តុលាការ​កូរ៉េខាងត្បូង លើកលែង​ការ​ចោទប្រកាន់​ប្រធាន​ធនាគារ​ហិរញ្ញវត្ថុ DGB ពី​បទ​ប្រព្រឹត្ត​អំពើពុករលួយ
តុលាការ​កូរ៉េខាងត្បូង កាលពី​ថ្ងៃទី១១ ខែ​មករា បាន​លើកលែង​ការចោទប្រកាន់​លើ​ប្រធាន​ធនាគារ​ហិរញ្ញវត្ថុ DGB លោក គឹម តាវ-អូ (Kim Tae-oh) ពី​បទ​ប្រព្រឹត្ត​អំពើពុករលួយ​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា។
ទីភ្នាក់ងារ​ព័ត៌មាន​កូរ៉េ យ៉ុង ហាប់ (Yonhap News Agency) ផ្សាយ​ថា លោក គឹម តាវ-អូ (Kim Tae-oh) ត្រូវ​បាន​តុលាការ​លើកលែង​ការ​ចោទប្រកាន់ ពី​បទ​សូកប៉ាន់​ប្រាក់​ចំនួន ៣​លាន ៥​សែន​ដុល្លារ ដល់​មន្ត្រី​ជាន់ខ្ពស់​កម្ពុ​ជា ជា​ថ្នូរ​នឹង​ការ​ទទួល​បាន​អាជ្ញាប័ណ្ណ ដើម្បី​បើក​ធនាគារ​ពាណិជ្ជកម្ម​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា កាលពី​អំឡុង​ឆ្នាំ​២០២០។ ធនាគារ​ហិរញ្ញវត្ថុ DGB គឺ​ជា​ក្រុមហ៊ុន​ហិរញ្ញវត្ថុ​ដ៏​ធំ​មួយ ដែល​កំពុង​ពង្រីក​សេវាកម្ម​របស់​ខ្លួន នៅ​តំបន់​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍ ក្នុង​នោះ គឺ​មាន​នៅ​ប្រទេស​វៀតណាម និង​ឡាវ។
រដ្ឋអាជ្ញា​នៃ​តុលាការ​តំបន់​ដេហ្គូ (The Daegu District Court) កាលពី​ខែ​ធ្នូ ឆ្នាំ​២០២៣ កន្លង​ទៅ បាន​ស្នើ​ចៅក្រម​ឲ្យ​ផ្ដន្ទាទោស​លោក គឹម តាវ-អូ ឲ្យ​ជាប់ពន្ធនាគារ​ចំនួន​៤​ឆ្នាំ និង​ផាក​ពិន័យ​ជា​ប្រាក់​ជាង ៨​លាន​ដុល្លារ​។ បន្ថែម​ពី​នេះ តុលាការ​តំបន់​ដេហ្គូ​ដដែល ក៏​បាន​លើកលែង​ការ​ចោទប្រកាន់​ទៅលើ​ក្រុម​បក្សពួក​របស់​លោក​មួយ​ចំនួន​ទៀត រួម​មាន​ប្រធាន​ប្រតិបត្តិការ​សកល​របស់​ធនាគារ អនុប្រធាន​ធនាគារ​ហិរញ្ញវត្ថុ DGB ព្រមទាំង​មន្ត្រី​មួយចំនួន​ដែល​បាន​ចូលរួម​ប្រតិបត្តិការ​បើក​ធនាគារ​ពាណិជ្ជ​នេះ នៅ​កម្ពុជា​ផង​ដែរ៕