ក្រុម​យុវជន​ស្រឡាញ់​បរិស្ថាន​ដាក់​ញត្តិ​ស្នើសុំ​ទៅ​ក្រសួង​បរិស្ថាន​ឱ្យ​ឈប់​កាត់​ឆ្វៀល​ដី​តំបន់​ឧទ្យាន​ជាតិ​ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន
ក្រុម​យុវជន​ស្រឡាញ់​បរិស្ថាន ជិត ២០នាក់ នៅ​ថ្ងៃ​ទី២២ ឧសភា នាំ​គ្នា​ដើរ​ដោយ​ថ្មើរ​ជើង​ពី​ផ្សារ​រាត្រី រហូត​ដល់​ខាង​មុខ​ក្រសួង​បរិស្ថាន ដើម្បី​ដាក់​ញត្តិ​ទៅ​លោក សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​បរិស្ថាន។ ការ​ដាក់​ញត្តិ​នេះ ក្នុងគោលបំណងស្នើឱ្យក្រសួងដកហូតដីនៅតំបន់ឧទ្យានជាតិចំនួន៣ ពី​វិស័យ​ឯកជន​ឱ្យ​មក​រដ្ឋ​ជា​អ្នក​គ្រប់គ្រង និង​បញ្ឈប់​សកម្មភាព​កាត់​ដី​ព្រៃ​ធម្មជាតិ​នៅ​តំបន់​ការពារ​ឱ្យ​ទៅ​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន​ទៀត។
ក្រុម​ស្រឡាញ់​បរិស្ថាន​ទាំង​ជិត ២០នាក់នោះនាំគ្នាចងក្រណាត់ពណ៌សនៅលើក្បាល កាន់​បដា ដែល​មាន​ខ្លឹមសារ​ថា បញ្ឈប់​ការ​កាត់​ឧទ្យានជាតិ​នៅ​កម្ពុជា និង​អ្នក​មួយ​ចំនួន​ទៀត​កាន់​រូប​ដប​ទឹក​វីតាល់ (Vital) និង​មី​ជាតិ ដែល​បង្ហាញ​ថា ពួក​គេ​ធ្វើ​ពហិការ​មិន​ប្រើប្រាស់​ផលិតផល​របស់​ក្រុមហ៊ុន​កាប់​បំផ្លាញ​ព្រៃឈើ។
យុវជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ កញ្ញា ធួន ស្រីពៅ ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​នៅ​ថ្ងៃ​ទី២២ ឧសភា​ថា ការ​ដាក់​ញត្តិ​ទៅ​ក្រសួង​បរិស្ថាន​នេះ គឺ​ដើម្បី​បង្ហាញ​អំពី​ការ​ព្រួយបារម្ភ ចំពោះ​ការ​បាត់បង់​ធនធានធម្មជាតិ​តាម​រយៈ​កាត់​ឆ្វៀល​ដី​រដ្ឋ​ឱ្យ​ទៅ​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន។ កញ្ញា​បន្ត​ថា ធនធាន​ធម្មជាតិ​នឹង​រង​ការ​កាប់​ទន្ទ្រាន​កាន់តែ​ច្រើន ប្រសិនបើ​ក្រសួង​បរិស្ថាន​នៅ​តែ​បន្ត​កាត់​ឆ្វៀល​ដី​ឱ្យ​ទៅ​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន។ កញ្ញា​បញ្ជាក់​ថា ការ​សឹករិចរិល​នៃ​គម្រប​ព្រៃឈើ នឹង​បង្ក​ឱ្យ​មាន​គ្រោះ​ធម្មជាតិ​កើត​ឡើង ជាពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ ដែល​ធ្លាប់​អាស្រ័យ​ផល​ពី​អនុផល​ព្រៃឈើ​ពួក​គាត់​នឹង​បាត់បង់​ប្រាក់​ចំណូល។
