តុលាការខេត្តសៀមរាបបានបញ្ជូនយុវជនម្នាក់ទៀត គឺលោក ឡុង ពុទ្ធារ៉ា ទៅឃុំខ្លួនក្នុងពន្ធនាគារខេត្តនេះ ក្រោយពីយុវជនរូបនេះ ច្រៀងរិះគន់សង្គមក្រោមការដឹកនាំរបស់លោក ហ៊ុន សែន ធ្វើឱ្យសេដ្ឋកិច្ចធ្លាក់ចុះ និងមានពលរដ្ឋចំណាកស្រុកច្រើន។ មន្ត្រីសង្គមស៊ីវិល និងមិត្តភ័ក្ដិយុវជនរូបនេះយល់ថា ការចាប់ខ្លួននេះ ជាការគំរាមកំហែងសិទ្ធិសម្ដែងមតិរបស់ពលរដ្ឋស្របតាមច្បាប់។
អ្នកនាំពាក្យតុលាការអមសាលាដំបូងខេត្តសៀមរាប លោក ជួន សុបញ្ញា ប្រាប់អាស៊ីសេរី នៅថ្ងៃទី១៥ ខែកញ្ញាថា មកទល់ពេលនេះមានយុវជន ២នាក់ហើយ ដែលព្រះរាជអាជ្ញាសម្រេចចោទប្រកាន់ពីបទញុះញង់ ឱ្យប្រព្រឹត្តបទល្មើសឧក្រិដ្ឋ រួមមានយុវជន គា សុគន្ធ និងយុវជន ឡុង ពុទ្ធារ៉ា។ លោកថា ចៅក្រមស៊ើបសួរបានសម្រេចឃុំខ្លួន ធារ៉ា នៅពន្ធនាគារខេត្តសៀមរាប កាលពីសប្ដាហ៍មុន៖ «មានការសម្រេចឃុំខ្លួនម្នាក់ទៀតហើយ មានដីកាបញ្ជាឱ្យនាំខ្លួនម្នាក់ហ្នឹងមក ហើយបានបញ្ជូនទៅចៅក្រមហើយ។ បទល្មើសជាមួយគ្នា ញុះញង់ឱ្យប្រព្រឹត្តបទល្មើសឧក្រិដ្ឋ។ ប៉ុន្តែជនជាប់ចោទ គាត់មានសិទ្ធិពឹងពាក់មេធាវីចូលការពារ »។
អាស៊ីសេរីបានព្យាយាមទាក់ទងស្នងការខេត្តសៀមរាប លោក ទិត្យ ណារ៉ុង ដើម្បីសុំការបំភ្លឺរឿងនេះតែទូរស័ព្ទហៅចូលច្រើនដងគ្មានអ្នកទទួលនៅថ្ងៃទី១៥ កញ្ញា។
មិត្តភ័ក្ដិយុវជន ឡុង ពុទ្ធារ៉ា ថ្លែងថា បន្ទាប់ពីសមត្ថកិច្ចចាប់ខ្លួនលោក ពួកគេមិនទាន់អាចទាក់ទងក្រុមគ្រួសាររបស់គាត់បាននៅឡើយទេ គិតត្រឹមថ្ងៃទី១៥ កញ្ញានេះ។
យុវជន ឡុង ពុទ្ធារ៉ា ច្រៀងចង្វាក់រ៉ែប (RAP) រៀបរាប់ពីការឈឺចាប់រឿងអយុត្តិធម៌សង្គមសេដ្ឋកិច្ចធ្លាក់ចុះពលរដ្ឋចំណាកស្រុក និងសង្គមជាតិធ្លាក់ទន់ខ្សោយ។ វីដេអូដែលលោកបង្ហោះក្នុងយូធូប (Youtube) លើកចុងក្រោយមានចំណងជើងថា «ខ្មែរអើយ» មានមនុស្សចូលទស្សនារាប់ម៉ឺនដង៖ «សូចនាករ នៃពលករចំណាកស្រុកខ្មែរកាន់តែច្រើន ហើយនាំគ្នាប្រុងសម្រុក GDP