វៀតណាម​ប្រគល់​ភាពយន្ត​ឯកសារ​ដល់​មជ្ឈមណ្ឌល​ឯកសារ​កម្ពុជា
ប្រទេស​វៀតណាម​បាន​សម្រេច​ប្រគល់​ភាពយន្ត​ឯកសារ​ចំនួន​១៦​ចំណងជើង​ដែល​ភាគ​ច្រើន​ទាក់ទិន​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​កម្ពុជា​នា​អំឡុង​របប​ខ្មែរ​ក្រហម​មក​ឲ្យ​មជ្ឈមណ្ឌល​ឯកសារ​កម្ពុជា។
នេះ​បើ​តាម​ការថ្លែង​ឲ្យ​ដឹង​របស់​លោក ឆាំង យុ ជា​នាយក​មជ្ឈមណ្ឌល​ឯកសារ​កម្ពុជា​នៅ​ថ្ងៃ​សុក្រ ទី​២៦ ធ្នូ​នេះ ៖ «តាម​ពិត​វៀតណាម​ធ្លាប់​ឲ្យ​យើង​ច្រើន​ដង​ហើយ ហើយ​យើង​ក៏​ធ្វើការ​ជាមួយ​វៀតណាម​នេះ​៧​-​៨​ឆ្នាំ​ដែរ នៅ​ក្នុង​កម្រិត​៣ នៅ​ក្នុង​កម្រិត​រដ្ឋ ស្ថាប័ន ហើយ​និង​ជា​បុគ្គល ហើយ​មក​ទល់​ថ្ងៃ​នេះ​គឺ​ថា​វៀតណាម​បាន​ឲ្យ​ជា​ហ្វីលកុន​បន្ថែម​ទៀត»
ឯកសារ​ភាពយន្ត​ដែល​វៀតណាម​ឲ្យ​កម្ពុជា​ទាំង​១៦​ចំណងជើង​នោះ​គឺ​ភាគ​ច្រើន​ទាក់ទិន​នឹង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​របស់​ខ្មែរ​ក្រហម​ដែល​រួម​មាន​សកម្មភាព​ខ្មែរ​ក្រហម​សម្លាប់​ប្រជាជន​វៀតណាម​នៅ​ខេត្ត​តៃនិញ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៤ កញ្ញា ១៩៧៧, ភស្តុតាង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​របស់ ប៉ុល ពត នៅ​ខេត្ត​ព្រៃវែង និង​ស្ថានភាព​កុមារ​កម្ពុជា​នៅ​ក្នុង​របប​ខ្មែរ​ក្រហម​ជាដើម។
យោង​តាម​ឯកសារ​ប្រវត្តិសាស្ត្រ ប្រទេស​វៀតណាម​ធ្លាប់​បាន​ជាប់​ពាក់ព័ន្ធ​យ៉ាង​ជ្រាលជ្រៅ​ទៅ​នឹង​ការកកើត​នៃ​ចលនា​តស៊ូ​ខ្មែរ​ក្រហម​និង​ការដួល​រលំ​ទៅ​វិញ​នៃ​របប​វាល​ពិឃាត​ខ្មែរ​ក្រហម​ផងដែរ។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ​គុក​ដ៏​ធំ​មួយ​របស់​ខ្មែរ​ក្រហម​គឺ​គុក​ទួលស្លែង ឬ​ហៅ​ថា មន្ទីរ​ស-២១ និង​ឯកសារ​ជា​ច្រើន​នៅ​ទី​នោះ គឺ​អ្នក​ជំនាញការ​វៀតណាម​បាន​ដើរ​តួនាទី​ដំបូង​បំផុត​ក្នុង​ការគ្រប់គ្រង​និង​រៀបចំ​ឡើង​វិញ​នៅ​ទី​នោះ។
