អ្នក​រាយការណ៍​ពិសេស​ អ.ស.ប ជួប​ពិភាក្សា​ជាមួយ​ក្រុម​យុវជន​មាតា​ធម្មជាតិ ក្រុម​យុវជន​ខ្មែរ​ថាវរៈ និង​តំណាង​កម្មករ​ណាហ្គាវើលដ៍
អ្នក​រាយការណ៍​ពិសេស​សិទ្ធិមនុស្ស អង្គការសហប្រជាជាតិ ប្រចាំ​ប្រទេស​កម្ពុជា លោក លោក វីទិត មុនតាប៊ន (Vitit Muntarbhorn) នៅ​ថ្ងៃ​ទី២៤ ខែសីហា​នេះ បាន​បន្ត​កិច្ច​ពិភាក្សា​ជាមួយ​ក្រុម​យុវជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ ក្រុម​យុវជន​ខ្មែរ​ថាវរៈ និង​តំណាង​កម្មករ​ណាហ្គាវើលដ៍។ មន្ត្រី​សង្គម​ស៊ីវិល​យល់​ឃើញ​ថា ជំនួប​ពិភាក្សា​នេះ គឺ​មាន​សារៈសំខាន់​សម្រាប់​អ្នក​រាយការណ៍​ពិសេស​សិទ្ធិមនុស្ស​នៅ​កម្ពុជា ដាក់​បញ្ចូល​ក្នុង​របាយការណ៍​ស្ដីពី​ស្ថានភាព​សិទ្ធិមនុស្ស​នៅ​កម្ពុជា។
កិច្ច​ពិភាក្សា​រវាង អ្នក​រាយការណ៍​ពិសេស​សិទ្ធិមនុស្ស អង្គការសហប្រជាជាតិ ប្រចាំ​ប្រទេស​កម្ពុជា លោក លោក វីទិត មុនតាប៊ន (Vitit Muntarbhorn) និង​តំណាង​កម្មករ​ណាហ្គាវើលដ៍ ក្រុម​យុវជន​មាតា​ធម្មជាតិ និង​ខ្មែរ​ថាវរៈ ធ្វើ​ឡើង​កាល​ពី​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី២៤ ខែសីហា​នេះ។
សកម្មជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ លោក លី ចាន់ដារ៉ាវុត ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​ថា នៅ​ក្នុង​កិច្ច​ពិភាក្សា​ជាមួយ​លោក វីទិត មុនតាប៊ន (Vitit Muntarbhorn) លោក​បាន​លើក​ឡើង​ពី​បទ​ចោទ​របស់​សកម្មជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ​កន្លង​មក ជា​ពិសេស គឺ​បទ​ចោទ រួម​គំនិត​ក្បត់ និង​ប្រមាថ​ព្រះមហាក្សត្រ ហើយ​លោក​ចាត់​ទុក​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​នេះ គឺ​ជា​ការ​គំរាមកំហែង​ដល់​ក្រុម​សកម្មជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ កុំ​ឱ្យ​ក្រុម​របស់​លោក​ធ្វើ​ការងារ​ទាក់ទង​នឹង​បរិស្ថាន​ដោយ​រលូន។
ស្រដៀង​គ្នា​នេះ​ដែរ សកម្មជន​ក្រុម​ខ្មែរ​ថាវរៈ លោក ហ៊ុន វណ្ណៈ បាន​ថ្លែង​ថា លោក​បាន​លើក​ឡើង​ពី​អំពើ​ហិង្សា​ថ្មីៗ ដែល ក្រុម​កង​អង្គរក្ស​របស់​លោក​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី បាន​វាយ​លោក និង​អ្នក​សារព័ត៌មាន វីអូឌី (VOD) ម្នាក់ទៀត ហើយ​បាន​បញ្ជូន​ក្រុម​របស់​លោក និង​អ្នក​សារ​ព័ត៌មាន វីអូឌី (VOD) ទៅ​កាន់​អធិការដ្ឋាន​ស្រុកបាទី។ លោក​ក៏​បាន​បន្ថែម​ថា ក្រុម​យុវជន​ខ្មែរ​ថាវរៈ មិន​អាច​ទទួល​យក​ការ​កាត់ក្ដី​ពី​តុលាការ​មិន​ឯករាជ្យ ដែល​បាន​កាត់​ទោស​ក្រុម​របស់​លោក​ពី​បទ ញុះញង់ ដោយ​អយុត្តិធម៌​ឡើយ។ ជាមួយ​គ្នា​នេះ លោក ហ៊ុន វណ្ណៈ រីករាយ ដោយ​លោក វិទិត មុនតាប៊ន (Vitit Muntarbhorn) បាន​ផ្ដល់​តម្លៃ​ការងារ​របស់​ក្រុម​សកម្មជន​បរិស្ថាន និង​សិទ្ធិមនុស្ស ហើយ​ជំរុញ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​ដោះស្រាយ​សំណុំរឿង ដែល​បាន​ចោទ​ប្រកាន់​សកម្មជន​កន្លង​មក៖
