សង្គម​ស៊ីវិល​​ធ្វើ​យុទ្ធនាការ​​សប្ដាហ៍​ទី​​១២ បន្ត​ទាមទារ​​ដោះលែង​​យុវជន​​បរិស្ថាន​​​៦​​នាក់ ដែល​​កំពុង​​ជាប់​​ឃុំ​​​ក្នុង​​ពន្ធនាគារ​
ក្រុម​សង្គម​ស៊ីវិល​​បន្ត​ធ្វើ​យុទ្ធនាការ​សប្ដាហ៍​ទី​១២ ​ដើម្បី​​​ទាមទារ​ដោះលែង​យុវជន​បរិស្ថាន​​៦​នាក់ ដែល​កំពុង​ជាប់​ឃុំ​​ក្នុង​ពន្ធនាគារ​។ សាច់​ញាតិ​របស់​អ្នក​ជាប់​ឃុំ​ ​ឲ្យ​ដឹង​​ថា​ សកម្មជន​បរិស្ថាន​​​​ផ្ដាំ​មក​​អរគុណ​​ និង​អំពាវនាវ​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​ចូលរួម​​ចែក​រំលែក​​​យុទ្ធនាការ​នេះ​ឲ្យ​បាន​ច្រើន​។
នៅ​សប្ដាហ៍​ទី​១២​នេះ​ ក្រុម​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​នៅតែ​បន្ត​​ទាមទារ​ឱ្យ​ដោះ​លែង​យុវជន​ការពារ​បរិស្ថាន​ទាំង ៦ រូប​បន្ត​ទៀត។ ពួកគេ​គឺ​ជា​យុវជន​​សកម្ម​​ក្នុង​កិច្ច​ការពារ​​បរិស្ថាន​ និង​ធនធាន​ធម្មជាតិ​​។ សប្ដាហ៍​ទី​១២​នេះ ក្រុម​សង្គម​ស៊ីវិល​បាន​បង្ហោះ​រូប​​​សកម្មជន​បរិស្ថាន​ម្នាក់​ក្នុង​ចំណោម​៦​នាក់​គឺ​កញ្ញា ស៊ុន រដ្ឋា ដែល​បាន​លើក​ឡើង​ពី​បញ្ហា​សំរាម និង​ប្លាស្ទិក ​បណ្ដាល​ឲ្យ​​ប៉ះពាល់​​ដល់​បរិស្ថាន។​​
Sun_Raksmey_Environment_yourth.jpgOpens in new window
កញ្ញា ស៊ុន រដ្ឋា សកម្មជនបរិស្ថាន។
ក្រុម​សង្គម​ស៊ីវិល ​បន្ត​សំណេរ​​​ថា​ យុវជន​ទាំង​៦​នាក់ គ្រាន់​តែ​លើក​​បញ្ហា​ដែល​ប៉ះពាល់​​ដល់​បរិស្ថាន ​សុខភាព​សាធារណ​ជន និង​ចង់​ឱ្យ​គ្រប់​គ្នា​ចូលរួម​ថែរក្សា ការពារ​បរិស្ថាន​ប៉ុណ្ណោះ។ ពួកគេ​បាន​លើក​ជា​សំណួរ​ថា​ តើ​ភាព​សកម្ម​និយម​នេះ​ គឺ​ជា​អំពើ​ល្មើស​ច្បាប់​ និង​ត្រូវ​ជាប់ពន្ធនាគារ​ឬ? សង្គម​ស៊ីវិល​ក៏​អំពាវនាវ​ឲ្យ​​​ពលរដ្ឋ​​​​ចែក​រំលែក​រូប​ភាព​នៃ​យុទ្ធនាការ​នេះ និង​គាំទ្រ ​ហើយ​​​លើក​ទឹក​ចិត្ត​​ដល់​សកម្មភាព​ដើម្បី​កិច្ច​ការ​ពារ​បរិស្ថាន​ និង​ធនធាន​ធម្មជាតិ​​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ទាំង​អស់​គ្នា​​​។
