គ្រួសារ​ទាមទារ​រក​យុត្តិធម៌​ឱ្យ​លោក សួង ឌ័ន ដែល​ស្លាប់​ក្នុង​ករណី​ប៉េអិម​ប្រើ​ហិង្សា
គ្រួសារ​ជន​រង​គ្រោះ ដែល​ត្រូវ​មន្ត្រី​អាវុធហត្ថ​ប្រើ​អំពើ​ហង្សា​រហូត​ដល់​ស្លាប់​ក្នុង​ពេល​ឃាត់​ខ្លួន​ នៅ​ភូមិរូង ឃុំក្រវ៉ា ស្រុកបារាយណ៍ ខេត្តកំពង់ធំ ទាមទារ​អាជ្ញាធរ​ពាក់ព័ន្ធ​រក​យុត្តិធម៌​ដល់​ពួក​គាត់។ មន្ត្រី​សង្គម​ស៊ីវិល​លើក​ឡើង​ថា អាជ្ញាធរ​គួរ​បង្កើត​គណៈកម្មការ​ស៊ើប​អង្កេត​ដោយ​ឯករាជ្យ ស្វែងរក​ការ​ពិត និង​ផ្ដល់​យុត្តិធម៌​ដល់​គ្រួសារ​ជន​រងគ្រោះ ហើយ​ដាក់​ទោស​ដល់​មន្ត្រី​ដែល​ប្រព្រឹត្ត​កំហុស ដើម្បី​បញ្ចៀស​កុំ​ឱ្យ​ករណី​ដូច​នេះ​កើត​មាន​បន្ត​ទៀត។
ម្ចាស់​គណនី​ហ្វេសប៊ុក​ឈ្មោះ​ នារតី ឌីន (Nearadey Din) បាន​បង្ហោះ​សារ​ថា ឪពុក​របស់​នាង ឈ្មោះ សួង ឌ័ន បាន​ស្លាប់​បន្ទាប់​ពី​ក្រុម​ប៉េអិម បាន​ចុះ​ទៅ​ឃាត់​ខ្លួន​គាត់ ហើយ​បាន​សង្កត់​ក​គាត់​រហូត​ដក​ដង្ហើម​មិន​ចេញ។ កញ្ញា​ថា ប៉េអិម​អនុវត្ត​ច្បាប់​តែ​គ្មាន​ទំនួល​ខុស​ត្រូវ ហើយ​វា​ជា​រឿង​អយុត្តិធម៌​ណាស់​សម្រាប់​គ្រួសារ​របស់​កញ្ញា។
កូន​ជន​រង​គ្រោះ​លោក​ សួង​ ឌ័ន គឺ​កញ្ញា ឌីន នារតី ប្រាប់​អាស៊ី​សេរី​នៅ​ថ្ងៃ​ទី៩ សីហា​ថា កញ្ញា​មិន​អាច​ទទួល​យក​បាន​ទេ ចំពោះ​លទ្ធផល​កោសល្យវិច័យ ដែល​ចេញ​ដោយ​ប៉ូលិស​មូលដ្ឋាន ដែល​ថា ឪពុក​របស់​កញ្ញា​ស្លាប់​ដោយសារ​គាំង​បេះដូង ព្រោះ​កញ្ញា​ថា ឪពុក​របស់​កញ្ញា​មាន​សុខភាព​ល្អ និង​មិន​ដែល​មាន​បញ្ហា​ជំងឺ​បេះដូង ឬ​ជំងឺ​អ្វី​ផ្សេងៗ ឡើយ។ ជាមួយ​គ្នា​នេះ កញ្ញា​សុំ​បដិសេធ​ចំពោះ​ការ​លើក​ឡើង​របស់​អ្នក​នាំ​ពាក្យ​កងរាជអាវុធហត្ថ​លើ​ផ្ទៃ​ប្រទេស លោក អេង ហ៊ី ដែល​បាន​សរសេរ​ក្នុង​ហ្វេសប៊ុក​ផ្ទាល់​ខ្លួន​ថា កង​កម្លាំង​កង​រាជអាវុធហត្ថ បាន​ជួយ​ធ្វើ​ចលនា​បេះដូង​ដល់​ឪពុក​របស់​កញ្ញា។ កញ្ញា​ថា ប៉េអិម