ចំណែក​តំណាង​ក្រុម​កម្មករ​ណាហ្គាវើលដ៍ កញ្ញា ឈឹម ស៊ីថ ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​ថា កញ្ញា បាន​ប្រាប់​លោក វិទិត មុនតាប៊ន (Vitit Muntarbhorn) អំពី​ការ​តវ៉ា​ទាមទារ​ឱ្យ​ថៅកែ​កាស៊ីណូ​ណាហ្គាវើលដ៍ គោរព​សិទ្ធិ​កម្មករ និង​ទទួល​យក​ការ​ទាមទារ​ទូទាត់​ប្រាក់ខែ និង​ប្រាក់​អត្ថប្រយោជន៍​ផ្សេងៗ ដល់​កម្មករ​ជាង ១០០នាក់ ឱ្យ​បាន​ឆាប់ ដើម្បី​បញ្ចប់​វិវាទ​ការងារ​មួយ​នេះ។ កញ្ញា ឈឹម ស៊ីថ បន្ថែម​ថា កញ្ញា​ក៏​បាន​លើក​ឡើង​អំពី​ការ​គំរាម​កំហែង​ផ្សេងៗ មក​លើ​ក្រុម​កម្មករ​ណាហ្គាវើលដ៍​កន្លង​មក ដើម្បី​ឱ្យ​ពួក​គេ​បញ្ឈប់​សកម្មភាព​តវ៉ា​របស់​កម្មករ ហើយ​សកម្មភាព​អាជ្ញាធរ ក្រសួង​ពាក់ព័ន្ធ​តុលាការ និង​ក្រុម​ប៉ូលិស​ទាំង​នោះ​បាន​លំអៀង​ទៅ​ខាង​ក្រុមហ៊ុន៖
ជុំវិញ​ជំនួប​ពិភាក្សា​នេះ​ដែរ នាយក​ទទួល​បន្ទុក​កិច្ចការ​ទូទៅ​នៃ​អង្គការ​លីកដូ (LICADHO) លោក អំ សំអាត យល់​ឃើញ​ថា ជំនួប​នេះ គឺ​មាន​សារៈសំខាន់ សម្រាប់​លោក វិទិត មុនតាប៊ន (Vitit Muntarbhorn) ទទួល​យក​ធាតុ​ចូល​ជាក់ស្ដែង និង​មាន​លក្ខណៈ​វិទ្យាសាស្ត្រ ដើម្បី​ដាក់​ចូល​ទៅ​ក្នុង​របាយការណ៍​សិទ្ធិមនុស្ស​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ប្រចាំ​ឆ្នាំ២០២២។ លោក អំ សំអាត បន្ថែម​ថា ដើម្បី​លើក​កម្ពស់​ប្រជាធិបតេយ្យ និង​សិទ្ធិមនុស្ស រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​គួរ​ទទួល​យក​ការ​រិះគន់ និង​ចំណុច​កែ​លម្អ​ពី​របាយការណ៍​ក្រុម​ប្រឹក្សា​សិទ្ធិមនុស្ស​កន្លង​មក៖
អ្នករាយការណ៍​ពិសេស​សិទ្ធិមនុស្ស អង្គការសហប្រជាជាតិ ប្រចាំ​ប្រទេស​កម្ពុជា លោក វិទិត មុនតាប៊ន (Vitit Muntarbhorn) បាន​មក​ធ្វើ​ទស្សនកិច្ច​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​តាំង​ពី​ថ្ងៃ​ទី១៥ ខែសីហា ហើយ​គ្រោង​បញ្ចប់​ទស្សនកិច្ច​របស់​លោក​នៅ​ថ្ងៃ​ទី២៦ ខែសីហា ខាងមុខនេះ។ កាល​ពី​ឆ្នាំ២០២១ របាយការណ៍​សិទ្ធិមនុស្ស​កម្ពុជា​របស់​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ បាន​រក​ឃើញ​ថា លំហ​សេរីភាព​បញ្ចេញ​មតិ និង​សេរីភាព​សារព័ត៌មាន​ត្រូវ​បាន​រឹតត្បិត ប៉ុន្តែ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បាន​ច្រាន​ចោល​របាយការណ៍​ការ​នេះ ដោយ​ថា វា​មិន​បាន​បង្ហាញ​ពី​ទិដ្ឋភាព​ជាក់ស្ដែង​អំពី​ស្ថានភាព​សិទ្ធិមនុស្ស​នៅ​កម្ពុជា​ឡើយ៕