តុលាការកំពូលនៅថ្ងៃទី០៣ ខែឧសភា សម្រេចតម្កល់ការផ្ដន្ទាទោស លើ ថ្នាក់ដឹកនាំ និងសមាជិកសហជីពណាហ្គាវើលដ៍(Naga world) ចំនួន៩នាក់ឱ្យជាប់ពន្ធនាគារចន្លោះពី ១ឆ្នាំដល់ ២ឆ្នាំ តាមការសម្រេចរបស់តុលាការជាន់ទាបដដែល។ ក្រុមកូដករ និងមន្ត្រីសង្គមស៊ីវិលចាត់ទុកការសម្រេចរបស់តុលាការជាន់ខ្ពស់នេះគឺជារឿងអយុត្តិធម៌ និងគ្មានមូលដ្ឋានច្បាប់ច្បាស់លាស់។
ក្រុមប្រឹក្សាជំនុំជម្រះនៃតុលាការកំពូលដែលមានសមាសភាពចៅក្រមចំនួន ៤រូប នៅតែសម្រេចផ្ដន្ទាទោសកញ្ញា ឈឹម ស៊ីថរ ឱ្យជាប់ពន្ធគារ ២ឆ្នាំដដែល។ ក្រៅពីនេះ សមាជិកសហជីពចំនួន៥នាក់ទៀតដែលកំពុងនៅឃុំបណ្ដោះអាសន្នរួមមាន កញ្ញា ឈឹម សុខន លោកស្រី ហៃ សុភាព លោកស្រី ឃ្លាំង សុបិន្ត កញ្ញា សុន ស្រីពេជ្រ និងលោកស្រី ទូច សិរីមាស ត្រូវបានតុលាការកាត់ទោស ឱ្យពន្ធនាគារចន្លោះពីចាប់ពី ១ឆ្នាំទៅ ដល់២ឆ្នាំហើយអាចប្រឈមនឹងចាប់ដាក់ពន្ធនាគារឡើងវិញ។ ចំណែកសមាជិកសហជីពចំនួន ៣រូបទៀត គឺលោកស្រី រី សុវណ្ណឌី លោក សុខ ណារិទ្ធិ និងលោក សុខ គង្គា ត្រូវបានតុលាការសម្រេចឱ្យជាប់ពន្ធនាគារចំនួន ១ឆ្នាំដែរ ប៉ុន្តែព្យួរទោស។
អនុប្រធានសហជីពក្រុមហ៊ុនណាហ្គាវើលដ៍ កញ្ញា ឈឹម សុខន ប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរីនៅថ្ងៃទី៣ ខែឧសភា ថា គឺជារឿងអយុត្តិធម៌ដែលតុលាការកំពូលសម្រេចផ្ដន្ទាទោសឱ្យកញ្ញា និងសមាជិកផ្សេងទៀតជាប់ទោសដោយសារការអនុវត្តសិទ្ធិធ្វើកូដកម្មដោយសន្តិវិធីទាមទារដំណោះស្រាយវិវាទការងារ។
កញ្ញា ឈឹម សុខន៖«សម្រាប់ខ្ញុំការយល់ឃើញរបស់ខ្ញុំនេះគឺខ្ញុំរងភាពអយុត្តិធម៌ ចង់និយាយថាអយុត្តិធម៌ៗខ្លាំងហ្មង ។ ពួកខ្ញុំអត់បានធ្វើអ្វីខុសទេពួកខ្ញុំដើរតាមនីតិវិធីច្បាប់តាំងពីសាលាដំបូង សាលាឧទ្ធរណ៍ មកដល់សាលាកំពូលខ្ញុំសង្ឃឹមថាវាមានយុត្តិធម៌គេយកផ្លូវច្បាប់មកកាត់ឱ្យពួកខ្ញុំទទួលបានយុត្តិធម៌ ប៉ុន្តែ ជាក់ស្ដែងអ្វីដែលពួកខ្ញុំទទួលបានគឺភាពអយុត្តិធម៌វិញដដែល»។
