កូដករ​ណាហ្គាវើល បន្ត​ធ្វើ​កូដកម្ម​ទាមទារ​អោយ​ថៅកែ​ដោះស្រាយ​វិវាទ​ការងារ​
ក្រុម​កូដករ​ណាហ្គាវើលដ៍​ជិត​ ១រយ​នាក់ ​(១០០នាក់) នៅ​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​ ១៨ ខែ​កញ្ញា​ បន្ត​ធ្វើ​កូដកម្ម​ ដោយ​ឈរ​នៅ​មុខ​ក្រុមហ៊ុន​ណាហ្គាវើលដ៏ ស្រែក​ខ្លាំង​ៗ​ហៅ​ថៅកែ​ណាហ្គាវើលដ៏​ចេញ​មក​ដោះស្រាយ​វិវាទ​ការងារ​ជាមួយ​ពួកគេ​។ កូដករ​កាន់​បដា​ ដែល​មាន​ខ្លឹមសារ​ដូចជា​ ក្រុមហ៊ុន​ណាហ្គាវើលដ៏​ត្រូវ​បញ្ឈប់​ប្រើ​កិច្ចសន្យា​មិន​ត្រឹមត្រូវ​ និង​ស្នើ តុលាការ​ទម្លាក់​ចោល​រាល់​បទ​ចោទ​ទាំងអស់​លើ​ថ្នាក់​ដឹកនាំ​សហជីព​ និង​សមាជិក​សហជីព​ទាំង​ ១៥ នាក់​។
ក្រៅ​ពី​នេះ​ កូដករ​ក៏​ដាក់​ឧបករណ៍​បំពងសម្លេង​ចម្រៀង​ ពី​ជីវិត​កម្មករ​ធ្វើការ​ណាហ្គាវើលដ៏​ ជា​ច្រើន​បទ​ និង​ចម្រៀង​តស៊ូ​មតិ​ជា​ដើម​។ កូដករ​មួយ​ចំនួន​បាន​លើក​បដា​ រូប​ថត​ វាយ​ស្គរ​ ផ្លុំ​ត្រែ​ និង​យក​ឆ្នាំង​ ខ្ទះ​ឆា​ បន្លែ​ ត្រី​ សាច់​មាន់​ សម្រាប់​ធ្វើ​អាហារ​ថ្ងៃ​ត្រង់​នៅ​មុខ​ក្រុមហ៊ុន​ណាហ្គាវើលដ៏​២ នឹង​ត្រៀម​ ភួយ​ តង់​ ដើម្បី​ដេក​តវ៉ា​នៅ​មុខ​ក្រុមហ៊ុន​ណាហ្គាវើលដ៏​។
កូដករ​បញ្ជាក់​ថា​ក្រុម​សន្តិសុខ​ក្រុមហ៊ុន​ណាហ្គាវើល​ដ៏​រាប់​រយ​នាក់​បាន​ពាក់​ឯកសណ្ឋាន​នៅ​មុខ​ក្រុមហ៊ុន​ណាហ្គាវើលដ៏​២។ ចំណែក​អាជ្ញាធរ​ចំរុះ​បាន​ដាក់​កង​កម្លាំង​បង្កប់​នៅ​ក្បែរ​ហាង​កាហ្វេ​ និង​ហាង​បាយ​នៅ​ក្បែរ​ៗក្រុមហ៊ុន​ណាហ្គាវើលដ៏​។
កូដករ​ម្នាក់​កញ្ញា​ ម៉ែន សុទ្ធីវឌ្ឍនៈ ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​ថា​ថ្ងៃ​១៨កញ្ញា​ថា​ អាជ្ញាធរ​ ពាក់ព័ន្ធ​ និង​ក្រុមហ៊ុន​ណាហ្គាវើលដ៏​នៅ​តែ​គ្មាន​ដំណោះស្រាយ​ ដល់​ពួកគេ​ដដែល​។ កញ្ញា​បន្ត​ថា​ អាជ្ញាធរ​អសមត្ថភាព​ និង​គ្មានឆន្ទះ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​នេះ​ ដែល​បាន​អូស​បន្លាយ​មក​ជិត​១០ខែ​ហើយ​ ប៉ុន្តែ​នៅ​តែ​មិន​អាច​បញ្ចប់​វិវាទ​ការងារ​មួយ​នេះ​បាន​៖ « ​​ចំពោះ​ខ្ញុំ​ ខ្ញុំ​មើល​ឃើញ​ថា​ក្រសួង​ពាក់ព័ន្ធ​ ជា​ពិសេស​ក្រសួង​ការងារ​ គឺ​គាត់​អសមត្ថភាព​ខ្លាំង​តែ​ម្ដង​ នៅ​ក្នុង​ការ​ដោះស្រាយ​ ព្រោះ​ជាក់ស្ដែង​កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​១១ ដែល​យើង​បាន​យក​ញត្តិ​ទៅ​ដាក់​នៅ​ក្រសួង​ការងារ​ហ្នឹង​ និង​ទីស្ដីការ​គណៈរដ្ឋមន្ត្រី​ហ្នឹង​។ ខាង​លោក​ពូ​ មាន ចាន់យ៉ាដា គាត់​បាន​និយាយ​ថា​ និង​យក​រឿង​ហ្នឹង​ទៅ​ដោះស្រាយ​ហើយ​យក​គោលការណ៍​នៃ​ច្បាប់​ការងារ​ជា​គោល​ នៅ​ក្នុង​ការ​ដោះស្រាយ​ហ្នឹង​ ប៉ុន្តែ​បច្ចុប្បន្ន​ កាល​ថ្ងៃ​ទី​១៥ហ្នឹង​ គឺ​យើង​អត់​បាន​ឃើញ​ពួក​គាត់​ ដោះ​តាម​ច្បាប់​ នៃ​សៀវភៅ​ការងារ​ទេ​។ អ៊ីចឹង​មាន​ន័យថា​គាត់​អត់​មាន​សមត្ថភាព​ក្នុង​ការ​ដោះស្រាយ​ទេ​»
កញ្ញាបន្ត​ថា ក្រុម​កូដករ​នឹង​បន្ត​ការ​តវ៉ា​ជា​បន្ត​បន្ទាប់​ទៅមុខ​ទៀត​រហូត​មាន​ដំណោះ​ស្រាយ​សមរម្យ​ជូន​ដល់​ពួកគេ​។
កន្លងមក​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​ និង​ក្រុម​អ្នក​ឃ្លាំ​មើល​កម្ពុជា​ តែងតែ​តាម​ដាន​ ការ​ធ្វើ​កូដកម្ម​បុគ្គលិក​ណាហ្គាវើលដ៏​ និង​អំពាវនាវ​ដល់​រដ្ឋាភិបាល​ ដំណោះស្រាយ​ដោយ​ឈរ​លើ​ស្មារតី​យោគយល់​គ្នា​។
សង្គម​ស៊ីវិល​ និង​ក្រុម​អ្នកឃ្លាំមើល​ជំរុញ​អោយ​រដ្ឋាភិបាល​ និង​ក្រសួង​ពាក់ព័ន្ធ​ ដំណោះស្រាយ​វិវាទ​ការងារ​មួយ​នេះ​ ដើម្បី​លើក​កម្ពស់​មុខមាត់​កម្ពុជា​នៅ​ឆាក​អន្តរជាតិ​៕