ស្រ្តីខ្មែរដែលជាអ្នកដឹកនាំអង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាលនិងស្រ្តីខ្មែរកំពូលៗជាច្រើននាក់បានរារែកក្នុងការធ្វើអត្ថាធិប្បាយជុំវិញជម្លោះរវាងអ្នកស្រី មួរ សុខហួរ និងលោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន នៅបន្ទាប់អំពីបណ្តឹងមួយរបស់លោកស្រី មួរ សុខហួរ កាលពីពេលថ្មីនេះថា លោកនាយករដ្ឋមន្រ្តីបានប្រមាថដល់តម្លៃស្រ្តីខ្មែរ ហើយជម្លោះនោះកំពុងនាំលោកនាយករដ្ឋមន្រ្តីឲ្យព្យាយាមដកអភ័យឯកសិទ្ធិលោកស្រីទៅទៀត។
ប្រធានអង្គការស្រ្ដីមានវិបត្តិដែលបានធ្វើការងារច្រើនក្នុងការលើកកម្ពស់យេនឌ័ររបស់ស្រ្តី កញ្ញា សាយ វឌ្ឍនី បដិសេធថា រឿងរបស់លោកស្រី មួរ សុខហួរ ជារឿងនយោបាយ គេមិនហ៊ានធ្វើអត្ថាធិប្បាយឡើយ ៖ «រឿងហ្នឹងពិបាកនិយាយដែរ ព្រោះរឿងហ្នឹងដូចប៉ះពាល់រឿងនយោបាយ។ បើសិនខ្ញុំគិតទៅ ខ្ញុំថា អត់ចង់មានមតិយោបល់អីទេ»។
ក្រសួងកិច្ចការនារីនិងកាកបាទក្រហមដែលមានមេដឹកនាំ សុទ្ធសឹងជាស្រ្តីនិងបានធ្វើការងារដង្ហែក្បួនពេញទីក្រុងអំពីសិទ្ធិស្រ្តីនៅរាល់ពេលថ្ងៃសិទ្ធិនារីនោះ ពេលនេះមិនលើកទូរស័ព្ទឡើយ នៅពេលដែលវិទ្យុអាស៊ីសេរីព្យាយាមទាក់ទងតាំងពីព្រឹកដល់ល្ងាច។
ដូចគ្នានេះដែរ មេដឹកនាំរបស់វិទ្យុស្រ្តី FM 102 ដែលតែងផ្សព្វផ្សាយអំពីការតស៊ូមតិ ហើយបានយកលុយពីអន្តរជាតិនៅក្នុងការផ្សព្វផ្សាយជំរុញទឹកចិត្តស្រ្តីឲ្យចូលរួមក្នុងសង្គមនិងមានកម្មវិធីច្រើនទៀតសម្រាប់ជួយដល់ស្រ្តី នៅពេលនេះ បដិសេធមិនធ្វើអត្ថាធិប្បាយទាក់ទងនឹងរឿងអ្នកស្រី មួរ សុខហួរ ឡើយ។
ការរារែកក្នុងការធ្វើអត្ថាធិប្បាយទាក់ទងនឹងរឿងរ៉ាវរបស់អ្នកស្រី មួរ សុខហួរ បានធ្វើឡើង នៅបន្ទាប់ពីលោកស្រី មួរ សុខហួរ កំពុងត្រូវប្រមុខរដ្ឋាភិបាល លោក ហ៊ុន សែន ព្រមានដកអភ័យឯកសិទ្ធិ ក្រោយពីអ្នកស្រីព្រមានប្តឹងលោកនាយករដ្ឋមន្រី្ត ហ៊ុន សែន ពីបទបរិហារកេរ្តិ៍ និងប្រមាថដល់ភាពថ្លៃថ្នូររបស់ស្ត្រីខ្មែរ ដោយសារអ្នកស្រីត្រូវបានលោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ឌឺដងនៅក្នុងទីសាធារណៈមួយនៅខេត្តកំពត យ៉ាងដូច្នេះថា ៖ «ពួកបក្សប្រឆាំងគ្មានអ្វីក្រៅតែពីការយកប្រជាជនធ្វើជាឧបករណ៍ដើម្បីវាយរដ្ឋាភិបាលទេ ហើយនៅកំពតហ្នឹងមានជើងខ្លាំងមួយជាស្រ្ដី