ឱ្យដឹងនៅពេលនោះថា ក្រុមហ៊ុនកម្ចីតាមអនឡាញនោះ មានទីតាំងនៅក្រុងប៉ោយប៉ែត ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ នៃប្រទេសកម្ពុជា។
កន្លងទៅ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានក្រើនរំលឹកប្រជាពលរដ្ឋកុំឱ្យទៅស្វែងរកប្រាក់កម្ចីក្រៅផ្លូវការ ឬកម្ចីតាមអនឡាញ ដែលមានការប្រាក់ខ្ពស់ និងហានិភ័យខ្ពស់ធ្លាក់ក្នុងបំណុលវ័ណ្ឌក បើទោះជាកម្ចីប្រភេទនេះមានលក្ខខណ្ឌងាយស្រួល ទទួលបានប្រាក់កម្ចីក៏ដោយ។ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាលើកទឹកចិត្តឱ្យពលរដ្ឋ ទៅស្វែងរកប្រាក់កម្ចីពីស្ថាប័ន ដែលបានចុះបញ្ជីត្រឹមត្រូវ និងមានការទទួលស្គាល់ផ្លូវការដោយអង្គការរដ្ឋ។
អ្នកជំនាញច្បាប់ និងអភិបាលកិច្ចបែបប្រជាធិបតេយ្យ លោក វ៉ន ចាន់ឡូត ទទូចដល់អាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធ ក្រសួងមហាផ្ទៃ និងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ឲ្យផ្សព្វផ្សាយអប់រំ អំពីផលប៉ះពាល់នៃកម្ចីអនឡាញ និងល្បែងអនឡាញ ព្រមទាំងបង្ហាញផ្លូវដោះស្រាយ ពេលពលរដ្ឋផុងជ្រៅក្នុងបំណុលវ័ណ្ឌក៕