កញ្ញា ធួន ស្រីពៅ៖«ពួក​យើង​អត់​ឈប់​ធ្វើ​សកម្មភាព ពួក​យើង​នៅតែ​បញ្ចេញ​សំឡេង ពួក​យើង​អាច​ចូលរួម និយាយ​តាម​ហ្វេសប៊ុក និយាយ​ដោយ​ផ្ទាល់​ប្រាប់​អ្នក​ជុំវិញ​ខ្លួន​យើង អ្នក​ណា​ដែល​យើង​អាច​ប្រាប់​បាន យើង​ធ្វើ​សកម្មភាព ដើម្បី​ដាក់​ញត្តិ​បញ្ចេញ​ក្តី​កង្វល់​របស់​យើង​ឱ្យ​ថ្នាក់​ដឹកនាំ​បាន​ឃើញ​ខ្ញុំ​នៅតែ​និយាយ​ខ្ញុំ​នៅតែ​ផ្សព្វផ្សាយ​ទោះ​បី​ក្រសួង​គ្មាន​ការ​ឆ្លើយតប ឬ​ក៏​ឆ្លើយតប​អវិជ្ជមាន​មក​លើ​ពួក​យើង ក៏​ពួក​យើង​នៅតែ​បន្ត​ធ្វើ​សកម្មភាព​ទាំង​អស់​នេះ បើ​ទោះ​បី​ជា​រង​ការ​គំរាមកំហែង ឬ​ការ​បំបិទ​សិទ្ធិ​សេរីភាព​កន្លង​មក ក៏​យើង​នៅតែ​រឹងមាំ​ពួក​យើង​នៅតែ​និយាយ​បញ្ហា​ទាំង​អស់​ហ្នឹង»។
កញ្ញា ធួន ស្រីពៅ បន្ថែម​ថា ក្រសួង​បាន​ចេញ​មក​ទទួល​ញត្តិ​ពី​ក្រុម​យុវជន​រួចរាល់​ហើយ នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ដដែល។ កញ្ញា​រំពឹង​ថា ក្រសួង​បរិស្ថាន​នឹង​គិតគូរ​អំពី​ធនធាន​ធម្មជាតិ​ឡើង​វិញ បន្ទាប់​ពី​ទទួល​បាន​ញត្តិ​នេះ។
នៅ​ក្នុង​ញត្តិ​នោះ ក្រុម​យុវជន​បាន​សំដែង​ការ​ព្រួយ​បារម្ភ ចំពោះ​រដ្ឋាភិបាល ដែល​បន្ត​កាត់​ឆ្វៀល​ដី​ឱ្យ​ទៅ​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន ពីព្រោះ​នៅ​ពេល​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន​អភិវឌ្ឍ អ្នក​ដែល​ទទួល​បាន​ផល​ប្រយោជន៍ មិនមែន​ប្រជាពលរដ្ឋ​នោះ​ទេ គឺ​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន​ជា​អ្នក​ទទួល​ទៅ​វិញ។ ពួក​គេ​ស្នើសុំ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​គិតគូរ​ឱ្យ​បាន​ម៉ត់ចត់ មុន​ពេល​កាត់​ឆ្វៀល​ដី​កន្លែង​ណា​មួយ​ឱ្យ​ទៅ​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន ចៀសវាង​ការ​រិះគន់​ពី​ពលរដ្ឋ ដូច​ករណី​ការ​ឆ្វៀល​ដី​សួន​ភ្នំ​តាម៉ៅ ឱ្យ​ទៅ​ក្រុមហ៊ុន ឡេង ណាវ៉ាត្រា ចំនួន​ជាង ៤០០ហិកតារ និង​បញ្ឈប់​ការ​កាត់​ដី​ឧទ្យានជាតិ ហើយ​ដកហូត​សិទ្ធិ​ពី​វិស័យ​ឯកជន​ឱ្យ​រដ្ឋ​គ្រប់គ្រង​វិញ។
ការ​ដាក់​ញាតិ​ទៅ​ក្រសួង​បរិស្ថាន​នេះ គឺ​បន្ទាប់​ពី​រដ្ឋាភិបាល​បន្ត​កាត់​ឆ្វៀល​ដី និង​ចេញ​អនុក្រឹត្យ​កាល​ពី​ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២ បាន​កាត់​ដី​នៅ​តំបន់​ដី​ព្រៃ​ដែន​ជម្រក​សត្វព្រៃ​ភ្នំឱរ៉ាល់ ជាង ៦០០ហិកតារ (៦៤១) ដី​ព្រៃ​ឧទ្យាន​ជាតិ​គិរីរម្យ ជាង ២០០ហិកតារ (២២១) និង​ដី​នៅ​ដែន​ជម្រក​សត្វព្រៃ​កែវសីមា ៧០ហិកតារ ឱ្យ​ទៅ​ក្រុមហ៊ុន វ័នម៉រ (One More Group) របស់​អ្នកស្រី ជឹង សុគន្ធារី ដើម្បី​អភិវឌ្ឍ​ជា​តំបន់​ទេសចរណ៍។