សវនាការព្រឹកនេះក៏មានមន្ត្រីស្ថានទូតមកពីស្ថានទូត អឺរ៉ុប (EU) អូស្ត្រាលី (Australia) មន្ត្រីសង្កេតការណ៍អង្គការសហប្រជាជាតិ (UN) និងអង្គការសង្គមមួយចំនួនទៀតបានចូលរួមស្ដាប់ និងឃ្លាំមើលផងដែរ។
ចំណែកនៅខាងមុខតុលាការកំពូលវិញមានក្រុមកូដករប្រមាណ ៥០នាក់ចូលរួមលើកទឹកចិត្តប្រធានសហជីព និងសមាជិករបស់ពួកគេ ដោយអ្នកខ្លះកាន់បដា មានខ្លឹមសារថា« ការទាមទារសិទ្ធិសេរីភាពរបស់សហជីពមិនមែនជាបទឧក្រិដ្ឋ » និងអ្នកខ្លះទៀតកាន់បដាថា «បញ្ឈប់ការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធតុលាការជាគំរាមកំហែងចាប់ថ្នាក់ដឹកនាំសហជីពឃុំខ្លួនតាមអំពើចិត្ត »។
កូដករណាហ្គាវើលដ៍ដែលបានមកលើកទឹកចិត្តកញ្ញា ឈឹម ស៊ីថរ គឺកញ្ញា ជឹម រដ្ធា ថ្លែងទាំងក្ដុកក្ដួលថា កញ្ញាសោកស្ដាយដែលកញ្ញា ឈឹម ស៊ីថរ និងសមាជិកសហជីពមួយចំនួនប្រើប្រាស់សិទ្ធិសេរីភាពរបស់ខ្លួនការពារកម្មករពីការរំលោភសិទ្ធិការងារបែរជាជាប់ពន្ធនាគារ។
កញ្ញា ជឹម រដ្ធា៖«យើងឃើញថាពេលដែលយើងអនុវត្តសិទ្ធិខ្លួនឯងពេលដែលធ្វើកូដកម្មត្រូវមានការចោទប្រកាន់ហើយឥឡូវហ្នឹងពេលដែលយើងប្ដឹងទៅសាលាឧទ្ធរណ៍រហូតដល់សាលាកំពូលហើយបែរជាមានការរក្សាតម្កល់សាលក្រមតាមសាលាដំបូងទៀតយើងឃើញថា វាជារឿងអយុត្តិធម៌។ ប៉ុន្តែពួកខ្ញុំនៅតែអត់ចុះចាញ់ទេនៅតែព្យាយាមរកយុត្តិធម៌ហើយការធ្វើកូដកម្មនៅតែបន្តមិនថាមានរឿងអីកើតទេពួកខ្ញុំជាកម្មកររងគ្រោះនៅតែទាមទាររកយុត្តិធម៌»។
វិទ្យុអាស៊ីសេរីមិនអាចទាក់ទងអ្នកនាំពាក្យតុលាការកំពូលអ្នកស្រី ម៉ៅ ធីតា ដើម្បីសុំការបញ្ជាក់បន្ថែមជុំវិញបញ្ហានេះបានទេនៅថ្ងៃទី៣ ខែឧសភា។
ទាក់ទិនបញ្ហានេះ នាយកទទួលបន្ទុកកិច្ចការទូទៅនៃអង្គការការពារសិទ្ធិមនុស្ស លីកាដូ (LICADHO) លោក អំ សំអាត សោកស្ដាយចំពោះការសម្រេចតុលាការកំពូលដែលផ្ដន្ទាទោសឱ្យមេដឹកនាំសហជីព និងសមាជិកសហជីពជាប់ពន្ធនាគារទាំងអយុត្តិធម៌។ លោកបន្តថា ការកាត់ទោសឱ្យកញ្ញា ឈឹម ស៊ីថរ និងសមាជិកសហជីពជាប់ពន្ធនាគារនេះគឺ មិនបានផ្ដល់ចំណេញដល់កម្ពុជាឡើយ។
