រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ព្រមាន​​​ពិចារណា​​បិទ​ការិយាល័យ​អ.ស.ប​ផ្នែក​សិទ្ធិ​មនុស្ស
រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ព្រមាន​ប្រើប្រាស់​សិទ្ធិ​អធិបតេយ្យ ដើម្បី​ពិចារណា​បិទ​ការិយាល័យ​សិទ្ធិមនុស្ស​របស់​អង្គការសហប្រជាជាតិ (អ.ស.ប) ប្រសិនបើ​ការិយាល័យ​មិន​បន្ត​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ជាមួយ​រដ្ឋាភិបាល ដោយ​ត្រូវ​អនុវត្ត​លក្ខខណ្ឌ​មួយ​ចំនួន។ តាម​រយៈ​លិខិត​របស់​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ការបរទេស លោក ប្រាក់ សុខុន ផ្ញើ​ជូន​ឧត្ដម​ស្នងការ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ទទួល​បន្ទុក​សិទ្ធិមនុស្ស នៅ​ទីក្រុង​ហ្សឺណែវ (Geneva) កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​២២ ខែ​វិច្ឆិកា រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា សម្ដែង​ការ​ខក​ចិត្ត ដោយ​ការិយាល័យ​ឧត្ដម​ស្នងការ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ទទួល​បន្ទុក​សិទ្ធិមនុស្ស​ប្រចាំ​ប្រទេស​កម្ពុជា រំលោភ​លើ​តួនាទី​របស់​ខ្លួន​ដែល​បាន​កំណត់​​នៅ​ក្នុង​អនុស្សរណៈ​យោគយល់​គ្នា (MoU)។ ក៏​ប៉ុន្តែ​មន្ត្រី​ផ្នែក​សិទ្ធិ​អន្តរជាតិ ហៅ​លិខិត​របស់​ក្រសួង​ការបរទេស​កម្ពុជា នេះ មិន​សម​ហេតុផល។
​ភាព​តានតឹង​រវាង​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា និង​ការិយាល័យ​ឧត្ដម​ស្នងការ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ទទួល​បន្ទុក​សិទ្ធិមនុស្ស​ប្រចាំ​ប្រទេស​កម្ពុជា បាន​កើត​ឡើង​កាល​ពី​ចុង​ខែ​តុលា បន្ទាប់​ពី​ការិយាល័យ​នេះ ស្នើ​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ពន្យល់​ពី​ការ​រារាំង​ប្រធាន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ លោក សម រង្ស៊ី មិន​ឲ្យ​ចូល​មក​ប្រទេស​កម្ពុជា។ ភ្លាមៗ​នោះ ក្រសួង​ការបរទេស បាន​ហៅ​ទង្វើ​នេះ ថា​ជា​ការ​លូកដៃ​ចូល​កិច្ចការ​ផ្ទៃក្នុង​កម្ពុជា។
​លិខិត​របស់​លោក ប្រាក់ សុខុន សរសេរ​ថា ឧត្ដម​ស្នងការ​ការ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ទទួល​បន្ទុក​សិទ្ធិមនុស្ស​ប្រចាំ​ប្រទេស​កម្ពុជា បន្ត​ជ្រៀតជ្រែក​ចូល​កិច្ចការ​ផ្ទៃក្នុង​របស់​កម្ពុជា។ រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា បាន​លើក​យក​មាត្រា​២ (កថាខណ្ឌ​៧) នៃ​ធម្មនុញ្ញ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ ដែល​ចែង​ពី​ការ​គោរព​គោលការណ៍​អធិបតេយ្យភាព និង​មិន​ជ្រៀតជ្រែក​កិច្ចការ​ផ្ទៃក្នុង​របស់​កម្ពុជា។
​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ចោទ​ថា តំណាង និង​អ្នកនាំពាក្យ​ការិយាល័យ​នេះ បាន​បញ្ចេញ​ឥរិយាបថ​ព្រហើន និង​មិន​គោរព​អធិបតេយ្យភាព​កម្ពុជា ដែល​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា អះអាង​ថា មិន​អាច​ទទួល​យក​បាន។ រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ព្រមាន​ប្រើប្រាស់​សិទ្ធិ​អធិបតេយ្យ ដើម្បី​ពិចារណា​បិទ​ការិយាល័យ​សិទ្ធិមនុស្ស​របស់​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ។
អនុ​ប្រធាន​ប្រចាំ​តំបន់​អាស៊ី​នៃ​អង្គការ យូមែន រ៉ៃត៍ វ៉ច្ឆ (Human Rights Watch) លោក ហ្វីល រូប៊ឺតសុន (Phil Robertson) ប្រាប់​អាស៊ីសេរី​ថា ការ​ព្រមាន​របស់​ក្រសួង​ការបរទេស​នេះ ជា​ការ​គំរាមកំហែង​ដល់​ការិយាល័យ​ឧត្ដម​ស្នងការ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ទទួល​បន្ទុក​សិទ្ធិមនុស្ស​ប្រចាំ​ប្រទេស​កម្ពុជា និង​ប្រព័ន្ធ​របស់​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ ដោយ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា បាន​ចុះ​ហត្ថលេខា​លើ​កិច្ចព្រមព្រៀង​អន្តរជាតិ​ស្ដីពី​សិទ្ធិមនុស្ស​សំខាន់ៗ។
