អាជ្ញាធរវៀតណាមចាប់ផ្សឹកព្រះសង្ឃ និងចាប់ខ្លួនសកម្មជនខ្មែរក្រោម៣អង្គ/រូបបន្ថែមទៀត
អាជ្ញាធរវៀតណាមបន្តចាប់ផ្សឹក និងចាប់ខ្លួនព្រះសង្ឃខ្មែរក្រោម រួមជាមួយសកម្មជនខ្មែរក្រោម០២រូបទៀត យកទៅឃុំក្នុងមន្ទីរឃុំឃាំង។ ការចាប់ខ្លួននេះ ដោយសារព្រះសង្ឃ និងសកម្មជនខ្មែរក្រោមពីរនាក់ទៀត ជាអ្នកសកម្មក្នុងការងារការពារសិទ្ធិមនុស្សនៅលើទឹកដីខ្មែរកម្ពុជាក្រោម។
ព្រះសង្ឃ​ខ្មែរ​ក្រោម​មួយ​អង្គ គឺ​ព្រះតេជព្រះគុណ គឹម សំរិន្ទ គង់​នៅ​វត្ត​អរុណរង្សី ខេត្ត​ព្រះត្រពាំង ត្រូវ​អាជ្ញាធរ​វៀតណាម ចាប់​ផ្សឹក​នៅ​​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​២៧ ខែ​មីនា នៅ​ផ្ទះ​ញោម​ស្រី​របស់​ព្រះអង្គ​។ ចំណែក​សកម្មជន​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ខ្មែរ​ក្រោម​ពីរ​នាក់​ផ្សេង​ទៀត គឺ​ឈ្មោះ ថាច់ ង៉ា និង ថាច់ ស្វឹងដុង ក៏​ត្រូវ​បាន​អាជ្ញាធរ​វៀតណាម​ចាប់​ទៅ​ឃុំ​ខ្លួន​នៅ​មន្ទីរ​នគរបាល​ខេត្ត​ព្រះត្រពាំង នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ជាមួយ​គ្នា។
អ្នក​ភូមិ​ជាមួយ​ព្រះតេជព្រះគុណ គឹម សំរិន្ទ ប្រាប់​អាស៊ីសេរី​ថា កាល​ពី​វេលា​ម៉ោង​៦​ព្រឹក អាជ្ញាធរ​វៀតណាម​បាន​ចុះ​ទៅ​សួរ​រក​ព្រះតេជព្រះគុណ គឹម សំរិន្ទ ដល់​ផ្ទះ ហើយ​ក៏​បាន​ចូល​ទៅ​បន្ទប់ ដែល​ព្រះអង្គ​កំពុង​សឹង រួច​ចាប់​បក​ស្បង់​ចីវរ​ព្រះអង្គ​ទាំង​កម្រោល និង​បង្ខំ​ឱ្យ​ស្លៀកពាក់​ខោអាវ ដែល​អាជ្ញាធរ​វៀតណាម រៀបចំ​យក​មក​តាម​ជាស្រេច​។ លោក​បន្ត​ថា អាជ្ញាធរ​វៀតណាម ចាប់​វាយ​ខ្នោះ​ដៃ​និង​ចាប់​ក្រៀក​ព្រះអង្គ​រុញ​ចូល​រថយន្ត​ដឹក​យក​ទៅ​មន្ទីរ​នគរបាល​ខេត្ត​ព្រះត្រពាំង។
បាទ! មាន​ការ​ចែករំលែក​ខាង​សៀវភៅ​សិទ្ធិមនុស្ស សៀវភៅ​សិទ្ធិ​ជនជាតិ​ដើម ហើយ​សៀវភៅ​ពន្លឺ «​សិទ្ធិ​សម្រេច​វាសនា​ខ្លួន​ដោយ​ខ្លួន​ឯង​»។ លោក (ព្រះតេជព្រះគុណ គឹម សំរិន្ទ) ចែកចាយ​សម្រាប់​អ្នក​ដែល​ត្រូវ​ការ​ចង់​ដឹង​ថា សិទ្ធិមនុស្ស​ម៉េច​ខ្លះ ចែក​រំលែក​គ្មាន​គិត​ថ្លៃ​អី​ទេ ចែក​ដោយ​ហ្វ្រី (​Free​) ហ្នុង​។
