អង្គការឃ្លាំមើលសិទ្ធិមនុស្សអន្តរជាតិ យូមែន រ៉ៃត៍ វ៉ច្ឆ (Human Rights Watch) ចេញសេចក្តីថ្លែងការណ៍ទាមទារឲ្យរដ្ឋាភិបាលទម្លាក់ចោលការចោទប្រកាន់ពីបទញុះញង់ដោយគ្មានមូលដ្ឋាន លើក្រុមយុវជនដែលតស៊ូមតិដោយអហិង្សារឿងបញ្ហាសង្គម និងបរិស្ថាន និងដោះលែងពួកគេដោយឥតលក្ខខណ្ឌ។ មន្ត្រីរដ្ឋាភិបាល នៅតែបកស្រាយថា វិធានការរបស់សមត្ថកិច្ច គឺជាការអនុវត្តច្បាប់ ហើយគ្មាននរណាអាចជ្រៀតជ្រែកកិច្ចការតុលាការបានទេ។
អង្គការឃ្លាំមើលសិទ្ធិមនុស្សអន្តរជាតិ យូមែន រ៉ៃត៍ វ៉ច្ឆ ទទួចឲ្យរដ្ឋាភិបាល បញ្ឈប់ទង្វើរារាំងចំពោះ ការតវ៉ាដោយសន្តិវិធីនៅក្នុងទីក្រុងភ្នំពេញ ហើយត្រូវដោះលែងសកម្មជន និងយុវជនទាំងឡាយដែលត្រូវបានចាប់ខ្លួនទាំងបំពានច្បាប់នោះ ឲ្យមានសេរីភាពឡើងវិញ។
Even more arrests of activists in , cycle of dictatorial repression deepens under PM Hun Sen . Gov't should "should stop misusing penal code provisions on incitement to prevent peaceful critics from making public demands" says .
នាយករងទទួលបន្ទុកកិច្ចការតំបន់អាស៊ីនៃអង្គការឃ្លាំមើលសិទ្ធិមនុស្សអន្តរជាតិ យូមែន រ៉ៃត៍ វ៉ច្ឆ លោក ហ្វីល រ៉ូបឺតសុន (Phil Robertson) មានប្រសាសន៍ក្នុងសេចក្តីថ្លែងការណ៍ នៅថ្ងៃទី១១ កញ្ញា ថា ការបង្កើនយុទ្ធនាការចុងក្រោយចាប់ខ្លួនសកម្មជនពីសំណាក់អាជ្ញាធររដ្ឋាភិបាលនេះ គឺបង្ហាញនូវការមិនយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ មិនត្រឹមតែសេរីភាពបញ្ចេញមតិ និងការជួបប្រជុំគ្នាប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងសិទ្ធិដីធ្លី និងបញ្ហាបរិស្ថានផងដែរ។ លោក ហ្វីល រ៉ូបឺតសុន បន្តថា អាជ្ញាធរ ត្រូវតែបញ្ឈប់ការប្រើប្រាស់ដោយមិនត្រឹមត្រូវនូវបទចោទញុះញង់ក្នុងក្រមព្រហ្មទណ្ឌ ក្នុងទិសដៅរារាំងអ្នករិះគន់អហិង្សាមិនឱ្យតវ៉ាជាសាធារណៈទៅកាន់រដ្ឋាភិបាល។
គិតចាប់ពីចុងខែកក្កដា រហូតដល់ថ្ងៃទី១១ កញ្ញា អាជ្ញាធររបបក្រុងភ្នំពេញបានចាប់ខ្លួនក្រុមសកម្មជន អ្នកនយោបាយ និងយុវជនដាក់ពន្ធនាគារជាបន្តបន្ទាប់កើនឡើងដល់១៧នាក់ហើយ។ អ្នកទាំង នោះរួមមាន៖ មេដឹកនាំសហជីព លោក រ៉ុង ឈុន ប្រធានគណបក្សខ្មែរឈ្នះ លោក សួង សុភ័ណ្ឌ សកម្មជនគណបក្សសង្គ្រោះជាតិចំនួន៥នាក់ យុវជនខ្មែរថាវរៈចំនួន ៥នាក់ យុវជនចលនាមាតាធម្មជាតិ ចំនួន៣នាក់ និងយុវជននៃសមាគមសម្ព័ន្ធនិស្សិតបញ្ញវន្តខ្មែរ២នាក់ រួមទាំងអ្នកចម្រៀងរ៉ែបរិះគន់សង្គមម្នាក់ទៀត គឺយុវជន គា សុគន្ធ ។ ដើមហេតុនៃការចាប់ខ្លួននោះ គឺពាក់ព័ន្ធនឹងការរិះគន់រឿងព្រំដែន ការបញ្ចេញមតិរឿងនយោបាយនិងសង្គម ការធ្វើសកម្មភាពការងារបរិស្ថាន ការតវ៉ាទាមទារឱ្យដោះលែងលោក រ៉ុង ឈុន និងគម្រោងប្រមូលផ្តុំធ្វើបាតុកម្មដោយសន្តិវិធីទាមទារយុត្តិធម៌សង្គម នៅទីលានប្រជាធិបតេយ្យជាដើម។ តុលាការបានចោទប្រកាន់ពួកគេពីបទ«ញុះញង់ឱ្យប្រព្រឹត្តបទឧក្រិដ្ឋ» ឬ «ញុះញង់បង្កឱ្យមានភាពវឹកវរធ្ងនធ្ងរដល់សន្តិសុខសង្គម» ដែលប្រឈមនឹងការជាប់ពន្ធនាគារពី៦ ខែដល់២ ឆ្នាំ។ ក្រៅពីនេះ សកម្មជនបក្សប្រឆាំងនៅខេត្តកំពតម្នាក់ គឺអ្នកស្រី ប៉ែន មុំ ត្រូវបានចាប់ខ្លួនឡើងវិញនៅព្រឹក ថ្ងៃទី៩ ខែកញ្ញា បន្ទាប់ពីតុលាការខេត្តនេះបានប្រកាសសាលក្រមផ្ដន្ទាទោសអ្នកស្រីឲ្យជាប់ពន្ធនាគារ៥ឆ្នាំពីបទរួមគំនិតក្បត់ ពាក់ព័ន្ធនឹងគម្រោងមាតុភូមិនិវត្តន៍របស់ លោក សម រង្ស៊ី កាលពីឆ្នាំ២០១៩។
