ប្រជាពលរដ្ឋនៅខេត្តស្ទឹងត្រែង ដែលរងផលប៉ះពាល់ពីការធ្វើអាជីវកម្មរ៉ែធ្យូង នៅតែព្រួយបារម្ភខ្លាចក្រុមហ៊ុន ហ្គ្រីន វូត ឌីវេឡុបមេន ខមភេនី (Green Wood Development Company LTD) បន្តឈូសឆាយបំផ្លាញផលដំណាំកសិកម្មរបស់ពួកគាត់ចោលទៀត។ អាជ្ញាធរជំរុញឲ្យពលរដ្ឋរាយការណ៍ទៅកាន់អាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធ ប្រសិនបើក្រុមហ៊ុនឈូសឆាយផលដំណាំរបស់ប្រជាពលរដ្ឋជាថ្មីទៀត។
ពលរដ្ឋរស់នៅឃុំតាឡាត់ ស្រុកសេសាន ខេត្តស្ទឹងត្រែង លើកឡើងថា កាលពីថ្ងៃទី១៣ ខែវិច្ឆិកា តំណាងក្រុមហ៊ុនចិនឈ្មោះ ហ្គ្រីន វូត បានធ្វើកិច្ចសន្យាជាមួយប្រជាពលរដ្ឋ និងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន ថានឹងឈប់ឈូសឆាយបំផ្លាញផលដំណាំរបស់ប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅជុំវិញតំបន់នោះទៀតហើយ។ ប៉ុន្តែពលរដ្ឋថា ពួកគាត់នៅតែព្រួយបារម្ភ ពីព្រោះនេះមិនមែនជាលើកទីមួយនោះទេ ដែលក្រុមហ៊ុនបានសន្យាបែបនេះ បន្ទាប់មកក្រុមហ៊ុននៅតែបន្តឈូសឆាយដំណាំកសិកម្មរបស់ពលរដ្ឋ។
តំណាងប្រជាពលរដ្ឋម្នាក់ សុំមិនបញ្ចេញឈ្មោះប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរី នៅថ្ងៃទី១៩ ខែវិច្ឆិកាថា បើទោះបីជាតំណាងក្រុមហ៊ុន ធ្វើកិច្ចសន្យាឈប់ឈូសឆាយផលដំណាំរបស់ពលរដ្ឋបែបនេះក្ដី ប្រជាពលរដ្ឋនៅតំបន់នោះនៅតែព្រួយបារម្ភ និងមិនមានជំនឿទៅលើកិច្ចសន្យាមួយនេះនោះទេ ពីព្រោះកន្លងទៅក្រុមហ៊ុនក៏ធ្លាប់សន្យាបែបនេះដែរ ប៉ុន្តែក្រោយមកក្រុមហ៊ុនបន្តឈូសឆាយផលដំណាំកសិកម្មរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ហើយអាជ្ញាធរមិនមានវិធានការទៅលើក្រុមហ៊ុនចិនមួយនេះឡើយ។ លោកថា ប្រសិនបើក្រុមហ៊ុនបន្តឈូសឆាយដំណាំរបស់ប្រជាពលរដ្ឋម្ដងទៀត ពួកគាត់នឹងស្វែងរកកិច្ចអន្តរាគមន៍ពីអាជ្ញាធរថ្នាក់ជាតិ និងនាយករដ្ឋមន្ត្រី ដើម្បីឲ្យជួយរកដំណោះស្រាយនិងយុត្តិធម៌ដល់ពួកគាត់ម្ដង ពីព្រោះពួកគាត់មិនមានដីស្រែចម្ការសម្រាប់អាស្រ័យផលឡើយ។
តំណាងប្រជាពលរដ្ឋម្នាក់ សុំមិនបញ្ចេញឈ្មោះ៖ «គេឲ្យអាស្រ័យផលធម្មតា ប៉ុន្តែថ្ងៃក្រោយមិនដឹងថាគេគេចកែមិនដឹងយ៉ាងម៉េចទេ មួយខែមុនចៅហ្វាយស្រុកគេចុះមកប្រជុំ ចៅហ្វាយស្រុកមកផ្ទាល់ មេភូមិមេឃុំ គេចុះមក ឲ្យប្រជាពលរដ្ឋអាស្រ័យផលធម្មតា ប៉ុន្តែខ្ញុំមិនជឿទេម្ដងចេះម្ដងចុះនិយាយអ៊ីចឹងរហូត»។