លោក​បញ្ជាក់​ថា កិច្ច​ការ​ដែល​ការិយាល័យ​ឧត្ដម​ស្នងការ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ទទួល​បន្ទុក​សិទ្ធិមនុស្ស​កំពុង​ធ្វើ គឺ​ឃ្លាំមើល​ការ​អនុវត្ត​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ផ្នែក​សិទ្ធិមនុស្ស​ដែល​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា បាន​ចុះ​ហត្ថលេខា។ លោក​ថា លិខិត​របស់​ក្រសួង​ការបរទេស​កម្ពុជា​នេះ មិន​សម​ហេតុផល។
​ការិយាល័យ​ឧត្ដម​ស្នងការ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ទទួល​បន្ទុក​សិទ្ធិមនុស្ស​ប្រចាំ​ប្រទេស​កម្ពុជា មិន​ទាន់​ឆ្លើយតប​នឹង​អាស៊ីសេរី ទាក់ទង​នឹង​រឿង​នេះ​នៅ​ឡើយ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៥ ខែ​វិច្ឆិកា។
​អនុស្សរណៈ​នៃ​ការ​យោគយល់​គ្នា​ចុង​ក្រោយ ដែល​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ការិយាល័យ​ផ្នែក​សិទ្ធិមនុស្ស​នេះ ប្រតិបត្តិការ​នៅ​កម្ពុជា បាន​អស់​សុពលភាព​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​៣១ ខែ​ធ្នូ ឆ្នាំ​២០១៥។
រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា សម្រេច​រង់ចាំ​រហូត​ដល់​ថ្ងៃ​ទី​៣០ ធ្នូ​២០១៦ ឲ្យ​ការិយាល័យ​នេះ​បញ្ជាក់​ពី​ការ​ទទួល​អនុស្សរណៈ​នៃ​ការ​យោគយល់​គ្នា​ថ្មី​រវាង​ភាគី​ទាំង​ពីរ ដោយ​ផ្អែក​លើ​គោរព​មិន​ជ្រៀតជ្រែក​កិច្ចការ​ផ្ទៃក្នុង និង​អធិបតេយ្យភាព​កម្ពុជា។
​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ហៅ​ការិយាល័យ​នេះ ដែល​មិន​ទាន់​ចុះ​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ជា​ថ្មី ថា​ខុសច្បាប់។ លោក ហ្វីល រូប៊ឺតសុន ស្នើ​ឲ្យ​ប្រទេស​ម្ចាស់​ជំនួយ​លើក​ឡើង​ពី​ការ​ព្រួយ​បារម្ភ​នេះ​ទៅ​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ការបរទេស និង​លោក​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន។ លោក​បន្ត​ថា រដ្ឋាភិបាល​ត្រូវ​អនុវត្ត​តាម​កាតព្វកិច្ច​សិទ្ធិមនុស្ស​អន្តរជាតិ ហើយ​ការិយាល័យ​មួយ​នេះ ជា​ផ្នែក​មួយ​នៃ​កាតព្វកិច្ច​ដែល​ត្រូវ​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​បន្ត​ប្រតិបត្តិការ​ដោយ​គ្មាន​ការ​គំរាមកំហែង។
កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ទ្វេ​ភាគី​ឆ្នាំ​១៩៩៣ នេះ រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ឯកភាព​ឲ្យ​មាន​វត្តមាន​នៃ​ការិយាល័យ​ឧត្តម​ស្នងការ​​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ទទួល​បន្ទុក​សិទ្ធិមនុស្ស​ប្រចាំ​ប្រទេស​កម្ពុជា ដើម្បី​ធ្វើ​ការងារ​បច្ចេកទេស​ឃ្លាំមើល​សិទ្ធិមនុស្ស។
ក្នុង​លិខិត​ផ្ញើ​ទៅ​ទីក្រុង​ហ្សឺណែវ លោក ប្រាក់ សុខុន អះអាង​ថា រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ប្ដេជ្ញា​ចិត្ត​យ៉ាង​មុតមាំ​ដើម្បី​ប្រកាន់​ខ្ជាប់​នូវ​ប្រជាធិបតេយ្យ និង​សិទ្ធិមនុស្ស ដោយ​លើក​កម្ពស់​សេរីភាព​ជា​មូលដ្ឋាន។ លោក​លើក​ឡើង​ថា ការ​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​មាន​អ្នក​សរសេរ​របាយការណ៍​ពិសេស ការ​ត្រួត​ពិនិត្យ​ជា​សកល​តាម​កាលកំណត់​របស់​ក្រុមប្រឹក្សា​សិទ្ធិមនុស្ស ការ​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​អង្គការ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ការ​បើក​សេរីភាព​សារព័ត៌មាន។
​ទោះបីជា​យ៉ាង​ណា មន្ត្រី​ជាន់​ខ្ពស់​នៃ​សង្គម​ស៊ីវិល​ផ្នែក​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ អះអាង​ថា បរិយាកាស​សិទ្ធិមនុស្ស​នៅ​កម្ពុជា កំពុង​តានតឹង និង​ធ្លាក់​ចុះ តាម​រយៈ​ការ​ប្រើប្រាស់​តុលាការ និង​ការ​បង្កើត​ច្បាប់​ដើម្បី​បំបិទ​សិទ្ធិ និង​គំរាមកំហែង​សង្គម​ស៊ីវិល សកម្មជន មេដឹកនាំ​សហគមន៍ ពលរដ្ឋ និង​បក្ស​ប្រឆាំង៕
ដើម្បី​រក្សា​សេចក្ដី​ថ្លៃថ្នូរ យើង​ខ្ញុំ​នឹង​ផ្សាយ​តែ​មតិ​ណា ដែល​មិន​ជេរ​ប្រមាថ​ដល់​អ្នក​ដទៃ​ប៉ុណ្ណោះ។