អាជ្ញាធរក្រុងភ្នំពេញបង្ក្រាបក្រុម​សហជីព និង​កូដករ​ណាហ្គាវើលដ៍ មិន​ឱ្យ​យក​ញ្ញត្តិទៅ​​ដាក់​​នៅ​​ទីស្ដីការ​គណៈរដ្ឋមន្ត្រី
ក្រុម​កម្លាំង​សមត្ថកិច្ច​រាប់​រយ​នាក់បាន​ប្រើ​អំពើ​ហិង្សា​ទៅ​លើ​ក្រុម​សហជីពនិង​កូដករ​បន​ល្បែង​ណាហ្គាវើលដ៏​ជា​ច្រើន​នាក់នៅ​ពេល​ដែល​ពួកគេ​ដើរ​យក​ញត្តិ​ទៅ​ដាក់​នៅ​ទី​ស្ដី​ការ​គណៈរដ្ឋមន្ត្រី​នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី១១ខែ​កញ្ញា។មន្ត្រី​សង្គម​ស៊ីវិលយល់​ឃើញ​ថាការ​ប្រើ​អំពើ​ហិង្សា​ទៅ​លើ​ក្រុម​សហជីពនិង​កូដករ​ពី​សំណាក់​កម្លាំង​សមត្ថកិច្ច​ទាំង​នេះគឺ​ជា​ការ​គំរាម​កំហែងបំបិទ​សិទ្ធិ​សេរីភាព​ពួកគេកុំ​ឱ្យ​តវ៉ា​ស្វែង​រក​ដំណោះ​ស្រាយ​វិវាទ​ការងារ​ទៅ​លើ​ក្រុម​សហជីព​ត​ទៀត។
6.jpg
កូដករណាហ្គាវើលដ៍ជាស្ត្រីម្នាក់ត្រូវបានកងកម្លាំងចាប់ទាញអាវនៅពេលកងកម្លាំងព្យាយាមរារាំងពួកគេមិនអោយយកញត្តិទៅដាក់នៅទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រី។
ក្រុម​អាជ្ញាធរ​ក្រុង​ភ្នំពេញនិង​កម្លាំង​មាន​សមត្ថកិច្ច​ជាង​មួយ​រយ​នាក់ (១០០នាក់) បាន​ប្រើ​អំពើ​ហិង្សា​ទៅ​លើ​ក្រុម​តំណាង​សហជីពនិង​កូដករ​ជា​ច្រើន​នាក់នៅ​ខាង​ក្រោម​ស្ពាន​អាកាស​៥មករាខាង​មុខ​សាលា​តិចណូខណៈ​ក្រុម​កូដករ​មិន​ព្រម​បញ្ឈប់​ការ​ដើរ​យក​ញត្តិ​ទៅ​ដាក់​នៅ​ទីស្ដីការ​គណៈរដ្ឋមន្ត្រី។ កម្លាំង​សមត្ថកិច្ច​បាន​ទះ​កំផ្លៀង ក្ដិច ទាត់​ធាក់និង​បៀត​បៀន​កេរ្តិ៍ខ្មាស់ទៅ​លើ​ក្រុម​កូដករ​ដែល​ភាគ​ច្រើន​ជា​ស្ត្រី​ភេទ ហើយ​ក្នុង​នោះ​សូម្បី​តែ​អ្នក​សង្កេត​ការណ៍​ជា​សកម្មជន​សង្គម ក៏​ត្រូវ​បាន​កងកម្លាំង​សមត្ថកិច្ច​ធាក់​បណ្ដាល​ឱ្យ​ហើម​ជើង​ផង​ដែរ។
តំណាង​សហជីព​ម្នាក់​នៃ​ក្រុម​កូដករ​កាស៊ីណូ​ណាហ្គាវើលដ៏ លោកស្រី រី សុវណ្ណឌី ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​ថាក្រុម​កូដករ​ជា​ច្រើន​នាក់​ត្រូវ​បាន​កម្លាំង​មាន​សមត្ថកិច្ច​ទាត់​ធាក់​ខ្លាំងៗនិង​លួច​បន្លំ​ក្ដិច​ភ្លៅនិង​ពោះហើយ​លោក​ស្រីក៏​ត្រូវ​បាន​ក្រុម​អាជ្ញាធរ​ទាត់​ធាក់​បណ្ដាល​ឱ្យ​ហើម​ស្មង​ជើង។លោកស្រី រី សុវណ្ណឌី