យុវជនអង្គការមាតាធម្មជាតិជំរុញទៅអាជ្ញាធរខេត្តព្រះសីហនុ រុះរើទីតាំងកាស៊ីណូ ជីនទីង (Jingding) នៅលើកោះរ៉ុងសន្លឹម។ ការទាមទារនេះដោយសារតែ ពួកគេសង្កេតឃើញថា ម្ចាស់សំណង់ជាជាតិចិនមិនទាន់បានរុះរើ សំណង់របស់ខ្លួនតាមលិខិតរបស់សាលាខេត្តនោះទេ បើទោះជាដល់ថ្ងៃកំណត់ ឬឱសានវាទ បានផុតទៅហើយក៏ដោយ។
យុវជនអង្គការមាតាធម្មជាតិលើកឡើងថា នេះមិនមែនជាលើកទីមួយទេដែលម្ចាស់សំណង់កាស៊ីណូ ជីនទីង រឹងមិនទាន់បានរុះរើសំណង់។ យុវជនរិះគន់ថា អាជ្ញាធរខេត្តហាក់មិនហ៊ានប្រើវិធានការរដ្ឋបាលរុះរើសំណង់នេះដូចដែខ្លួនប្រើវិធានការក្ដៅលើពលរដ្ឋរបស់ខ្លួន។
សកម្មជនចលនាមាតាធម្មជាតិ កញ្ញា ឡុង គន្ធា ឱ្យអាស៊ីសេរីដឹងថ្ងៃទី០៥ ខែមីនា ថា តាមព័ត៌មានដែលកញ្ញាទទួលបានគឺសំណង់កាស៊ីណូ ជីន ទីង មិនទាន់មានការរុះរើនោះទេ គឺគ្រាន់តែមានដកស្លាកយីហោចេញ។ កញ្ញារំពឹងថា អាជ្ញាធរខេត្តនឹងមានវិធានការដោយរុះរើសំណង់កាស៊ីណូនេះ។ «»
សកម្មជនចលនាមាតាធម្មជាតិរូបនេះឱ្យដឹងថា កញ្ញាក៏បានដាក់ពាក្យប្តឹងទៅតុលាការខេត្តព្រះសីហនុឱ្យបើកការស៊ើបអង្កេតលើម្ចាស់កាស៊ីណូនេះ។ កញ្ញាបញ្ជាក់ថា ការដាក់ពាក្យបណ្តឹងនេះដោយសារកាស៊ីណូនេះសាងសង់រំលោភដីឆ្នេរ ប៉ុន្តែមិនទាន់ឃើញអាជ្ញាធរមានវិធានការលើម្ចាស់កាស៊ីណូនេះនៅឡើយទេ។ «»
កាលពីខែឧសភា ឆ្នាំ២០១៩ សមត្ថកិច្ចចម្រុះខេត្តព្រះសីហនុ ដោយមានការសម្របសម្រួលពីតំណាងអយ្យការខេត្តបានចុះបិទទីតាំងមជ្ឈមណ្ឌលកម្សាន្ត និងកាស៊ីណូ ជីន ទីង នៅលើកោះរ៉ុងសន្លឹមដែលសំណង់នេះបានរំលោភលើដីចំណីឆ្នេរ និងបានលួចបង្ហូរទឹកកខ្វក់ចូលសមុទ្រ។ ប៉ុន្តែជាញឹកញាប់ម្ចាស់សំណង់តែងសុំពន្យារពេលដោយលើកហេតុផលថា រកទីតាំងថ្មីមិនទាន់បាន។
អាស៊ីសេរីបានព្យាយាមសុំការបំភ្លឺករណីនេះ ពីចៅសង្កាត់កោះរ៉ុង លោក ឡុក វ៉ាន់ណារិន អ្នកនាំពាក្យសាលាខេត្តព្រះសីហនុ ឃាង ភារម្យ និងអភិបាលខេត្តព្រះសីហនុ លោក គួច ចំរើន ជាច្រើនថ្ងៃរហូតថ្ងៃទី០៥ ខែមីនា ប៉ុន្តែក្រុមមន្ត្រីទាំងនេះមិនបានលើកទូរស័ព្ទនោះទេ។ ប៉ុន្តែ លោក ឃាង ភារម្យ ធ្លាប់អះអាងប្រាប់អាស៊ីសេរីថា នៅពេលដល់កាលកំណត់អាជ្ញាធរនឹងអនុវត្តវិធានការតាមច្បាប់។ ប៉ុន្តែយុវជនអង្គការមាតាធម្មជាតិមិនទាន់ឃើញអាជ្ញាធរមានវិធានការអ្វីលើសំណង់កាស៊ីណូនេះនៅឡើយទេ។ យុវជនអង្គការមាតាធម្មជាតិថា ពួកគេនឹងព្យាយាមរកមធ្យោបាយដើម្បីជំរុញទៅអាជ្ញាធរខេត្តព្រះសីហនុឱ្យមានភាពក្លាហានរុះរើសំណង់កាស៊ីណូនេះដូចខ្លួនបានរុះរើផ្ទះរបស់ពលរដ្ឋក្នុងខេត្តនេះ។
កាលពីចុងឆ្នាំ២០១៩ អាជ្ញាធរខេត្តព្រះសីហនុបានចេញលិខិតដោយកំណត់ពេលវេលាឱ្យម្ចាស់មជ្ឈមណ្ឌលកម្សាន្ត និងកាស៊ីណូ ជីនទីង ធ្វើការរុះរើសំណង់របស់ខ្លួនចេញ និងរៀបចំសម្អាតឱ្យបានស្អាតឡើងវិញ ចាប់ពីថ្ងៃ១៣ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៩ រហូតដល់ថ្ងៃទី២៨ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២០ ជាកំហិត៕