សង្គម​ស៊ីវិល​ស្នើ​ឱ្យ​កង​រាជ​អាវុធហត្ថ​ដោះលែង​សកម្មជន​បរិស្ថាន៥​នាក់ និងអ្នកសារព័ត៌មាន​ម្នាក់​វិញ
រូបភាពសកម្មជនបរិស្ថានទាំង ៦នាក់ ដែលអាជ្ញាធរខេត្តស្ទឹងត្រែងចាប់ខ្លួន កាលពីថ្ងៃទី២៣ វិច្ឆិកា ២០២៤។
រូបភាពសកម្មជនបរិស្ថានទាំង ៦នាក់ ដែលអាជ្ញាធរខេត្តស្ទឹងត្រែងចាប់ខ្លួន កាលពីថ្ងៃទី២៣ វិច្ឆិកា ២០២៤។ (រូប៖ អាដហុក និង​ហ្វេសប៊ុក)
ក្រុម​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល ទទូច​ឱ្យ​កង​រាជ​អាវុធ​ហត្ថ​ និង​តុលាការ​ខេត្ត​ស្ទឹងត្រែង ដោះលែង​សកម្មជន​បរិស្ថាន​ទាំង៥​នាក់ និងអ្នកសារព័ត៌មាន​ម្នាក់​​វិញ ដោយ​លើក​ហេតុ​ផល​ថា ការ​ចូលរួម​ការពារ​បរិស្ថាន​និង​ធនធាន​ធម្មជាតិ មិនមែន​ជា​បទ​ល្មើស​នោះ​ទេ។ សំណើ​នេះ ធ្វើ​ឡើង​ក្នុង​ពេល​បញ្ជាការដ្ឋាន​កង​រាជអាវុធហត្ថ​ខេត្ត​ស្ទឹងត្រែង កំពុង​សាកសួរ​សកម្មជន​បរិស្ថាន​ទាំង៥នាក់ និងអ្នក​សារព័ត៌មាន​ម្នាក់។
សង្គម​ស៊ីវិល​ស្នើ​ឱ្យ​កង​រាជ​អាវុធ​ហត្ថនិង​តុលាការពិចារណា​ឡើង​វិញ ចំពោះ​នីតិវិធី​នៃ​ការ​ឃាត់​ខ្លួន​សកម្មជន​បរិស្ថាននិង​ដោះលែង​ពួកគាត់ឱ្យ​មាន​សេរីភាពដើម្បី​បញ្ចៀស​ការ​រិះគន់​ពី​មជ្ឈដ្ឋាន​ជាតិនិង​អន្តរជាតិ។
ការ​ទាមទារ​របស់​សង្គម​ស៊ីវិល ធ្វើ​ឡើង​នៅ​ស្រប​ពេល​ដែល​កង​រាជ​អាវុធ​ខេត្ត​ស្ទឹងត្រែង កំពុង​សាកសួរ​សកម្មជន​បរិស្ថាន​ទាំង ៦នាក់ដែល​ត្រូវ​បាន​កម្លាំង​ សមត្ថកិច្ច​ចម្រុះ​ឃាត់​ខ្លួន កាល​ពី​ថ្ងៃទី២៣ ខែ​វិច្ឆិកា អំឡុង​ពេល​ពួកគាត់​ធ្វើ​ សកម្មភាព​ឃ្លាំមើល​បទ​ល្មើស​កាប់​ព្រៃ​ឈើ​ខុស​ច្បាប់។យ៉ាង​ណា អាជ្ញាធរ​ចោទ​ថា ​សកម្មជន​បរិស្ថាន​ទាំង៦នាក់ ចូល​តំបន់​ហាម​ឃាត់​ដោយ​គ្មាន​ការ​អនុញ្ញាត។
សកម្មជន​បរិស្ថាន និង​អ្នកសារព័ត៌មានទាំង ៦នាក់​នេះ រួម​មាន​លោក អ៊ូច ឡេង លោក ហេង ស្រស់ លោក អូត ឡាទីន លោក មេន ម៉ាត់ ​លោក ព្រុំ ម៉ៅ និង​លោក តាត ឧត្តម។ លោក តាត ឧត្តម គឺជា​អតីត​អ្នក​សារព័ត៌មាន ​ភ្នំពេញ ប៉ុស្តិ៍ និង​បច្ចុប្បន្ន​ជា​អ្នក​សារព័ត៌មាន​ឯករាជ្យ។