ដែលខ្ញុំមិនចាំបាច់ចេញឈ្មោះទេ ព្រោះស្ត្រីក៏មានស្រ្តី សោម គឹមសួរ អីអ៊ីចឹងដែរ ជើងខ្លាំងហើយ។ ហើយខ្លាំងហ្នឹងមិនមែនខ្លាំងខាងធ្វើអីទេ ខ្លាំងខាងរករឿង បង្ករឿងជាប់ ញុះញង់ បង្កហេតុ សូម្បីតែឃោសនាបោះឆ្នោត ទៅឱបគេសោះ ថាគេប្រឡេះឡេវអាវ។ ឆ្ងល់អស់ប៉ុណ្ណេះទៅទៀត។ ទៅឡាំប៉ាប្ដឹងផ្ដល់គ្នា ពូកែណាស់។ ប្រជុំគេមិនហៅ ក៏ចូលដែរ។ ថ្ងៃណាមួយនោះ ខ្ញុំត្រូវចេញមកវិញ បានដឹងថា ទៅដោយគេមិនហៅ ក៏ទៅដែរ។ អានេះបានគេហៅថាពួកប្រឆាំងមុខក្រាស កាប់ ១០០តាំងតោក៏មិនមុតដែរ មិនថាស្រី មិនថាប្រុសទេដូចគ្នា ហើយមេម៉េចកូនអ៊ីចឹង»។
បើទោះបីជាស្ត្រីមេដឹកនាំជាច្រើន មិនហ៊ានធ្វើអត្ថាធិប្បាយទាក់ទងរឿងនេះ ក៏មានស្ត្រីមួយចំនួន បានរិះគន់ថា ពាក្យពេចន៍របស់លោកនាយករដ្ឋមន្រ្តីនឹងនាំឲ្យស្រ្តីបាក់ទឹកចិត្ត ហើយការជំរុញយេនឌ័រនៅកម្ពុជានឹងជួបបញ្ហាមិនខាន។
កញ្ញា សេង ធារី ប្រធានមជ្ឈមណ្ឌលអភិវឌ្ឍន៍សង្គម បានថ្លែងយ៉ាងដូច្នេះថា ៖ «មួរ សុខហួរ ជាតំណាងរាស្រ្ដមួយ ជាស្រ្តីដែលបានតស៊ូមតិចំពោះសិទ្ធិរបស់ស្រ្តី យើងឃើញថា ប្រសិនបើគេអាចគាបសង្កត់គាត់ ហើយគាត់មានឋានៈប៉ុណ្ណឹងហើយ គេអាចគាបសង្កត់គាត់ នេះជាការឆ្លុះបង្ហាញអំពីសភាពមួយដែលធ្វើឲ្យយើងមានការព្រួយបារម្ភ»។
ប្រធានអង្គការសម្ព័ន្ធដើម្បីជំរឿននិងការពារសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា ហៅកាត់ថា លីកាដូ លោកស្រីវេជ្ជបណ្ឌិត ពុង ឈីវកេក បានសម្ដែងការសោកស្តាយចំពោះករណីជម្លោះដែលអាចឈានដល់ការប្រើប្រព័ន្ធតុលាការរបស់អ្នកនយោបាយខ្មែរ។ លោកស្រីបន្តថា ប្រសិនបើមានការដកអភ័យឯកសិទ្ធិអ្នកស្រី មួរ សុខហួរ វាអាចបង្ហាញពីការរើសអើងចំពោះស្រ្តីក្នុងសង្គមបច្ចុប្បន្ន។
លោកស្រី ពុង ឈីវកេក មានប្រសាសន៍យ៉ាងដូច្នេះ ៖ «គោលដៅរបស់រដ្ឋាភិបាលនិងគោលដៅរបស់គណបក្សប្រឆាំង គឺដូចគ្នា គឺចង់លើកស្ទួយនិងការពារសិទ្ធិរបស់ស្រ្តី ព្រោះកុំភ្លេចថា ប្រទេសកម្ពុជាយើងបានចុះសច្ចាប័នជាមួយនឹងអនុសញ្ញាស្ដីពីការលុបបំបាត់រាល់ទម្រង់នៃការរើសអើងចំពោះនារីភេទតាំងពី ៩២។ ដូច្នេះអនុសញ្ញាហ្នឹង ដែលអង់គ្លេសគេហៅ CEDAW ហ្នឹង បាននិយាយច្បាស់ថា មិនអនុញ្ញាតឲ្យមានការរើសអើងទៅលើស្ត្រីទេ»។
