សមត្ថកិច្ច​ការ​សម្រេច​បញ្ជូន​យុវជន​មាតា​ធម្មជាតិ​ទៅ​តុលាការ​ព្រោះ​ពួក​គេ​លួច​ផលិត​ព័ត៌មាន​គ្មាន​ច្បាប់​អនុញ្ញាត
សមត្ថកិច្ច​សម្រេច​បញ្ជូន​សកម្មជន​មាតា​ធម្មជាតិ​បី​នាក់​ទៅ​តុលាការ​ក្រុង​ភ្នំពេញ​ប្រកាន់​ពី​បទ​ញុះញង់​នៅ​ថ្ងៃ​ទី៤ ខែកញ្ញា​នេះ។ សមត្ថកិច្ច​អះអាង​ថា សកម្មជន​បរិស្ថាន​ទាំង​បី​នាក់​លួច​បង្កើត​បន្ទប់​ផ្សាយ​ព័ត៌មាន​តាម​រលកធាតុអាកាស​និង​តាម​បណ្ដាញ​សង្គម​ហ្វេសប៊ុក​ដោយ​គ្មាន​ច្បាប់​អនុញ្ញាត។ ទោះ​បី​ជា​យ៉ាង​ណា​ក៏​ដោយ មន្រ្តី​សិទ្ធិ​មនុស្ស​សង្កេត​ឃើញ​ថា ក្រុម​យុវជន​មាតា​ធម្មជាតិ​គ្រាន់​តែ​ធ្វើ​ការងារ​បរិស្ថាន និង​បញ្ចេញ​សិទ្ធិ​បញ្ចេញមតិ​តែ​ប៉ុណ្ណោះ គឺ​មិន​បាន​ប្រព្រឹត្ត​បទ​ល្មើស​នោះ​ទេ។
នាយក​រង​ទទួល​បន្ទុក​ផ្នែក​ឃ្លាំមើល​សិទ្ធិមនុស្ស​នៃ​អង្គការ​លីកាដូ (LICADHO) លោក អំ សំអាត ដែល​តាម​ដំណើរ​រឿង​នេះ​មាន​ប្រសាសន៍​ថា ការ​ឃាត់​ខ្លួន​យុវជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ​បង្ហាញ​ថា សេរី​ជា​មូលដ្ឋាន​របស់​ពលរដ្ឋ​ត្រូវ​បាន​រឹតត្បិត​បន្ថែម​ទៀត​នៅ​ក្នុង​សង្គម​ប្រជាធិបតេយ្យ៖ « បើ​សិន​ជា​គ្រាន់​ជា​សកម្មភាព​ចូលរួម​ក្នុង​កិច្ចការពារ​បរិស្ថាន​នា​ពេល​កន្លងមក​មិន​មាន​ជា​បទល្មើស​អី​ចោទប្រកាន់​ទេ​ ​ក៏ប៉ុន្តែ​យើង​មិនទាន់​ដឹង​ថា​ ​តុលាការ​ឬ​អាជ្ញាធរ​លោក​​​មាន​បញ្ហា​បញ្ហា​ឬក៏​ភស្តុតាង​អី​ផ្សេងទៀត​ដើម្បី​ធ្វើការ​ចោទ​ប្រកាន់។ ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា​ដោយពេល​នេះ​ក៏​នៅតែ​មាន​ការរិះគន់​ថា​ ​ការ​ឃាត់​និង​ការ​ចាប់ខ្លួន​នេះ​ជា​ការ​រឹតត្បិត​សេរីភាព​ជា​មូលដ្ឋាន​របស់​ពលរដ្ឋ »
លោក អំ សំអាត ឱ្យ​ដឹង​ថា អង្គការ​លីកាដូ បាន​ផ្ដល់​មេធាវី​ដើម្បី​ជួយការ​ពារ​ក្ដី​ដល់​យុវជន​ទាំង​បី​រូប​នេះ។
ទោះ​បី​ជា​យ៉ាង​ណា អ្នក​នាំ​ពាក្យ​អ្នក​ពាក្យ​អគ្គ​ស្នងការដ្ឋាន​នគរបាល​ជាតិ ​លោក ឆាយ គឹមខឿន ថា អ្វី​ដែល​ក្រុម​យុវជន​មាតា​ធម្មជាតិ​ធ្វើ គឺ​ហួស​ពី​ព្រំដែន​នៃ​ការ​បញ្ចេញ​មតិ។ លោក​ចោទ​ប្រកាន់​ក្រុម​យុវជន​លួច​បង្កើត​បន្ទប់​ផ្សាយ​ព័ត៌មាន​តាម​រលក​ធាតុអាកាស និង​តាម​បណ្ដាញ​សង្គម​ហ្វេសប៊ុក​ដោយ​គ្មាន​ច្បាប់​អនុញ្ញាត ប៉ុន្តែ​លោក​មិន​ទាន់​ឱ្យ​ដឹង​ពី​ប្រភេទ​ព័ត៌មាន