អង្គការ យូមែន រ៉ៃត៍ វ៉ច្ឆ (Human Rights Watch) ស្នើ​រដ្ឋាភិបាល​ឱ្យ​ឈប់​រារាំង​ការ​ផ្ដល់​ជំនួយ​ដល់​ពលរដ្ឋ​ក្នុង​តំបន់​បិទ​ខ្ទប់
អង្គការ​ឃ្លាំមើល​សិទ្ធិមនុស្ស​អន្តរជាតិ យូមែន រ៉ៃត៍ វ៉ច្ឆ (Human Rights Watch) ទាមទារ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បញ្ឈប់​ការរារាំង និង​ផ្តល់​សិទ្ធិ​អោយ​ភ្នាក់ងារ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ និង​ក្រុម​អ្នកផ្ដល់​ជំនួយ​នានា អាច​ចូល​ទៅ​ផ្ដល់​ជំនួយ​ទៅ​ដល់​ពលរដ្ឋ​នៅ​តំបន់​បិទ​ខ្ទប់​ក្នុង​តំបន់​ក្រហម។
មន្ត្រី​រដ្ឋាភិបាល​អះអាង​ថា រដ្ឋាភិបាល​ស្វាគមន៍​ជំនួយ​សង្គ្រោះ​គ្រប់​ប្រភេទ ប៉ុន្តែ​ក្រុម​អ្នក​ចង់​ចែក​ជំនួយ និង​ស្ថាប័ន​ពាក់​ព័ន្ធ​ត្រូវ​សហការ​ជាមួយ​អាជ្ញាធរ ដើម្បី​ទប់ស្កាត់​ការ​ឆ្លង​រាល​ដាល​ជំងឺ​កូវីដ-១៩។
មន្ត្រី​ការពារ​សិទ្ធិមនុស្ស​ចង់​អោយ​រដ្ឋាភិបាល​សម្របសម្រួល​រក​មធ្យោបាយ​ធ្វើ​យ៉ាង​ណា​ឱ្យ​ភ្នាក់ងារ​ម្ចាស់​ជំនួយ​អន្តរជាតិ និង​ក្រុម​អ្នក​ផ្ដល់​ជំនួយ​អាច​ចុះ​ទៅ​ជួយ​ពលរដ្ឋ​ដោយ​ផ្ទាល់​ជា​ជាង​ផ្ដល់​ជំនួយ​តាម​រយៈ​អាជ្ញាធរ។
នាយករង​ទទួល​បន្ទុក​សិទ្ធិមនុស្ស​​នៃ​អង្គការ​លីកាដូ​ (LICADHO) លោក អំ សំអាត អោយ​ដឹង​ថា​ក្រុម​អង្គការ​នីមួយៗ មាន​បេសកកម្ម និង​​គោលដៅ​រៀងៗ ខ្លួន ដែល​អាជ្ញាធរ​គួរ​សម្រួល​ដល់​ពួកគេ​ ដើម្បី​អាច​ចុះ​ជួយ​ពលរដ្ឋ​ដោយ​ផ្ទាល់៖ « ខាង​អាជ្ញាធរ​គិតគូរ​អំពី​សុវត្ថិភាព សុខភាព​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ ឬ​ក៏​របស់​អ្នក​ដែល​ទៅ​ចែក។ ប៉ុន្តែ​ខ្ញុំ​គិត​ថា ប្រសិន​បើ​អនុវត្ត​តាម​គោល​ការណ៍​របស់​ក្រសួង​សុខាភិបាល​យើង​ប្រើប្រាស់​នូវ​សម្ភារៈ​តាម​ការ​ណែនាំ​របស់​ក្រសួង​សុខាភិបាល ហើយ​ពេល​មាន​សប្បុរសជន​គាត់​ចង់​ចែក ខ្ញុំ​គិត​ថា គួរ​តែ​សម្រប​សម្រួល​អនុគ្រោះ​ឱ្យ​គាត់​ចុះ​ចែក​ទៅ​ វា​ក៏​ជា​ការ​ល្អ​ដែរ សម្រាប់​រឿង​អស់​ហ្នឹង​ ព្រោះ​វា​ជា​ការ​រួម​គ្នា រវាង​សប្បុរសជន អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល អង្គការ​អន្តរជាតិ​ជាមួយ​អាជ្ញាធរ ដើម្បី​ជួយ​ប្រជាពលរដ្ឋ »