អ្នកនាំពាក្យ​កង​រាជ​អាវុធហត្ថ​លើ​ផ្ទៃ​ប្រទេស លោក អេង ហ៊ី មិន​ធ្វើ​អត្ថាធិប្បាយ​ ជុំវិញ​សំណុំ​រឿង​នេះ​ឡើយ ហើយ​ឱ្យ​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី សួរ​អ្នក​នាំ​ពាក្យ​អយ្យការ​អម​ សាលាដំបូង​ខេត្ត​ស្ទឹងត្រែង​វិញ។
លោក អេង ហ៊ី៖ «ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​ឃាត់​ខ្លួន ការ​ស៊ើបអង្កេត អា​ហ្នឹង​សុំ​សួរ​អយ្យការ​អម​សាលា​ដំបូង​ខេត្ត​ស្ទឹងត្រែង​តែ​ម្ដង គាត់​ជា​អ្នក​ដឹក​នាំ​សម្រប​សម្រួល។ អ៊ីចឹង​សុំ​ឱ្យ​សួរ​គាត់​ម្ដង​ទៅ»។
ព្រះរាជ​អាជ្ញា​រង​សាលាដំបូង​ខេត្ត​ស្ទឹងត្រែង លោក ជា សុភ័ក្ត្រ ថា លោក​មិន​បាន​ដឹង​រឿង​ឃាត់​ខ្លួន​សកម្មជន​បរិស្ថាន​ទេ។
លោក ជា សុភ័ក្ត្រ៖ «ពីព្រោះ​ថ្ងៃ​នេះ អត់​មែន​វេន​ខ្ញុំ​ប្រចាំ​ការ ដល់​អ៊ីចឹង​ខ្ញុំ​អត់​ដឹង​រឿង​ហេតុ។ [ខ្ញុំ] យល់ៗ ប៉ុន្តែ​ខ្ញុំ​មិន​ទាន់​បាន​ដឹង​រឿង គេ​អត់​រាយការណ៍​មក​ខ្ញុំ​គេ​រាយការណ៍​ទៅ​អ្នក​ប្រចាំ​ការ។ អ៊ីចឹង​ខ្ញុំ​អត់​ដឹង​សាច់​រឿង ទាល់​ថ្ងៃ​ចន្ទ​បាន​ដឹង​សាច់​រឿង»។
រីឯ​អ្នក​នាំ​ពាក្យ​សាលាដំបូង​ខេត្ត​ស្ទឹងត្រែង លោក ឡៅ លាងហេង ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី​នៅ​ថ្ងៃទី២៤ ខែ​វិច្ឆិកា ថា លោក​ក៏​មិន​ទាន់​ទទួល​ព័ត៌មាន​ដែរ ទោះបី​ជា​សកម្មជន​បរិស្ថាន​ទាំង ៦នាក់ ត្រូវ​បាន​កម្លាំង​ចម្រុះ​ឃាត់​ខ្លួន និង​កំពុង​បន្ត​ដំណើរការ​សាក​សួរ ១ថ្ងៃ​រួច​ហើយ​ក្តី។
លោក ឡៅ លាងហេង៖ «អត់​ទាន់​ទទួល​សំណុំ​រឿង​បាន ខ្ញុំ​មាន​ក្មេងៗ​ប្រចាំ​ការ​ហ្នឹង រៀង​រាល់​សៅរ៍ អាទិត្យ ខែ​បុណ្យ​មាន​ប្រចាំ​ការ​រហូត»។
អនុប្រធាន​ផ្នែក​សិទ្ធិមនុស្ស ដីធ្លី និង​ធនធាន​ធម្មជាតិ នៃ​សមាគម​ការពារ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​អាដហុក (Adhoc) លោក យិន ម៉េងលី មាន​ប្រសាសន៍​ថាការ​ឆ្លើយ​ រុញ​ទៅ​រុញ​មក​បែប​នេះ គឺ​ជា​ការ​ដោះសា​យក​រួច​ខ្លួន ដើម្បី​គេច​ពី​ការ​ទទួល​ខុស​ត្រូវ​ រៀង​ៗ​ខ្លួន។ លោក​ថា ជា​គោល​ការណ៍​ច្បាប់ កាល​ណា​ឃាត់​ខ្លួន​បុគ្គល​ណា​ម្នាក់ ទោះបី​ជា​បទ​ល្មើស​ជាក់​ស្ដែង​ក្ដី និង​មិន​ជាក់​ស្ដែង​ក្ដី ដាច់​ខាត​ត្រូវ​តែ​រាយការណ៍​ទៅ​ ព្រះរាជអាជ្ញា ប៉ុន្តែ​បើ​មិន​រាយការណ៍​ទៅ​ព្រះរាជ​អាជ្ញា​ទេ គឺ​ខុស​ពី​គោល​ការណ៍​ច្បាប់។