ឆ្លើយតបនឹងសេចក្ដីថ្លែងការណ៍របស់អង្គការ យូមែន រ៉ៃត៍ វ៉ច្ឆ នេះ សមាជិក និងជាអ្នកនាំពាក្យគណៈកម្មាធិការជាតិសិទ្ធិមនុស្សរបស់រដ្ឋាភិបាល លោក កត្តា អ៊ន មានប្រសាសន៍ថា ការចាប់ខ្លួនយុវជន និងក្រុមសកម្មជនមួយចំនួនថ្មីៗនេះ គឺជាការអនុវត្តច្បាប់។ លោក ចោទក្រុមសកម្មជន និងយុវជនទាំងនោះ ធ្វើបាតុកម្មដោយគ្មានច្បាប់អនុញ្ញាតពីអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ច ដែលនាំឲ្យប៉ះពាល់ដល់សណ្តាប់ធ្នាប់សាធារណៈ និងសន្តិសុខជាតិ។ លោក កត្តា អ៊ន ចាត់ទុកថា ការលើកឡើង និង ការទាមទាររបស់ យូមែន រ៉ៃត៍ វ៉ច្ឆ នេះ មិនបានពិនិត្យមើលឲ្យបានគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ និងផ្ទុយគ្នាទាំងស្រុងពីការមើលឃើញរបស់រដ្ឋាភិបាល៖ « រឿងការទាមទារណាមួយ យើងត្រូវយល់អំពីក្របខណ្ឌ នីតិវិធីប្រព័ន្ធច្បាប់របស់កម្ពុជា។ប្រសិនបើរឿងដល់តុលាការ នោះគឺជាអំណាចរបស់តុលាការដែលគ្មានជនណាអាចទាមទារ អាចកម្រិត ឬមួយអាចបង្ខំតុលាការបានទេ។ ក្នុងនាមរដ្ឋាភិបាល គឺគាត់បំពេញតួនាទីអនុវត្តច្បាប់ ប៉ុន្តែបើជនល្មើសត្រូវបានបញ្ជូនទៅតុលាការនោះ គឺជារឿងរបស់តុលាការ ដូច្នេះ ការអន្តរាគមន៍ណាមួយឲ្យដោះលែងក្រុមណាមួយបុគ្គលណាមួយ វាជារឿងមួយក្នុងការអនុវត្តស្តង់ដារពីរក្នុងក្របខណ្ឌច្បាប់ ក៏ដូចជាសិទ្ធិមនុស្ស »។
ទោះជាយ៉ាងណា អ្នកនាំពាក្យសមាគមការពារសិទ្ធិមនុស្សអាដហុក លោក ស៊ឹង សែនករុណា ព្រួយបារម្ភថា ការដែលមន្ត្រីរដ្ឋាភិបាល បន្តបកស្រាយច្បាប់តាមទំនើងចិត្ត ដើម្បីការពារអំពើរំលោភច្បាប់ និងរំលោភសិទ្ធិមនុស្សបែបនេះ គឺជាការលើកទឹកចិត្តឱ្យមានការអនុវត្តច្បាប់បែបរើសអើង ឬមានស្តង់ដាពីរ៖ « យើងមានការបារម្ភមែនទែនអំពីស្ថានភាពសិទ្ធិមនុស្ស និងលទ្ធិប្រជា ធិបតេយ្យ កាន់តែមានសភាពធ្ងន់ធ្ងរទៅ ហើយធ្វើឲ្យប៉ះពាល់ដល់ជីវភាពប្រជាពលរដ្ឋ ក៏ដូចជាស្ថាន ភាពនយោបាយ កាន់តែដុនដាបទៅៗ ហើយនឹងរកការដាក់ទណ្ឌកម្មផ្សេងៗពីសហគមន៍អន្តរជាតិបន្តទៀត »។
មន្ត្រីសិទ្ធិមនុស្សអន្តរជាតិ លោក ហ្វីល រ៉ូបឺតសុន នៅតែទទួចថា អាជ្ញាធរគួរតែដោះលែងអ្នកដែលត្រូវបានឃុំខ្លួនដោយដោយបំពានទាំងនោះ ហើយលោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន គួរតែបញ្ឈប់ការហាមឃាត់ចំពោះការធ្វើបាតុកម្មសំខាន់ៗនៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ។ លោកយល់ថា ការរំលោភបំពានទាំងនេះនឹងអាចជំរុញឲ្យក្រុមប្រឹក្សាសិទ្ធិមនុស្សអង្គការសហប្រជាជាតិ អនុម័តនូវសេចក្តីសម្រេចមួយដែលនឹងបង្កើនការឃ្លាំមើលរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ និងរាយការណ៍អំពីបញ្ហាសិទ្ធិមនុស្សនៅកម្ពុជា៕