ការប្រកាសផ្អាកនោះគឺបានធ្វើឡើងបន្ទាប់ពីមានការចោទប្រកាន់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាថា មិនបានផ្តល់សំណងសមរម្យដល់ប្រជាពលរដ្ឋជាថ្នូរនឹងការរុះរើផ្ទះចេញដើម្បីយកកន្លែងសាងសង់ស្ពាននោះ។
លោកស្រី លី ស្រីវីណា តំណាងរាស្រ្តគណបក្សសមរង្ស៊ី បានមានប្រសាសន៍ថា នៅពេលដែលលោកស្រីទៅធ្វើទស្សនកិច្ចនៅប្រទេសជប៉ុនកាលពីខែមេសាកន្លងទៅនេះ ភាគីជប៉ុនបានប្រាប់លោកស្រីថា លុះត្រាណារដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានផ្តល់សំណងសមរម្យដល់ប្រជាពលដ្ឋដែលបណ្តេញចេញទើបជប៉ុននឹងផ្តល់ថវិកានោះ។
លោកស្រី លី ស្រីវីណា បានបញ្ជាក់ថា ៖ «ការដែលចាប់ផ្ដើមសាងសង់មែនទែនគម្រោងហ្នឹងគឺឲ្យជំនួយអត់ចំណង ប៉ុន្តែដល់ឆ្នាំ២០០៨ គាត់ថា គាត់ធ្វើ Audit ទៅឃើញថា រដ្ឋាភិបាលមានលទ្ធភាពគ្រប់គ្រាន់ហើយ ឲ្យខ្ចីវិញ អត់ឲ្យអត់ចំណងទេ ដោយសារគាត់ធ្វើ Audit (ពិនិត្យបញ្ជី) ទៅ ប្រហែលជាអាចឃើញមន្ត្រីរដ្ឋាភិបាលមានលុយច្រើនហើយ មានលទ្ធភាពសង់ខ្លួនឯង ឲ្យកម្ចីវិញ តែឥឡូវហ្នឹងកម្ចីហ្នឹងក៏អត់ទាន់លេចចេញជារូបរាងដែររឿងស្ពានអ្នកលឿងហ្នឹង ពីព្រោះផ្លូវជាតិលេខ១មិនទាន់ចប់ទេ តែផ្លូវជាតិលេខ១ គឺយើងមិនអាចនិយាយដល់គម្រោងទី២ ដែលសង់ស្ពានអ្នកលឿងហ្នឹងទេ»។
ទាក់ទងនឹងការលើកឡើងរបស់តំណាងរាស្ត្រគណបក្សសមរង្ស៊ីនេះ លោក ឈាង វុន តំណាងរាស្រ្តគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជានិងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការទទួលបន្ទុកការបរទេស បានច្រាលចោលការចោទប្រកាន់នេះ ដោយអះអាងថា ប្រទេសជប៉ុននៅតែផ្តល់ជំនួយឥតសំណងដល់ប្រទេសកម្ពុជាចំនួន ៧៤លានដុលា្លរដើម្បីសាងសង់ស្ពានអ្នកលឿងដដែល។
លោក ឈាង វុន បានអះអាងថា ៖ «ប៉ុន្តែការងារជួយធ្វើស្ពាននេះ ជប៉ុននៅតែបន្តទេ តែយើងត្រូវយល់ថា ប្រទេសគេផ្ដល់ជំនួយឲ្យយើងហ្នឹងក៏គេឆ្លងកាត់វិបត្តិសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុពិភពលោកដែរ ដែលជះឥទ្ធិពលដល់សេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសគេ អ៊ីចឹងហើយធ្វើឲ្យមានការយឺតយ៉ាវខ្លះដែរក្នុងការផ្ដល់ឥណទាន»។
វិទ្យុអាស៊ីសេរីមិនអាចទាក់ទងនឹងមន្រ្តីស្ថានទូតជប៉ុនប្រចាំប្រទេសកម្ពុជាដើម្បីសួរបញ្ជាក់អំពីបញ្ហានេះបានទេនៅថ្ងៃទី៣០ ធ្នូនេះ។
ទោះជាយ៉ាងណា លោកតំណាងរាស្ត្រ ឈាង វុន ក៏មិនអាចបញ្ជាក់បានដែរថា តើគេនឹងចាប់ផ្តើមសាងសង់ស្ពានអ្នកលឿងនេះនៅពេលណាដែរ គ្រាន់តែលោកបានលើកឡើងថានៅពេលឆាប់ៗខាងមុខនេះ៕