អង្គការ​ឃ្លាំមើល​សិទ្ធិមនុស្ស​អន្តរជាតិ យូមែន រ៉ៃត៍ វ៉ច្ឆ (Human Rights Watch) កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី៥ ខែឧសភា ទាមទារ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បញ្ឈប់​ការរារាំង និង​ផ្តល់​សិទ្ធិ​អោយ​ភ្នាក់ងារ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ និង​ក្រុម​អ្នកផ្ដល់​ជំនួយ​នានា ដើម្បី​ឱ្យ​ពួក​គេ​អាច​ចូល​ទៅ​ផ្ដល់​ជំនួយ​ដល់​ពលរដ្ឋ​នៅ​ក្នុង​តំបន់​ក្រហម។
នាយក​ប្រចាំ​តំបន់​អាស៊ី​នៃ​អង្គការ យូមែន រ៉ៃស៍ វ៉ច្ឆ លោក ប្រ៊ែដ អាដាមស៍ (Brad Adams) លើកឡើង​នៅ​ក្នុង​សេចក្ដី​ថ្លែងការណ៍​នៅ​ថ្ងៃទី៥ ខែ​ឧសភា​​ថា រដ្ឋាភិបាល​លោក ហ៊ុន សែន ខកខាន​មិនបាន​បំពេញ​តាម​កាតព្វកិច្ច​របស់​ខ្លួន​ការពារ​សហគមន៍​ក្រីក្រ និង​ងាយ​រងគ្រោះ​ក្នុង​កំឡុង​ពេល​បិទ​ខ្ទប់។ លោក​បន្ត​ថា​រដ្ឋាភិបាល​គួរ​តែ​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​ភ្នាក់ងារ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ និង​ក្រុម​ផ្តល់​ជំនួយ​ទទួល​បាន​សិទ្ធិ​ពេញលេញ​ជួយ​ពលរដ្ឋ ដែល​ស្រេកឃ្លាន​ស្បៀងអាហារ សេវា​ថែទាំ​សុខភាព និង​តម្រូវការ​ចាំបាច់​ផ្សេងៗ ទៀត ដើម្បី​រស់រាន​មាន​ជីវិត។
អង្គការ​ដដែល​នេះ​បញ្ជាក់​ថា​គិត​ត្រឹម​ថ្ងៃ​ទី២៩ ខែ​មេសា តំបន់​មួយ​ចំនួន​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ត្រូវ​ដាក់​ជា​តំបន់​ក្រហម ដែល​បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់​ពលរដ្ឋ​ជាង ៣សែន​នាក់ (៣០០.០០០)។ អ្នក​នៅ​ក្នុង​តំបន់​នេះ​ត្រូវ​អនុវត្ត​វិធានការ​តឹងរ៉ឹង​បំផុត​រួម​ទាំង​ការ​ហាម​ឃាត់​មិន​ឱ្យ​ចេញ​ពី​ផ្ទះ​សម្បែង លើកលែង​តែ​ករណី​ចាំបាច់​ទាក់ទង​បញ្ហា​សុខភាព។ ពួកគេ​ភាគច្រើន​ពុំ​មាន​លទ្ធភាព​ទទួល​បាន​ស្បៀង​អាហារ ថ្នាំសង្កូវ និង​តម្រូវ​ការ​ចាំបាច់​មួយ​ចំនួន​ទៀត​អស់​ជា​ច្រើន​សប្ដាហ៍។ ចំណែក​ភ្នាក់ងារ​ផ្ដល់​ជំនួយ​អន្តរជាតិ និង​ក្រុម​ក្នុង​ស្រុក ដែល​ត្រៀម​ផ្ដល់​ជំនួយ​ដោយ​ផ្ទាល់ ក៏​ត្រូវ​អាជ្ញាធរ​បដិសេធ​មិន​ឱ្យ​ចូល​ក្នុង​តំបន់​បិទ​ខ្ទប់​នោះ​ថែម​ទៀត។
ទាក់ទង​នឹង​ការ​ហាម​ឃាត់​ផ្តល់​ជំនួយ​វិញ អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងយុត្តិធម៌​លោក ជិន ម៉ាលីន បាន​សរសេរ​នៅ​លើ​ហ្វេសប៊ុក កាលពី​ថ្ងៃ​ទី២ ឧសភា​ថា កន្លង​មក មាន​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​មួយ​ចំនួន​ទាមទារ​ចុះ​ចែក​អំណោយ​ក្នុង​តំបន់​ក្រហម​ដោយ​ខ្លួន​ឯង ដោយ​លោក​ចោទ​ថា ធ្វើ​តាម​បែប «អនាធិបតេយ្យ»។ ដូច្នេះ​លោក​ថា រដ្ឋាភិបាល​មិន​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ពួក​គេ​ធ្វើ​ដូច្នោះ​ទេ ព្រោះ​បំពាន​វិធានការ​បិទ​ខ្ទប់។ តែ​ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា​រដ្ឋាភិបាល​ប្រកាស​ថា​នឹង​បញ្ចប់​ការ​បិទ​ខ្ទប់​រាជធានី​ភ្នំពេញ និង​ក្រុង​តាខ្មៅ​ត្រឹម​ថ្ងៃទី៦ ខែឧសភា​នេះ ហើយ​តំបន់​ក្រហម ដែល​ជា​តំបន់​បិទ​ខ្ទប់​តឹងរ៉ឹង​នោះ ក៏​ត្រូវ​កាត់​បន្ថយ។
រីឯ​អ្នកនាំពាក្យ​គណៈកម្មាធិការ​សិទ្ធិមនុស្ស​កម្ពុជា​របស់​រដ្ឋាភិបាល លោក កត្តា អ៊ន ប្រាប់​អាស៊ី​សេរី កាលពីយប់ថ្ងៃទី០៥ ឧសភា ថា​ បើ​ទោះបីជា​តំបន់​ក្រហម​ត្រូវ​កាត់បន្ថយ​ក៏​ពុំ​ទាន់​មាន​គោលការណ៍​ថ្មី​ទាក់ទង​នឹង​ការ​ផ្ដល់​ជំនួយ​នៅ​ក្នុង​តំបន់​នេះ​ដែរ​គឺ​ត្រូវ​តែ​ឆ្លង​កាត់​ការ​សហការ​ជាមួយ​អាជ្ញាធរ​ដដែល។ លោក​នៅ​តែ​អះអាង​ដដែល​ថា មក​ដល់​ពេល​នេះ​ពុំ​មាន​ពលរដ្ឋ​ណា​ម្នាក់​ស្លាប់​ដោយ​សារ​ខ្វះខាត​ស្បៀងអាហារ​នៅ​ឡើយ​ទេ នៅ​ក្រោម​ការចាត់ចែង​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​តំបន់​បិទ​ខ្ទប់​នេះ៖ « បើ​សិន​ជា​យើង​យក​ជំនួយ​ទៅ​កាន់​តំបន់​ហាមឃាត់​ តំបន់​ក្រហម​ទាល់​តែ​យើង សហការ​គ្នា​ជាមួយ​អាជ្ញាធរ​នៅ​ទី​នោះ ដើម្បី​រៀបចំ​វិធានការ​សុខាភិបាល​ ចៀសវាង​ការ​ចម្លង​ជំងឺ​ទៅវិញ​ទៅ​​មក​ទាំង​ក្នុង​សហគមន៍ ទាំង​រវាង​អ្នក​ចុះ​ចែក​អំណោយ និង​អ្នកទទួល​អំណោយ »
យ៉ាង​នេះ​ក្ដី លោក​ទទួលស្គាល់​ថា​ការ​ផ្ដល់​ជំនួយ​ដោយ​អាជ្ញាធរ​ពុំ​បាន​ភ្លាមៗ ព្រមៗ គ្នា​ទៅ​តាម​សេចក្ដី​ត្រូវ​ការ​បន្ទាន់​របស់​ពលរដ្ឋ​ទាំង​អស់​ទេ គឺ​ត្រូវ​មាន​តាម​លំដាប់លំដោយ​ដែល​អាជ្ញាធរ​រៀបចំ។ លោក​ថា​អាជ្ញាធរ​ប្រឹង​ប្រែង​ធ្វើការ​ ដើម្បី​អាច​ផ្ដល់​ជំនួយ​សង្គ្រោះ​ដល់​ពលរដ្ឋ​​ដែល​រងគ្រោះ​ទាំង​អស់។ តែ​ទោះ​ជា​យ៉ាង​ក្ដី ណា​មក​ដល់​ពេល​នេះ​នៅ​តែ មាន​ពលរដ្ឋ​ដង្ហោយ​ហៅ​រក​ជំនួយ​សង្គ្រោះ ពី​អាជ្ញាធរ​នៅ​ឡើយ បើ​ទោះ​បី​ជា​ពួក​គាត់​បាន​ជាប់​ក្នុង​តំបន់​បិទ​ខ្ទប់​អស់​ជា​ច្រើន​​សប្ដាហ៍​មក​ហើយ​ក្ដី។
រដ្ឋាភិបាល​បាន​សម្រេច​បិទ​តំបន់​មួយ​ចំនួន​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ និង​ក្រុង​តាខ្មៅ ជាពិសេស​ក្នុង​តំបន់​រោងចក្រ​ ដោយ​តម្រូវ​ឱ្យ​ពលរដ្ឋ​ធ្វើ​ចត្តាឡីស័ក​តាំង​ពី​ថ្ងៃ​ទី១០ ខែមេសា គឺ​នៅ​ក្រោយ​ពេល​ដែល​មាន​កម្មករ​នៅ​រោងចក្រ ឌីនហាន (DINHAN) បាន​ឆ្លង​ជំងឺ​កូវីដ-១៩ បន្ទាប់​មក បាន​សម្រេច​បិទ​ក្រុង​ភ្នំពេញ និង​ក្រុង​តាខ្មៅ​ជា​ផ្លូវ​ការ កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី១៥ ខែ​មេសា។
កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី៣០ មេសា អង្គការ​លើកលែងទោស​អន្តរជាតិ​ (Amnesty International) ជំរុញ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល ចាត់​វិធានការ​បន្ទាន់​ដើម្បី​បញ្ចៀស​វិបត្តិ​មនុស្សធម៌ និង​វិបត្តិ​សិទ្ធិមនុស្ស ដោយសារ​ពលរដ្ឋ​ក្នុង​តំបន់​បិទ​ខ្ទប់​កំពុង​ប្រឈម​នឹង​ការ​ដាច់​បាយ។ អង្គការ​នេះ ក៏​បាន​លើក​ឡើង​ដូច​គ្នា​ថា ខ្លួន​បាន​ទទួល​សេចក្ដី​រាយការណ៍​នានា គួរ​ឱ្យ​ភ្ញាក់​ផ្អើល​ដែល​ថា សូម្បី​តែ​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​ផ្នែក​មនុស្សធម៌ ត្រូវ​បាន​អាជ្ញាធរ​រដ្ឋាភិបាល​រារាំង​មិន​ឱ្យ​ចែក​ស្បៀងអាហារ និង​ផ្តល់​ជំនួយ​ចាំបាច់​ផ្សេងទៀត​ដល់​ពលរដ្ឋ​នៅ​ក្នុង​តំបន់​ក្រហម បើ​ទោះ​បី​ជា​ពួកគេ​ត្រូវការ​ជំនួយ​ជា​បន្ទាន់​យ៉ាង​ណា​ក្តី។
បន្ថែម​ពី​បញ្ហា​ខ្វះខាត​ស្បៀង​អាហារ​របស់​ពលរដ្ឋ​នេះ អង្គការ យូមែន រ៉ៃត៍ វ៉ច្ឆ​ ព្រួយ​បារម្ភ​ពី​ការ​ប្រើ​កម្លាំង​មិន​ចាំបាច់ និង​ជ្រុល​ហួស​ហេតុ​ពេក​របស់​អាជ្ញាធរ​ទៅ​លើ​ពលរដ្ឋ និង​ការបំពាន​ចាប់​ខ្លួន​ក្រុម​អ្នក​រិះគន់។ ក្នុង​នោះ​ក៏​មាន​ដែរ​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​ពល​រដ្ឋ​ថា​បាន​កុហក​រឿង​គ្មាន​អាហារ​ហូបចុក​ថា ជា​ក្រុម​ប្រឆាំង ​ដែល​ហ៊ាន​ចេញ​ទាមទារ​រក​ស្បៀងអាហារ និង​​រិះគន់​តាម​បណ្ដាញ​សង្គម​ពី​ការ​ប្រើ​ហិង្សា​របស់​នគរបាល​ជា​ដើម។
អង្គការ​សិទ្ធិមនុស្ស​ក្នុងស្រុក លីកាដូ (LICADHO) ឱ្យ​ដឹង​ថា យ៉ាង​ហោច​ណាស់​មាន​មនុស្ស​ជាង ២៥៨នាក់ ត្រូវ​បាន​អាជ្ញាធរ​ចាប់​ខ្លួន ក្រោម​ច្បាប់​ប្រឆាំង​នឹង​ជំងឺ​កូវីដ-១៩។ ពលរដ្ឋ ៨៣នាក់ ត្រូវ​បាន​ចោទ​ប្រកាន់ និង​បញ្ជូន​ទៅ​ឃុំខ្លួន​ក្នុង​គុក។ ចំណែក​ប្រធាន​ស្ដីទី​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ លោក សម រង្ស៊ី ក៏​ត្រូវ​រង​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​​ទាក់ទង​នឹង​ការរិះគន់​រឿង​ខ្វះខាត​ជំនួយ និង​ការ​អំពាវនាវ​ពលរដ្ឋ​មិន​ឱ្យ​គោរព​តាម​វិធានការ​បិទ​ខ្ទប់៕