សកម្មជនបរិស្ថាន និងសង្គមស៊ីវិលរិះគន់អភិបាលស្រុកព្រៃនប់ខេត្តព្រះសីហនុដែលបណ្ដោយឱ្យក្រុមឈ្មួញអចលទ្រព្យលុបដីឆ្នេរសមុទ្ររាម ដែលជាប់នឹងរង្វង់មូលព្រះសេវៈ លក់ចេញជាដីឡូត៍ ដែលធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ធ្ងន់ធ្ងរដល់បរិស្ថាន។ ការរិះគន់នេះក្រោយពីពួកគេមើលឃើញថា អាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធមិនអើពើទប់ស្កាតការលុបឆ្នេរសមុទ្រនេះឱ្យបានត្រឹមត្រូវឡើយ។
សកម្មជនបរិស្ថាន និងសង្គមស៊ីវិល លើកឡើងថា ឆ្នេរសមុទ្រនៅខេត្តព្រះសីហនុ អាចនឹងក្លាយជាដីគោកនៅពេលដ៏ខ្លីខាងមុខ ប្រសិនបើអាជ្ញាធរនៅតែបណ្ដែតបណ្ដោយឱ្យជនខិលខូចចាក់ដីលុបឆ្នេរដូចបច្ចុប្បន្ននោះ។
មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ផ្នែកប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយនៃសមាគមបណ្ដាញយុវជនកម្ពុជាហៅកាត់ថា CYN លោក ម៉ា ចិត្រា ឱ្យដឹងថា ការលុបឆ្នេរសមុទ្រនៅកម្ពុជា ហាក់ដូចជាធ្វើតាមតែអំពើចិត្តរបស់អ្នកមានអំណាចដោយមិនបានគិតឱ្យបានស៊ីជម្រៅជុំវិញបញ្ហាប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថាន។ លោកមើលឃើញថា បើសិនជាបញ្ហានេះនៅតែបន្តកើតមានជាហូរហែបែបនេះ នឹងធ្វើឱ្យខូចសោភ័ណភាពឆ្នេរ រួមនឹងសម្បត្តិសាធារណៈ ដែលអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធគួរតែត្រូវបានថែរក្សាជារួមមិនគួរលក់ឱ្យក្រុមឯកជនណាមួយនោះទេ៖ « ចំពោះខ្ញុំយល់ថា វាពុំគួរចាំបាច់អ៊ីដល់ថ្នាក់វិនិយោគតំបន់ឆ្នេរឱ្យឯកជនធ្វើជាដីឡូត៍ ឬសាងសង់ជាផ្ទះទេ គួរតែទុកឆ្នេរសមុទ្រ ដើម្បីជាប្រយោជន៍សាធារណៈវិញល្អជាង ហើយបើអាចគួរតែធ្វើឱ្យឆ្ងាយពីឆ្នេរសមុទ្រហ្នឹងយ៉ាងហោចណាស់ ក៏គួរបាន ៣០ម៉ែត្រនោះដែរ។ ចន្លោះ ៣០ម៉ែត្រអាចធ្វើផ្លូវតាមមាត់សមុទ្រឬក៏ទុកឆ្នេរសម្រាប់ឱ្យសាធារណជនបានទស្សនាផងដែរ » ។
ចំណែកសកម្មជនបរិស្ថាននៃចលនាមាតាធម្មជាតិ ដែលធ្លាប់ជាប់ពន្ធនាគារកន្លងទៅ គឺកញ្ញា ឡុង គន្ធា លើកឡើងថា បញ្ហាលុបឆ្នេរឬបឹងធម្មជាតិនេះជារឿងធម្មតាទៅហើយ បើទោះបីជាដឹងថា ការលុបបឹង ឬឆ្នេរផ្សេងៗ កន្លងមក រងផលប៉ះពាល់ជាហូរហែក៏ដោយ។ កញ្ញាអះអាងថា អាជ្ញាធរគួរតែគិតឡើងវិញ ដើម្បីផ្លាស់ប្ដូរឥរិយាបថក្នុងការអភិវឌ្ឍបំផ្លាញសម្បត្តិធម៌ជាតិនេះ ព្រោះទង្វើទាំងនោះផ្ដល់នូវគំរូអាក្រក់ដល់ឈ្មួញរកស៊ីមួយចំនួន នៅពេលបច្ចុប្បន្ន៖ « សម្រាប់ខ្ញុំ ការអភិវឌ្ឍបែបហ្នឹង វាមិនមែនជាការអភិវឌ្ឍមួយ ដែលវាមាននិរន្តភាពនោះទេ ហើយវាជាគំរូអត់ល្អទេ ដែលអ្នកដែលគាត់រំលោភយកទ្រព្យសម្បត្តិរបស់រដ្ឋ រំលោភយកដីឆ្នេរទាំងអស់ហ្នឹង បែរជាគាត់អត់ត្រូវបានមានចំណតការណាមួយពីភាគីរដ្ឋាភិបាល ឬក៏ពីខាងផ្លូវច្បាប់ ទាំងដែលគាត់ធ្វើខុសច្បាប់ បែរជារួចផុតពីការអនុវត្តច្បាប់។ អ៊ីចឹង វាមានអារម្មណ៍ថា វាទៅជាគំរូមួយដល់អ្នកផ្សេងទៀត ដែលគាត់មានលុយមានអំណាចយកទ្រព្យសម្បត្តិរបស់រដ្ឋហ្នឹង»។