ប្រធាន​​ផ្នែក​​កម្មវិធី​ស្រាវជ្រាវ និង​តស៊ូ​មតិ​​នៃ​​សមាគម​​បណ្ដាញ​​យុវជន​កម្ពុជា​(CYN)​ ​លោក ហេង គឹមហុង សង្កេត​ឃើញ​ថា​ យុទ្ធនាការ​រយៈ​ពេល ​១២ ​សប្ដាហ៍​នេះ ទទួល​បាន​ការ​គាំទ្រ​ច្រើន​ពី​ពលរដ្ឋ​ទូទៅ និង​​អ្នក​ស្រលាញ់​បរិស្ថាន​​អន្តរជាតិ​។ លោកបន្ត​ថា ​ក្រុម​សង្គម​ស៊ីវិល​នឹង​បន្ត​យុទ្ធនាការ​នេះ​រហូត​ដល់​ទិវា​សិទ្ធិ​មនុស្ស​១០​ធ្នូ ខណៈ​ក្រុម​សង្គម​ស៊ីវិល​នៅ​តែ​រក្សា​ជំហរ​ជឿជាក់​ថា​ សកម្មជន​ទាំង​ ៦ នាក់ គ្មាន​កំហុស និង​ទាម​ទារ​ឲ្យ​​តុលាការ​ដោះលែង​ដោយ​គ្មាន​លក្ខខណ្ឌ៖ «សម្រាប់​សកម្មជន​​បរិស្ថាន និង​សកម្មជន​សង្គម យើង​នឹង​ធ្វើ​រហូត​ដល់​ទិវា​សិទ្ធិ​មនុស្ស ហើយ​សកម្មជន​កសិករ ហើយ​ ឬ​ក៏​សកម្មជន​ផ្សេង​ទៀត យើង​កំពុង​ពិចារណា​រើស​គាត់​ឲ្យ​ចូល​ដើម្បី​ទាមទារ​ដែរ​។ ជា​រួម​ឲ្យ​តែ​អ្នក​ដែល​ត្រូវ​បាន​គេ​រំលោភ​សិទ្ធិ យើង​នឹង​មិន​ផាត់​ចោល​ទេ»។
​ក្រុម​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល បាន​​​ធ្វើ​យុទ្ធនាការ​ទាម​ទារ​ដោះលែង​សកម្មជន និង​អ្នក​ការ​ពារ​​សិទ្ធិមនុស្ស​ចំនួន​ ​១១​ សប្ដាហ៍​មក​ហើយ ដោយ​ចែក​ជា​ ២ ​ក្រុម គឺ​ក្រុម​សកម្មជន​សង្គម​ទាំង ​៧​ រួម​និង​ប្រធាន​សហភាព​សហជីព​កម្ពុជាលោក រ៉ុង ឈុន និង​ក្រុម​សកម្មជន​បរិស្ថាន​ទាំង ៦ ​នាក់​។ សង្គម​ស៊ីវិល នឹង​បន្ត​ធ្វើ​យុទ្ធនាការ​បង្ហោះ​សារ​តាម​ហ្វេសប៊ុក (Facebook)​នេះ ​រហូត​ដល់​ទិវា​សិទ្ធិមនុស្ស​អន្តរជាតិ ១០ ធ្នូ។ ​​ពួកគាត់​ ក៏​កំពុង​ពិចារណា​បន្ថែម​​ការ​ទាមទារ​ឲ្យ​តុលាការ​ដោះលែង​សកម្មជន​​ដីធ្លី ឬ​អ្នក​ដែល​ត្រូវ​បាន​ចាប់​ខ្លួន​ដោយ​អយុត្តិធម៌​ទាំង​អស់​ដែរ​។
ជុំវិញ​ករណី​នេះ វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​ មិន​អាច​សុំ​ការ​បញ្ជាក់​ពី​​អ្នកនាំពាក្យ និង​ជា​សមាជិក​គណៈកម្មាធិការ​សិទ្ធិមនុស្ស​កម្ពុជា​លោក កត្តា អ៊ន បាន​ទេ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១​ ខែវិច្ឆិកា​។​ ប៉ុន្តែ​លោក និង​មន្ត្រី​​រដ្ឋាភិបាល​ផ្សេង​ទៀត តែងតែ​ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​​ថា ​រដ្ឋាភិបាល​មិន​អាច​​លូក​ដៃ​ចូល​ក្នុង​កិច្ចការ​តុលាការ​ទេ ខណៈ​ការ​ធ្វើ​យុទ្ធនាការ​​ស្រប​ច្បាប់​ គឺ​ជា​សិទ្ធិ​របស់​ពលរដ្ឋ​​​។
Sun_Ratha_Environment_Activist_03.jpeg