លោក អំ សំអាត៖«ហើយបើយើងមើលទៅការបន្តឃុំខ្លួនកញ្ញា ឈឹម ស៊ីថរ ដូចជាការកាត់ទោសលើថ្នាក់ដឹកនាំ និងជាអតីតសមាជិកសហជីពណាហ្គាវើលដ៍នេះវាមិនមានផលចំណេញអីដល់កម្ពុជា។ ផ្ទុយទៅវិញមានការរិះគន់តែគេលើកឡើងពីការរំលោភបំពានទៅលើសិទ្ធិសហជីព ទៅលើការធ្វើទុក្ខបុកម្នេញទៅលើមេដឹកនាំសហជីព ទៅលើសមាជិកសហជីពទៅវិញ»។
គិតមកទល់ពេលនេះ កញ្ញា ឈឹម ស៊ីថរ ជាប់ពន្ធនាគាររយៈពេល ១ឆ្នាំ ៥ខែ ហើយការអនុវត្តទោសរបស់កញ្ញានឹងបញ្ចប់នៅចុងឆ្នាំ២០២៤នេះ។ បើទោះបីជាតុលាការកម្ពុជាសម្រេចឱ្យកញ្ញា ឈឹម ស៊ីថរ មានទោសក្ដី ប៉ុន្តែ សហគមន៍ជាតិ និងអន្តរជាតិរិះគន់ចំពោះការចាប់ខ្លួន និងកាត់ទោសមេដឹកនាំសហជីព និងសមាជិកសហជីព ថាជាការធ្វើទុក្ខបុកម្នេញលើសិទ្ធិសេរីភាពសហជីព និងការរើសអើងសហជីព ។ លើសពីនេះ កាលពីថ្ងៃទី១៨ ខែមេសា រដ្ឋាភិបាលស៊ុយអែត បានប្រកាសប្រគល់ ពានរង្វាន់អន្តរជាតិ ឌឹ ភើ អេងងើ (The Per Anger Prize)ឆ្នាំ២០២៤ ដល់កញ្ញា ឈឹម ស៊ីថរ ចំពោះវីរភាពកញ្ញាដែលបានការពារសិទ្ធិការងារ និងការរងទុក្ខបុកម្នេញពីសំណាក់រដ្ឋាភិបាល និងក្រុមហ៊ុនបទល្បែងណាហ្គាវើលដ៍។ គណៈវិនិច្ឆ័យ នៃពានរង្វាន់អន្តរជាតិនេះ លើកឡើងថា កញ្ញា ឈឹម ស៊ីថរ គឺជាបុគ្គលដ៏សំខាន់ដែលបានគាំទ្រដល់ស្ត្រីខ្មែរផ្សេងទៀតដែលត្រូវបង្ខំឱ្យធ្វើការក្នុងលក្ខខណ្ឌមិនត្រឹមត្រូវ ហើយពួកគេកំពុងទាមទារឱ្យមានការគោរពសិទ្ធិការងារ។ បន្ថែមពីនេះ កញ្ញា ឈឹម ស៊ីថរ បានស៊ូទ្រាំនឹងការយាយី ការគំរាមកំហែង និងរងអំពើហិង្សា ជាច្រើនឆ្នាំក្ដី ក៏កញ្ញាតស៊ូដើម្បីយុត្តិធម៌រហូតមកដល់សព្វថ្ងៃនេះ។ ចំណុចពិសេសមួយទៀត កញ្ញា ឈឹម ស៊ីថរ មិនព្រមចុះចាញ់ដោយសារការកាត់ទោសឱ្យជាប់ពន្ធនាគារនោះទេ ហើយកញ្ញានៅតែលើកទឹកចិត្ត និងគាំទ្រដល់កូដករផ្សេងទៀតដែលកំពុងធ្វើកូដកម្ម៕
កំណត់ចំណាំចំពោះអ្នកបញ្ចូលមតិនៅក្នុងអត្ថបទនេះ៖ ដើម្បីរក្សាសេចក្ដីថ្លៃថ្នូរ យើងខ្ញុំនឹងផ្សាយតែមតិណា ដែលមិនជេរប្រមាថដល់អ្នកដទៃប៉ុណ្ណោះ៕