ក្នុងស្រុកក៏គ្មានប្រសិទ្ធភាពខ្មែរខំប្រុងបន្តរស់នៅយ៉ាងឥតរបៀបបងប្អូនកសិករខំធ្វើទាំងត្រដររកមួយថ្ងៃរស់មួយថ្ងៃហូបតែទឹកបបរ ស្រូវក៏ធ្លាក់ថ្លៃដំណើរមានមិនល្អ នេះឬជាឧបសគ្គមួយដ៏ធ្ងន់ធ្ងរ។ អ្នកមានស៊ីរើសឯអ្នកក្ររើសស៊ី ជីវិតមានតែមួយតែរស់អន់ជាធូលី »។
មន្ត្រីសម្របសម្រួលសមាគមអាដហុក ខេត្តសៀមរាប លោក ច័ន្ទ ចំរើន និយាយថា សមាគមអាដហុកកំពុងតាមដានរឿងនេះ និងត្រៀមមេធាវីការពារក្តីឱ្យយុវជនទាំងនេះ។ លោកថា ក្រុមយុវជនច្រៀងរិះគន់សង្គមឆ្លុះបញ្ចាំងការពិតជាសិទ្ធិសម្ដែងមតិស្របតាមច្បាប់ គឺគ្មានទោសទណ្ឌនោះទេ ហើយអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ច គួរតែអប់រំណែនាំប្រសើរជាងដាក់ទណ្ឌកម្មច្បាប់៖ «គួ រតែបើកសេរីភាពបញ្ចេញមតិ ព្រោះសេរីភាពបញ្ចេញមតិនេះ វាសំខាន់ណាស់សម្រាប់ឆ្លុះបញ្ចាំងដល់រដ្ឋាភិបាលភាពអសកម្មក្នុងសង្គមទៅវិញទេ ហើយបើសិនជាការនិយាយរបស់គាត់មិនល្អ ហើយវាមិនត្រឹមត្រូវគាត់ខាតដោយខ្លួនឯងវិញទេ។ រិះគន់ដើម្បីស្ថាបនាផ្សេងៗ ក្តី ត្រូវបានគួរឱ្យនិយាយដើម្បីយើងឆ្លុះបញ្ចាំង និងកែលម្អចំណុចខ្លះខាត ដើម្បីឈានទៅរកចំណុចដែរល្អ »។
កាលពីថ្ងៃទី៥ ខែកញ្ញាកន្លងទៅតុលាការខេត្តសៀមរាបបានបញ្ជូនយុវជន គា សុគន្ធ ម្ចាស់បទចម្រៀងរ៉ែប «ដីខ្មែរ» ទៅឃុំខ្លួនក្នុងពន្ធនាគារខេត្តនេះ ក្រោយពីយុវជនរូបនេះ ច្រៀងបង្ហោះតាមបណ្ដាញសង្គមរិះគន់បញ្ហាសង្គម និងបញ្ហាព្រំដែន។ យុវជន ឡុង ពុទ្ធារ៉ា និងយុវជន គា សុគន្ធ គឺជាមិត្តភ័ក្ដិនឹងគ្នាហើយពួកគេតែងច្រៀងបង្ហោះវីដេអូរ៉ែបតាមយូធូបរិះគន់សង្គមជាង ១កន្លះឆ្នាំហើយរដ្ឋាភិបាលទើបតែអនុវត្តច្បាប់។
កាលពីឆ្នាំ២០១៩ អាជ្ញាធររបបក្រុងភ្នំពេញ ក៏បានឃាត់ខ្លួនយុវជនម្នាក់ឈ្មោះ ឈុន ឌីម៉ី ដែលច្រៀងរ៉ែបរិះគន់សង្គមហើយទទួលបានភាពល្បីក្នុងបណ្ដាញសង្គមនោះ យកទៅគំរាមកំហែងបង្ខំឱ្យលុបបទចម្រៀងចេញពីបណ្ដាញហ្វេសប៊ុក (Facebook) និងយូធូប (Youtube) ផងដែរ៕