មេធាវី​​អន្តរជាតិ​​ព្រមាន​​ថា​​ រដ្ឋាភិបាល​លោក​ ​ហ៊ុន​ ​សែន​ ​នឹង​​មាន​បញ្ហា​​​បើ​​ហ៊ាន​​ឲ្យ​កញ្ញា​ ​សេង​ ​ធារី​ ​ជាប់ទោស
មេធាវី​អន្តរជាតិ​ជនជាតិ​អាមេរិក​ ​ដែល​ជា​មិត្តភក្តិ​របស់​កញ្ញា​ ​សេង​ ​ធារី​ ​ផង​នោះ​ ​ពេលនេះ​កំពុង​មាន​វត្តមាន​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ​ដើម្បី​ឃ្លាំមើល​ដំណើរការ​ក្តី​ដោយ​ផ្ទាល់​នៅ​តុលាការ​កម្ពុជា​ ​ដែល​លោក​ហៅថា ​ជា​ ​«​សវនាការ​ឆាក​ល្ខោន​»​។​ ​
លោក​ ​ចារិត​ ​ជិនស័រ (​Jared Genser) ​ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​ ​កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​ ៦​ ​ខែ​​ធ្នូ​ ​ថា​វត្តមាន​របស់​លោក​នៅ​កម្ពុជា​នៅ​ពេលនេះ​ ​គឺជា​ឱកាស​ដើម្បី​លោក​បាន​តាមដាន​ដោយ​ផ្ទាល់​នូវ​ដំណើរការ​ក្តី​នេះ​ ​និង​ដើម្បីឲ្យ​លោក​អាច​វាយ​តម្លៃ​ ​បាន​ថា ​តើ​តុលាការ​កម្ពុជា​ ​អនុវត្ត​តាម​កាតព្វកិច្ច​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ​ក្នុង​ការអនុវត្ត​បទដ្ឋាន​ច្បាប់​ ​និង​សិទ្ធិមនុស្ស​អន្តរជាតិ​ដែរ​ឬ​យ៉ាងណា​។​
​ទោះ​ជា​យ៉ាងនេះ​ក្ដី​ ​លោក​ថា​ លោក​បាន​កត់​សម្គាល់​ឃើញ​ថា​ ​តុលាការ​កម្ពុជា​បាន​រំលោភ​នីតិវិធី​ត្រឹមត្រូវ​របស់​តុលាការ​ជាហូរហែ​មក​ហើយ​ ​ទាក់ទង​ករណី​កញ្ញា​ ​សេង​ ​ធារី៖ «សម្រាប់​ខ្ញុំ​ ​ខ្ញុំ​មើល​ឃើញច្បាស់​ហើយ​ថា​ ​កញ្ញា​ ​សេង​ ​ធារី​ ​ត្រូវ​តុលា​ការចោទប្រកាន់​ពី​បទ​ញុះញង់​ឲ្យ​មាន​បញ្ហា​អសន្តិសុខសង្គម​ ​និង​រួមគំនិតក្បត់​ ​ដែល​បទ​ចោទ​ទាំង​គ្មានអ្វី​ក្រៅពី​បទល្មើស​នយោបាយ​នោះ​ទេ​។​ ​កញ្ញា​ ​សេង​ ​ធារី​ ​ត្រូវ​ឡើង​តុលាការ​ជាមួយ​មនុស្សជា​ច្រើន​ទៀត​ ​នៅ​ក្នុង​សវនាការ​ដែល​ជា​ឆាក​ល្ខោន​ ​ដែល​ធ្វើ​បង្គ្រប់​កិច្ច​ ​ដើម្បីឲ្យ​មើលទៅដូចជា​កញ្ញា​ ​បាន​ទទួលការ​ជំនុំ​ជម្រះ​ក្តី​ត្រឹមត្រូវ​។​ ​ប៉ុន្តែ​ ​កន្លងមក​មានការ​រំលោភបំពាន​លើ​នីតិវិធី​តុលាការ​នេះ​។​ ​រឿងក្តី​នេះ​អូស​បន្ថាយ​ពេល​អស់​ជាង​មួយ​ឆ្នាំ​មក​ហើយ​ ​ដែល​ធ្វើឲ្យ​ខ្ញុំ​ព្រួយបារម្ភ​យ៉ាង​ខ្លាំង​ ​ថា​តើ​នឹង​មាន​អ្វី​កើតឡើង​បន្ត​ទៀត​នៅ​ក្នុង​សវនាការ​នេះ​»។
