អគ្គស្នងការនគរបាលជាតិ បញ្ជាឲ្យកម្លាំងនគរបាលជំនាញ បើកការស្រាវជ្រាវ និងស៊ើបអង្កេត រកជនដែលបង្ហោះវីដេអូករណីជនជាតិចិនកាប់គ្នា នៅរាជធានីភ្នំពេញ ក្រោមហេតុផលថា ការបង្ហោះវីដេអូនោះ មានចេតនាបំពុលបរិយាកាស និងមានចេតនាអាក្រក់លើរបបដឹកនាំសព្វថ្ងៃ។
ប៉ុន្តែសង្គមស៊ីវិល រិះគន់ចំណាត់ការនេះថា ធ្វើឲ្យពលរដ្ឋខ្មែរ ភ័យខ្លាចមិនហ៊ានចូលរួមបង្ហាញបញ្ហាក្នុងសង្គម ខណៈដែលអាជ្ញាធរខ្វះវិធានការផ្លូវច្បាប់តឹងរ៉ឹងចំពោះជនជាតិបរទេសមួយចំនួន ដែលធ្វើសកម្មភាពអនាធិបតេយ្យនៅកម្ពុជាទៅវិញទេ។
អគ្គស្នងការរងនគរបាលជាតិ លោក ឆាយ គឹមឃឿន ប្រាប់អ្នកសារព័ត៌មានក្នុងស្រុកថា ជនដែល បង្ហោះវីដេអូឃ្លីបខ្លីមួយបង្ហាញពីជនជាតិចិនមួយក្រុមកាប់ចាក់គ្នានៅមុខ ក្លឹបកម្សាន្តឈ្មោះ បេស រូម (Bass Room) នោះ កំពុងស្ថិតក្រោមស៊ើបអង្កេត ដើម្បីឈានដល់ការនាំខ្លួនមកសួរនាំ។
លោក ឆាយ គឹមឃឿន បញ្ជាក់ថា ការបើកការស្រាវជ្រាវ និងស៊ើបអង្កេតនេះ គឺអនុវត្តតាមបញ្ជា របស់អគ្គស្នងការនគរបាលជាតិ លោក នេត សាវឿន បន្ទាប់ពីសមត្ថកិច្ចជំនាញ ពិនិត្យឃើញថា វីដេអូនោះ មានការកាត់តរូបភាពក្នុងចេតនាបំពុលបរិយាកាសសង្គម បង្កឲ្យមានការភ័ន្តច្រឡំ និងបង្កើតឲ្យមានការរើសអើងពូជសាសន៍ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
ប្រធានគ្រប់គ្រងផ្នែកអង្កេតនៃអង្គការសិទ្ធិមនុស្ស លីកាដូ (Licadho) លោក អំ សំអាត យល់ថា ការចាត់វិធានការបែបនេះ គឺធ្វើឲ្យប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរដទៃទៀត មានការភ័យខ្លាច ហើយមិនហ៊ានចែកចាយព័ត៌មាន ឬបង្ហាញបញ្ហាពិតប្រាកដ ដែលកំពុងកើតឡើងនៅក្នុងសង្គមខ្មែរ៖ «ទាល់តែយើងស៊ើបអង្កេតនិងស្រាវជ្រាវ និងមានរបាយការណ៍ប្រាកដប្រជា ហើយប្រាប់សាធារណជនអោយបានច្បាស់លាស់ដើម្បីកុំឲ្យមានការភ័ន្តច្រឡំ និងមានការចោទប្រកាន់តទៅទៀតថា ហេតុអី បានជាមិនស្រាវជ្រាវរករឿងពិតអោយឃើញបែរជាទៅតាមរកអ្នកដែលបង្ហោះឬក៏ចែកចាយព័ត៌មាននៅភ្នំពេញ ដូច្នេះធ្វើអោយសាធារណជន មានការមន្ទិលហើយមានការបារម្ភហើយវាបាត់ព័ត៌មានដែលកើតឡើងនៅថ្ងៃក្រោយ ហើយអត់ហ៊ានអោយសមត្ថកិច្ចបានដឹងដើម្បីចាត់វិធានការនោះទេ»។
ថ្មីៗ នេះ ក្រុមអ្នកប្រើប្រាស់បណ្ដាញសង្គមហ្វេសប៊ុក បានចែកចាយព្រោងព្រាតនូវ វីដេអូខ្លីបមួយដែលបង្ហាញពីជនជាតិមួយក្រុម បានឈ្លោះគ្នានៅមុខក្លឹបកម្សាន្ត បេស រ៉ូម ហើយជនជាតិចិនទាំងនោះ បានបើកឡានរញ៉េរញ៉ៃ និងប្រុងបើកឈុតឆាកវាយកាប់ប្រហារគ្នាស្រស់ៗទៀតផង។ ក្នុងវីដេអូនោះ គឺអ្នកថត បាននិយាយភ័យផង និងសើចផងថា ជនជាតិចិន សាហាវ និងខ្វះសណ្ដាប់ធ្នាប់ ដែលមើលទៅទីក្រុងភ្នំពេញដូចជាទីក្រុងម៉ាកាវទី២។