ដែល​បាន​ធ្វើ​ការ​ឱ្យ​ក្រុម​ហ៊ុន​កាស៊ីណូ​ណាហ្គាវើលដ៏អស់​រយៈ​ពេល​ជាង​១៦​ឆ្នាំ​មក​ហើយ​នោះបន្ថែម​ថាមូលហេតុ​ដែល​ក្រុម​កូដករ​ដើរ​ដាក់​ញត្តិ​ទៅ​ឱ្យ​ទី​ស្ដី​ការ​គណៈ​រដ្ឋមន្ត្រីព្រោះ​ក្រុម​កូដករ​យល់ថាមាន​តែ​លោក​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ទេ ដែល​មាន​ឥទ្ធិពល​អាច​ជួយ​ដោះ​ស្រាយបញ្ហា​ថៅកែ​ក្រុមហ៊ុន​មិន​ព្រម​គោរព​ច្បាប់​ស្ដី​ពី​ការងារនៅ​កម្ពុជា​កន្លង​មក​នេះ៖ « ថៅកែ​អត់​ដោះ​ស្រាយគឺ​ដោយ​សារ​តែ​មានទាំង​ក្រសួងទាំង​ខាង​សាលា​ក្រុងទាំង​អី​ពាក់​ព័ន្ធ​ទាំង​អស់​ហ្នឹងគឺ​គាត់​ជួយ​កាង​ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុនទាំង​អស់​ហ្នឹង​គឺ​ជា​ហេតុ​ធ្វើ​ឱ្យ​ថៅកែពេល​ដែល​ចូល​តុ​ច​ចារគឺ​គេ​អត់​ដែល​ខ្វល់​អី​ទេ»
7.jpg
ជនស៊ីវិលពាក់មួកពណ៌ខៀវនេះ ត្រូវបានគេរាយការណ៍ថា គឺជាអ្នកប្រើប្រាស់អំពើហិង្សាខ្លាងក្លាមកលើហ្វូងកូដករណាហ្គាវើលដ៍កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី១១ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២២។ រូប៖ ពលរដ្ឋផ្តល់ឱ្យ
តំណាង​សហជីព​មក​ពី​១៩​ស្ថាប័ននិង​ក្រុម​កូដករជិត​៤០០រយ​នាក់បាន​នាំ​គ្នា​ធ្វើ​ការ​តវ៉ា​ស្វែង​រក​ដំណោះ​ស្រាយ​ពី​ក្រសួង​ការងារនិង​ទីស្ដីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រី​កាល​ពី​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី១១ ខែកញ្ញា។ ក្រុម​កូដករ​បាន​ស្នើ​ឱ្យ​មាន​ការ​ដោះស្រាយ​បញ្ចប់​វិវាទ​ការងារជា​មួយ​ក្រុមហ៊ុន​កាស៊ីណូ​ណាហ្គាវើលដ៏ដោយ​ទទួល​យក​ថ្នាក់​ដឹកនាំ​សមាជិកសហជីព​ជាង​មួយ​រយ​នាក់ (១០០នាក់) ឱ្យ​ចូល​ធ្វើ​ការ​វិញនិង​ទម្លាក់​ចោល​បទ​ចោទ​ប្រកាន់​លើ​ថ្នាក់​ដឹកនាំសកម្មជន​សហជីព​ណាហ្គាវើលដ៏សរុប​ទាំង​១៥រូបពី​តុលាការ​ក្រុងភ្នំពេញ។ជាមួយ​គ្នា​នេះក្រុម​កូដករក៏​បាន​ស្នើ​សុំ​ឱ្យ​ដោះស្រាយ​សំណុំ​រឿង​បញ្ឈប់​ថ្នាក់​ដឹកនាំនិង​សកម្មជន​សហជីព​សរុប​ចំនួន​៣១ករណី​ទៀតដែល​មក​ពី​សហជីព​ផ្សេងៗ​ដូចជាសម្ព័ន្ធ​សហជីព​ប្រជាធិបតេយ្យ​កម្មករ​កាត់​ដេរ​កម្ពុជាហៅ​កាត់​ថា ស៊ីខាវដូ (C CAWDU) សហព័ន្ធ​សហជីព​កម្ពុជាហៅ​កាត់​ថា កាទូ (CATU) និង​សហព័ន្ធ​សហជីព​ឯករាជ្យ​ជាដើម។
4.jpg