លោក យិន ម៉េងលី៖ «ការ​ឃាត់​ខ្លួន​មនុស្ស​នៅ​ទី​បញ្ជា​ការ​កង​រាជ​អាវុធ​ហត្ថ ការ​ឃាត់​ខ្លួន​មនុស្ស ដែល​ត្រូវ​ធ្វើ​ឡើង​ដោយ​ព្រះរាជអាជ្ញា​ហើយ​បែរជា​ថា មិន​បាន​មិន​បាន​ឮ​អ៊ីចឹង​មាន​ន័យ​ថា ការ​ឃាត់​ខ្លួន​នេះ គឺ​ខុស​ច្បាប់ ឬ​យ៉ាង​ម៉េច? ហេតុ​អី​មាន​ការ​លាក់​បំពួន ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​ឃាត់​ខ្លួន​មនុស្ស​នេះ? វា​ជា​បញ្ហា​មួយ អ៊ីចឹង​ធ្វើ​ការ​ពិនិត្យ​ឡើង​វិញ អំពី​ការ​ឃាត់​ខ្លួន​នេះ»។
លោក យិន ម៉េងលី ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​នៅ​ថ្ងៃទី២៤ ខែ​វិច្ឆិកា ថា ទោះបីជា​នៅ​តំបន់​ ភ្នំ​ក្រឡា​ពស់ ក្នុង​ភូមិ​សាស្ត្រ​ឃុំតាឡាត ស្រុក​សេសាន មាន​ការ​ហាម​ឃាត់ និង​រឹត​បន្តឹង​ក៏​ពិត​មែន ប៉ុន្តែ​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត ក៏​បាន​ឱ្យ​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន ធ្វើការ​សម្រួល​ការ​ចេញ-ចូល​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ ដែល​មិន​រស់នៅ​តំបន់​នោះ​ដែរ។ លោក​ថា អាជ្ញាធរ​ និង​តុលាការ​គួរ​ពិចារណា​ឡើង​វិញ និង​ដោះលែង​សកម្មជន​បរិស្ថាន​ទាំង ៦រូប ឱ្យ​មាន​សេរីភាព ដើម្បី​ឱ្យ​ពួកគាត់​បាន​បន្ត​ការងារ​ការពារ​ធនធាន​ធម្មជាតិ និង​អភិរក្ស​បរិស្ថាន​ជាតិ។
លោក យិន ម៉េងលី៖ «យើង​ចង់​ឱ្យ​អាជ្ញាធរ យើង​ចង់​ឱ្យ​តុលាការ​ធ្វើ​ការ​ពិចារណា​ឡើង​វិញ​ថា សកម្មជន​ទាំង ៦​នាក់​នេះ ចូល​ទៅ​ក្នុង​តំបន់​ហ្នឹង ក្នុង​គោល​បំណង​ទៅ​ចាប់​ដី ឬ​ក៏​ទៅ​ញុះញង់ ឬ​ក៏​ទៅ​បោក​បញ្ឆោត​ប្រជាពលរដ្ឋ​ឱ្យ​ទៅ​​ចាប់​រាន ឬ​ក៏​ពួកគាត់​ចូល​ទៅ​ចង់​ដឹង​ពី​ស្ថានភាព​ទេ។ អ៊ីចឹង​អាជ្ញាធរ​ឬ​ក៏​ព្រះរាជ​អាជ្ញាធរ​គប្បី​ធ្វើ​ការ​ពិចារណា​ឡើង​វិញ ទោះបី​ជា​តំបន់​នោះ​មាន​ការ​ហាម​ប្រាម ដោយ​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត តែ​ពុំ​មែន​ជា​តំបន់​ដាក់​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ភាព​ប្រកាស​អាសន្ន​ទេ មិន​មែន​ជា​តំបន់​ដាច់​ខាត​ទេ»។