ដែល​យុវជន​បាន​ផ្សព្វផ្សាយ​នៅ​ឡើយ​ទេ៖ « ដោយសារ​កញ្ញា​ពីរ​នាក់​នោះ​គាត់​បាន​បង្ហោះ​សារ​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​កា​រលប់​បឹង​តា​មោក​ ​ហើយ​គាត់​គំរាម​ថា ទៅ​ជួប​សម្ដេច​តេជោ។ សមត្ថកិច្ច​អញ្ជើញ​គាត់​ទៅ​សាកសួរ​ទេ​អំពី​មូលហេតុ​អ្វី ? មួយ​ចំនួន​ដែល​គាត់​ចង់​ជួប​សម្ដេច​តេជោ។ ប៉ុន្តែ​តាម​រយៈ​សាកសួរ​ស៊ើប​អង្កេត​បន្ថែម​ទៅ​យើង​រក​ឃើញ​ថា ក្រុម​គាត់​ហ្នឹង មាន​រៀបចំ​កន្លែង​មួយ ដែល​ធ្វើ​ការ​ផ្សាយ​សំឡេង​តាម​រលក​ធាតុអាកាស​នៅ​ខណ្ឌ​ពោធិ៍​សែន​ជ័យ »
អាជ្ញាធរ​ឃាត់​ខ្លួន​យុវជន​មាតា​ធម្មជាតិ ៣នាក់ កាលពី​ថ្ងៃ​ទី៣ ខែកញ្ញា យក​ទៅ​សាកសួរ​ក្នុង​ពី​​​រ​ករណី​ដាច់​ដោយ​ឡែក​ពី​គ្នា​បន្ទាប់ពី​ពួកគេ​ស្នើសុំ​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល​បញ្ឈប់​កា​រលុប​បឹង​តា​មោក និង​យុទ្ធនាការ​ជិះកង់​ផ្សព្វផ្សាយ​អំពី​ការ​អភិ​រក្ស​កោះ​កុង​ក្រៅ​ជាដើម។ យុវជន​ដែល​ត្រូវ​ចាប់ខ្លួន​រួម​មាន​៖​ ​យុវជន​លោក ថុន រដ្ឋា កញ្ញា ឡុង គន្ធា និង​កញ្ញា ភួន កែវ​រស្មី។ សមត្ថកិច្ច​បាន​បិទ​ទីតាំង​ស្ទូឌីយ៉ូ​មួយ​កន្លែង​របស់​លោក ថុន រដ្ឋា ដែល​មាន​ទីតាំងនៅ​ខណ្ឌ​ពោធិ៍​សែន​ជ័យ​រាជធានី​ភ្នំពេញ។
ប្រធាន​អង្គការ​មាតា​ធម្មជាតិ លោក អាឡិច ហាន់ដ្រូហ្គាន់ហ្សាលេស ដេវីតសុន (Alejandro Gonzalez Davidson) ដែល​កំពុង​រស់នៅ​ទឹក​ដី​កំណើត​ប្រទេស​អេស្ប៉ា​ញ (English) ចោទ​ប្រកាន់​ថា ការ​ចាប់ និង​ចោទប្រកាន់​លើ​ក្រុម​យុវជន​របស់​លោក​ជា​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​រៀបចំ​ដោយអំណាច​រដ្ឋ​ដែល​ជា​ការ​ចាប់​ខ្លួន​មនុស្ស​តាម​អំពើ​ចិត្ត​ដោយ​គ្មាន​ការ​ប្រព្រឹត្ត​បទ​ល្មើស​ណា​មួយ។ លោក អាឡិច ថ្លែង​អះអាង​ថា ការ​បង្កើត​ស្ទូឌីយ៉ូ គឺ​ដើម្បី​ផ្សព្វផ្សាយ​ពី​កិច្ចការពារ​បរិស្ថាន​តាម​បណ្ដាញ​សង្គម​ហ្វេសប៊ុក។ លោក​បញ្ជាក់​ថា ក្រុម​យុវជន​របស់​លោក​មិន​បាន​ផ្សព្វផ្សាយ​ព័ត៌មាន​តាម​រលក​ធាតុអាកាស​ដូច​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​របស់​សមត្ថកិច្ច​ឡើយ៖ « មាន​កាមេរ៉ា មាន​លែបថប់ នៅ​ក្នុង​ផ្ទះ​ខ្លួន​ឯង ដើម្បី​ផ្សាយ​តាម​ហ្វេសប៊ុក គឺ​មាន​ន័យ​ថា ប្រជាជន​ខ្មែរ​ចូល​ម៉ឺន​សែន​នាក់ ក៏​គួរ​ជាប់​គុក​ដែរ​ដោយសារ​ប្រជាជន​កម្ពុជា​ខ្មែរ​ច្រើន​ណាស់ ដែល​មាន​លេប​ថត មាន​កាមេរ៉ា មាន​ទូរស័ព្ទ​ដែល​គេ​ផ្សាយ​តា​ហ្វេសប៊ុក ហើយ​យើង​និយាយ​នៅ​លើ​ពិភពលោក​ទាំង​មូល គឺ​មនុស្ស​រាប់​លាន​នាក់​ជាប់​គុក​ដែរ ព្រោះ​សម័យ​អ្នក​ណា​ក៏​អាច​ផ្សាយ​តាម​ហ្វេសប៊ុក​បាន​ទេ​តើ »