គេ​នៅ​មិន​ទាន់​ដឹង​ច្បាស់​ថា តើ​មាន​ឯកសារ​ច្រើន​កម្រិត​ណា​ត្រូវ​បាន​វៀតណាម​ប្រមូល​យក​ចេញ​ពី​កម្ពុជា​នា​អំឡុងពេល​ដែល​វៀតណាម​ត្រួតត្រា​កម្ពុជា​រវាង​ឆ្នាំ​១៩៧៩ ដល់​ឆ្នាំ​១៩៨៩​នោះ​នៅ​ឡើយ​ទេ។
ក៏​ប៉ុន្តែ លោក ឆាំង យុ បាន​ថ្លែង​ឲ្យ​ថា​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​ចុង​ក្រោយ​នេះ​គឺ​វៀតណាម​បាន​ប្រគល់​ឯកសារ​ឲ្យ​ជា​បន្តបន្ទាប់​មក​កម្ពុជា។
លោក ឆាំង យុ បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា ៖ «ខ្ញុំ​គិត​ថា ដោយសារ​ថា​មាន​ការអំពាវនាវ​ពី​យើង​ដើម្បី​រក​ឯកសារ​ឲ្យ​កាន់តែ​ច្រើន ឲ្យ​កាន់តែ​ឥត​ខ្ចោះ ឲ្យ​កាន់តែ​មិន​អាច​មាន​ការមន្ទិល​សង្ស័យ​ហ្នឹង ខាង​វៀតណាម​ក៏​បាន​ឆ្លើយតប​ពី​ការស្នើសុំ​របស់​យើង​ចំពោះ​ភាពយន្ត​ឯកសារ។ វៀតណាម​បាន​ឲ្យ​យើង​ជា​ឯកសារ​ក្រដាស ហើយ​យើង​ធ្លាប់​បាន​ជា​រូបថត ហើយ​មាន​ជា​សម្ភាសន៍​អ្នក​ដែល​ធ្លាប់​បាន​ឆ្លង​កាត់​ឬ​ប្រឡូក​នៅ​ក្នុង​សមរភូមិ​ជាមួយ​វៀតណាម យើង​មាន​ទាំងអស់​ហ្នឹង»
លោក ឆាំង យុ ថ្លែង​បន្ថែម​ថា ៖ «យើង​និយាយ​ពី​ប្រទេស​នៅ​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ាន វៀតណាម​គឺ​ជា​ប្រទេស​មួយ​ក្នុង​ចំណោម​ប្រទេស​ពីរ​ដែល​ផ្ដល់​ឯកសារ ហើយ​ប្រទេស​ទី​ពីរ​ហ្នឹង​គឺ​ប្រទេស​លាវ។ ក្រៅ​ពី​ហ្នឹង​អត់​មាន​ប្រទេស​ណា​មួយ​នៅ​អាស៊ាន​នេះ​ដែល​ផ្ដល់​ឯកសារ​ឲ្យ​យើង​ទេ សូម្បី​តែ​ថៃ​ដែល នួន ជា ដែល​ធ្លាប់​បាន​សិក្សា​នៅ​ធម្មសាស​នោះ ក៏​មិន​បើក​ចំហ​ឯកសារ​ចំពោះ​យើង​ដែរ។ បើ​យើង​និយាយ​នៅ​ក្នុង​តំបន់​គឺ​មាន​តែ​វៀតណាម​ហើយ​និង​លាវ​ទេ»
យោង​តាម​ប្រសាសន៍​របស់​លោក ឆាំង យុ ក្រៅ​ពី​ប្រទេស​វៀតណាម​និង​ប្រទេស​លាវ គឺ​មជ្ឈមណ្ឌល​ឯកសារ​កម្ពុជា​បាន​ទទួល​ឯកសារ​ស្តីអំពី​កម្ពុជា​មួយចំនួន​ទៀត​ពី​ប្រទេស​បារាំង សហរដ្ឋ​អាមេរិក កាណាដា ហុល្លង់ ស៊ុយអែត ន័រវេស ដេនម៉ាក អាហ្វ្រិក និង​ប្រទេស​អាឡឺម៉ង់​ផងដែរ៕