យុវជន​មាតា​ធម្មជាតិ​ធ្វើ​យុទ្ធនាការ​ដើរ​ចែក​រូប​កោះកុង​ក្រៅ ដល់​ពលរដ្ឋ​តាម​ផ្សារ​នៅ​​ភ្នំពេញ
ក្រុម​យុវជន​មាតា​ធម្មជាតិ បន្ត​ធ្វើ​យុទ្ធនាការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​ចូលរួម​ការពារ​កោះកុង​ក្រៅ ដោយ​ចែក​រូបភាព​ជាច្រើន​អំពី​ទេសភាព​របស់​កោះកុង​ក្រៅ ទៅ​ប្រជាពលរដ្ឋ តាម​ផ្សារ​នានា​នៅ​ក្រុង​ភ្នំពេញ​។ សង្គម​ស៊ីវិល​យល់​ថា រដ្ឋាភិបាល​គួរតែ​លើកទឹកចិត្ត​ដល់​យុវជន​ឲ្យ​ធ្វើ​កិច្ច​ការងារ​នេះ និង​បញ្ឈប់​ការ​រារាំង និង​ប្រមាថ​ដល់​សកម្មភាព​របស់​យុវជន​ក្នុង​ការ​ការពារ​ធនធាន​ធម្មជាតិ។
យុវជន​មាតា​ធម្មជាតិ កញ្ញា ភួន កែវរស្មី ឱ្យ​អាស៊ីសេរី​ដឹង​ថា ក្រុម​យុវជន​មាន​គ្នា ៥​នាក់ បាន​នាំគ្នា​ចូល​ផ្សារ​ធំ​ថ្មី ផ្សារ​អូរឬស្សី ផ្សារ​អូឡាំពិក នៅ​ថ្ងៃ​ទី២១ សីហា​នេះ ដើម្បី​ចែកចាយ​រូបភាព​ជាច្រើន​នៃ​ទេសភាព​កោះកុង​ក្រៅ ដូច​ជា​ឆ្នេរ​ខ្សាច់ ទឹកជ្រោះ និង​សត្វព្រៃ​អម​ជាមួយ​ធម្មជាតិ​ជាដើម ទៅ​ពលរដ្ឋ​នៅ​តាម​ផ្សារ​ទាំងនេះ​។ កញ្ញា​ប្រាប់​ថា គោលបំណង​នៃ​សកម្មភាព​នេះ​គឺ​ដើម្បី​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​បាន​ទទួល​រូបភាព និង​បាន​ទទួល​ព័ត៌មាន​បន្ថែម​អំពី​កោះកុង​ក្រៅ ហើយ​អាច​ចូលរួម​ការពារ​កោះកុង​ក្រៅ​ជាមួយ​យុវជន​។ កញ្ញា​បារម្ភ កោះ​ដ៏​ធំ​របស់​កម្ពុជា​មួយ​នេះ​កំពុង​ប្រឈម​ការ​បំផ្លិចបំផ្លាញ ក្នុង​ពេល​ដ៏​ខ្លី ដែល​ទាមទារ​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ គ្រប់រូប​រួមគ្នា​និយាយ និង​ការពារ​កុំ​ឲ្យ​យឺត​ពេល។
កោះកុង​ក្រៅ គឺ​ជា​ឈ្មោះ​ដែល​អ្នកស្រុក​និយម​ហៅ ដើម្បី​សម្គាល់​កោះកុង ដែល​ជា​កោះធំ​ជាងគេ​នៅ​កម្ពុជា​។ កោះ​នេះ​មាន​ផ្ទៃ ១០៣​គីឡូម៉ែត្រ​ការ៉េ មាន​ទីតាំង​ស្ថិតនៅ​ឃុំ​ជ្រោយប្រស់ ស្រុក​កោះកុង ចម្ងាយ​ប្រមាណ ៣០​គីឡូម៉ែត្រ ពី​ក្រុង​ខេមរភូមិន្ទ ទី​រួម​ខេត្ត​កោះកុង​។ កោះ​នេះ​សម្បូរ​ដោយ​សក្ដានុពល​ផ្នែក​ធនធានធម្មជាតិ និង​ជីវចម្រុះ រួមមាន​ព្រៃឈើ ឆ្នេរ​ខ្សាច់​សក្បុស ទឹក​សមុទ្រ​ថ្លាឈ្វេង កូនភ្នំ ទឹកជ្រោះ ព្រមទាំង​សត្វព្រៃ និង​សត្វ​សមុទ្រ​ជាច្រើន​ប្រភេទ។
រដ្ឋាភិបាល​បាន​ប្រគល់​សិទ្ធិ​វិនិយោគ​កោះ​នេះ​ទាំងមូល​ដោយ​ស្ងាត់ៗ ទៅ​ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​កោះកុង អេសអ៊ីហ្សិត (Koh Kong SEZ) របស់​ឧកញ៉ា លី យ៉ុងផាត់ ដែល​ជា​សមាជិក​ព្រឹទ្ធសភា និង​ជា​អ្នក​ជំនួញ​ស្និទ្ធ​នឹង​លោកនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន​។ ការ​ប្រគល់​សិទ្ធិ​វិនិយោគ​នេះ ធ្វើ​ឡើង​តាំងពី​ឆ្នាំ​២០១៩ តែ​រដ្ឋាភិបាល​មិន​បាន​បង្ហាញ​ព័ត៌មាន​នេះ​ជា​សាធារណៈ​ឡើយ ទាល់តែ​ក្រុម​យុវជន​ចាប់ផ្ដើម​ធ្វើ​យុទ្ធនាការ​កាលពី​ខែ​មិថុនា​កន្លង ទើប​រដ្ឋាភិបាល​សម្រេច​ទម្លាយ​ព័ត៌មាន​នេះ​។ ការ​ទម្លាយ​ព័ត៌មាន​នេះ​ទៀតសោត រដ្ឋាភិបាល​មិន​បាន​បញ្ជាក់​ឱ្យ​លម្អិត​នោះ​ទេ ដោយ​គ្រាន់តែ​រំលេច​នៅ​ក្នុង​លិខិត​បង្កើត​គណៈកម្មការ​ថ្មី​មួយ ដើម្បី​ត្រួតពិនិត្យ​គម្រោង​អភិវឌ្ឍ​កោះកុង​របស់​ក្រុមហ៊ុន​អេសអ៊ីហ្សិត ប៉ុណ្ណោះ។
