មន្ត្រីសង្គមស៊ីវិល បារម្ភពីការបន្តលុបបឹងតាមោកជាបន្តបន្ទាប់ ដែលនឹងបង្កគ្រោះថ្នាក់ដល់បរិស្ថាន ការរស់នៅរស់របស់ពលរដ្ឋ និងវិបត្តិទឹករាជធានីភ្នំពេញ។ ឆ្លើយតបការព្រួយបារម្ភនេះអ្នកនាំពាក្យរដ្ឋាភិបាលអះអាងថា មុនរដ្ឋាភិបាលកាត់ដីបឹងនេះ គឺមានការសិក្សាផលប៉ះពាល់ត្រឹមត្រូវពីក្រសួងជំនាញ។
មន្ត្រីសង្គមស៊ីវិលសំដែងការព្រួយបារម្ភនេះ បន្ទាប់ពីមានការចុះផ្សាយថា រដ្ឋាភិបាលលោក ហ៊ុន សែន អនុញ្ញាតឲ្យលុបផ្ទៃបឹងតាមោកទំហំ២០ហិកតារបន្ថែមទៀតឱ្យបុគ្គលឯកជនដើម្បីជាការដោះដូរសម្រាប់សាងសង់អគារទីបញ្ជាការស្រាលដើម្បីការពារសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព ជូនថ្នាក់ដឹកនាំនៅចំណុចគោលដៅទីស្ដីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រី។
នាយករងទទួលបន្ទុកផ្នែកឃ្លាំមើលនៃសិទ្ធិមនុស្សលីកាដូ (Licadho) លោក អំ សំអាត លើកឡើង ថា ការ បន្តលុបបឹងធម្មជាតិជាបន្តបន្ទាប់ជាពិសេសបឹងតាមោក ដែលជាបឹងធំជាងគេនៅភ្នំពេញនេះអាចនឹងធ្វើឲ្យទីក្រុងភ្នំពេញប្រឈមនឹងលិចលង់ធ្ងន់ធ្ងរដោយជំនន់ទឹកភ្លៀង។ មន្ត្រីសង្គមរូបនេះជំរុញទៅរដ្ឋាភិបាលមុននឹងសម្រេចលុបបឹងណាមួយត្រូវសិក្សាឱ្យបានច្បាស់លាស់៖ «យើងឃើញបឹងជើងឯកឥឡូវដល់បឹងតាមោកជាបន្តបន្ទាប់ ហើយបឹងតាមោកហ្នឹងជាបឹងធំចុងក្រោយគេហើយអ៊ីចឹងបើយើងបន្តលុបដោយមិនគិតគូរច្បាស់លាស់ទេ បញ្ហាប្រឈមគឺនឹងអាចកើតមានទៅអនាគត»។
រីឯស្ថាបនិកចលនាមាតាធម្មជាតិ លោក អាឡិចហាន់ដ្រូ ហ្គន់ហ្សាឡេស ដេវិតសឹន(Alejandro Gonzalez - Davidson) រិះគន់ថា រដ្ឋាភិបាលលោក ហ៊ុន សែន មិនស្តាប់ការព្រួយបារម្ភរបស់អ្នកឃ្លាំមើល ប៉ុន្តែលោករំពឹងថា ប្រសិនបើទីក្រុងភ្នំពេញ លិចលង់ជាបន្តបន្ទាប់ពេលមានភ្លៀងធ្លាក់ដូចកន្លងទៅថ្មីនេះ នឹងអាចធ្វើឱ្យលោក ហ៊ុន សែន គិតគូរឡើងវិញ។ លោក អាឡិច ព្រួយបារម្ភថា វាសនារបស់បឹងតាមោកប្រហែលជាមិនខុសពីបឹងកក់ ឬបឹងទំពុននោះទេ៖ «មានតែករណីតែមួយគត់ទេដែលយើងអាចសង្គ្រោះអ៊ីចឹងតាមោកបានគឺរដូវវស្សាឆ្នាំនេះ និងឆ្នាំក្រោយមួយទៀតដូចរដូវវស្សាឆ្នាំមុនដែរដែលអាចធ្វើឱ្យរបបលោក ហ៊ុន សែន យល់ឃើញថា កាលណាលុបបឹងទាំងអស់ធ្វើមិនទីក្រុងភ្នំពេញមិនអាចរស់នៅបាន»។
