ពលរដ្ឋ​និង​សកម្មជន​​ធ្វើ​ពហិការ​មិន​ប្រើ​ផលិតផល​ក្រុមហ៊ុន​កូនស្រី​យាយ​ភូ​ដើម្បី​សង្គ្រោះ​ដែន​ជម្រក​សត្វព្រៃ
ក្រុម​យុវជន​សកម្មជន និង​ពលរដ្ឋ​ស្រឡាញ់​ធម្មជាតិ​នាំគ្នា​ពហិការ​មិន​ប្រើប្រាស់​ផលិតផល​របស់​ក្រុមហ៊ុន​អ្នកស្រី ជឹង សុគន្ធារី ត្រូវជា​កូនស្រី​អ្នកស្រី ជឹង សុភាព ហៅ​យាយ​ភូ បន្ទាប់​ពី​ប្រធាន​ក្រុមហ៊ុន​មួយ​នេះ​ទទួល​បាន​សិទ្ធិ​អភិវឌ្ឍ​លើ​ដី​តំបន់​ឧទ្យានជាតិ​គិរីរម្យ​។ សង្គម​ស៊ីវិល​គាំទ្រ​ការ​ធ្វើ​ពហិការ​របស់​យុវជន​ដើម្បី​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​ពិចារណា​ឡើងវិញ ពី​ផល​ប៉ះពាល់​បរិស្ថាន​និង​ធ្វើ​ឱ្យ​បាត់បង់​ប្រយោជន៍​រួម។
បើ​និយាយ​ពី​ការ​លុប​បឹង និង​រំលោភ​យក​ដី​ពលរដ្ឋ​នោះ គេ​នឹង​នឹក​ទៅដល់​អ្នកស្រី ជឹង សុភាព ​ហៅ​យាយ​ភូ ​ដែល​ស្និទ្ធ​នឹង​គ្រួសារ​លោកនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ជា​បុគ្គល​មាន​តែងតែ​ទទួល​ដី​សម្បទាន​ឥត ឈប់ឈរ​ពី​រដ្ឋាភិបាល។ យាយ​ភូ​កេរ្តិ៍ឈ្មោះ​ដែល​ល្បី​ថា ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការរំលោភ​សិទ្ធិ​ដីធ្លី​ពលរដ្ឋ និង​បំផ្លាញ​ធនធាន​ធម្មជាតិ​បាន​បន្ត​មក​ដល់​កូនស្រី​យាយ​ភូ គឺ​លោកស្រី ជឹង សុគន្ធារី ដែល​ទើប​ទទួល​បាន​ដី​សម្បទាន​នៅ​ឧទ្យាន​ជាតិ​គិរីរម្យ​ជាង ២​រយ​ហិកតារ កាល​ពី​ឆ្នាំ​២០២២​កន្លង​ទៅ។
ថ្មីៗ​នេះ​ក្រុម​យុវជន សកម្មជន​បរិស្ថាន​និង​ប្រជាពលរដ្ឋ​បាន​នាំគ្នា​បង្ហោះ​សារ​ធ្វើ​ពហិការ​នៅ​លើ​បណ្ដាញ​សង្គម​ព្រោងព្រាត​ដើម្បី​ទាមទារ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​ដកសិទ្ធិ​អភិវឌ្ឍ​ដី​ឧទ្យាន​ជាតិ​គិរីរម្យ​ពី​អ្នកស្រី ជឹង សុគន្ធារី មក​វិញ។
សកម្មជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ​កញ្ញា មាន លីសា ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី​នៅ​ថ្ងៃទី​៣ ឧសភា ថា កញ្ញា​ធ្វើ​ពហិការ​នេះ​ដោយសារ​កញ្ញា​បារម្ភ​ថា ក្រុមហ៊ុន​អ្នកស្រី ជឹង សុគន្ធារី ដែល​ត្រូវជា​កូន​អ្នកស្រី ជឹង សុភាព អាច​នឹង​ដើរ​តាម​គន្លង​របស់​ម្ដាយ​ខ្លួន​ដោយ​បង្ក​វិនាសកម្ម​ដល់​ព្រៃឈើ និង​បាត់បង់​ទេសភាព​ធម្មជាតិ​តំបន់​ឧទ្យាន​ជាតិ​គិរីរម្យ។​
