មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ក្រសួងឧស្សាហកម្ម រ៉ែ និងថាមពល នៅថ្ងៃ២៤ ឧសភានេះ បានប្រកាសឲ្យដឹងថា ក្រុមហ៊ុន OZ របស់ប្រទេសអូស្ត្រាលី បានរកឃើញធនធានរ៉ែមាសចំនួន ៨,១លានតោន នៅក្នុងស្រុកកែវសីមា ខេត្តមណ្ឌលគិរី ដែលជាការបើកផ្លូវដ៏សំខាន់សម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជាអនុញ្ញាតឲ្យមានការធ្វើវិយោគទុន ក្នុងវិស័យរ៉ែនាពេលឆាប់ៗនេះ។
ប្រភេទរ៉ែមួយចំនួនទៀតដែលគេបានរកឃើញផងដែរនោះ មានដូចជារ៉ែដែកនៅក្នុងខេត្តព្រះវិហារ កំពង់ធំ និងសៀមរាប។ រ៉ែស្ពាន់មាននៅក្នុងព្រំប្រទល់ខេត្តព្រះវិហារ និងខេត្តសៀមរាប។ រ៉ែមាស និងរ៉ែស្ពាន មាននៅក្នុងខេត្តរតនគិរី និងមណ្ឌលគិរី។
អគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានធនធានរ៉ែនៃក្រសួងឧស្សាហកម្ម រ៉ែ និងថាមពល លោក សុខ ទ្បេង បានមានប្រសាសន៍នៅក្នុងសន្និសីទកាសែតនៅឯអង្គការ UNDP ក្នុងទីក្រុងភ្នំពេញ នៅថ្ងៃច័ន្ទនេះថា ប្រទេសកម្ពុជាកំពុងតែខ្វះខាតធនធានមនុស្សក្នុងវិស័យរ៉ែនេះ។ ការដ្ឋានរ៉ែមួយកន្លែងគេត្រូវការកម្មករចំនួន ៣០០នាក់ ហើយគេត្រូវការកម្មករសរុបចំនួន ៣៥០០នាក់សម្រាប់ការដ្ឋានរ៉ែចំនួន ១០កន្លែង។
លោកបន្តថា ៖ «កន្លែងខ្លះដែលយើងមិនដែលបានសិក្សាសោះ ហើយមានអ្នកវិនិយោគថ្មីមកសិក្សា គឺយើងបានរកឃើញរ៉ែយ៉ាងខ្ពស់ ដែលជាទីមោទនៈទៅវិញ!»។
មន្ត្រីសម្របសម្រួលកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍អង្គការសហប្រជាជាតិ (UNDP) លោក ឌូក្លាស ប្រតឌ័ររិកស៍ (Douglas Broderick) បានមានប្រសាសន៍នៅក្នុងសន្និសីទកាសែតនោះថា ៖ «ជាការពិត យើងចង់ឃើញសន្និសីទអន្តរជាតិស្ដីពីរ៉ែនាពេលខាងមុខនេះ ដែលជាការលើកទឹកចិត្តក្នុងការធ្វើវិនិយោគនៅក្នុងវិស័យរ៉ែ សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចប្រទេសកម្ពុជា»។
លោក យឹម សុវណ្ណ តំណាងរាស្ត្រគណបក្ស សម រង្ស៊ី និងជាមន្ត្រីអ្នកនាំពាក្យនៃគណបក្សនេះ បានមានប្រសាសន៍អត្ថាធិប្បាយថា លោកសាទរ ប៉ុន្តែលោកមានការព្រួយបារម្ភអំពីការចាត់ចែងប្រាក់ចំណូល។
លោក យឹម សុវណ្ណ បានបញ្ជាក់ថា ៖ «ដោយសារទី១ ប្រទេសកម្ពុជាជោកជាំទៅដោយអំពើពុករលួយ ដូច្នេះយើងអាចនឹងគ្រោះថ្នាក់ នឹងបាត់បង់ប្រាក់ចំណូលដ៏ច្រើនលើសលុបនេះ ដោយសារអំពើពុករលួយ!»។
ចាប់តាំងពីរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានប្រកាសឲ្យក្រុមហ៊ុននានារុករករ៉ែតាំងពីឆ្នាំ១៩៩៣មក មានក្រុមហ៊ុនជាតិ និងបរទេស ចំនួន ៦០ហើយ មកពីប្រទេសចិន អូស្ត្រាលី វៀតណាម និងកូរ៉េ កំពុងតែធ្វើការសិក្សារាវរកធនធានរ៉ែនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដូចជារ៉ែទង់ដែង រ៉ែដែក រ៉ែមាស រ៉ែបុកស៊ីត និងរ៉ែធ្យូងថ្ម ជាដើម។
មន្ត្រីឲ្យដឹងថា គោលការណ៍របស់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានអនុញ្ញាតឲ្យក្រុមហ៊ុនធ្វើការសិក្សាស្រាវជ្រាវរាវរកធនធានរ៉ែរយៈពេល ២ឆ្នាំជាលើកដំបូង ប៉ុន្តែបើសិនជាក្រុមហ៊ុននោះរកមិនឃើញរ៉ែទេ ក្រសួងនឹងបន្តឲ្យ ២ឆ្នាំទៀត។ នៅពេលណាក្រុមហ៊ុននោះរកឃើញធនធានរ៉ែ ក្រសួងអនុញ្ញាតឲ្យធ្វើអាជីវកម្មរ៉ែរយៈពេល ៣៥ឆ្នាំ ហើយអាចពន្យារបន្តរយៈពេល ៥ឆ្នាំ ២ដងទៀត។
កាលពីដើមខែឧសភាថ្មីៗនេះ មានសេចក្ដីរាយការណ៍នានាចោទប្រកាន់ថា ក្រុមហ៊ុន BHP Billiton របស់ប្រទេសអូស្ត្រាលី បានសូកប៉ាន់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាចំនួន ២,៥លានដុល្លារអាមេរិក ដើម្បីទទួលបានសិទ្ធិក្នុងការរាវរករ៉ែបុកស៊ីតនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ ប៉ុន្តែលោក ហ៊ុន សែន ប្រមុខរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានប្រកាសបដិសេធភ្លាមៗចំពោះសេចក្ដីរាយការណ៍នោះ។ លោកបានពន្យល់ថា ប្រាក់នោះគឺជាប្រាក់សម្រាប់មូលនិធិសង្គម ដែលមានចែងក្នុងកិច្ចសន្យា៕