ឆ្លើយតបនឹងបញ្ហាខាងលើកនេះ អភិបាលស្រុកព្រៃនប់ លោក ស កក្កដា ប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរីយ៉ាងខ្លីថា លោកមិនដឹងរឿងលុបឆ្នេរអ្វីនោះទេ ព្រោះមិនមែនជាកិច្ចការងាររបស់លោក៖ «ការងារទាំងអស់នេះ បងអាចខលទៅសួរគេបានសួរម្ចាស់ដីឡូត៍ ព្រោះឃើញគេមកសួរខ្ញុំដែរ។ អាចសួរអ្នកបង្ហោះលើគណនីហ្វេសប៊ុកថា គាត់បានដីមកពីណាបង្ហោះហ្នឹង » ។
ជុំវិញការរិះគន់នេះ វិទ្យុអាស៊ីសេរីនៅមិនទាន់ទាក់ទងអភិបាលខេត្ត ព្រះសីហនុ លោក កួច ចំរើន ដើម្បីសុំអត្ថាធិប្បាយបន្ថែមជុំវិញពីការលុបឆ្នេរនេះបានទេ នៅថ្ងៃទី៣១ កក្កដា ដោយសារទូរស័ព្ទចូល តែគ្មានអ្នកទទួល។
ច្បាប់ភូមិបាល មាត្រា១៦ ចែងថា ទ្រព្យសម្បត្តិសាធារណៈរបស់រដ្ឋមិនអាចលក់ដូរ យកធ្វើជាកម្មសិទ្ធិបានឡើយ ហើយកម្មសិទ្ធិនៃទ្រព្យទាំងនោះ ក៏មិនអាចកំណត់អាជ្ញាយុកាលបានដែរ។ លើសពីនេះ ទ្រព្យសម្បត្តិសាធារណៈរបស់រដ្ឋ គឺបានរាប់បញ្ចូលនូវទ្រព្យសម្បត្តិទាំងឡាយណា ដែលកើតចេញពីធម្មជាតិ ដូចជា ព្រៃឈើ ផ្លូវទឹក ដែលនាវា ក្បូនចេញចូលបាន បឹងធម្មជាតិ ច្រាំងទន្លេ ប្រឡាយ ស្ទឹង សមុទ្រ ជាដើម។
តែយ៉ាងណាក្ដី សកម្មជន និងសង្គមស៊ីវិលមើលឃើញថា ទោះបីជាច្បាប់ចែងនៅលើក្រដាសយ៉ាងនេះក្តី ប៉ុន្តែ សកម្មភាពលុបបឹងធម្មជាតិ ច្រាំងទន្លេ ព្រែក ប្រឡាយទឹក ស្ទឹង រហូតដល់ឆ្នេរសមុទ្រផងនោះ កើតមានជាហូរហែទាំងក្នុងក្រុងភ្នំពេញ និងតាមបណ្តាខេត្ត មានទាំងការលុបដែលផ្តល់ដោយអាជ្ញាធររដ្ឋាភិបាល និងការលុបរំលោភពីសំណាក់បុគ្គលឯកជន។
ការលុបឆ្នេរសមុទ្រនៅក្នុងខេត្តព្រះសីហនុនេះ មិនមែនទើបតែកើតមាននោះទេ ដូចជា នៅចំណុចឆ្នេរព្រែកត្រែង កាលពីខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០១៨ ក៏មានការលុបឆ្នេរពីសំណាក់ក្រុមហ៊ុនរបស់អ្នកស្រី ជឹង សុភាព ភរិយារបស់ឧកញ៉ា ឡៅ ម៉េងឃីន សមាជិកព្រឹទ្ធសភាមកពីគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជាដែរ។
នៅចុងឆ្នាំ២០១៨ ដដែល អតីតអភិបាលខេត្តព្រះសីហនុ លោក យន្ត មីន ធ្លាប់បានស្នើទៅឧកញ៉ាម្នាក់ទៀតឱ្យបញ្ឈប់សកម្មភាពចាក់ដីបំពេញតាមដងព្រែកកោះខ្យង ក្នុងតំបន់ឧទ្យានជាតិព្រះសីហនុ «រាម» ស្ថិតនៅឃុំអូរជ្រៅ ស្រុកព្រៃនប់ ជាបន្ទាន់ ដោយថា ការចាក់ដីនោះ ធ្វើឱ្យខូចទីជម្រាល ប៉ះពាល់ជីវចម្រុះ និងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីក្នុងតំបន់ឆ្នេរ ប៉ុន្តែ អតីតអភិបាលខេត្តរូបនោះ និងអភិបាលខេត្តបច្ចុប្បន្ន មិនទាន់មានវិធានការច្បាប់ដល់ពួកគេទាំងនោះទេ។
នៅក្រុងព្រះសីហនុឯណោះវិញ ឆ្នេរសមុទ្រនៅជាប់នឹងរង្វង់មូលព្រះថោងតោងស្បៃ កំពុងតែរងការចាក់ដីអភិវឌ្ឍន៍ ដែលមានទំហំដីជិត ៣០គីឡូម៉ែត្រ ៤ជ្រុង និងជម្រៅ ៥ម៉ែត្រចុះក្រោម ដែលបង្កឱ្យប៉ះពាល់ដល់មុខរបរប្រជានេសាទរាប់រយគ្រួសារ និងប៉ះពាល់សម្រស់ឆ្នេរធម្មជាតិ។ ការលុបឆ្នេរសមុទ្រនេះទំនងជាសាងសងកំពង់ផែ និងអាគារធំៗ ដែលមានការវិនិយោគដោយជនជាតិចិនជាដើម៕