—  ពលរដ្ឋខ្មែរក្រោមសុំមិនបញ្ចេញឈ្មោះ
សកម្មជន​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ខ្មែរ​ក្រោម​ទាំង​បី​អង្គ និង​នាក់​នេះ ត្រូវ​បាន​អាជ្ញាធរ​វៀតណាម​ចោទ​ប្រកាន់​ពី​បទ «​កេង​ចំណេញ​លើ​សិទ្ធិ​សេរីភាព និង​លទ្ធិ​ប្រជាធិបតេយ្យ បំពាន​លើ​ផល​ប្រយោជន៍​របស់​រដ្ឋ និង​សិទ្ធិ​សេរីភាព​ស្របច្បាប់ នៃ​អង្គការ​ចាត់តាំង និង​បុគ្គល​» តាម​មាត្រា​៣៣១ នៃ​ក្រម​ព្រហ្មទណ្ឌ​របស់​ប្រទេស​វៀតណាម ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​សកម្មភាព​តស៊ូ​ដើម្បី​សេរីភាព​ជនជាតិ​ដើម​ខ្មែរ​ក្រោម និង​សិទ្ធិ​សម្រេច​វាសនា​ខ្លួន​ដោយ​ខ្លួន​ឯង។
តាម​បទ​ចោទ​នេះ ព្រះតេជព្រះគុណ គឹម សំរិន្ទ និង​យុវជន​ខ្មែរ​ក្រោម​ខ្មែរ​ទាំង​ពីរ​នាក់ ប្រឈម​នឹង​ការ​ជាប់​ពន្ធនាគារ​ចន្លោះ​ពី​៦​ខែ ដល់​៣​ឆ្នាំ ប្រសិន​បើ​រក​ឃើញ​ថា មាន​ទោស។
ចំណែក​ប្រពន្ធ​លោក ថាច់ ង៉ា គឺ​លោកស្រី ឡឹម ធីពុង លើកឡើង​ដែរ​ថា អាជ្ញាធរ​វៀតណាម​ជាង​១០០​នាក់ បាន​មក​ដល់​ផ្ទះ​លោកស្រី​ទាំង​ព្រឹក​ព្រលឹម ទាំង​ពេល​ប្ដី​លោកស្រី​មិន​ទាន់​ក្រោក​ពី​ដំណេក។ លោកស្រី​បន្ត​ថា បន្ទាប់​មក​អាជ្ញាធរ​វៀតណាម​ជាង​១០​នាក់ បាន​សម្រុក​ចូល​ទៅ​ចាប់​ខ្លួន​ប្ដី​លោកស្រី​ដល់​ក្នុង​មុង និង​បាន​ចាប់​ទាញ​ក​អាវ​ប្ដី​លោកស្រី​អូស​ទៅ​មុខ​ផ្ទះ ហើយ​បាន​ប្រាប់​លោកស្រី​ឱ្យ​រៀបចំ​ខោអាវ​សម្រាប់​ប្ដី។ លោកស្រី​បន្ត​ថា អំឡុង​ពេល​នោះ លោកស្រី និង​កូន​ប្រុស បាន​យំ​អង្វរ ហើយ​កូន​លោកស្រី​បាន​ចាប់​ឱប​ជើង​ឪពុក កុំ​ឱ្យ​អាជ្ញាធរ​វៀតណាម នាំ​ខ្លួន​ទៅ ខណៈ​លោក ថាច់ ង៉ា ជា​បង្គោល​គ្រួសារ ដែល​ប្រកប​របរ​ដើរ​រើស​អេតចាយ ដើម្បី​រក​ប្រាក់​ផ្គត់ផ្គង់​គ្រួសារ។