កញ្ញា មាន លីសា៖ «ការ​ឆ្លើយ​តប​របស់​រដ្ឋាភិបាល គឺ​នៅ​ពេល​ដែល​យើង​ខំ​នាំគ្នា​ស្រែក​អ៊ីចឹង វា​ទៅជា​ប្រទេស​មួយ​ដែល​អត់​យក​ច្បាប់​ជាធំ​ទេ វា​ទៅជា​ទាល់តែ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ប៉ះ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ធ្វើការ​តវ៉ា​បាន​មានការ​ឆ្លើយតប។ វា​ទៅជា​គ្មាន​ទំនួល​ខុសត្រូវ​។ មួយទៀត​គឺ​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន​អត់​មាន​ទំនួល​ខុសត្រូវ​ទៀតសោត ដែល​នៅពេល​ធ្វើការ​អភិវឌ្ឍ​នៅ​កន្លែង​ណាមួយ​ខ្លួនឯង​អត់​បញ្ជាក់​ពី​ភាព​ស្អាតស្អំ​របស់​ខ្លួន​ឯង​ទេ គឺ​បញ្ចេញ​នូវ​គោលបំណង​គោលដៅ​ខ្លួនឯង​ចង់​ធ្វើ​អី​នៅ​ទីនោះ ហើយ​ការ​បញ្ចេញ​ឱ្យ​ច្បាស់ការ​វាយតម្លៃ​ពី​ការ​ប៉ះពាល់​បរិស្ថាន​គឺ​សំខាន់»។
យុទ្ធនាការ​ពហិការ​របស់​ក្រុម​យុវជន​សកម្មជន​និង​ប្រជាពលរដ្ឋ​នេះ​ធ្វើឡើង​បន្ទាប់ពី​មានការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ពី​អនុក្រឹត្យ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​កាលពី​ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២២​បាន​កាត់​ដី​នៅ​តំបន់​ដី​ព្រៃ​ដែនជម្រកសត្វព្រៃ​ភ្នំ​ឱរ៉ាល់​ជាង​៦០០​ហិកតារ​(៦៤១) និង​ដី​ព្រៃ​ឧទ្យាន​ជាតិ​គិរីរម្យ​ជាង​២០០​ហិកតារ​(២២១)​ទៅ​ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​វ័នម៉រ លីមីតធីត (One More LTD.) របស់​អ្នកស្រី ជឹង សុគន្ធារី ដែល​ត្រូវជា​កូនស្រី​របស់​លោក​ស្រី ជឹង សុភាព ហៅ​យាយ​ភូ​គឺជា​ប្រពន្ធ​របស់​លោក ឡៅ ម៉េងឃីន សមាជិក​ព្រឹទ្ធសភា​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា​ដែល​ល្បីឈ្មោះ​ខាង​យក​ដី​ពលរដ្ឋ​លុប​បឹង លុប​ឆ្នេរ និង​បំផ្លាញ​ធនធាន​ធម្មជាតិ។
នៅក្នុង​ផ្ទាំង​រូបភាព ឬ​បដា​ដែល​ក្រុម​យុវជន​បង្ហោះ​នៅ​លើ​បណ្ដា​​សង្គម​អម​ដោយ​សញ្ញា​ខ្វែង​ពណ៌​ក្រហម លើ​រូបថត​អ្នកស្រី ជឹង សុគន្ធារី ភ្ជាប់​ជាមួយ​ឃ្លា​«​យើង​នាំគ្នា​ពហិការ​មិន​ប្រើប្រាស់​ផលិតផល​ទាំងអស់​នេះ ដើម្បី​សង្គ្រោះ​ឧទ្យាន​ជាតិ​គិរីរម្យ និង​ដែនជម្រកសត្វព្រៃ​ភ្នំ​ឱរ៉ាល់»។
