ព្រះមហាក្សត្រ សម្ដេចព្រះបរមនាថនរោត្តមសីហមុនី បានចេញព្រះរាជក្រឹត្យលើកលែងទោសទណ្ឌិតចំនួន ៥នាក់ ដែលតុលាការបានផ្ដន្ទាទោសក្នុងម្នាក់ៗ ចំនួន ១៥ឆ្នាំ ពាក់ព័ន្ធនិងការបង្កើតចលនាកងទ័ពសេរីជាតិកម្ពុជា CFF នោះឲ្យមានសេរីភាពវិញហើយ។
នៅក្នុងព្រះរាជក្រឹត្យចេញកាលពីថ្ងៃទី២២ កញ្ញា ឆ្នាំ២០១១ ហើយគេទើបនឹងបានផ្សព្វផ្សាយនៅថ្ងៃអាទិត្យ ទី១៦ តុលា បានត្រាស់បង្គាប់ឲ្យរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាលើកលែងទណ្ឌិតចំនួន ៥នាក់ រួមមានឈ្មោះ សេង ណារិន ទម្លាប់ មិល ប៊ុន ចាន់តូ ហែម ប៊ុនធឿន និងឈ្មោះ ចាន់ ប៊ុនខេង។ អ្នកទាំង ៥នាក់ រស់នៅខែត្រប៉ៃលិន ត្រូវបានសមត្ថកិច្ចចាប់ខ្លួនកាលពីឆ្នាំ២០០០ ជាប់ចោទពីបទភេរវកម្ម និងក្រុមប្រដាប់អាវុធ ហើយតុលាការបានផ្ដន្ទាទោសក្នុងម្នាក់ចំនួន ១៥ឆ្នាំ។
ព្រះរាជក្រឹត្យលើកលែងទោសពីព្រះមហាក្សត្របានចេញតាំងពីខែកញ្ញា ប៉ុន្តែក្រុមគ្រួសារទណ្ឌិតទាំងនោះ ទើបនឹងបានឲ្យដឹងនៅថ្ងៃទី១៦ តុលា ឆ្នាំ២០០១១ នេះ។ ក្រុមគ្រួសារទណ្ឌិតទាំងនោះ បានឲ្យដឹងថា រហូតមកទល់ពេលនេះទើបមានទណ្ឌិតតែមួយរូបទេ ក្នុងចំណោម ៥នាក់នោះ ដែលគេដោះលែងចេញពីពន្ធនាគារឲ្យមានសេរីភាពវិញ កាលពីថ្ងៃសៅរ៍ ទី១៥ តុលា។
អ្នកស្រី វែន ដារា ជាសមាជិកក្រុមប្រឹក្សាខែត្រប៉ៃលិននៃគណបក្សសមរង្ស៊ី ដែលជាភរិយារបស់ទណ្ឌិតឈ្មោះ ប៊ុន ចាន់តូ ដែលកំពុងនៅក្នុងពន្ធនាគារនៅឡើយនោះ បានឲ្យដឹងថា អ្នកស្រីទើបបានទទួលព្រះរាជក្រឹត្យកាលពីថ្ងៃទី១៥ តុលា តាមរយៈក្រុមគ្រួសាររបស់លោក សេង ណារិន ដែលគេបានដោះលែងហើយនោះ។ ទោះជាយ៉ាងណា អ្នកស្រីបានថ្លែងអំណរគុណដល់ព្រះមហាក្សត្រ ដែលប្រទានការលើកលែងទោសដល់ស្វាមីរបស់គាត់។
លោក អំ សំអាត ជាមន្ត្រីស៊ើបអង្កេតជាន់ខ្ពស់នៃអង្គការសិទ្ធិមនុស្សលីកាដូ។ លោកមានប្រសាសន៍ថា មន្ត្រីតុលាការ និងមន្ត្រីពន្ធនាគារត្រូវតែអនុវត្តតាមព្រះរាជក្រឹត្យព្រះមហាក្សត្រនេះ គេមិនត្រូវពន្យារពេលដូច្នេះទេ។
វិទ្យុអាស៊ីសេរីមិនអាចទាក់ទងមន្ត្រីសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញបានទេនៅថ្ងៃអាទិត្យ ទី១៦ តុលា ដើម្បីសុំបំភ្លឺអំពីករណីនេះ។ ចំណែកប្រធានពន្ធនាគារព្រៃស លោក ស៊ុយ វ៉ាន់សន ក៏មិនធ្វើអត្ថាធិប្បាយដែរជុំវិញករណីនេះ ដោយលោកប្រាប់ថា លោកទើបតែវិលមកពីបរទេស។
មន្ត្រីនាំពាក្យនៃគណបក្សសមរង្ស៊ី លោក យឹម សុវណ្ណ បានអះអាងថា ទណ្ឌិតទាំង៥ នេះ ជាអតីតសមាជិកសកម្មរបស់គណបក្សសមរង្ស៊ី។ លោកបានសាទរចំពោះព្រះមហាក្សត្រដែលព្រះអង្គព្រះរាជទានការលើកលែងទោសដល់អ្នកទាំងនោះ។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ លោក យឹម សុវណ្ណ បានពន្យល់ថា ការចាប់ខ្លួនអតីតសមាជិកគណបក្សសមរង្ស៊ីដាក់គុកក្នុងម្នាក់ជាង ១០ឆ្នាំមកនេះ ជារឿងនយោបាយ។
ចលនាកងទ័ពសេរីជាតិកម្ពុជា (Cambodian Freedom Fighter CFF) បានដឹកនាំដោយលោក ឈុន យ៉ាសិទ្ធិ ជនជាតិខ្មែរសញ្ជាតិអាមេរិក។ កាលពីឆ្នាំ២០០០ កន្លងទៅ លោក ឈុន យ៉ាសិទ្ធិ ស្នាក់នៅប្រទេសថៃ បានដឹកនាំប្រតិបត្តិការយោធាមួយឈ្មោះភ្នំភ្លើង វាយប្រហារលើទីស្នាក់ការក្រសួងការពារជាតិ និងទីស្ដីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រីនៅរាជធានីភ្នំពេញ ប៉ុន្តែប្រតិបត្តិការនោះបានបរាជ័យ។ ជាបន្តបន្ទាប់មកទៀត អ្នកដែលជាប់ពាក់ព័ន្ធក្នុងរឿងនេះជាច្រើននាក់ ត្រូវបានរដ្ឋាភិបាលចាប់ខ្លួនដាក់គុក ក្នុងនោះរួមមានសមាជិកគណបក្សសមរង្ស៊ីទាំង ៥នាក់ ដែលព្រះមហាក្សត្រប្រទានការលើកលែងទោសនៅពេលនេះដែរ។
កាលពីឆ្នាំ២០១០ តុលាការសហរដ្ឋអាមេរិកនៅទីក្រុង Los Angeles រដ្ឋការលីហ្វូនីញា បានកាត់ទោសលោក ឈុន យ៉ាសិទ្ធិ ឲ្យជាប់គុកអស់មួយជីវិត ក្រោមបទចោទប្រកាន់ថា បានចូលរួមដឹកនាំចលនាកងទ័ពសេរីជាតិកម្ពុជា CFF ក្នុងគោលបំណងផ្ដួលរំលំរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាមិនបានសម្រេចកាលពីឆ្នាំ២០០០ នោះ៕