អាជ្ញាធរ​ឃាត់ខ្លួន​សកម្មជន​មាតា​ធម្មជាតិ ៣នាក់​យក​ទៅ​សាកសួរ
អាជ្ញាធរ​ឃាត់ខ្លួន​យុវជន​មាតា​ធម្មជាតិ ៣នាក់ យក​ទៅ​សាកសួរ​ក្នុង​ពីរ​ករណី​ដាច់​ដោយ​ឡែក​ពី​គ្នា​បន្ទាប់​ពី​ពួក​គេ​ស្នើសុំ​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល​បញ្ឈប់​កា​រលុប​បឹង​តា​មោក និង​យុទ្ធនាការ​ជិះ​កង់​ផ្សព្វផ្សាយ​អំពី​ការ​អភិ​រក្ស​កោះ​កុង​ក្រៅ​ជាដើម។ មន្ត្រី​សិទ្ធិមនុស្ស​យល់​ថា ការ​ឃាត់ខ្លួន​នេះ​ជា​ការ​រឹតត្បិត​សិទ្ធិ​សេរីភាព​មូលដ្ឋាន​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ។
អាជ្ញាធរ​ឃាត់ខ្លួន​យុវជន​មាតា​ធម្មជាតិ ៣នាក់ នៅ​ថ្ងៃ​ទី៣ ខែ​កញ្ញា គឺ​លោក ថុន រដ្ឋា យក​ទៅ​សាកសួរ​ក្រោយ​សមត្ថកិច្ច​រាជធានី​ភ្នំពេញ បាន​បិទ​ទីតាំង​ស្ទូឌីយ៉ូ​មួយ​កន្លែង​របស់​លោក ថុន រដ្ឋា។ សមត្ថកិច្ច​ចោទប្រកាន់​ថា លោក ថុន រដ្ឋា ពី​ការ​បង្កើត​ស្ទូឌីយ៉ូ​នៅ​ខណ្ឌ​ពោធិ៍​សែន​ជ័យ​រាជធានី​ភ្នំពេញ ផ្សព្វផ្សាយ​ព័ត៌មាន​ដោយ​ខុស​ច្បាប់​អនុញ្ញាត​បញ្ចេញ​ព័ត៌មាន​ពី​ក្នុង​ប្រទេស​ទៅ​ក្រៅ​ប្រទេស។ បច្ចុប្បន្ន អាជ្ញាធរ​កំពុង​បន្ត​សួរ​លោក​នៅ​ស្នងការ​ក្រុង​ភ្នំពេញ។ ដោយ​ឡែក​យុវតី ២នាក់​ទៀត គឺ​កញ្ញា ឡុង គន្ធា និង​កញ្ញា ភួន កែវរស្មី ក៏​ត្រូវ​បាន​សមត្ថកិច្ច​ខណ្ឌ​ច្បារ​អំពៅ​នាំ​ខ្លួន​ទៅ​សួរ​នាំ​កាល​ពី​ពេល​ព្រឹក ដោយ​ចោទ​ប្រកាន់​ពាក់ព័ន្ធ​ការ​បង្ហោះ​ព័ត៌មាន​ផ្សេងៗ នៅ​លើ​ផេក​មាតា​ធម្មជាតិ (Mother Nature Cambodia)។
អ្នក​នាំ​ពាក្យ​នៃ​ស្នងការដ្ឋាន​នគរបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ លោក សាន សុខសីហា បាន​ឲ្យ​អាស៊ី​សេរី​ដឹង​ថា អាជ្ញាធរ​កំពុង​បន្ត​សួរ​យុវជន​មាតា​ធម្មជាតិ​លោក ថុន រដ្ឋា ពី​កា​របើក​ស្ទូឌីយ៉ូ​ខុស​ច្បាប់ និង​យុវតី​ទាំង​២​រូប​នៅ​ឡើយ ពី​ការ​បង្ហោះ​ព័ត៌មាន​នៅ​លើ​ផេក​មាតា​ធម្មជាតិ (Mother Nature Cambodia)៖ «
នាយក​រង​ទទួល​បន្ទុក​ផ្នែក​ឃ្លាំមើល​សិទ្ធិមនុស្ស​នៃ​អង្គការ​លីកាដូ (LICADHO) លោក អំ សំអាត មាន​ប្រសាសន៍​ថា ការ​ឃាត់​ខ្លួន​យុវជន​មាតា​ធម្មជាតិ​ទាំង​បី​រូប​នេះ ជា​ការ​រឹតត្បិត​សេរីភាព​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ និង​លទ្ធិ​ប្រជាធិបតេយ្យ​នៅ​កម្ពុជា។ លោក​បន្ត​ថា ទង្វើ​បែប​នេះ អាច​នឹង​មាន​ការ​រិះគន់​ថែម​ទៀត​ពី​ការ​មិន​គោរព​សិទ្ធ​មនុស្ស​ពី​សហគមន៍​អន្តរជាតិ៖ «
ការ​ឃាត់ខ្លួន​យុវជន​ទាំង ៣រូប​នេះ មុន​ពេល​ក្រុម​យុវជន​គ្រោង​ធ្វើ​ដំណើរ​ថ្មើរ​ជើង​ចេញ​ពី​វត្ត​ភ្នំ​ឆ្ពោះទៅ​ភូមិគ្រឹះ​លោក​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ក្បែរ​វិមាន​ឯករាជ្យ ដោយ​ស្លៀកពាក់​ពណ៌​ស ដើម្បី​ស្នើសុំ​ជួប​ផ្ទាល់​ជាមួយ​លោក ហ៊ុន សែន ក្នុង​គោលបំណង​បង្ហាញ​ពី​ក្ដី​បារម្ភ​មួយ​ចំនួន​ជុំវិញ​កា​រលុប​បឹង​តា​មោក ដែល​អាចប​ង្ក​ឲ្យ​កើតមាន​បញ្ហា​មួយ​ចំនួន ដូច​ជា បញ្ហា​ជន់​លិចទឹក​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ពេល​ភ្លៀង​ម្ដងៗ ផល​ប៉ះពាល់​ចំពោះ​បរិស្ថាន​ការ​បាត់បង់​ជម្រក​សត្វស្លាប និង​ជីវ​ចម្រុះ​ក្នុង​បឹង​ជា​ដើម៕