ក្រុមមន្ត្រីសង្គមស៊ីវិលព្រួយបារម្ភនៅពេលនេះ ស្របពេលសារព័ត៌មានក្នុងស្រុកផ្នែកអចលនទ្រព្យ(property area)បានចុះផ្សាយថា ទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រីកាលពីថ្ងៃទី២៣ ខែធ្នូ បានចេញ សជណឬសេចក្ដីជូនដំណឹងដោយ យល់ព្រមកាត់ផ្ទៃដីបឹងតាមោក២០ហិកតារទៅឲ្យលោក លន់ ហាក់ និងអ្នកស្រី ឈុន ចាន់ធី ដែលជាម្ចាស់ដីមួយកន្លែងមានទីតាំងស្ថិតនៅសង្កាត់ស្រះចក ខណ្ឌដូនពេញ។ លិខិតដដែលបញ្ជាក់ថា ម្ចាស់កម្មសិទ្ធិដីនេះបានយល់ព្រមផ្ដល់ប្ដូរដីរបស់ខ្លួនឱ្យរដ្ឋដើម្បីសាងសង់ទីបញ្ជាការស្រាលទំហំ២១,៧គុណម៉ែត្រ នឹង៤២ម៉ែត្រកម្ពស់៣ជាន់សម្រាប់ឱ្យកងកម្លាំងប្រើប្រាស់ដើម្បីបំពេញការងារថែរក្សាសន្តិសុខ ការពារសុវត្ថិភាពជូនថ្នាក់ដឹកនាំនៅចំណុចគោលដៅទីស្ដីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រី។
រីឯអ្នកនាំពាក្យរដ្ឋាភិបាលលោក ផៃ ស៊ីផាន ប្រាប់ថា លោកមិនបានដឹងរឿងនេះទេ។ ទោះយ៉ាងណាអ្នកនាំពាក្យរូបនេះ អះអាងថា មុននឹងការសម្រេចណាមួយចូលដល់ទីស្ដីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រីគឺបានឆ្លងកាត់ការសិក្សាស្រាវជ្រាវត្រឹមត្រូវពីក្រសួងពាក់ព័ន្ធ៖ «អត់ដឹងទេអាប្រុសអឺយខុសកន្លែងគ្នាវើយ ការកាត់កងហ្នឹងសួរទៅខាងក្រសួងដែនដីគេព្រោះទីស្ដីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រីគ្រាន់ចុងក្រោយបំផុតដែលចេញសេចក្ដីជូនដំណឹងដែលគេសរសេរកាត់ថា សជណព្រោះទីស្ដីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រីអត់មានសិទ្ធិកាត់កងអីដល់តែក្រសួងជំនាញ»។
អាស៊ីសេរីមិនអាចទាក់ទង អ្នកនាំពាក្យក្រសួងដែនដី លោក សេង ឡូត និងអ្នកនាំពាក្យសាលារាជធានីភ្នំពេញ លោក ម៉េត មាស ភក្តី តាមទូរស័ព្ទដើម្បីសួរអំពីបញ្ហានេះបានទេ នៅថ្ងៃទី២៧ធ្នូ។
បឹងតាមោកដែលជាបឹងធំចុងក្រោយនៅភ្នំពេញមានផ្ទៃក្រឡាជាង ៣ ០០០ហិកតារហើយនៅរយៈពេលចុងក្រោយនេះត្រូវរដ្ឋាភិបាលសម្រេចលុបផ្ទៃបឹងតាមោកជាច្រើនហិកតារ ទៅសាលារាជធានីភ្នំពេញធ្វើជាសួរច្បារ ឧទ្យានធម្មជាតិសាធារណៈ ឱ្យអគ្គស្នងការនគរបាលជាតិ និងអគារការិយាល័យរបស់ក្រសួងយុត្តិធម៌ជាដើម។
លោក ផៃ ស៊ីផាន មិនទាន់ឱ្យដឹងថា សព្វនេះផ្ទៃបឹងតាមោកនៅសល់ប៉ុន្មាន ឬត្រូវរដ្ឋាភិបាលកាត់អស់ប៉ុន្មានហិកតារនោះទេ ប៉ុន្តែមានរបាយការណ៍ខ្លះបង្ហាញថា ផ្ទៃបឹងតាមោកដែលត្រូវបានកាត់ឱ្យទាំងក្រុមហ៊ុនឯកជន និងរដ្ឋនៅពេលនេះកើនឡើងទំហំជិត ៦០០ហិកតារ៕