ចំណែកឯ នាយក​ទទួល​បន្ទុក​កិច្ចការ​ទូទៅ នៃ​អង្គការ​ការពារ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​លីកាដូ (LICADHO) លោក អំ សំអាត ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី​នៅ​ថ្ងៃទី២៤ ខែ​វិច្ឆិកា ថា សកម្មជន​បរិស្ថាន និង​ព្រៃ​ឈើ​ទាំង ៦រូប បាន​ចូលរួម​យ៉ាង​សកម្ម​នៅ​ក្នុង​ កិច្ច​ការពារ​បរិស្ថាន ធនធាន​ធម្មជាតិ ព្រៃឈើ។ លោក​ថា ការងារ​បែប​នេះ មិន​មែន​ជា​បទ​ល្មើស ដែល​ត្រូវ​ចោទ​ប្រកាន់ ឃាត់​ខ្លួន​ឬ​ចាប់​ខ្លួន និង​ឃុំ​ខ្លួន​បណ្ដោះអាសន្ន​ឡើយ ប៉ុន្តែ​គួរ​បាន​ការ​លើក​ទឹក​ចិត្ត និង​គាំទ្រ​ពី​រដ្ឋាភិបាល។
thumbnail.jpg
រូបភាពសកម្មជនបរិស្ថានទាំង ៦នាក់ ដែលអាជ្ញាធរខេត្តស្ទឹងត្រែង ចាប់ខ្លួនដកហូត​សម្ភារៈមួយចំនួន កាលពីថ្ងៃទី២៣ វិច្ឆិកា ២០២៤។ រូប៖ អាដហុក
លោក​ថា ក្រៅ​ពី​អាជ្ញាធរ និង​រដ្ឋាភិបាល ការ​ការពារ​ធនធាន​ធម្មជាតិ និង​បរិស្ថាន ក៏​ត្រូវ​មាន​ការ​ចូលរួម​ពី​សកម្មជន និង​ប្រជាពលរដ្ឋ​សហគមន៍ ពីព្រោះ​ការ​យក​ចិត្ត​ ទុក​ដាក់​ពី​គ្រប់​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ គឺ​ជា​រឿង​ចាំ​បាច់ ក្នុង​ការ​ការពារ​ទ្រព្យ​សម្បត្តិ​ជាតិ។
លោក អំ សំអាត៖«ដូច្នេះ​សកម្មជន​ព្រៃ​ឈើ និង​បរិស្ថាន​ទាំង ៦ រូប​នេះ មិន​មែន​ជា​កម្មវត្ថុ​ក្នុង​ការ​ចោទ​ប្រកាន់ ឬ​ធ្វើការ​ឃុំ​ខ្លួន​នោះ​ទេ គួរ​តែ​ដោះលែង​ពួកគាត់​ឱ្យ​មាន​សេរីភាព ហើយ​និង​ចូលរួម​ការពារ​ព្រៃ ធនធាន​ធម្មជាតិ និង​បរិស្ថាន​ជា​បន្ត​ទៀត»។
ក្នុង​ចំណោម​សកម្មជន​បរិស្ថាន​ទាំង ៦នាក់ ដែល​ត្រូវ​អាជ្ញាធរ​ឃាត់​ខ្លួន​នោះ ក៏​មាន​ លោក អ៊ូច ឡេង ដែល​ជា​អ្នក​ការពារ​ព្រៃ​ឈើ​ដ៏​លេច​ធ្លោ​មួយ​រូបនិង​ធ្លាប់​ទទួល​ បាន​ពាន​រង្វាន់​ឆ្នើម​ផ្នែក​ការពារ​បរិស្ថាន ឌឹ ហ្គោលមេន អ៊ិនវាយរ៉ូមិនថល ប្រាយ៍ (The Goldman Environmental Prize) ក្នុងឆ្នាំ ២០១៦។