កូដករណាហ្គាវើលដ៍ជាបុរសម្នាក់នេះ បានរងរបួសក្រោយការបង្ក្រាបរបស់សមត្ថកិច្ច កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី១១ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២២។ រូប៖ ពលរដ្ឋផ្តល់ឱ្យ
វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​មិន​អាច​ទាក់​ទង​អ្នក​នាំ​ពាក្យ​សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ លោក ម៉េត មាសភក្ដី ដើម្បី​សុំ​អត្ថាធិប្បាយ​បន្ថែម​ទាក់​ទង​នឹង​អំពើ​ហិង្សា​ពី​ក្រុម​កង​កម្លាំង​សមត្ថកិច្ច​បាន​នៅ​ឡើយ​ទេ នៅ​ថ្ងៃ​ទី១១ ខែកញ្ញា ដោយ​ទូរស័ព្ទ​ហៅ​ចូល​តែ​គ្មាន​អ្នក​ទទួល។ ទោះ​យ៉ាង​ណា អភិបាល​រង​ក្រុង​ភ្នំពេញ លោក មាន ចាន់យ៉ាដា និង​មន្ត្រី​តំណាង​ក្រសួង​ការងារ លោក និន វណ្ណៈ បាន​ចេញ​ទទួល​យក​ញត្តិ​របស់​ក្រុម​កូដករ ក៏​ប៉ុន្តែ​ពួក​អស់​លោក​មិន​បាន​ថ្លែង​សារ​អ្វី ឬ​ផ្ដល់​ការ​សន្យា​ជាក់​លាក់​ណា​មួយ​នោះ​ទេ។
ជុំវិញ​រឿង​នេះ​ដែរមន្ត្រី​គម្រោង​ផ្នែក​សង្កេតនិង​តស៊ូ​មតិនៃ​សមាគម​សម្ពន្ធ​និស្សិត​បញ្ញវន្ត​ខ្មែរ កញ្ញា អេង ម៉ាឡៃ ហៅ សូ មេត្តា ដែល​បាន​ចូលរួម​សង្កេត​ការ​ធ្វើ​កូដកម្ម​នេះហើយ​ត្រូវ​បាន​កម្លាំង​មាន​សមត្ថកិច្ច​ទាត់​ធាក់​បណ្ដាល​ឱ្យ​ហើម​ប្រអប់​ជើង​នោះយល់​ឃើញ​ថាការ​ដែល​ក្រុម​កម្លាំង​មាន​សមត្ថកិច្ច​ប្រើ​អំពើ​ហិង្សា​ទាំង​កំរោល​មក​លើ​ក្រុម​កូដករ​បែបនេះគឺ​មាន​គោល​បំណង​ចង់​បំបាក់​ស្មារតី​ក្រុម​កូដករកុំ​ឱ្យ​ចូល​រួម​ធ្វើ​ការ​តវ៉ា​បន្ត​ទៀត​នា​ពេល​ខាង​មុខ​នេះ។ កញ្ញា សូ មេត្តា បន្ត​ថា រដ្ឋាភិបាល និង​មន្ត្រី​ពាក់​ព័ន្ធ​គួរ​អន្តរាគមន៍ជួយ​ដោះ​ស្រាយ​បញ្ហា​វិវាទ​ការងារ​មួយ​នេះ​ជូន​ក្រុម​សហជីពនិង​បុគ្គលិក​កាស៊ីណូ​ណាហ្គាវើលដ៍​ឱ្យ​បាន​ឆាប់​រហ័សដើម្បី​លើក​កម្ពស់​ការ​គោរព​ច្បាប់​ស្ដី​ពី​ការងារ​ឡើង​វិញជាជាង​បន្ត​ការពារ​ភាគី​ថៅកែ​ក្រុមហ៊ុន៖ « ការ​កេង​ប្រវ័ញ្ច​ពលកម្ម​មនុស្ស​នេះវា​ធ្ងន់ធ្ងរ​មែន​ទែនអញ្ចឹង​បើ​អាជ្ញាធរ​អត់​ព្យាយាម​លុប​បំបាត់ហើយ​អត់​ព្យាយាម​អន្តរាគមន៍នឹង​ដោះ​ស្រាយ​បញ្ហា​ហ្នឹងវា​អាច​នឹង​ឈាន​ដល់មហារីក​ដំបៅប៉ះ​ពាល់​ទៅ​ដល់​កម្មករ​ផ្សេងៗសហគ្រិន​ផ្សេងៗ ដែល​គេ​យក​គំរូ​អាក្រក់​ពី​ក្រុមហ៊ុន​ហ្នឹង​ត​ទៅ​ទៀត»