កម្មការិនីរោងចក្រ ជៀន ពីង អ្នកស្រី ពូន ស្រីមុំ មានប្រសាសន៍ថា អ្នកស្រីគាំទ្រចំពោះគម្រោងដាក់ពាក្យបណ្តឹងរបស់អ្នកស្រី មួរ សុខហួរ ព្រោះដើម្បីបង្ហាញពីភាពក្លាហានរបស់ស្រ្ដីខ្មែរ ៖ «បើសិនអ្នកស្រីគាត់ចង់មានគំនិតថា ដើម្បីរក្សាកិត្តិយសរបស់គាត់ គាត់គិតថា គាត់ប្ដឹង គឺត្រឹមត្រូវរបស់គាត់ដែរហ្នឹង បើតាមការគិតខ្លួនខ្ញុំផ្ទាល់»។
គ្រូបង្រៀនសាលាបឋមសិក្សាអ្នកលឿង អ្នកស្រី ផាត់ សុធារី សម្ដែងពីការអស់សង្ឃឹមចំពោះអនាគតប្រទេសជាតិនៅពេលដែលមានជម្លោះរវាងអ្នកនយោបាយជាន់ខ្ពស់។
អ្នកស្រីមានប្រសាសន៍យ៉ាងដូច្នេះថា ៖ «យើងជាបុរសគួរតែយោគយល់ស្ត្រីឲ្យច្រើន ព្រោះស្ត្រី យេនឌ័រ»។
អ្នកស្រីវេជ្ជបណ្ឌិត ឡាក់ សុភាព មានប្រសាសន៍ថា រាល់ការគាបសង្កត់និងគំរាមកំហែងណាមួយមកលើលោកស្រី មួរ សុខហួរ គឺជាការបន្ទាបតម្លៃស្ត្រីខ្មែរយ៉ាងពិតប្រាកដ ៖ «គាត់មិនឲ្យតម្លៃស្ត្រី គាត់បែរជាវាយតម្លៃស្រ្តីដែលជាអ្នកដឹកនាំថ្នាក់ជាន់ខ្ពស់ អ៊ីចឹងមានន័យថា គាត់មិនឲ្យតម្លៃស្ត្រីទូទាំងប្រទេសតែម្ដង»។
តំណាងស្ត្រីនៃសមាគមការពារសិទ្ធិមនុស្ស អាដហុក អ្នកស្រី លឹម មុនី មានប្រសាសន៍ថា លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រីជាប្រមុខនៃរាជរដ្ឋាភិបាល។ ដំណោះស្រាយណាមួយដែលខ្វះភាពយុត្តិធ៌មក្នុងករណីលោកស្រី មួរ សុខហួរ អាចធ្វើឲ្យស្ត្រីខ្មែរទូទៅមានការរារែកនិងភ័យខ្លាច។
អ្នកស្រី លឹម មុនី ថ្លែងដូច្នេះថា ៖ «រាជរដ្ឋាភិបាលយើងកំពុងតែមានគោលការណ៍ដើម្បីជួយជំរុញឲ្យស្រ្តីដើម្បីមានតួនាទី មានសេចក្ដីក្លាហាន មានការចេះប្រើសិទ្ធិ អនុវត្តសិទ្ធិ ហើយនិងការជួយផ្ដល់ឱកាសអំពីសង្គមយើងច្រើនណាស់។ គោលការណ៍ទាំងនេះហើយ ដែលជាគោលការណ៍មួយក្នុងការជំរុញស្ត្រី ហើយបើស្រ្តីមានសេចក្ដីក្លាហាននឹងធ្វើអ្វីផ្សេងៗ គួរតែនាំគ្នាអនុវត្តនូវគោលការណ៍នេះ»។
នៅថ្ងៃច័ន្ទខាងមុខ លោកស្រី មួរ សុខហួរ នឹងដាក់ពាក្យបណ្តឹងជុំវិញរឿងនេះ ចំណែកខាងរដ្ឋាភិបាលក៏កំពុងរៀបចំដាក់ពាក្យបណ្តឹងបញ្ច្រាសមកវិញដែរ ដោយចោទថា លោកស្រីបង្ខូចកិត្តិយសនាយករដ្ឋមន្ត្រី។ ហើយមកដល់ពេលនេះ អ្នកស្រី មួរ សុខហួរ កំពុងតែប្រឈមមុខនឹងការដកអភ័យឯកសិទ្ធិ។
គួរជម្រាបជូនផងដែរថា កន្លងមក នៅពេលមានព័ត៌មានទាក់ទងនឹងស្រ្តីខ្មែរត្រូវគេជួញដូរ ឬវ៉ិបសាយថ៍សរសេររឿងអាសអាភាស គេតែងឃើញមានប្រតិកម្មពីសំណាក់អង្គការស្រ្តីជាច្រើន។