អាជ្ញាធរខេត្តកោះកុងបានឃាត់ខ្លួនក្រុមយុវជនសកម្មជនបរិស្ថាន រយៈពេលជាច្រើនម៉ោង ដើម្បីសាកសួរ ធ្វើកំណត់ហេតុ ព្រមទាំងឱ្យពួកគេបញ្ឈប់យុទ្ធនាការជិះកង់សង្គ្រោះកោះកុងក្រៅ។ ក្រុមយុវជនបានសម្រេចរំសាយការជិះកង់ ដោយសារការបង្ខិតបង្ខំពីអាជ្ញាធរ។
ក្រោយសម្រាកមិនគ្រប់គ្រាន់ដោយសារអាជ្ញាធរតាមរំខានស្ទើរពេញមួយយប់ថ្ងៃទី០៣ មិថុនាមក ក្រុមយុវជនបានចាប់ផ្តើមដើរត្រឡប់មកសាលាស្រុកកោះកុង នៅព្រឹកថ្ងៃទី០៤ មិថុនា ដើម្បីស្នើសុំកង់របស់ពួកគេវិញ ។ ទោះជាយ៉ាងណា អាជ្ញាធរមិនបានធ្វើតាមសំណើនេះទេ ដោយបានហៅក្រុមយុវជនមកប្រជុំរកដំណោះស្រាយនៅក្នុងអធិការដ្ឋាននគរបាលស្រុកកោះកុង។
ក្រុមអាជ្ញាធរ និងយុវជនបានជជែកគ្នាតឹងសរសៃក ហើយទាំងសងខាងប្រកាន់ជំហររៀងៗខ្លួន។ អាជ្ញាធរបានព្យាយាមជំរុញឱ្យក្រុមយុវជនប្រគល់ញត្តិជូននាយករងខុទ្ទកាល័យលោក ហ៊ុន សែន លោក ប៉ាន់ ខែមប៊ុនថន នៅពេលនោះ ហើយរំសាយយុទ្ធនាការនេះវិញ។ ក្រុមយុវជនបានបដិសេធ ហើយទទូចថា ពួកគេត្រូវតែយកញត្តិនេះទៅដាក់នៅខុទ្ទកាល័យលោក ហ៊ុន សែន នៅភ្នំពេញ ពីព្រោះពួកគេយល់ថា ការជិះកង់មិនខុសច្បាប់នោះទេ ហើយពួកគេចង់ផ្សព្វផ្សាយឱ្យបានទូលំទូលាយអំពីកោះកុងក្រៅ។
ក្រោយជជែកគ្នាជាង ១ម៉ោង តែគ្មានដំណោះស្រាយ អភិបាលរងខេត្តកោះកុង លោក សុខ សុទ្ធី បានស្នើទៅតំណាងអយ្យការមួយរូបដែលមានវត្តមាននៅទីនោះស្រាប់ ដើម្បីបញ្ឈប់សកម្មភាពរបស់ក្រុមយុវជន៖ «មិនអនុញ្ញាតឱ្យធ្វើកិច្ចការងារនេះ ជិះកង់ ជិះអ្វីហ្នឹងទៀតទេ ទាក់ទងដង្ហែក្បួនយុទ្ធនាការនេះទេ អ៊ីចឹងសូមធ្វើកិច្ចសន្យានៅទីនេះ។ ធ្វើកិច្ចសន្យាហើយបានខាងខ្ញុំឱ្យប្អូនបំបែក ហើយនិងប្រគល់កង់ជូនវិញ។ ធ្វើកិច្ចសន្យានៅទីនេះ ព្រោះនេះគឺជាវិធានការផ្លូវច្បាប់ដែលលោកព្រះរាជអាជ្ញា សូមឱ្យខ្ញុំលើកឡើង។ ( យុវជនសួរ ) តើពួកខ្ញុំខុសអ្វីដែរទៅលោកពូ ? ( ចម្លើយ ) គឺរក្សាសណ្ដាប់ធ្នាប់»។
អាជ្ញាធរខេត្តកោះកុងបានឃាត់ខ្លួនក្រុមយុវជន ចាប់ពីម៉ោងជាង១១ ព្រឹក រហូតដល់ម៉ោងជាង៣ រសៀល ទើបដោះលែងពួកគេវិញ។ យុវជនដែលត្រូវបានឃាត់ខ្លួននោះ មានចំនួន២១ នាក់ ដោយសារមានយុវជនមួយចំនួនទៀតបានធ្វើដំណើរពីភ្នំពេញមកជួយតស៊ូមតិ និងលើកទឹកចិត្តដល់ក្រុមយុវជនដែលកំពុងប្រឈមជាមួយអាជ្ញាធរ។
