កូដករណាហ្គាវើលដ៍ ដែលអាជ្ញាធរ និងក្រុមសន្តិសុខ បានវាយទាត់ធាក់ឲ្យរងរបួសធ្ងន់ កាលពីថ្ងៃទី១១ ខែសីហា អះអាងថា ពួកគេ កំពុងពិគ្រោះគ្នាដើម្បីដាក់ពាក្យប្ដឹងទៅមន្ត្រីនគរបាល ដែលបានប្រើហិង្សាទាំងកំរោលហក់មកទាត់ធាក់និងដាល់កូដករចំផ្ទៃមុខហូរឈាមខ្លាំង និងកូដករខ្លះសន្លប់បាត់ស្មារតី។ អំពើហិង្សានេះ ផ្ទុះឡើងពេលដែលក្រុមកូដករព្យាយាមរុលទៅមុខ ដើម្បីឆ្លងកាត់រនាំងដែក បំណងទៅមុខអគារណាហ្គាវើលដ៍តវ៉ាទាមទារដោយអហិង្សាឲ្យថៅកែចេញមកដោះស្រាយវិវាទការងារ ដែលអូសបន្លាយពេលមិនចេះចប់នេះ។
ក្រុមកូដករនៃក្រុមហ៊ុនបនល្បែងណាហ្គាវើលដ៍ ដែលរងការបង្ក្រាបដោយហិង្សាមិនសុខចិត្តនឹងទង្វើរបស់អាជ្ញាធរ ដែលប្រើអំពើហិង្សាវាយដំ ហក់ធាក់លើរាងកាយពួកគាត់ បណ្ដាលឲ្យអ្នកខ្លះបែកឈាមពេញមុខ អ្នកខ្លះសន្លប់មិនដឹងខ្លួន និងអ្នកខ្លះទៀតរងរបួសក្រំក្នុងមកដល់ពេលនេះ។ ក្រុមកូដករថា ពួកគាត់នឹងប្ដឹងទៅតុលាការឲ្យរកយុត្តិធម៌ ចាប់ជនដៃដល់មកដាក់ទោសតាមផ្លូវច្បាប់ និងទាមទារឲ្យសងជំងឺចិត្ត ដែលជនល្មើសបានវាយដំមកលើខ្លួនប្រាណរបស់ពួកគាត់។
កូដករក្រុមហ៊ុនកាស៊ីណូម្នាក់ ដែលអាជ្ញាធរបានធាក់ត្រូវជើងនៅឈឺស្នាមរបួសមិនទាន់បាត់អ្នកនាង ម៉ម សុវឌ្ឍិន ប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរីនៅព្រឹកថ្ងៃទី១២ ខែសីហា ថា ក្រុមកូដករពិតជាមិនអាចទទួលយកបានទេ នូវហិង្សាទាំងកំរោលរបស់មន្ត្រីប៉ូលិស ដែលបានជះកំហឹងមកលើកូដករ ដែលគ្រាន់តែក្រុមកូដករតវ៉ាដោយសន្តិវិធីជាមួយក្រុមហ៊ុន មិនមែនតវ៉ានឹងមន្ត្រីប៉ូលិសទេ។ អ្នកនាងបញ្ជាក់ថា ពួកគាត់នឹងពិភាក្សាគ្នាជាមួយសហជីពដើម្បីរកអ្នកជំនាញខាងច្បាប់ ឲ្យជួយដាក់ពាក្យបណ្ដឹងទៅក្រសួងមហាផ្ទៃ ដើម្បីចាប់អ្នកដែលបានវាយកូដករឲ្យរបួសធ្ងន់មកផ្ដន្ទាទោសឲ្យខាងតែបាន បើទោះបីពួកគាត់មានសង្ឃឹមតិចតួចក្នុងការទទួលបានយុត្តិធម៌ក៏ដោយ៖ «ទាំងអស់គ្នាម្នាក់ៗមានបិទស្លាកអរគុណសន្តិភាព