សកម្មជនបរិស្ថាននិងសង្គមស៊ីវិលសាទរចំពោះព្រះរាជក្រឹត្យដែលដាក់ព្រៃតំបន់ភ្នំតាម៉ៅនេះឱ្យទៅជាឧទ្យានសួនសត្វព្រៃការពារនិងសួនភូតគាមភ្នំតាម៉ៅ។ សកម្មជននិងមន្ត្រីសង្គមស៊ីវិលយល់ឃើញថាការចេញព្រះរាជក្រឹត្យនេះគឺជាអំណះអំណាងបញ្ជាក់កាន់តែច្បាស់ថាព្រៃតំបន់ភ្នំតាម៉ៅនឹងត្រូវបានការពារក៏ប៉ុន្តែពួកគេស្នើសុំឱ្យក្រុមកងអង្គរក្សដែលយាមកាមតំបន់នោះអនុញ្ញាតឱ្យប្រជាពលរដ្ឋនិងអ្នកកាសែតចូលរួមតាមដានការអភិវឌ្ឍនៅតំបន់នោះផង។
សកម្មជនចលនាមាតាធម្មជាតិកញ្ញា ភួន កែវរស្មី ប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរីថាកញ្ញារីករាយនៅពេលបានឃើញព្រះរាជក្រឹត្យព្រោះវាគឺជាឯកសារផ្លូវច្បាប់មួយដែលបញ្ជាក់យ៉ាងច្បាស់ថាព្រៃនៅតំបន់ភ្នំតាម៉ៅនឹងត្រូវបានអភិរក្ស។ កញ្ញា ភួន កែវរស្មី បន្ថែមថា ទោះជាយ៉ាងណាព្រះរាជក្រឹត្យនេះគ្រាន់តែជាឯកសារផ្លូវច្បាប់តែប៉ុណ្ណោះហើយមហាជនគួរបន្តចូលរួមតាមដានដំណើរការអភិវឌ្ឍដីតំបន់ភ្នំតាម៉ៅទៀតពីព្រោះកន្លងមកបើទោះបីជាដីព្រៃអភិរក្សដែលមានព្រះរាជក្រឹត្យការពារក្ដីក៏ត្រូវបានក្រុមហ៊ុនឯកជនកាប់ព្រៃយកធ្វើជាដីឯកជនបានដែរ។ ជាមួយគ្នានេះកញ្ញាក៏បានសំណូមពរដល់សាធារណៈឱ្យចូលរួមបញ្ចេញមតិស្នើសុំដល់រដ្ឋាភិបាលដកហូតកោះកុងក្រៅពីក្រុមហ៊ុនឯកជនមកជាទ្រព្យសម្បត្តិរដ្ឋវិញផងដែរ៖ « ពួកយើងក៏កំពុងតែមានយុទ្ធនាការមួយក្នុងការទាមទារឱ្យមានការដាក់កោះកុងក្រៅជាឧទ្យានសមុទ្រដូចគ្នាអញ្ចឹងយើងសង្ឃឹមថានឹងទទួលបានការទាមទារទាំងអស់ហ្នឹងពីប្រជាពលរដ្ឋដូចគ្នាព្រោះកោះកុងក្រៅក៏ជាសម្បត្តិធនធានក្នុងស្រុកខ្មែរដូចគ្នា»។
ស្រដៀងគ្នានេះដែរសកម្មជនខ្មែរថាវរៈកញ្ញា ឈឿន ដារ៉ាវី សាទរចំពោះព្រះរាជក្រឹត្យដែលការពារព្រៃតំបន់ភ្នំតាម៉ៅ។កញ្ញានិយាយថាព្រះរាជក្រឹត្យនេះគឺជាលទ្ធផលបានមកពីសំឡេងមហាជនដែលមានភាពក្លាហានហ៊ានបញ្ចេញមតិយោបល់តាមបណ្ដាញសង្គមរហូតដល់ថ្នាក់ដឹកនាំរដ្ឋាភិបាលផ្លាស់ប្ដូរគំនិត។ កញ្ញា ឈឿន ដារ៉ាវី បន្ថែមថា ទោះជាយ៉ាងនេះក្ដីរដ្ឋាភិបាលគួរអនុញ្ញាតឱ្យសកម្មជនបរិស្ថានផ្សេងៗនិងប្រជាពលរដ្ឋទូទៅបានចូលរួមដាំដើមឈើឬក៏ចូលទៅតំបន់ព្រៃដែលបានឈូសឆាយផងព្រោះនេះគឺជាគោលការណ៍គ្រឹះក្នុងលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យដែលការអភិវឌ្ឍន៍ទាមទារឱ្យមានការចូលរួមពីគ្រប់ភាគី៖ « រដ្ឋទាល់តែប្រជាពលរដ្ឋទាមទារ ទើបបានផ្ដល់ឱ្យនូវរាល់ការទាមទារហ្នឹង អញ្ចឹងនេះគឺជាលើកដំបូងមួយ ដែលពលរដ្ឋខ្មែរជាច្រើនយកចិត្តទុកដាក់ខ្លាំងមែនទែន ទើបមានដំណោះស្រាយ »។