រូបភាព​មួយ​សន្លឹក​នេះ​បាន​បង្ហាញ​ពី​ការ​រក្សា​ជំហរ​មិន​ប្រើប្រាស់​និង​គាំទ្រ​ផលិតផល​ក្រុមហ៊ុន​វ័ន ម៉រ (One More Group) របស់​អ្នកស្រី ជឹង សុគន្ធារី ត​ទៅទៀត​រួមមាន​ផលិតផល​ទឹក​សុទ្ធ​វីតាល់ មី​ជាតិ​នៃ​ក្រុមហ៊ុន​ផលិត​ចំណីអាហារ​និង​ភេសជ្ជៈ​អិន.វី.ស៊ី (N.V.C Corporation Co.,LTD) និង​សេវាកម្ម​ក្រុមហ៊ុន​លក់​និង​ទីផ្សារ​វ័ន ហ្វ្រេតធើនីធី (One Fraternity Co,.LTD)​ជាដើម។
ពលរដ្ឋ​រស់នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ​កញ្ញា រុំ ស្រីណាត ឱ្យ​ដឹង​ថា កញ្ញា​ឈប់​គាំទ្រ​ផលិតផល​របស់​ក្រុមហ៊ុន​គ្រួសារ​អ្នកស្រី ជឹង សុភាព ហៅ​យាយ​ភូ នេះ​យូរណាស់​មក​ហើយ បន្ទាប់​ពី​ឧកញ៉ា​រូប​នេះ​ដើរ​យក​ដី​ប្រជាពលរដ្ឋ និង​បំផ្លាញ​ធនធាន​ធម្មជាតិ។ កញ្ញា​បន្ត​ថា កញ្ញា​នឹង​ចូលរួម​ធ្វើ​ពហិការ​តាម​បណ្ដាញ​សង្គម​ឱ្យ​កាន់តែ​ផុសផុល​បន្ថែម​ទៀត ដើម្បី​បង្ហាញ​ពី​ការ​មិន​គាំទ្រ​ឱ្យ​មាន​ការ​អភិវឌ្ឍ​ដែល​បង្ក​ផល​ប៉ះពាល់​ដល់​ធនធាន​ធម្មជាតិ​លើ​ភ្នំ​គិរីរម្យ។
កញ្ញា រុំ ស្រីណាត៖ «បើ​គិរីរម្យ​គេ​យក​ទៅ​ធ្វើ​រីសត អូខេ ទទួល​ស្គាល់​ថា ធ្វើ​ហើយ​អាច​រក​ចំណូល​បាន​ច្រើន​ទាក់ទាញ​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​អី ប៉ុន្តែ​សួរ​ថា ចំណូល​ហ្នឹង​បាន​ទៅ​អ្នកណា​?បាន​ទៅ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ឬក៏​សហគមន៍​ដែល​គាត់​នៅ​ហ្នឹង​អត់​?បើសិនជា​អត់​ទេ​ខ្ញុំ​គិត​ថា មិន​គួរ​អភិវឌ្ឍ​ទេ»។
វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី​មិនអាច​ទាក់ទង​ប្រធាន​អ្នកនាំពាក្យ​រដ្ឋាភិបាល​លោក ផៃ ស៊ីផាន និង​អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួង​បរិស្ថាន លោក នេត្រ ភក្ត្រា ដើម្បី​សុំ​ការ​បកស្រាយ​រឿង​នេះ​បាន​ទេ នៅ​ថ្ងៃទី​៣ ឧសភា។ ចំណែក​តំណាង​ក្រុមហ៊ុន អ៊ិន.វី.ស៊ី របស់​ក្រុមហ៊ុន​ផលិត​ទឹកបរិសុទ្ធ​វីតាល់ (Vital) និង​ក្រុមហ៊ុន​វ័ន ហ្វ្រេតធើនីធី (One Fraternity Co., Ltd) ក៏​មិនអាច​ទាក់ទង​សុំ​ការ​ឆ្លើយ​តប​បាន​ដែរ។
យុទ្ធនាការ​ពហិការ​ផលិត​ផល​ក្រុមហ៊ុន​វ័នម៉រ (One More group) នៅ​ពេល​នេះ​ស្រដៀង​ទៅ​នឹង​ពហិការ​ប្រើប្រាស់​ផលិតផល​និង​សេវាកម្ម​របស់​ក្រុមហ៊ុន​លោក​ឧកញ៉ា ឡេង ណាវ៉ាត្រា កាលពី​ខែសីហា​ឆ្នាំ​២០២២ ដែរ បន្ទាប់ពី​លោក​ទទួល​បាន​សិទ្ធិ​អភិវឌ្ឍ​នៅ​តំបន់​ព្រៃភ្នំ​តាម៉ៅ និង​បាន​ឈូស​ឆាយ​ព្រៃ​ទាំង​ថ្ងៃ​ទាំងយប់​អស់​ជាង​៤​រយ​ហិកតារ កាលពី​ឆ្នាំ​២០២២។ ពហិការ​នៅ​ពេល​នោះ​មាន​ការ​ចូលរួម​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ​ស្ទើរ​ពេញ​ផ្ទៃ​ប្រទេស​នៅ​លើ​បណ្ដាញ​សង្គម​ដោយ​បញ្ឈប់​ការ​ស្ដាប់​ចម្រៀង​និង​ឈប់​ប្រើប្រាស់​សេវាកម្ម​របស់​ក្រុមហ៊ុន​លោក ឡេង ណាវ៉ាត្រា រហូត​ដល់​រដ្ឋាភិបាល​លោក ហ៊ុន សែន ប្រកាស​ដក​សិទ្ធិ​អភិវឌ្ឍ​ពី​ក្រុមហ៊ុន​នេះ និង​ដាក់បញ្ចូល​ព្រៃភ្នំ​តាម៉ៅ​ជា​តំបន់​ព្រៃ​ការពារ​វិញ។
ជុំវិញ​រឿង​នេះ​មន្ត្រី​កម្មវិធី​ស្រាវជ្រាវ និង​តស៊ូ​មតិ​នៃ​សមាគម​បណ្ដាញ​យុវជន​កម្ពុជា​លោក ហេង គឹមហុង គាំទ្រ​ការ​ធ្វើ​ពហិការ​របស់​យុវជន​ដើម្បី​ឱ្យ​លោកស្រី ជឹង សុគន្ធារី និង​រដ្ឋាភិបាល​ពិចារណា​ឡើង​វិញ​ពី​ផល​ប៉ះពាល់​បរិស្ថាន​និង​បាត់បង់​ប្រយោជន៍​រួម​ដោយសារ​គម្រោង​អភិវឌ្ឍ​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន។
លោក ឡេង ណាវ៉ាត្រា៖ «យើង​ឃើញ​ថា អ្នក​ដែល​ទទួល​បាន​នោះ​មិនមែន​ជា​ពលរដ្ឋ​ក្រីក្រ​មិនមែន​ជា​ការ​សម្បទាន​ជា​ទម្រង់​សង្គមកិច្ច​ទេ គឺជា​ទម្រង់​មួយ​ដែល​កាត់​ទៅ​ឱ្យ​អ្នកមាន​លុយ មាន​កាក់​ស្រាប់​ហើយ ដើម្បី​យក​ឱ្យ​កាស​ឱ្យ​គេ​អភិវឌ្ឍ​ដើម្បី​ប្រមូល​ធនធាន​កើតជា​អ្នកមាន​អ្នក​បាន​បន្ត​ទៀត​។ នេះ​ជា​រឿង​មួយ​ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​យើង​អត់​យល់​ពី​គោលបំណង​ពិតប្រាកដ​នៃ​ការ​ជំរុញ​ឱ្យ​មាន​ការ​អភិវឌ្ឍ​នេះ​ដែរ»។
ភ្នំ​គិរីរម្យ​មាន​ទីតាំង​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ឃុំ​ចំបក់ ស្រុក​ភ្នំស្រួច ខេត្តកំពង់ស្ពឺ ត្រូវ​បាន​កំណត់​ឱ្យ​ក្លាយ​ជា​តំបន់​ឧទ្យានជាតិ ដោយ​ សម្ដេចព្រះ​ បរមរតនកោដ្ឋ នរោត្តម សីហនុ កាល​ពី​ឆ្នាំ​១៩៩៣ និង​សម្ពោធ​ដាក់​ទៅជា​ឧទ្យានជាតិ​ព្រះសុរាម្រិត​កុសមៈ កាល​ពី​ខែ​មិថុនា​ឆ្នាំ​១៩៩៥ ដើម្បី​រក្សា​ទុកជា​តំបន់​អភិរក្ស​ធម្មជាតិ។ ឧទ្យាន​ជាតិ​នេះ​ដែល​មាន​ផ្ទៃដី​ជាង ៣​ម៉ឺន​ហិកតារ (៣៥.០០០) បាន​កំណត់​ឱ្យ​មាន​ការ​ថែរក្សា​ធនធាន​ធម្មជាតិ និង​បម្រើ​ឲ្យ​វិស័យ​ទេសចរណ៍​ដោយ​មិន​ឲ្យ​ខូចខាត​ដល់​បរិស្ថាន​នៅ​ឡើយ។
ក្រុម​យុវជន និង​សកម្មជន​បរិស្ថាន​រំពឹង​ថា រដ្ឋាភិបាល​នឹង​ពិចារណា​លើ​បញ្ហា​នេះ ​ប្រសិន​បើ​មាន​ការ​ចូលរួម​ពហិការ​ឱ្យ​ផុសផុល​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដូច​ករណី​ភ្នំ​តាម៉ៅ៕