ក៏ដូចជាកាន់បដារូបសម្ដេច ហ៊ុន សែន ក៏ដោយ ក៏ពួកគាត់ នៅតែវៃពួកខ្ញុំទាំងកម្រោល ហើយយករូប យករូបសម្ដេចហ្នឹងហែកចោលទៀត ខាងអាជ្ញាធរគាត់យករូបសម្ដេចហ្នឹងហែកចោលទៀត។ អីចឹង ខ្ញុំមិនដឹងថា ទៅហៅអ្នកណាឲ្យមកជួយទៀតទេ ព្រោះអស់ធំត្រឹមសម្ដេចតេជោហើយ ហើយបើសម្ដេចតេជោអត់អន្តរាគមន៍ទៀត ខ្ញុំមិនដឹងថា ទៅពឹងអ្នកណាទៀតទេចាស»។
ស្រដៀងគ្នានេះដែរ ស្ត្រីកូដករក្រុមហ៊ុនកាស៊ីណូម្នាក់ទៀត ដែលអាជ្ញាធរហក់ដាល់ចំមុខបែបឈាមនិងដួលសន្លប់ គឺអ្នកនាង ស៊ិន ស្រីនិច្ច អាយុ៣១ឆ្នាំ ប្រាប់ថា ក្រុមហ៊ុនមិនបានបញ្ឈប់អ្នកនាងពីការងារទេ ប៉ុន្តែដោយហេតុតែឃើញភាពអយុត្តិធម៌ក្នុងសង្គមធ្វើឲ្យអ្នកនាងទ្រាំមិនបាន ទើបចេញមកទាមទារតវ៉ាជាមួយក្រុមកូដករណាហ្គាវើលដ៍ផ្សេងទៀតដែរ។ អ្នកនាងបន្តថា អ្នកនាងមិននឹកស្មានអាជ្ញាធរដែលមានតួនាទីការពារសេចក្ដីសុខជូនពលរដ្ឋ បែរជាហ៊ានលើកដៃវាយកូដករដែលប្រៀបដូចជាបងស្រីប្អូនស្រី និងយ៉ាងហោចណាស់ក៏ជាឈាមជ័រដូចគ្នាដូច្នេះទេ ។ អ្នកនាងស្នើដល់ក្រសួងមានសមត្ថកិច្ចជួយចាប់ជនបង្កហិង្សាមកលើពួកគាត់ ទៅដាក់ទោសតាមច្បាប់ ដែលមានចែងជាធរមាន ហើយអ្នកនាងបញ្ជាក់ថា អ្នកនាងនឹងចេញធ្វើកូដកម្មដរាបណាទទួលបានការដោះស្រាយដោយសមរម្យ ទោះជារងការប្រើហិង្សាពីសំណាក់អាជ្ញាធរ ក៏អ្នកនាងមិនរាថយដែរ៖ «អត់ទេបង ! អត់ទេ ! នៅតែតស៊ូទាមទារសិទ្ធិសេរីភាពមួយហ្នឹងទាល់តែបានបង សូម្បីតែខ្ញុំក៏ដោយ ខ្ញុំចង់និយាយថា អីចេះ ក្នុងអំឡុងពេលហ្នឹង ទោះគេវាយខ្ញុំប៉ុណ្ណឹង សួរថា ខ្ញុំបញ្ឈប់ឬអត់ ? អត់ទេបង ! ខ្ញុំនៅតែទាមទារយកសិទ្ធិសេរីភាពទាល់តែបានអីចឹងបង។ ខ្ញុំសួរបងឯងថា ខ្ញុំអាយុប៉ុណ្ណឹងហើយ គួរតែដឹងថា អ្វីល្អអ្វីអាក្រក់ដូចគ្នាត្រូវទេបង ? អីចឹងគេវាយប៉ុណ្ណឹងស្អែកឡើងត្រូវឈប់ អូយ ! អញ ខ្ញុំឈប់ហើយខ្លាច ត្រូវឈប់ទៅ ? អត់ទេបង ខ្ញុំនៅតែទៅដដែលបង ទោះជាខ្ញុំអត់មានបាយញ៉ាំក៏ដោយ ក៏ខ្ញុំនៅតែទៅដែរបង ខ្ញុំចង់បានសិទ្ធិសេរីភាពការងារនេះទាល់តែបានបង»។