ព្រះមហាក្សត្រព្រះបាទ នរោត្ដម សីហមុនី បានចេញព្រះរាជក្រឹត្យកាលពីថ្ងៃទី១៩ ខែសីហា ដាក់ដីព្រៃតំបន់ភ្នំតាម៉ៅទៅជាឧទ្យានសួនសត្វ ព្រៃការពារ និងសួនភូតគាម ភ្នំតាម៉ៅ លើផ្ទៃដីទំហំជាង ២ពាន់ហិកតា(២,០៤៥ ហិកតា) ក្នុងគោលបំណងសំខាន់៣គឺ ទី១. ថែរក្សាព្រៃតំបន់នេះដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍ជាតំបន់ទេសចរណ៍ធម្មជាតិ វប្បធម៌ និងប្រវត្តិសាស្រ្ដ ទី២.ផ្ដល់ការថែរក្សាសង្គ្រោះសត្វព្រៃ ព្យាបាល និងស្ដារលទ្ធភាពសត្វព្រៃចំណែកទី៣វិញគឺអភិរក្សប្រភេទសត្វនិងរុក្ខជាតិជិតផុតពូជនិងបង្កើតពូជឈើប្រណិតក្នុងព្រៃតំបន់នេះ។
ជុំវិញរឿងនេះដែរអគ្គលេខាធិការសមាគមសម្ព័ន្ធនិស្សិតបញ្ញវន្តខ្មែរ លោក ថន ស័ក្ដិដា ប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរីថាការចេញព្រះរាជក្រឹត្យនេះគឺជាការធ្វើឱ្យមហាជនស្ងប់ចិត្តកុំឱ្យមានការសង្ស័យថាដីព្រៃនៅតំបន់ភ្នំតាម៉ៅនឹងត្រូវកាន់កាប់ដោយក្រុមហ៊ុនឯកជនឬក្រុមអង្គរក្សរបស់លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន។ លោក ថន ស័ក្ដិដា បន្ថែមថា តាមរយៈបទពិសោធន៍ករណីដីព្រៃនៅតំបន់ភ្នំតាម៉ៅនេះបង្ហាញឱ្យឃើញថានៅពេលថ្នាក់ដឹកនាំទទួលយកគំនិតរិះគន់របស់សកម្មជនបរិស្ថាននិងប្រជាពលរដ្ឋនោះការអភិរក្សធនធានធម្មជាតិក្នុងប្រទេសកម្ពុជានឹងមានភាពល្អប្រសើរហើយលោកស្នើឱ្យរដ្ឋាភិបាលគួរផ្ដល់ការកោតសរសើរដល់យុវជនបរិស្ថានជាជាងដាក់ទោសទណ្ឌទៅលើពួកគេ៖ « មិនត្រឹមតែលើកសរសើរទេ គួរតែមានពានកិត្តិយសឱ្យមួយជូនទៅគាត់ ឧទាហរណ៍ដូចក្រុមយុវជនខ្មែរថាវរៈ ក្រុមយុវជនមាតាធម្មជាតិហ្នឹង គួរតែផ្ដល់ពានរង្វាន់ដល់គាត់ទៅ ហើយនេះគាត់មិនមែនចេះតែធ្វើលេងៗទេ វាចេញពីបេះដូង វាចេញពីឆន្ទៈ និងឧត្ដមគតិជាតិរបស់ពួកគាត់ »។
ដីព្រៃតំបន់ភ្នំតាម៉ៅត្រូវបានក្រុមហ៊ុន ឡេង ណាវ៉ាត្រា ឈូសឆាយអស់ជាង៥រយហិកតា(៥០០ ហិកតា) កាលពីដើមខែសីហា។ ក្រោយពីមានការរិះគន់ពីសំណាក់មហាជនលោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន បានបញ្ជាឱ្យបញ្ឈប់ជាបន្ទាន់ការឈូសឆាយអភិវឌ្ឍដីព្រៃនៅតំបន់ភ្នំតាម៉ៅ នៅថ្ងៃទី៧ ខែសីហា។ ព្រះរាជក្រឹត្យ ការពារព្រៃតំបន់ភ្នំតាម៉ៅត្រូវបានធ្វើឡើងក្រោយពីមានការសង្ស័យពីសាធារណៈជនថាដីដែលឈូសឆាយរួចនឹងត្រូវអភិវឌ្ឍន៍ហើយក្រុមអង្គរក្សលោក ហ៊ុន សែន ដែលបានយាមកាមនៅតំបន់នោះក៏បានប្រើប្រាស់អំពើហិង្សានិងចាប់ខ្លួនសកម្មជនបរិស្ថានក្រុមយុវជនខ្មែរថាវរៈ៤នាក់និងអ្នកយកព័ត៌មាន វីអូឌី (VOD)៥នាក់ មិនឱ្យចូលទៅកន្លែងដែលបានឈូសឆាយដីព្រៃ៕