បាន​ទុក​ឪពុក​របស់​កញ្ញា​ចោល​រហូត​ដល់​ស្លាប់ ទើប​ដឹក​ទៅ​ពេទ្យ​បង្អែក​ស្រុកសន្ទុក បារាយណ៍៖ « ចាស នៅ​តែ​ក្ដុកក្ដួល នៅ​តែ​សោកសៅ និយាយ​ទៅ​ខ្ញុំ​ចង់​សន្លប់​ម្ដងៗ ដែរ​ហ្នឹង​បង នឹក​ឃើញ​មាន​អារម្មណ៍​ថា ខ្លោច​ចិត្ត​ណាស់ មិន​គួរ​ដល់​ថ្នាក់​ហ្នឹង! និយាយ​ទៅ​បើ​ថា​ចាប់ ក៏​ចាប់​ទៅ​ចុះ ប៉ុន្តែ ហេតុ​អី​ដល់​ពេល​ចាប់​ហ្នឹង គេ​ស្រែក​ហើយ​ថា គាត់​អត់​ស្រួល​ទេ យក​គាត់​ទៅ​ពេទ្យ​សិន​ទៅ ហើយ​បន្ទាប់​មក​ចាប់​គាត់​តាម​ក្រោយ​ទៅ តែ​អត់​ព្រម​ទេ»
អនុប្រធាន​ភូមិ​រូង លោក សួង ឌ័ន បាន​ស្លាប់​ក្នុង​ពេល​កម្លាំង​កងរាជអាវុធហត្ថ ចុះ​ទៅ​ឃាត់​ខ្លួន​លោក និង​អ្នក​កំពុង​លេង​ល្បែង ឡូតូ អនឡាញ កាលពីថ្ងៃទី៧ សីហា ភូមិរូង ឃុំក្រវ៉ា ស្រុក​បារាយណ៍ ខេត្តកំពង់ធំ។ ក្រុម​គ្រួសារ​លោក សួង ឌ័ន និង​អ្នក​ភូមិ មិន​ទទួល​យក​លទ្ធផល​កោសលវិច័យ​របស់​កម្លាំង​សមត្ថកិច្ច ដែល​ថា លោក សួង ឌ័ន បាន​ស្លាប់​ដោយសារ​ជំងឺ​បេះដូង​នោះ​ទេ។ ពួក​គាត់​ថា របាយការណ៍​របស់​សមត្ថកិច្ច​ប៉ូលិស​មូលដ្ឋាន​នោះ គឺ​ជា​ការ​គេចវេះ​មិន​ទទួល​កំហុស​របស់​ខ្លួន​ប៉ុណ្ណោះ។ ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា​ក្ដី សព​របស់​លោក​ត្រូវ​បាន​បញ្ចុះ​កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី៨ សីហា រួច​ទៅ​ហើយ។
ទាក់ទង​រឿង​នេះ មេបញ្ជាការ​កងរាជអាវុធហត្ថ​លើ​ផ្ទៃ​ប្រទេស លោក សៅ សុខា បាន​ប្រាប់​ប្រព័ន្ធ​ឃោសនា​ក្នុង​ស្រុក​ថា លោក​បាន​បញ្ជា​ឱ្យ​ផ្អាក​ការងារ មន្ត្រី​ពាក់ព័ន្ធ​ដែល​ចុះ​ទៅ​ឃាត់​ខ្លួន​ជន​រងគ្រោះ​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​បន្ទាយ​រួច​ហើយ ដើម្បី​រង់ចាំ​ការ​ស៊ើប​អង្កេត។ ជាមួយ​គ្នា​នេះ​លោក​ក៏​បាន សម្រេច​បង្កើត​គណៈកម្មការ​ចំពោះ​កិច្ច ឱ្យ​ចុះ​ស្រាវជ្រាវ​ជា​បន្ទាន់​ដែរ៖ «ខ្ញុំ​សុំ​ឱ្យ​មេបញ្ជាការ​អាវុធហត្ថ​ខេត្តកំពង់ធំ​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​ធ្វើ​កិច្ច​ការងារ​នេះ ជាមួយ​ក្រុម​ការងារ ដែល​ចុះ​ទៅ​នេះ ដោយ​ម៉ឺងម៉ាត់​បំផុត គឺ​មិន​អាច​អត់​ឱន​ឱ្យ​បាន​ទេ សាធារណៈ​មតិ​គេ​ប្រកាស គេ​ផ្សាយ​ពេញ​មួយ​ពិភពលោក »
ជុំវិញ​រឿង​នេះ​ដែរ នាយក​ទទួល​បន្ទុក​កិច្ចការ​ទូទៅ​នៃ​អង្គការ​លីកាដូ លោក អំ សំអាត មាន​ប្រសាសន៍​ថា ការ​ប្រើ​អំពើ​ហិង្សា​របស់​អាជ្ញាធរ​ក្នុង​ពេល​ចុះ​ឃាត់​ខ្លួន​នេះ គឺ​ជា​អំពើ​ល្មើស​ច្បាប់។ លោក​បន្ត​ថា ក្នុង​ករណី​រក​ឃើញ​ថា ជន​រង​គ្រោះ​បាន​ស្លាប់​ដោយសារ​ការ​សង្កត់​បំពង់​ក មន្ត្រី​អាវុធហត្ថ ដែល​បាន​ប្រព្រឹត្ត​នឹង​ត្រូវ​ទទួល​ខុស​ត្រូវ​ក្នុង​នាម​ជា​បុគ្គល ប្រព្រឹត្ត​បទ​ល្មើស៖ «យើង​ជា​សង្គម​ស៊ីវិល យើង​ទាមទារ​ឱ្យ​បង្កើត​គណៈកម្មការ​ឯករាជ្យ ដើម្បី​ធ្វើ​ការ​ស៊ើប​អង្គេត​ដោយ​តម្លាភាព ស្វែងរក​យុត្តិធម៌ យុត្តិធម៌​នេះ គឺ​យុត្តិធម៌​ទាំង​សង​ខាង បើ​រក​ទៅ​ឃើញ​ថា ពាក់ព័ន្ធ អា​ហ្នឹង​ត្រូវ​តែ​អនុវត្ត​តាម​ផ្លូវ​ច្បាប់»
ករណី​ពលរដ្ឋ​ស្លាប់​ដោយសារ​អំពើ​ហិង្សា​ពី​សំណាក់​មន្ត្រី​ប៉េអិម​ពេល​ត្រូវ​បាន​ចាប់​ខ្លួន​នេះ ធ្លាប់​កើត​មាន​រួច​មក​ហើយ។ កាលពី​ចុងឆ្នាំ២០១៩ កន្លងទៅ អតីត​មន្ត្រី​ប៉េអិម​ជាន់​ខ្ពស់​ពីរ​រូប​នៅ​ខេត្ត​បន្ទាយ​មានជ័យ​បាន​ប្រើ​ហិង្សា និង​ធ្វើ​ទារុណកម្ម​លើ​ពលរដ្ឋ​តវ៉ាដីធ្លីចំនួន៥ នាក់ បណ្ដាល​ឱ្យ​បុរស​ម្នាក់​ឈ្មោះ ទុយ ស្រស់ បាន​ស្លាប់ និង​មួយ​ចំនួន​ទៀត​រង​របួស។ តុលាការ​ខេត្ត​បន្ទាយ​មានជ័យ​បាន​ផ្ដន្ទាទោស​ជន​ដៃដល់​ទាំងពីរ​រូប​ដាក់​ពន្ធនាគារ​ម្នាក់ ៤ឆ្នាំ និង​ម្នាក់​ទៀត ៧ឆ្នាំ​ពី​បទ ហិង្សា​ដោយ​ចេតនា​មាន​ស្ថាន​ទម្ងន់​ទោស និង​ហិង្សា​ដោយ​ចេតនា​មាន​ស្ថាន​ទម្ងន់​ទោស​ដោយសារ​មរណភាព​នៃ​ជនរងគ្រោះ៕