នាយកប្រតិបត្តិសម្ព័ន្ធគណនេយ្យភាពសង្គមកម្ពុជា លោក សន ជ័យ មានប្រសាសន៍ថា វត្តមានជនជាតិចិនដែលរស់នៅកម្ពុជា បានក្លាយជារឿងរសើបដោយសារតែពួកគេបង្កភាពអនាធិបតេយ្យ ដែលហាក់ផ្ទុយពីការអះអាងរបស់របបក្រុងភ្នំពេញ ដែលតែងនិយាយការពារថា ជនជាតិចិនដែលមកកម្ពុជា គឺជាអ្នកលើកស្ទួយសេដ្ឋកិច្ច និងបំពេញកង្វះខាតកម្លាំងពលកម្មជំនាញជាដើម។ លោក ផ្ដល់មតិថា នៅពេលមានប្រតិកម្មពីអាជ្ញាធរដូច្នេះ ថ្ងៃក្រោយនៅពេលមានហេតុការណ៍អ្វីកើតឡើងឬមានករណីជនជាតិ កាប់ចាក់គ្នាទៀត ពលរដ្ឋគួរតែថតវីដេអូដែលមានទីតាំងច្បាស់លាស់ និងមានភស្តុតាំងរឹងមាំ ដើម្បីទុកតស៊ូមតិជាមួយអាជ្ញាធរ៖ «ត្រូវអនុវត្តជាប្រចាំ ហើយបទល្មើសដែលកើតឡើងអាជ្ញាធរត្រូវតែបង្ក្រាប ដោយមិនរើសមុខមិនថាឡើយចិន យួន អាហ្វ្រិកអីទេ អោយតែប្រព្រឹត្ត ខុសគឺត្រូវតែប្រឈមមុខផ្លូវច្បាប់។ ប៉ុន្តែយើងឃើញកន្លងមកនេះ គឺអាជ្ញាធរហាក់ដូចជាញញើតញញើមក្នុងការបង្ក្រាបជនជាតិចិនដែរ»។
គេតែងសង្កេតឃើញថា ជនជាតិចិនមួយចំនួនដែលមករស់នៅកម្ពុជា មិនសូវគោរពច្បាប់កម្ពុជានោះទេ ពួកគេបង្កើតជាក្រុមចាប់ជំរិតតាមប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិត បង្កើតជាក្រុមបងតូចបងធំ វាយកាប់ចាក់ បើកឡានលឿនៗ បង្កគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ ជាប់សង្ស័យពាក់ព័ន្ធប្រើប្រាស់ និងចែកចាយគ្រឿងញៀន ព្រមទាំងបើកបនល្បែង និងសេវារកស៊ីផ្លូវភេទជាដើម។
ជាក់ស្ដែង កាលពីថ្ងៃទី២៦ ខែវិច្ឆិកាកន្លងទៅ អាជ្ញាធរខ្មែរ បានឃាត់ខ្លួនជនជាតិចិនជាង ២រយនាក់ ប្រព្រឹត្តិឧក្រិដ្ឋកម្មឆ្លងដែន តាមប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិត នៅក្នុងខេត្តតាកែវ។ ហើយកាលពីថ្ងៃទី១ ខែធ្នូកន្លងទៅ ជនជាតិចិនម្នាក់ បែកថ្នាំកាប់ស្ត្រីខ្មែរម្នាក់ និងប៉ូលិសខ្មែរម្នាក់ទៀត រងរបួសធ្ងន់ធ្ងរផងដែរ។
សង្គមស៊ីវិលយល់ថា នៅពេលឃើញជនជាតិចិនទាំងក្រុមៗ ដេញកាប់គ្នា វាយគ្នាប្រព្រឹត្តិឧក្រិដ្ឋកម្ម ឆ្លងដែន សឲ្យឃើញថា របបក្រុងភ្នំពេញ មានភាពទន់ខ្សោយក្នុងការគ្រប់គ្រងជនជាតិចិន។ ពួកគេ ស្នើសុំឲ្យអាជ្ញាធរនៃរបបក្រុងភ្នំពេញ ពង្រឹងការអនុវត្តច្បាប់លើជនបរទេសដែលរស់នៅនិងធ្វើសកម្មភាពខុសច្បាប់ឲ្យបានតឹងរ៉ឹងជាងបច្ចុប្បន្ននេះ ហើយមិនគួរមានវិធានការលើពលរដ្ឋខ្មែរដែលគ្រាន់តែបង្ហោះវីដេអូដើម្បីបង្ហាញពីអសន្តិសុខ និងចង់ឲ្យមានដំណោះស្រាយនោះទេ៕