​លោក​បន្ថែម​ថា ​បញ្ហា​ការ​អូស​ប​ន្ថា​យ​ពេលវេលា​យូរ​ ​សម្រាប់​ការ​ជំនុំ​ជម្រះ​ក្ដី​នេះ​ ​គឺជា​ការ​បំពាន​ដល់​ច្បាប់អន្តរជាតិ​ ​ដែល​តម្រូវ​ឲ្យ​តុលាការ​កាត់ក្តី​ឲ្យបាន​ឆាប់​តាមដែល​អាច​ធ្វើ​ទៅ​បាន​។​ ​ជាង​នេះ​ទៅទៀត​ ​លោក​ថា​ ​កញ្ញា​ ​សេង​ ​ធារី​ ​ចង់​ការពារ​ក្ដី​ដោយខ្លួនឯង​ ​នៅ​ក្នុង​តុលាការ​ ​ប៉ុន្តែ​ត្រូវ​បាន​តុលាការ​បដិសេធ​។​ ​លោក​បន្ត​ថា​ ​កញ្ញា​ ​សេង​ ​ធារី​ ​មិនគួរ​ណា​រង​ការ​បង្ខំឲ្យ​ព្រម​យក​មេធាវី​ ​ដែល​កញ្ញា​គ្មាន​សិទ្ធិ​សម្រេច​ជ្រើសរើស​នោះ​ឡើយ​។​ ​ជាង​នេះ​ទៅទៀត​ ​លោក​ថា​ ការ​កាត់ក្តី​ជុំគ្នា​ ​ដែល​មាន​ជនជាប់ចោទ​រាប់​សិប​នាក់​ ​ក្នុង​សំណុំរឿង​តែមួយ​បែប​នេះ​ ​គឺជា​បំពាន​ធ្ងន់ធ្ងរ​មួយ​ដល់​ច្បាប់អន្តរជាតិ​ ​ព្រោះ​ការ​ជំនុំ​ជម្រះ​ក្តី​បែប​នេះ​ ​តុលា​កា​សម្រេច​ក្តី​បែប​ប្រញាប់ប្រញាល់​ ​និង​មិនបាន​ផ្តល់​ឱកាស​គ្រប់គ្រាន់​ដល់​កូនក្ដី​ ​ក្នុង​ការ​ការពារ​ខ្លួន​ជាដើម​៖ «តាមពិត​ ​នីតិរដ្ឋ​តម្រូវ​ថា​ពេលណា​នណា​ម្នាក់​ត្រូវ​បាន​តុលា​ការចោទប្រកាន់​ ​ពី​បទឧក្រិដ្ឋ​អ្វីមួយ​ ​អ្នកនោះ​មិន​ត្រឹមតែ​មាន​សិទ្ធិ​ដឹង​អំពី​បទ​ចោទ​ ​និង​មូលហេតុ​ ​និង​ភ័ស្តុតាង​ប្រឆាំង​គាត់​នោះ​ទេ​ ​ប៉ុន្តែ​ពួកគាត់​ត្រូវការ​ពេលវេលា​គ្រប់គ្រាន់​ ​ដើម្បី​ពិនិត្យមើល​បទ​ចោទ​នោះ​ ​និង​មាន​មេធាវី​ទៅតាម​ការ​ជ្រើស​រើស​របស់​ខ្លួន​ ​មាន​សិទ្ធិ​ចោទសួរ​សាក្សី​ដាក់​បន្ទុក​ ​មាន​សិទ្ធិ​ស្នើ​ដាក់​សាក្សី​ដោះបន្ទុក​ មាន​សិទ្ធិ​ជំនុំ​ជម្រះ​ក្តី​ជា​សាធារណៈ​ ​និង​កាត់ក្តី​ឆាប់រហ័ស​នៅចំពោះមុខ​តុលាការ​ឯករាជ្យ​ជាដើម​។​ ​ប៉ុន្តែ​ចំណុច​ទាំងអស់​នេះ​ ​មាន​បញ្ហា​គ្រប់​ចំណុច​ទៅ​ហើយ​ ​ក្នុង​រឿងក្ដី​នេះ​? ​បញ្ហា​ធំ​មួយ​នោះ​ ​គឺ​ការ​កាត់ក្តី​ជុំគ្នា​ច្រើន​នេះឯង» ។​