អ្នកដឹកនាំយុទ្ធនាការ និងជាសកម្មជនបរិស្ថានមាតាធម្មជាតិ កញ្ញា រ៉ី រក្សា ឱ្យដឹងថា អាជ្ញាធរបានសួរយុវជនម្តងម្នាក់ៗអំពីព័ត៌មានផ្ទាល់ខ្លួន និងគោលបំណងនៃការធ្វើយុទ្ធនាការ រួចឱ្យយុវជនផ្តិតមេដៃលើកិច្ចសន្យាបញ្ឈប់សកម្មភាពនេះ ប៉ុន្តែយុវជនស្ទើរតែទាំងអស់មិនបានផ្តិតមេដៃតាមការចង់បានរបស់អាជ្ញាធរឡើយ។ បន្ថែមពីលើនេះ កញ្ញាថា អាជ្ញាធរបានដកហូតយកអាវយឺតដែលមានពាក្យថា សង្គ្រោះកោះកុងក្រៅ ពីក្រុមយុវជន ហើយអាជ្ញាធរបានសន្យាថា នឹងប្រគល់កង់ជូនក្រុមយុវជននៅថ្ងៃទី០៦ មិថុនា ដោយដឹកយកទៅឱ្យដល់ភ្នំពេញវិញ។
កញ្ញា រ៉ី រក្សា ចាត់ទុកទង្វើរបស់ក្រុមអាជ្ញាធរខេត្តកោះកុងនេះថា ជាការរឹតត្បិតសិទ្ធិសេរីភាពពលរដ្ឋ ដោយបំពាន៖ «ការធ្វើបែបនេះ គឺជាទង្វើដែលរំលោភបំពានសិទ្ធិ បំបិទសិទ្ធិសេរីភាពទៅលើយុវជនយ៉ាងពេញទំហឹង។ បំបិទសិទ្ធិ មិនឱ្យយុវជនចូលរួមក្នុងការផ្សព្វផ្សាយដល់សាធារណជនឱ្យស្រឡាញ់បរិស្ថាន ហើយអត់ឱ្យគោលបំណងដែលយុវជនគ្រោងទុកហ្នឹង បានសម្រេច»។
អង្គការសិទ្ធិមនុស្សលីកាដូ(LICADHO)នៅថ្ងៃទី៤ ខែមិថុនា បានចេញកំណត់ខ្លីនៅលើគេហទំព័រថាការរារាំង និងសាកសួរក្រុមយុវជនអស់ជាច្រើនម៉ោងគឺជាការបំភិតបំភ័យដល់ក្រុមយុវជន ដែលស្រឡាញ់ និងចង់ការពារធនធានធម្មជាតិ។
អ្នកសម្របសម្រួលអង្គការលីកាដូ ប្រចាំខេត្តកោះកុង លោក ហ៊ួរ អ៊ីន ដែលចុះទៅអង្កេតរឿងនេះ វាយតម្លៃថា អាជ្ញាធរបានប្រើអំណាចជ្រុលហួសហេតុ រំលោភលើសិទ្ធិសេរីភាពរបស់ក្រុមយុវជន។ លោកថា ទង្វើរបស់ក្រុមយុវជន មិនមានអ្វីខុសច្បាប់នោះទេ ផ្ទុយទៅវិញនេះជាការចូលរួមការពារបរិស្ថាន ស្របតាមការចង់បានរបស់រដ្ឋាភិបាល៖ «អត់មានច្បាប់ណាមួយដើម្បីហាមឃាត់ប្រជាពលរដ្ឋ និងក្រុមយុវជនហ្នឹង គ្រាន់តែជិះកង់ដើម្បីដាក់ញត្តិទៅខុទ្ទកាល័យសម្ដេចក្នុងគោលបំណងការពារកោះកុងក្រៅទេ ហើយអ៊ីចឹងវាជាការបំបិទសិទ្ធិសេរីភាព ហើយមិនបានលើកទឹកចិត្តដល់យុវជនដែលមានឆន្ទៈស្រឡាញ់ ការពារធនធានធម្មជាតិ»។
អាស៊ីសេរីបានទាក់ទងអភិបាលខេត្តកោះកុង អ្នកស្រី មិថុនា ភូថង ដើម្បីសុំការឆ្លើយតបជុំវិញការចោទប្រកាន់ថា អាជ្ញាធរប្រើអំណាចបំពានសិទ្ធិពលរដ្ឋនេះដែរ តែអ្នកលើកទូរស័ព្ទប្រាប់ថា អ្នកស្រីកំពុងជាប់រវល់ធ្វើរបាយការណ៍ករណីនេះបញ្ជូនទៅថ្នាក់លើ ហើយបង្វែរឱ្យទៅសួរអភិបាលរងខេត្ត លោក សុខ សុទ្ធី ដែលទទួលបន្ទុកដោះស្រាយរឿងនេះវិញ។ អាស៊ីសេរីបានព្យាយាមទាក់ទងទៅលោក សុខ សុទ្ធី ជាច្រើនដង តែលោកមិនលើកទូរស័ព្ទ នៅថ្ងៃទី០៤ មិថុនា។
ទោះជាក្រុមយុវជនបានបរាជ័យក្នុងការជិះកង់ដោយសារការរារាំងពីអាជ្ញាធរក៏ដោយ ក៏ពួកគាត់ប្ដេជ្ញាថា នឹងយកញត្តិទៅដាក់នៅខុទ្ទកាល័យលោក ហ៊ុន សែន ឱ្យខាងតែបាន នៅថ្ងៃទី០៥ មិថុនា ចំថ្ងៃទិវាបរិស្ថានពិភពលោក ដើម្បីឱ្យរដ្ឋាភិបាលដាក់កោះកុងក្រៅជាតំបន់ការពារធម្មជាតិ៕