ឆ្លើយតបនឹងការលើកឡើងរបស់ក្រុមកូដករ អ្នកនាំពាក្យស្នងការដ្ឋាននគរបាលរាជធានីភ្នំពេញលោក សាន សុខសីហា ប្រាប់ថា ករណីបង្ក្រាបលើក្រុមកូដករ មកពីក្រុមកូដករទាំងអស់មិនព្រមស្ដាប់ការសម្របសម្រួលរបស់មន្ត្រីអាជ្ញាធរ ហើយថែមទាំងប្រើពាក្យជេរប្រមាថដល់មន្ត្រីអាជ្ញាធរ និងបានប្រើហិង្សាមកលើអាជ្ញាធរមុន ទើបអាជ្ញាធរគ្រាន់តែប្រើវិធីដើម្បីការពារខ្លួន៖ «ញុះញង់បង្កឲ្យមានបញ្ហាដើម្បីរៀបចំផែនការ ដើម្បីឲ្យបង្កើតឲ្យមានហិង្សា ហើយស្របពេលជាមួយគ្នានោះដែរ គឺ នៅពេលដែលសមត្ថកិច្ចដែលជាអ្នកអនុវត្តច្បាប់បានណែនាំឲ្យគាត់បញ្ឈប់ទាក់ទងនឹងការបុកទម្លុះបារ៉ាសដែលបានសមត្ថកិច្ចហាមឃាត់ គាត់នៅតែមិនស្ដាប់ការណែនាំ ហើយថែមទាំងប៉ុកទម្លុះបារ៉ាសដែលសមត្ថកិច្ចដាក់ហាមឃាត់ហ្នឹង ជាពីរបីបួនដំណាក់កាលជាបន្តទៀត ហើយមិនត្រឹមតែប៉ុណ្ណឹងទេ គឺថែមទាំងបង្កហិង្សាដូចដែលរូបបានចុះផ្សាយក្នុងផេកស្នងការដ្ឋាននគរបាលរាជធានីភ្នំពេញ បង្កឲ្យសមត្ថកិច្ចដែលជាអ្នកអនុវត្តច្បាប់ហ្នឹង រងរបួសមួយចំនួនទៀតផងបាទ»។
ទោះជាយ៉ាងណា ក្រុមកូដករ ចាត់ទុកការលើកឡើងរបស់អាជ្ញាធរនេះ គឺជាលេសដោះសាមិនទទួលខុសត្រូវលើទង្វើបំពានច្បាប់របស់ខ្លួននិងថែមទាំងទម្លាក់កំហុសលើពួកគាត់ជាជនរងគ្រោះថែមទៀត។ ពួកគាត់យល់ថា ទង្វើនិងពាក្យសម្ដីអាជ្ញាធរនេះ គឺជាការលើកទឹកចិត្តឲ្យមានការប្រើអំពើហិង្សាទាំងបំពានច្បាប់មកលើកូដករណាហ្គាវើលដ៍ជាស្ត្រីថែមទៀត។
ជុំវិញរឿងនេះដែរ អ្នកនាំពាក្យសមាគមការពារសិទ្ធិមនុស្សអាដហុក (Adhoc) លោក សឹង សែនករុណា លើកឡើងថា បើតាមច្បាប់ធ្វើកូដកម្ម គឺកូដករមានសិទ្ធិទៅឈរជិតអគារក្រុមហ៊ុន ដើម្បីទាមទារដោយសន្តិវិធីនូវអ្វីដែលក្រុមកូដករចង់បាន ប៉ុន្តែកន្លងមកគេឃើញតែក្រុមអាជ្ញាធរទេ ដែលមិនអនុវត្តន៍ទៅតាមនីតិវិធីច្បាប់ ព្រោះមិនបានអនុញ្ញាតឲ្យក្រុមកូដករដើរដល់មុខក្រុមហ៊ុន