ពលរដ្ឋលើកឡើងទៀតថា ពលរដ្ឋមួយចំនួនបង្ខំចិត្តទទួលយកសំណងពីក្រុមហ៊ុន ក្នុង១ហិកតារ ជាង ១លាន (១.៥០០.០០០)រៀល ខណៈផលដំណាំរបស់ពួកគាត់កន្លងទៅអាចលក់បានប្រាក់ ចាប់ពី ២លានរៀល ទៅ ៣លានរៀលក្នុង១ហិកតារ។
ជុំវិញរឿងនេះ អ្នកនាំពាក្យសាលាខេត្តស្ទឹងត្រែង លោក ម៉ែន គង់ ឲ្យដឹងថា អាជ្ញាធរខេត្តមិនទាន់ទទួលបានព័ត៌មានអំពីបញ្ហានេះនោះទេ ប៉ុន្តែលោកជំរុញឲ្យពលរដ្ឋដែលមានប្លង់កម្មសិទ្ធិស្របច្បាប់ ហើយបើថា ក្រុមហ៊ុនបំផ្លាញផលដំណាំរបស់ពួកគាត់ ពលរដ្ឋត្រូវរាយការណ៍ប្រាប់អាជ្ញាធរខេត្តជាបន្ទាន់។
លោក ម៉ែន គង់៖ «ក្នុងករណីប្រជាពលរដ្ឋយល់ឃើញថាជាដីរបស់ខ្លួនកម្មសិទ្ធិស្របច្បាប់ ហើយក្រុមហ៊ុនចូលទៅធ្វើឲ្យប៉ះពាល់ដីលំនៅឋានក្ដី ដីអាស្រ័យផលក្ដី សូមឲ្យរាយការណ៍ទៅអាជ្ញាធរភូមិឃុំស្រុក ហើយបើហួសដែនសមត្ថកិច្ចសុំឲ្យរាយការណ៍មកថ្នាក់ខេត្ត។ ទី២អំពាវនាវដល់ក្រុមហ៊ុនផងដែរថា ប្រសិនបើដីនោះមិនមែនជាដីនៅក្នុងផែនទីគម្រោងក្នុងវិនិយោគរបស់ខ្លួនទេ សុំឲ្យប៉ះពាល់ដល់ដីលំនៅឋាន និងដីកសិកម្មរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ»។
វិទ្យុអាស៊ីសេរីមិនអាចទាក់ទងតំណាងក្រុមហ៊ុនហ្គ្រីនវូដ ដើម្បីឆ្លើយតបរឿងនេះបានទេ នៅថ្ងៃទី១៩ វិច្ឆិកា។
ទាក់ទិនបញ្ហានេះ អនុប្រធានផ្នែកសិទ្ធិមនុស្ស ដីធ្លី និងធនធានធម្មជាតិនៃសមាគមការពារសិទ្ធិមនុស្សអាដហុក លោក យិន ម៉េងលី យល់ឃើញថា អាជ្ញាធរគួរតាមដានទៅលើសកម្មភាពរបស់ក្រុមហ៊ុន ប្រសិនបើក្រុមហ៊ុនរំលោភលើកិច្ចសន្យា អាជ្ញាធរគួរមានវិធានការទៅលើក្រុមហ៊ុនមួយនេះ។ លោកបន្ថែមថា អាជ្ញាធរគួរស្វែងរកដំណោះស្រាយបន្ថែមទៀត ដើម្បីបញ្ចប់បញ្ហាមួយនេះ។
លោក យិន ម៉េងលី៖ «បន្ទាន់ទៀតគឺត្រូវតែដោះស្រាយបញ្ហាអំពីផលប៉ះពាល់ទៅតាមផ្លូវច្បាប់ អាជ្ញាធរត្រូវតែសុំគោលការណ៍ពីរដ្ឋាភិបាលថែមទៀត ពាក់ព័ន្ធប៉ះពាល់ជាមួយប្រជាពលរដ្ឋ និងជាមួយក្រុមហ៊ុននេះ ដើម្បីកុំទុកបញ្ហានេះអូសបន្លាយយូរពេក ប្រសិនបើមិនបានដោះស្រាយឲ្យបានលឿនអាជ្ញាធរក៏ចូលរួមដែរ»។
កាលពីថ្ងៃទី២០ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ អតីតរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល លោក ស៊ុយ សែម បានចុះហត្ថលេខា ឲ្យក្រុមហ៊ុន ហ្គ្រីន វូត ឌីវេឡុបមេន ខមភេនី ធ្វើអាជីវកម្មរ៉ែធ្យូងលើផ្ទៃដី ជិត១ពាន់(៨៨១)ហិកតារ នៅក្នុងភូមិសាស្ត្រតំបន់តាឡាត់ ស្រុកសេសាន ខេត្តស្ទឹងត្រែង។ ប៉ុន្តែអាជីវកម្មនេះបានធ្វើឲ្យប៉ះពាល់ដល់ដីស្រែចម្ការរបស់ប្រជាពលរដ្ឋជាង១០០គ្រួសារ នៅជុំវិញតំបន់នោះ៕