កាល​ពី​ខែកុម្ភៈ​សមត្ថកិច្ច​ខណ្ឌ​ចម្ការ​រាជធានី​ភ្នំពេញ​បាន​ឃាត់ខ្លួន​យុវជន​នៃ​អង្គការ​មាតា​ធម្មជាតិ​បី​នាក់​ម្ដង​រួចហើយ​ក្នុង​នោះ​មាន​ម្នាក់​ជា​យុវជន ដែល​តែង​បង្ហោះ​វីដេអូ​តាម​បណ្ដាញ​សង្គម​បង្ហាញ​ពី​ផល​ប៉ះពាល់​បរិស្ថាន គឺ​លោក ថុន រដ្ឋា និង​យុវជន​ពីរ​នាក់​ទៀត​ជា​អ្នក​ថត​វីដេអូ និង​ដកហូត​មេម៉ូរី​អង្គ​ចងចាំ​ផ្ទុក​វីដេអូ ដែល​ពួក​គេ​បាន​ថត និង​អាវយឺត​របស់​យុវជន ដែល​លើ​អាវ​បាន​សរសេរ​ពាក្យ​ថា "ខ្មែរ​ក្រោក​ឡើង"។
ក្រុម​យុវជន​អង្គការ​មាតា​ធម្មជាតិ​តែងតែ​ធ្វើ​វីដេអូ​បង្ហោះ​តាម​បណ្ដាញ​ពី​ការ​បំផ្លាញ​បរិស្ថាន​អំពើ​ពុក​រលួយ និង​បង្ហូរទឹក​កខ្វក់​ចូល​សមុទ្រ ការ​រក្សា​ទុក​ភ្លុក​ដំរី កុយ​រមាស ឆ្អឹង​ខ្លា និង​ស្រកា​ពង្រូល​ជា​ដើម។ សកម្មភាព​ចុង​ក្រោយ ដែល​យុវជន​គ្រោង​ធ្វើ គឺ​កញ្ញា ឡុង គន្ធា ប្រកាស​នៅ​លើ​ផេកមាតា​ធម្មជាតិ (Mother Nature Cambodia) ថា កញ្ញា​នឹង​ធ្វើ​ដំណើរ​ថ្មើរ​ជើង​ចេញពី​វត្ត​ភ្នំ​ឆ្ពោះ​ទៅ​ភូមិគ្រឹះ​លោក​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ក្បែរ​វិមាន​ឯករាជ្យ​ដោយ​ស្លៀក​ពាក់​ពណ៌​ស ដើម្បី​ស្នើសុំ​ជួប​ផ្ទាល់​ជាមួយ​លោក ហ៊ុន សែន ក្នុង​គោល​បំណង​បង្ហាញ​ពី​ក្ដី​បារម្ភ​មួយ​ចំនួន​ជុំវិញ​កា​រលុប​បឹង​តា​មោក​ដែល​អាច​បង្ក​ឲ្យ​កើត​មាន​បញ្ហា​មួយ​ចំនួន ដូច​ជា បញ្ហា​ជន់​លិច​ទឹក​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ពេល​ភ្លៀង​ម្ដងៗ ផល​ប៉ះពាល់​ចំពោះ​បរិស្ថាន​ការ​បាត់បង់​ជម្រក​សត្វ​ស្លាប និង​ជីវៈ​ចម្រុះ​ក្នុង​បឹង​ជា​ដើម។ មុន​ចាប់​ខ្លួន​កញ្ញា ឡុង គន្ធា មួយ​ថ្ងៃ​សកម្មជន​រូប​នេះ ឱ្យ​អាស៊ី​សេរី​ដឹង​ថា សមត្ថកិច្ច​មូលដ្ឋាន​ទៅ​ផ្ទះ​ឪពុក​ម្ដាយ​របស់​កញ្ញា​នៅ​ស្រុក​កំណើត​ទៅ​សួរនាំ​ពី​ប្រវត្តិរូប និង​ការងារ​របស់​កញ្ញា និង​ព្រមាន​ឱ្យ​សកម្មភាព ដែល​កញ្ញា​គ្រោង​ដើរ​ទៅ​ផ្ទះ​លោក ហ៊ុន សែន៕