ប្រតិកម្ម​តប​ទៅ​នឹង​យុទ្ធនាការ​របស់​ក្រុម​យុវជន​មាតា​ធម្មជាតិ អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងបរិស្ថាន លោក លោក នេត្រ ភក្ត្រា បាន​ចោទ​ប្រកាន់​ថា ក្រុម​យុវជន​ធ្វើ​យុទ្ធនាការ​នេះ​គឺ​ដើម្បី​ញុះញង់​ឲ្យ​មាន​ចលាចល​សង្គម ជា​នយោបាយ​ទុច្ចរិត និង​បង្កើត​ឲ្យ​មាន​អនាធិបតេយ្យ​សង្គម​ប៉ុណ្ណោះ​។ លោក​អះអាង​ដដែលៗ​ថា រដ្ឋាភិបាល​បាន​បង្កើត​ឲ្យ​មាន​គណៈកម្មាធិការ​ត្រួត​ពិនិត្យ​ការ​អភិវឌ្ឍ​កោះកុង​ក្រៅ ដែល​មាន​ការចូលរួម​ពី​ក្រសួង​បរិស្ថាន ក្រសួងកសិកម្ម និង​ក្រសួង​ធនធាន​ទឹក និង​ឧតុនិយម និង​ធ្វើការ​សិក្សា​អំពី​ផល​ប៉ះពាល់​នៃ​ការ​អភិវឌ្ឍ​នេះ។
អាស៊ីសេរី​បាន​សាកសួរ​លោក នេត្រ ភក្ត្រា បន្ថែម​ទៀត​អំពី​លទ្ធផល​នៃ​ការសិក្សា​ស្រាវជ្រាវ​នេះ ប៉ុន្តែ​លោក​មិន​ឆ្លើយតប​ឡើយ​។ អាស៊ីសេរី​ក៏បាន​ព្យាយាម​សាកសួរ​អំពី​ភស្តុតាង​រឹងមាំ ដែល​ក្រសួង​បរិស្ថាន និង​លោក នេត្រ ភក្ត្រា ផ្ទាល់​ប្រើប្រាស់​ដើម្បី​ចោទប្រកាន់​ក្រុម​យុវជន​មាតា​ធម្មជាតិ​ថា ធ្វើ​សកម្មភាព​ក្នុង​គោលដៅ​នយោបាយ​ទុច្ចរិត ប៉ុន្តែ​មន្ត្រី​ជាន់ខ្ពស់​ក្រសួងបរិស្ថាន​រូប​នេះ​មិនដែល​ឆ្លើយ​តប​នឹង​ចំណុច​នេះ​ទេ។
ប្រធាន​កម្មវិធី​សមាគម​បណ្ដាញ​យុវជន​កម្ពុជា ហៅ​កាត់​ថា ស៊ីវាយអិន (CYN) លោក ស ម៉ូរី គាំទ្រ​ការ​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​របស់​យុវជន​មាតា​ធម្មជាតិ ក្នុង​ការ​បង្កើត​សកម្មភាព​ថ្មីៗ​ដើម្បី​ផ្សព្វផ្សាយ​ឲ្យ​មាន​ការ​ចូលរួម​ការពារ កោះកុង​ក្រៅពី​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទូទាំង​ប្រទេស​។ លោក​បន្ត​ថា រដ្ឋាភិបាល​ត្រូវ​លើកទឹកចិត្ត និង​បង្ក​លក្ខណៈ​ងាយស្រួល​ដល់​សកម្មភាព​របស់​ក្រុម​យុវជន ដោយ​បញ្ឈប់​ការរារាំង និង​ការប្រមាថ​ដល់​សកម្មភាព​ការពារ​បរិស្ថាន និង​ធនធានធម្មជាតិ។ «»
មន្ត្រី​សង្គម​ស៊ីវិល​រូប​នេះ​បន្ត​ថា ក្រសួង​បរិស្ថាន និង​រដ្ឋាភិបាល​ត្រូវតែ​បង្ហាញ​ភាព​ជា​គំរូ​ដល់​យុវជន និង​ដល់​ពលរដ្ឋ ក្នុង​ការ​ការពារ​បរិស្ថាន និង​ធនធានធម្មជាតិ​។ លោក​បន្ថែម​ថា កោះកុង​ក្រៅ​គួរតែ​ក្លាយ​ជា​តំបន់​អភិរក្ស​សមុទ្រ​ដ៏​ធំ​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា ដើម្បី​ទុកជា​កេរដំណែល​ដល់​ក្មេង​ជំនាន់​ក្រោយៗ ឲ្យ​ដូច​ទៅ​នឹង​មេដឹកនាំ​ជំនាន់​មុន​ដែល​បាន​កសាង និង​ការពារ​ប្រាសាទ​អង្គរវត្ត និង​មរតក​ដទៃ​ទៀត បន្សល់ទុក​ដល់​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន៕