ព្រះសង្ឃសកម្មផ្នែកសិទ្ធិមនុស្ស និងដីធ្លីព្រះភិក្ខុ លួន សុវ៉ាត បានភៀសខ្លួនទៅដល់ប្រទេសស្វីស (Switzerland) ហើយ បន្ទាប់ពីព្រះអង្គបានភៀសទៅប្រទេសថៃ ដើម្បីបញ្ចៀសការចាប់ផ្សឹកទាំងបង្ខំមួយរយៈពេលមក។
សកម្មជនសិទ្ធិមនុស្សព្រះសង្ឃ លួន សុវ៉ាត ត្រូវបានរត់គេចពីការចោទប្រកាន់របស់អាជ្ញាធរដែលព្រះតេជព្រះគុណចាត់ទុកថា បានប្រឌិតបទល្មើសដោយកាត់តរូបភាព និងធ្វើត្រាប់តាមសំឡេងព្រះអង្គ ដើម្បីធ្វើទុក្ខបុកម្នេញផ្នែកនយោបាយ ក្នុងចេតនាចង់ចាប់ព្រះអង្គផ្សឹក។ ប៉ុន្តែតំណាងក្រសួងធម្មការ និងសាសនា អះអាងថា ព្រះភិក្ខុ លួន សុវ៉ាត មានកំហុសផ្នែកវិន័យសង្ឃ មិនពាក់ព័ន្ធរឿងនយោបាយឡើយ។
កាលពីថ្ងៃទី៣ មិថុនា គណៈសង្ឃខេត្តសៀមរាប បានប្រកាសឱ្យចាប់ផ្សឹកព្រះអង្គ លួន សុវ៉ាត ដែលគង់មិនអចិន្ត្រៃយ៍នៅវត្តស្លែង ភូមិព្រីង ឃុំជីក្រែង ស្រុកជីក្រែង ខេត្តសៀមរាប ចេញពីបព្វជិត ក្រោមហេតុផលថា ព្រះអង្គបានប្រព្រឹត្តិខុសវិន័យសង្ឃដោយសេពមេថុនធម្ម ឬការរួមភេទ។
ព្រះតេជព្រះគុណ លួន សុវ៉ាត បន្តថា អំឡុងពេលព្រះអង្គ ភៀសព្រះកាយនេះ អាជ្ញាធរខេត្តសៀមរាប បានដកហូតឡានម៉ាក Lexus 470 ១គ្រឿង និងកាមេរ៉ាជិត ១០គ្រឿង របស់ព្រះអង្គពីក្មួយរបស់ព្រះអង្គនៅស្រុកជីក្រែង ខេត្តសៀមរាប។ ព្រះអង្គ លួន សុវ៉ាត ទាមទារឱ្យអាជ្ញាធរប្រគល់សម្ភារៈទាំងអស់ ឱ្យក្រុមគ្រួសារព្រះអង្គវិញ៕