លោក អ៊ូច ឡេង និង​លោក ហេង ស្រស់ ធ្លាប់​ត្រូវ​បាន​ចាប់​ខ្លួន​ក្នុង​ឆ្នាំ២០២០ និង​២០២១ ក្នុង​ខេត្ត​ក្រចេះ ក្នុង​ករណី​ឃ្លាំមើល​ការ​ចូល​កាប់​ព្រៃ​ឈើ​ដោយ​ខុស​ច្បាប់​ ក្នុង​ដែន​ជម្រក​សត្វ​ព្រៃ​ព្រៃ​ឡង់។
អង្គការ​លីកាដូ ឱ្យ​ដឹង​ថា សកម្មជន និង​អ្នកសារព័ត៌មាន​ទាំង​នោះ បាន​ចង​ក្រង​ពី​សកម្មភាព​បំផ្លាញ​ព្រៃ​ឈើ​ក្នុង​ឧទ្យាន​ជាតិ វើនសៃសៀមប៉ាង។ ឧទ្យានជាតិ​នេះ​ហើយ ជា​ទីតាំង​ដែល​សកម្មជន​ទាំង៦នាក់ ត្រូវ​បាន​ឃាត់​ខ្លួន និង​ក៏​​ជា​កន្លែង​ ដែល​រដ្ឋាភិបាល​ផ្ដល់​ដី​សម្បទាន​សេដ្ឋកិច្ច ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន ធី.អេស.អិម.ដាប់បែល យូឯ.ក (TSM WW) ក្នុង​ឆ្នាំ២០២២ រួម​ទាំង​ការ​ផ្តល់​អាជ្ញាប័ណ្ណ​ជីក​យក​រ៉ែ​ទៅ​ក្រុមហ៊ុន ហ្គ្រីន វូត ឌីវេឡុបមេន ខមភេនី (Green Wood Development Company LTD) ផង។
ដី​សម្បទាន​សេដ្ឋកិច្ច​ដែល​ត្រូវ​បាន​ផ្ដល់​ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន ធី.អេស.អិម.ដាប់បែលយូ ឯ.ក (TSM Ww)បាន​រំលោភ​ដល់​សេចក្ដី​សម្រេច​របស់​រដ្ឋាភិបាល​កាល​ពី​ឆ្នាំ២០១២ ស្ដី​ពី​ការ​ផ្អាក​ផ្ដល់​ដី​សម្បទាន​សេដ្ឋកិច្ច​ថ្មីដោយសារ​តែ​ជាប់​ទាក់ទង​ទៅ​នឹង​ការ​បណ្ដេញចេញ​ដ៏​ច្រើន​សន្ធឹក​សន្ធាប់ការ​បំផ្លិច​បំផ្លាញ​ព្រៃ​ឈើនិង​ការ​បាត់​បង់​ធនធាន​ធម្ម​ជាតិ​ផ្សេងៗ​ទៀត​ជា​ច្រើន។
អ្នកឃ្លាំមើល​លើក​ឡើង​ថាអាជ្ញាធរ​រដ្ឋាភិបាល​កំពុង​ធ្វើ​ចំណាត់​ការ​ខុស​ទិស​ដៅ​ដោយ​ទៅ​ចោទ និង​ចាប់​សកម្មជន​បរិស្ថាន ដែល​ការពារ​ធនធាន​ធម្មជាតិ របស់​ប្រទេស ប៉ុន្តែ​មិន​ចាត់​ការ​ក្រុមហ៊ុន​ឈ្មួញ ដែល​កំពុង​បំផ្លាញ​ទៅ​វិញ។ ពួកគាត់​ថា ការ​ចាប់​ខ្លួន​មនុស្ស​ខុស​ទិស​ដៅ​របស់​រដ្ឋាភិបាល នឹង​បង្ក​ការ​ឈឺ​ចាប់​ កាន់​តែ​ខ្លាំង​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ និង​វិនាស​កម្ម​ព្រៃ​ឈើ ដែល​នឹង​អាច​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្រោក​ឡើង​តវ៉ា៕