​ប្តី​ប្អូន​នៅ គឺ​ដើរ​ទិញ​អេតចាយ គេ​ឱ្យ​អង្ករ ឱ្យ​បន្លែ​អី​អ៊ីចឹង​ទៅ ដល់​ប្តី​មិន​នៅ​ប្អូន​ចិញ្ចឹម​កូន ហើយ​ឥឡូវ​ចាប់​ប្តី។ ប្តី​នៅ​ផ្ទះ​ទៅ ដើរ​ទិញ​អេតចាយ​សន្សំ​សំចៃ​សង​គេ។ ដល់​ឥឡូវ​ចាប់​ទៅ ពីរ​នាក់​ម៉ែ​កូន​មិន​ដឹង​ធ្វើ​ម៉េច។
—  លោកស្រី ឡឹម ធីពុង
ចំណែក​សហព័ន្ធ​ខ្មែរ​កម្ពុជា​ក្រោម (KKF) នៅ​ថ្ងៃ​ទី ២៧​មីនា បាន​ចេញ​សេចក្ដី​ថ្លែងការណ៍​ថ្កោល​ទោស​អាជ្ញាធរ​វៀតណាម ចំពោះ​ការ​បន្ត​ចាប់​ខ្លួន​ព្រះសង្ឃ និង​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ក្រោម ដោយសារ​តែ​ការ​អនុវត្ត​សិទ្ធិ​របស់​ខ្លួន​ជា​ជន​ជាតិ​ដើម។ សហព័ន្ធ​ខ្មែរ​កម្ពុជា​ក្រោម អំពាវនាវ​ឱ្យ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ និង​សហគមន៍​អន្តរជាតិ ជួយ​អន្តរាគមន៍​ដើម្បី​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល​វៀតណាម ដោះលែង​ព្រះសង្ឃ​និង​សកម្មជន​ខ្មែរ​ក្រោម​ជា​បន្ទាន់​វិញ​។
ព្រះអង្គ គឹម សំរិន្ទ ជា​ព្រះសង្ឃ​ខ្មែរ​ក្រោម ដែល​បាន​កសាង​រូប​ឧកញ៉ា សឺន គុយ នៅ​ដែន​ដី​កម្ពុជា​ក្រោម ត្រូវ​បាន​អាជ្ញាធរ​វៀតណាម​ចាប់​ផ្សឹក​ទាំង​បង្ខំ រួច​យក​ទៅ​ឃុំឃាំង​ទាំង​អយុត្តិធម៌។ និង​សកម្មជន​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ខ្មែរ​ក្រោម​លោក (ថាច់) ស្វឹងដុងនិង​លោក ថាច់ ង៉ា ក៏​ត្រូវ​អាជ្ញាធរ​វៀតណាម​ចាប់​យក​ទៅ​ឃុំឃាំង ក្រោយ​ពី​លោក ថាច់ ង៉ា និង ស្វឹងដុង ព្រម​ទាំង​សកម្មជន​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ខ្មែរ​ក្រោម​ដទៃ​ទៀត បាន​ចូលរួម​រៀបចំ​ធ្វើ​ពិធី​ទិវា​នារី​អន្តរជាតិ ៨​មីនា​។
—  នាយកគណៈកម្មការព័ត៌មាននៃKKF ព្រះតេជព្រះគុណ សឹង យ៉ឹងរតនា
សាច់​ញាតិ​បន្ត​ថា អំឡុង​ពេល​ចុះចាប់​ខ្លួន អាជ្ញាធរ​វៀតណាម​ក៏​បាន​រឹបអូស​យក​សៀវភៅ​ស្តី​ពី «​សិទ្ធិ​ជនជាតិ​ដើម​» សេចក្ដី​ប្រកាស​ជា​សកល​ស្តីពី​សិទ្ធិមនុស្ស ទង់​ជាតិ​ខ្មែរ​កម្ពុជា​ក្រោម និង​អាវយឺត​ដែល​បង្ហាញ​ពី​អត្តសញ្ញាណ​ខ្មែរ​ក្រោម​៕