សាច់​ញាតិ​របស់​អ្នក​ជាប់​ឃុំ​​ក៏​តែង​តែ​គាំទ្រ​​យុទ្ធនាការ​​នេះ​ដែរ ដើម្បី​​ទាមទារ​​សេរីភាព​ឲ្យ​សកម្មជន​បរិស្ថាន​វិញ​។ ប្រពន្ធ​​របស់​​សកម្មជន​បរិស្ថាន​កំពុង​ជាប់​ឃុំ​​ លោក ថុន រដ្ឋា គឺ​លោកស្រី ប៉ាត់ រស្មី ប្រាប់​អាស៊ី​សេរី​ថា​ សកម្មជន​បរិស្ថាន​មាន​មោទនភាព​ចំពោះ​​ការ​គាំទ្រ​រប់ស​ពលរដ្ឋ​ក្នុង​សកម្មភាព​របស់​ខ្លួន​កន្លង​មក​ ហើយ​ពួកគាត់​​បាន​ផ្ដាំ​អរគុណ​ និង​អំពាវនាវ​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​ចូលរួម​យុទ្ធនាការ​នេះ​ឲ្យ​បាន​ច្រើន​។ ​លោកស្រីបន្ត​ថា សកម្មជន​ទាំង​អស់​ក៏​​ខិតខំ​ថែរក្សា​​សុខភាព​ និង​ហាត់​ប្រាណ​​ជា​​ប្រចាំ​​ ប៉ុន្តែ​​បញ្ហា​​​កម​រមាស់​ គឺ​កើត​មាន​​គ្រប់​គ្នា​ ដោយសារ​បរិយាកាស​បន្ទប់​ឃុំឃាំង​គ្មាន​អនាម័យ​៖ « គាត់ ​( ថុន​ រដ្ឋា )​ បាន​ផ្ដាំ​ផ្ញើ​ខ្ញុំ​ឲ្យ​និយាយ​ទៅ​កាន់​អង្គការ​អ្វី​ថា គាត់​ពិត​ជា​អរគុណ​ខ្លាំង​មែន​ទែន​ សម្រាប់​ការ​ជួយ​កន្លង​មក ក៏​ដូច​ជា​ការ​ផ្ដល់​កម្លាំង​ចិត្ត​ដល់​គាត់»។
​សកម្មជន​បរិស្ថាន​នៃ​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ​ទាំង ​៦ ​នាក់ ​កំពុង​ជាប់ឃុំ​ក្នុង​ពន្ធនាគារ ដោយ​សារ​សកម្មភាព​​សម្ដែង​មតិ​ទាមទារ​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល​បញ្ឈប់​​ការ​​លុប​បឹង​ធម្មជាតិ និង​ការពារ​បរិស្ថាន​​ផ្សេង​ទៀត​​។ ពួកគាត់​​កំពុង​ប្រឈម​នឹង​បទ​ចោទ​​ធ្ងន់ធ្ងរ និង​ច្រើន​បទ​ល្មើស​ ដូចជា បទ​ញុះញង់ បទ​រួមគំនិត​ក្បត់ និង​បទ​ប្រមាថ​ព្រះមហាក្សត្រ។
សកម្មជន​ទាំងនេះ មាន​៣​នាក់ គឺ​លោក ថុន រដ្ឋា កញ្ញា ឡុង គន្ធា និង​កញ្ញា ភួន កែវ​រស្មី ត្រូវ​បាន​តុលាការ​កាត់ទោស​ឲ្យ​ជាប់ពន្ធនាគារ​ពី ១៨ ទៅ ២០ខែក្នុង​បទ​ចោទ​​ញុះញង់​ឲ្យ​មាន​ភាព​វឹកវរ​ធ្ងន់ធ្ងរ​ដល់​សន្តិសុខ​សង្គម​​។ បន្ថែម​ពី​នេះ​ចៅក្រម​ ក៏​កំពុង​ស៊ើប​អង្កេត​ករណី​បទ​ចោទ​បន្ថែម​មួយ​ករណី​ទៀត​គឺ​បទ​ «​រួមគំនិត​ក្បត់​» លើ​សកម្មជន​ទាំង ៣​នាក់​នេះ​ដែរ​។ ​ឯ​សកម្មជន ៣ នាក់​ទៀត ត្រូវ​បាន​សមត្ថកិច្ច​ចាប់ខ្លួន​ឃុំខ្លួន​កាលពី​ខែ​មិថុនា គឺ​លោក យឹម លាងហ៊ី លោក លី ចាន់ដារ៉ាវុធ និង​កញ្ញា ស៊ុន រដ្ឋា។ ពួកគាត់​ទាំង​៣​នាក់ កំពុង​ស្ថិត​ក្នុង​នីតិវិធី​ឃុំខ្លួន​បណ្ដោះអាសន្ន​ពី​បទ «​ប្រមាថ​ព្រះ​មហាក្សត្រ និង​រួមគំនិត​ក្បត់»៕