កន្លងមក​តុលាការ​កម្រ​ឲ្យ​សកម្មជន​ន​យោ​យ​បាន​ណា​ម្នាក់​រួចខ្លួន​ ​ដោយ​មិនបាន​ផ្តន្ទាទោស​នោះ​ឡើយ​ ​បើ​ទោះបីជា​ទោស​នោះ​ត្រូវ​កាត់តម្រឹម​ ​ឬ​ព្យួរក៏ដោយ​។​ ​ក្នុងករណីនេះ​ ​លោក​ ​ចារិត​ ​ជិន​ស័រ​ ​ថា​លោក​ ​និង​កូនក្ដី​របស់​លោក​ ​នឹង​មិន​អាច​ទទួលយក​បាន​នោះ​ឡើយ​។​ ​លោក​ទាមទារ​ឱ្យ​តុលាការ​ត្រូវ​ទម្លាក់​ចោល​រាល់​បទ​ចោទ​ប្រឆាំង​លើ​កញ្ញា​ ​សេង​ ​ធារី​ ​ឬ​លើកលែង​ចោល​ការចោទប្រកាន់​ទាំងស្រុង​៖​ «រដ្ឋាភិបាល​លោក​ ​ហ៊ុន​ ​សែន​ ​ជា​អ្នកស្ម័គ្រចិត្ត​ចុះហត្ថលេខា​លើ​សន្ធិសញ្ញា​អន្តរជាតិ​​ទាំង​នោះ​។​ ​សន្ធិសញ្ញា​អន្តរជាតិ​ទាំងនោះ​ ​បាន​បញ្ជាក់​ច្បាស់​អំពី​លក្ខខណ្ឌ​ដែល​ត្រូវ​អនុវត្ត​តាម​។​ ​ក្នុង​សន្និសញ្ញា​ ​ចែង​ច្បាស់​ដែរ​ថា​ ​កាលណា​អ្នក​ព្រម​ចុះហត្ថលេខា​ ​អ្នកផ្តល់​អាជ្ញាបណ្ណ​ដល់​សហគមន៍​អន្តរជាតិ​ ​ឲ្យ​តាម​ឃ្លាំមើល​ ​ថា​តើ​រដ្ឋាភិបាល​របស់​អ្នក​ ​គោរព​តាម​បទដ្ឋាន​ទាំងនោះ​ដែរ​ឬយ៉ាងណា​។​ ​ដូច្នេះ​រដ្ឋាភិបាល​លោក​ ​ហ៊ុន​ ​សែន​ ​មាន​កាតព្វកិច្ច​ ​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​យ៉ាងណា​ឲ្យច្បាប់​ជាតិ​ ​និង​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ​កម្ពុជា​ ​អនុលោម​តាម​កាតព្វកិច្ច​ដែល​មាន​ចែង​ក្នុង​សន្ធិសញ្ញា​អន្តរជាតិ​ទាំងនោះ»។
​មេធាវី​អន្តរជាតិ​ជ​នជាតិអាមេរិកាំងរូ​ប​នេះ​ ​ព្រមាន​ថា​ ​ការ​កាត់ក្តី​កញ្ញា​ ​សេង​ ​ធារី​ ​ក្នុង​សវនាការ​ឆាក​ល្ខោន​ ​និង​សំណុំរឿង​ដែល​មាន​ចរិត​នយោបាយ​នេះ​ ​មិន​អាច​​លាក់​ជិត​ពី​ភ្នែក​របស់​សាធារណមតិ​ជាតិ​ ​និង​អន្តរជាតិ​បាន​ឡើយ​។​ ​លោក​ថា​ ​រឿង​ច្បាស់ក្រឡែត​បែប​នេះ​ ​នរណា​ក៏​ដឹង​ដែរ​ថា ​ជា​ចេតនា​របស់​រដ្ឋាភិបាល​លោក​ ​ហ៊ុន​ ​សែន​ ​ក្នុង​ការ​ធ្វើទុក្ខបុកម្នេញ​សំឡេង​ប្រឆាំង​៖ «បើ​តុលាការ​កាត់ទោស​កញ្ញា​ សេង​ ​ធារី​ ​បើ​ទោះបីជា​ទោស​នោះ​ត្រូវ​ព្យួរក៍ដោយ​ ​នោះ​វា​នឹង​ក្លាយទៅជា​ស្នាម​​ខ្មៅ​មួយ​ ​ប្រឡាក់​ជាប់​រដ្ឋាភិបាល​លោក​ ​ហ៊ុន​ ​សែន​ ​ហើយ​កម្ពុជា​នឹង​រង​ប្រតិកម្ម​តប​ពី​សហគមន៍​អន្តរជាតិ​។​ នេះ​មិនមែន​ជា​រឿង​ល្អ​សម្រាប់​កម្ពុជា​ ​ដែល​ជា​ប្រធាន​អា​ស៊ាន​នោះ​ទេ​។​ ​មិនតែប៉ុណ្ណោះ​ ​កញ្ញា​ ​សេង​ ​ធារី​ ​មាន​សញ្ជាតិ​អាមេរិក​។​ ​ក្នុង​សប្តាហ៍​នេះ​ ​ប្រធានាធិបតី​អាមេរិក​ ចូ ​បៃដិន​ (Joe​ ​Biden) ​ កំពុង​រៀបចំ​ជំនួប​កំពូល​អំពី​ប្រជាធិបតេយ្យ​។​ ​ក្នុង​នោះ​ ​នឹង​មាន​កិច្ចពិភាក្សា​ជាច្រើន​ជា​សាធារណៈ​ជាមួយ​រដ្ឋាភិបាល​នៃ​ប្រទេស​ផ្សេងៗ​ ​អំពី​អ្នកទោស​នយោបាយ​ ​និង​សិទ្ធិមនុស្ស​។​ ​ដូច្នេះ​បើ​តុលាការ​កម្ពុជា​ចាត់ការ​លើ​កញ្ញា​ ​សេង​ ​ធារី​ ​ក្នុង​សប្តាហ៍​នេះ​ ​ខ្ញុំ​ជឿ​ថា ​រឿង​នេះ​នឹង​ទាក់ទាញ​ចំណាប់អារម្មណ៍​ជា​អន្តរជាតិ​ ​មក​លើ​របប​លោក​ ​ហ៊ុន​ ​សែន​ ​ជាក់​ជាមិនខាន»។
សវនាការ​លើ​សំណុំរឿង​កញ្ញា​ ​សេង​ ​ធារី​ ​និង​សកម្មជន​នយោបាយ​ជាច្រើន​ទៀត​ ​នឹង​ចាប់ផ្តើម​នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​៧​ ​ខែ​​ធ្នូ​ ​នេះ​ ​ក្រោយ​ពន្យារពេល​អស់​ជាច្រើន​ខែ​ ​ដោយ​តុលាការ​យកលេស​ថា​ ​ដើម្បី​បង្កា​ជំងឺ​កូវីដ​-​១៩​។ សហគមន៍​ជាតិ​ ​និង​អន្តរជាតិ​កំពុង​តាមដាន​យ៉ាង​ដិតដល់​ចំពោះ​សវនាការ​នេះ​។​ ​នៅ​ប៉ុន្មាន​ថ្ងៃមុន​សវនាការ​នេះ​ ​កញ្ញា​ ​សេង​ ​ធារី​ ​បាន​សម្រេច​ចិត្ត​គួរ​ឱ្យ​ភ្ញាក់ផ្អើល​កោរសក់​កញ្ញា​ក្នុង​ពេល​កំពុង​សម្ភាស​ផ្ទាល់​ជាមួយ​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​ ​ដើម្បី​បង្ហាញ​ពី​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​ ​និង​ត្រៀម​ខ្លួន​យ៉ាង​មោះមុត​របស់​កញ្ញា​ក្នុង​ការ​តទល់​ ​និង​ប្រឈម​មុខ​ក្នុង​ដំណើរការ​កាត់ក្តី​ដែល​កញ្ញា​ថា​ជា​ ​«​ឆាក​ល្ខោន​»​ ​នេះ​។​ ​កញ្ញា​អំពាវនាវ​ដល់​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ទូទៅ​ ​និង​ក្រុម​អ្នក​ស្រលាញ់​សេរីភាព និង​ប្រជាធិបតេយ្យ​ឱ្យ​ចូលរួម​តាមដាន​សវនាការ​នេះ​នៅ​ខាងមុខ​តុលាការ​ក្រុងភ្នំពេញ​ឱ​បាន​ច្រើន​កុះករ​៕