អ្នកស្រី ជឹង សុគន្ធារី ត្រូវ​ជា​កូន​ស្រី​របស់​លោកស្រី ជឹង សុភាព ហៅ​យាយ​ភូ ដែល​ជា​ប្រពន្ធ​របស់​លោក ឡៅ ម៉េងឃីន សមាជិក​ព្រឹទ្ធសភា​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា ដែល​ល្បី​ឈ្មោះ​ខាង​យក​ដី​ពលរដ្ឋ លុប​បឹង លុប​ឆ្នេរ និង​បំផ្លាញ​ធនធាន​ធម្មជាតិ។
លើស​ពី​នេះ អ្នកស្រី ជឹង សុគន្ធារី ក៏​ជា​ម្ចាស់​ក្រុមហ៊ុន​ផលិតផល​ទឹក​សុទ្ធ ឈ្មោះ វីតាល់ (VITAL) មី ជាតិ នៃ​ក្រុមហ៊ុន​ផលិត​ចំណី​អាហារ និង​ភេសជ្ជៈ អិន.វី.ស៊ី (N.V.C Corporation Co.,LTD) និង​សេវាកម្ម​ក្រុមហ៊ុន​លក់ និង​ទីផ្សារ វ័ន ហ្វ្រេតធើនីធី (One Fraternity Co,.LTD) ផង​ដែរ។
ទាក់ទិន​បញ្ហា​នេះ វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​ពុំ​អាច​ទាក់ទង​អ្នក​នាំ​ពាក្យ​ក្រសួង​បរិស្ថាន លោក នេត្រ ភក្ត្រា និង ក្រុមហ៊ុន វ័ន ហ្វ្រេតធើនីធី ផលិត​មី​ជាតិ ដើម្បី​សុំ​ការ​បកស្រាយ​រឿង​នេះ​បាន​ទេ នៅ​ថ្ងៃ​ទី២២ ឧសភា។
ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា​ក្ដី អ្នក​ការពារ​សិទ្ធិមនុស្ស និង​បរិស្ថាន លោក សាន់ ម៉ាឡា កត់​សំគាល់​ថា ក្រសួង​បរិស្ថាន មិន​ដែល​ឆ្លើយ​តប​មក​ក្រុម​យុវជន​ជា​វិជ្ជមាន​នោះ​ទេ ពោល​គឺ​នៅតែ​បន្ត​កាត់​ឆ្វៀល​ដី និង​ផ្ដល់​សម្បទាន​ដី​សេដ្ឋកិច្ច​ឱ្យ​ទៅ​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន​កាន់កាប់​ជា​បន្ត​បន្ទាប់។ លោក​បន្ត​ថា រដ្ឋាភិបាល​គួរ​តែ​ពិចារណា​ឡើង​វិញ ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ឱ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់​ប្រយោជន៍​សាធារណៈ ពីព្រោះ​ក្រុម​យុវជន​គ្រាន់តែ​ចង់​ឱ្យ​ក្រសួង​បរិស្ថាន​ការពារ និង​អភិរក្ស​ធនធាន​ធម្មជាតិ​តែ​ប៉ុណ្ណោះ។
លោក សាន់ ម៉ាឡា៖«ស្នើ​ម្ដង​ហើយ​ម្ដង​ទៀត ឱ្យ​ក្រសួង​បរិស្ថាន​មេត្តា​គោរព​នូវ​សិទ្ធិ​បញ្ចេញ​មតិ យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​ដោះ​ស្រាយ ក៏​ដូច​ជា ស្ដាប់​នូវ​សំឡេង​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​របស់​អ្នក​ការពារ​បរិស្ថាន​ទោះ​បី​ជា​ក្រសួង​មាន​សិទ្ធិ​អំណាច​នៅ​ក្នុង​ការ​គ្រប់គ្រង​ចាត់ចែង​ព្រៃឈើ និង​ធនធាន​ធម្មជាតិ​ក៏​ដោយ ប៉ុន្តែ​ធនធាន​ធម្មជាតិ​ទាំង​អស់​នោះ គឺ​ជា​សម្បត្តិ​រួម​របស់​ប្រជាជាតិ​ខ្មែរ​របស់​យើង។ ដូច្នេះ​ទាំង​អស់​គ្នា គឺ​មិន​ពេញ​ចិត្ត​ទេ នៅ​ពេល​ធនធាន​ទាំង​អស់​នោះ​ត្រូវ​បាន​គេ​បែងចែក​សម្រាប់​អ្នក​មាន​លុយ និង​មាន​អំណាច»។