ថែមទាំងប្រើហិង្សាមកលើពួកគាត់ជាស្ត្រីទៀត។ លោកស្នើដល់អាជ្ញាធរសុំធ្វើជាអាជ្ញាកណ្ដាល ទុកឱកាសឲ្យកូដករ និងក្រុមហ៊ុនតស៊ូមតិជាមួយគ្នា ដើម្បីរកច្រកចេញឲ្យបានសមរម្យ អាចទទួលយកបានទាំងភាគីកូដករ និងភាគីក្រុមហ៊ុន បើមិនដូច្នោះទេវិវាទនេះនឹងអូសបន្លាយរកទីបញ្ចប់គ្មាន។លោកបញ្ជាក់ថា ក្នុងនាមជាមន្ត្រីរាជការគួរតែមានភាពអត់ធ្មត់ឲ្យបានខ្ពស់ មិនមែនគ្រាន់តែប៉ះពាល់ពាក្យសម្ដីបន្តិចបន្តួច រួចអាងធ្វើការបង្ក្រាបមកលើកូដករដូច្នេះទេ៖ «ក្រុមហ៊ុនមិនចង់ទទួល អ៊ីចឹងអត់អាចដោះស្រាយបានទេ លុះត្រាតែមានការដាក់សម្ពាធពីខាងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ ឬក៏ខាងរដ្ឋាភិបាលជំរុញឲ្យខាងក្រុមហ៊ុនគោរពច្បាប់ ហើយទទួលយកពួកគាត់នេះ យកទៅធ្វើការនៅក្នុងក្រុមហ៊ុន។ ហើយសម្របសម្រួលឲ្យពួកគេមានការទទួលយកអំពីអ្វីដែលជាកំហុសឆ្គងដែលពាក់ព័ន្ធនឹងច្បាប់ការងារហ្នឹង ឲ្យពួកគេទទួលយកបាន អាហ្នឹងខ្ញុំគិតថាអាចបញ្ចប់ហើយបាទ»។
គិតមកត្រឹមពេលនេះ គឺអស់រយៈពេល៨ខែមកហើយ ដែលកូដករនៃក្រុមហ៊ុនណាហ្គាវើលដ៍រាប់រយនាក់បាត់បង់ការងារដោយសារតែភាគីថៅកែបញ្ឈប់ពួកគាត់ទាំងមិនត្រឹមត្រូវតាមច្បាប់។ មកដល់ពេលនេះ គ្រប់ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធមិនត្រឹមតែមិនជួយរកដំណោះស្រាយឱ្យពួកគាត់ទទួលបានយុត្តិធម៌នោះទេ ប៉ុន្តែបែរជាប្រើកម្លាំងសមត្ថកិច្ចបង្ក្រាបពួកគាត់ឥតឈប់ឈរ ធ្វើឲ្យស្ត្រីកូដករជាច្រើននាក់របួសធ្ងន់ ស្របពេលនោះក៏មានស្ត្រីកូដករម្នាក់បានខូចកូនក្នុងផ្ទៃផងដែរ។ ក្រុមកូដករថា ថ្វីត្បិតពួកគាត់កំពុងមានបញ្ហាផ្នែកជីវភាព និងខ្សោះអស់កម្លាំងយ៉ាងណាក្ដី ក៏ពួកគាត់នឹងបន្តចេញធ្វើកូដកម្មតទៀត ដោយសារតែពួកគាត់មានគោលជំហររួមគ្នាទាមទារឲ្យថៅកែបនល្បែងណាហ្គាវើលដ៍ បញ្ឈប់ការរើសអើងសហជីព និងការកេងប្រវ័ញ្ចកម្លាំងកម្មករខ្មែរតទៅទៀត៕