កាល​ពី​ពេល​កន្លង​ទៅ សកម្មជន​បរិស្ថាន និង​ប្រជាពលរដ្ឋ​បាន​នាំ​គ្នា​ធ្វើ​ពហិការ​ដោយ​បង្ហោះ​សារ​នៅ​លើ​បណ្ដាញ​សង្គម​ព្រោងព្រាត​មិន​ប្រើប្រាស់​ផលិតផល​របស់​ក្រុមហ៊ុន​អ្នកស្រី ជឹង សុគន្ធារី បន្ទាប់​ពី​ប្រធាន​ក្រុមហ៊ុន​មួយ​នេះ ទទួល​បាន​សិទ្ធិអភិវឌ្ឍ​លើ​ដី​តំបន់​ឧទ្យាន​ជាតិ​គិរីរម្យ ដើម្បី​ទាមទារ​រដ្ឋាភិបាល​ឱ្យ​ដក​សិទ្ធិអភិវឌ្ឍ​ដី​ឧទ្យានជាតិ​គិរីរម្យ​ពី​អ្នកស្រី ជឹង សុគន្ធារី មកវិញ។
ក្រៅ​ពី​រដ្ឋាភិបាល​កាត់​ឆ្វៀល​ដី​ឱ្យ អ្នកស្រី ជឹង សុគន្ធារី នៅ​មាន​មន្ត្រី​គ្រាក់ៗ ដែល​ស្និទ្ធ​នឹង​គ្រួសារ លោក ហ៊ុន សែន ដូចជា អភិបាល​រង​ខេត្តព្រះវិហារ លោក អ៊ុក គឹមសាន ម្ចាស់ក្រុមហ៊ុន សាន់ តាណា (SANTANA AGRO PRODUCTS CO., LTD) កាត់​ឆ្វៀល​ដី​ជាង ៥០០ហិកតារ​នៅ​តំបន់​ដែន​ជម្រក​សត្វព្រៃ​បឹងពែរ និង​ឧកញ៉ា ពុង ឃាវសែ ជា​ម្ចាស់​ក្រុមហ៊ុន​សាជីវកម្ម​វិនិយោគ អូ.ស៊ី.អាយ.ស៊ី (OCIC) ដែល​ទទួល​បាន​សិទ្ធិ​អភិវឌ្ឍន៍​លើ​ដី​រដ្ឋ​រាប់​ពាន់​ហិកតារ ក្រោម​ការ​រំលោភ​សិទ្ធិពលរដ្ឋ ការ​កាប់​បំផ្លាញ​ដី​ព្រៃ និង​តំបន់​ធម្មជាតិ។ ចំណែក​ឯ​ក្រុមហ៊ុន​ឧកញ៉ា ឡេង ណាវ៉ាត្រា ក៏​ទទួល​បាន​សិទ្ធិ​អភិវឌ្ឍ​នៅ​តំបន់​ព្រៃ​ភ្នំតាម៉ៅ ជាង ៤រយហិកតារ កាលពីឆ្នាំ២០២២ ដែល​កាល​ណោះ ពលរដ្ឋ​ស្ទើរ​ពេញ​ផ្ទៃ​ប្រទេស​ធ្វើ​ពហិការ​នៅ​លើ​បណ្ដាញ​សង្គម​ដោយ​ឈប់​ស្ដាប់​ចម្រៀង និង​ឈប់​ប្រើប្រាស់​សេវាកម្ម​របស់​ក្រុមហ៊ុន​លោក ឡេង ណាវ៉ាត្រា រហូត​ដល់​រដ្ឋាភិបាល​លោក ហ៊ុន សែន ប្រកាស​ដក​សិទ្ធិ​អភិវឌ្ឍន៍​ពី​ក្រុមហ៊ុន​នេះ និង​ដាក់​បញ្ចូល​ព្រៃ​ភ្នំតាម៉ៅ​ជា​តំបន់​ព្រៃ​ការពារ​វិញ។
ទោះបីជាបែបនេះក្ដី ក៏​ក្រុម​យុវជន​ស្រឡាញ់​បរិស្ថាន និង​អ្នក​ឃ្លាំមើល​បរិស្ថាន ទទូច​ដល់​ក្រសួង​បរិស្ថាន និង​ក្រសួង​ពាក់ព័ន្ធ ឱ្យ​ពិចារណា​បញ្ឈប់​ការ​អភិវឌ្ឍ​នៅ​តំបន់​អភិរក្ស និង​ដកហូត​សិទ្ធិ​ពី​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន​ទាំង​នោះ ហើយ​ផ្ដល់​ឱ្យ​រដ្ឋ​គ្រប់គ្រង​វិញ៕